05 серпня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/6646/24
Провадження № ПВР/620/1009/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Калюжної В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №620/6646/24, за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення державної соціальної допомоги, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №620/6646/24, а саме: замінити сторону виконавчого провадження, а саме боржника, Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) у виконавчому провадженні № 77599620 з виконання виконавчого листа № 620/6646/24, виданого 26.02.2025 Чернігівським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради нараховувати та виплачувати з 01.05.2024 ОСОБА_1 державну соціальну допомогу, як матері дитини з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік»; замінити боржника, Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради на Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) у виконавчому листі № 620/6646/24, виданому 26.02.2025 Чернігівським окружним адміністративним судом, про стягнення з Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 невиплаченої за період, з квітня 2015 року по квітень 2024 року, державної соціальної допомоги, як матері дитини з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік» в розмірі 90027 (дев'яносто тисяч двадцять сім) грн 30 грн.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 29.07.2025 розгляд заяви ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №620/6646/24, за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення державної соціальної допомоги, зобов'язання вчинити певні дії, призначено на 14 год. 30 хв. 05 серпня 2025 року.
Учасники справи у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином, подали клопотання про розгляд заяви без їх участі.
Відповідно до частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Судове засідання здійснювалось в порядку, передбаченому частиною 4 статті 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та у виконавчому листі підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 у справі № 620/6646/24 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправними дії Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради щодо не нараховування та не виплати з 01.04.2015 ОСОБА_1 державної соціальної допомоги, як матері дитини