Постанова від 05.08.2025 по справі 340/5681/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року справа 340/5681/24

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.11.2024 (суддя Савонюк М.Я.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Альма буд" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Альма буд" 28.08.2024 звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області №11539395/43099760 від 01.08.2024 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.11.2024, прийнятому в спрощеному провадженні, позов задоволений.

В апеляційній скарзі ГУ ДПС у Кіровоградській області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаються на те, що спірне рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість прийнято виключно в межах діючого законодавства та з дотриманням усіх необхідних критеріїв, на підставі даних з автоматизованих інформаційних систем, що, на думку скаржника, свідчить про його правомірність та обґрунтованість. Вважає, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість не несе негативних наслідків для позивача, в разі неврахування таблиці даних платника податків, платник має право подати ї повторно.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного.

ТОВ “Альма-Буд» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку за адресою: вулиця Вишнева, будинок 16, селище міського типу Олександрівка, Кіровоградська область, 27300, та є платником податку на додану вартість. Основним видом економічної діяльності товариства є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

Позивач 29.07.2024 подав для реєстрації податкових накладних таблицю даних платника податку на додану вартість за №9211577978, із зазначенням у ній виду економічної діяльності 46.73 "Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням" (основний). Для підтвердження здійснюваної діяльності до таблиці даних платника податку на додану вартість позивач додав пояснення з додатками.

Відповідно до квитанції №2 від 29.07.2024, сформованої за результатом подання таблиці даних платника податку на додану вартість, вказано: інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 29.07.2024 за №9211577978 не враховано автоматично через невиконання вимог пункту 20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 тому що в рядку №1 Таблиці даних платника податку на додану вартість значення Графи "Код згідно УКТЗЕД Державним класифікатором продукції та послуг товарів/послуг (постачання/надання)" Таблиці даних платника на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 29.07.2024 за №02115/7978 інформація якої була врахована автоматично та скасована згідно рішення комісії Державної податкової служби України від 07.08.2023. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.

За результатами розгляду Таблиці даних платника податку на додану вартість 01.08.2024 ГУ ДПС у Кіровоградській області прийнято рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №11539395/43099760, відповідно до якого Таблицю даних платника податку на додану вартість подану ТОВ “Альма-Буд» не враховано. В обґрунтування неврахування Таблиці даних платника податку на додану вартість зазначено наступне: недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської діяльності (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для провадження господарської діяльності): відсутня/недостатня чисельність трудових ресурсів, необхідної для здійснення господарської діяльності підприємства відповідно до поданої таблиці даних платника податку.

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11 .12.2019 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

За визначенням, наведеним у пункті 2 вказаного Порядку № 1165, таблиця даних платника податку - це зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Пунктами 12-16 Порядку №1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку зазначаються:

види економічної діяльності відповідно до КВЕД;

коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України;

коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в електронний кабінет засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу, Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги (додаток 6).

Відповідно до пункту 17 Порядку № 1165 у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

У разі прийняття рішення про неврахування таблиці даних платника у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платник податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пунктів 18, 19 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:

така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України Про державну підтримку сільського господарства України, та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);

зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D >0,02, P

Комісії контролюючих органів приймають рішення про неврахування таблиці даних платника податку (додаток 7), врахованої відповідно до пунктів 16 та/або 18 цього Порядку, комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, врахованої відповідно до рішення про задоволення скарги щодо рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, що надсилається платнику податку в електронний кабінет засобами електронного зв'язку в електронній формі, з дотриманням вимог Кодексу, Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги, якщо:

стосовно платника податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (додаток 4), визначених у пунктах 1-5 додатка 1;

до контролюючого органу надійшла податкова інформація щодо невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податку, видам економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності, кодам товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з Державним класифікатором, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України, яка свідчить про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку.

У рішенні про неврахування таблиці даних платника, у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платника податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Рішення про неврахування таблиці даних платника податку може бути оскаржено:

в адміністративному або судовому порядку у разі прийняття рішення комісією регіонального рівня;

у судовому порядку у разі прийняття рішення комісією центрального рівня.

Відповідно до пунктів 22, 23 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.

Таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Відповідно до пунктів 25, 26, 27 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 10, ст. 376), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2023 р. № 574.

Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку повинно містити чітку підставу для такого неврахування.

Тобто, у разі існування обставин, які унеможливлюють врахування таблиці даних платника податків, яка подана позивачем, то відповідні обставини повинні бути чітко зазначені і конкретизовані відповідачем у рішенні, форма якого наведена у додатку 6 до Порядку № 1165.

Як вбачається з оскаржуваного рішення, підставою для неврахування таблиці даних платника податків, яка подана позивачем став висновок податкового органу про недостатню кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської діяльності.

Разом з тим, як вірно встановлено судом першої інстанції, для підтвердження здійснюваної діяльності до Таблиці даних платника податку на додану вартість позивач додав пояснення та ряд документів щодо матеріально-технічної бази підприємства, а також документи, що підтверджують господарські операції щодо придбання та реалізацію товарів. Зокрема, Договір №АБ08/24 від 08.04.2024, видаткову накладну №РН-0000070 від 11.06.2024, товарно-транспортні накладні №1106/2 від 11.06.2024, №1106/1 від 11.06.2024, копії паспортів на асфальтобетонну суміш від 11.06.2024 №53 та №54, договір про надання транспортних послуг №18 від 20.05.2024, рахунок на оплату №203 від 20.06.2024, акт здачі-приймання робіт №201 від 20.06.2024, договір №168 від 08.04.2024, видаткову накладну №313 від 11.06.2024, платіжні інструкції №478 від 11.06.2024 та №496 від 13.06.2024.

Отже вірним є висновок суду першої інстанції про те, що позивачем надані усі належні документи, які стосуються господарських операцій відносно здійснення яких 29.07.2024 подано таблицю даних платника податку на додану вартість.

У господарській діяльності позивач використовує нерухоме майно: нежитлову будівлю 1632,9 м.кв. (подано повідомлення за формою 20 ОПП від 22.02.2021 за №9031245731). Залишки товарно-матеріальних цінностей для продажу зберігаються на складі за адресою: Кіровоградська обл., Олександрівський район, смт Олександрівка, вул. Вишнева, буд. 16. Згідно наданих пояснень та доданих документів позивач займається оптовою торгівлею щебенево-піщаної продукції. Для здійснення своєї господарської діяльності використовує виробничі потужності та послуги сторонніх підприємств. Чисельність працюючих згідно звітної інформації та пояснень становить 4 особи (директор, комірник, менеджер із закупівель та менеджер по продажу товарів). Перевезення та виготовлення матерівлів/продукції проводиться постачальниками послуг та сторонніми транспортними перевізниками.

Таким чином, ТОВ "Альма-Буд" не є виробником товарів, які ним реалізуються. Господарські операції купівлі-продажу здійснюються шляхом прямих поставок покупцям товариства оптовими постачальниками без залучення трудових ресурсів Товариства. Залишки товарно-матеріальних цінностей зберігаються на складі.

Відтак, велика кількість працівників підприємства не є необхідною для здійснення основного виду господарської діяльності - 46.73 "Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням".

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду, приходить до висновку, що така підстава, як недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської діяльності, є необґрунтованою, а тому рішення №11539395/43099760 від 01.08.2024 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість підлягає скасуванню.

Доводів на спростування наведених висновків відповідачем не наведено.

Варто звернути увагу, що приймаючи рішення про врахування чи неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Доводи апеляційної скарги, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість не несе негативних наслідків для позивача та в разі неврахування таблиці даних платника податків, платник має право подати ї повторно, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки право на оскарження такого рішення контролюючого органу прямо передбачено нормами чинного законодавства. Крім того, наявність у платника податків права неодноразово подавати до податкового органу таблицю даних, не може нівелювати обов'язку такого органу дотримуватись встановлених правил розгляду питання щодо врахування чи неврахування таблиці даних.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.11.2024 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 05.08.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді Т.І. Ясенова

судді О.В. Головко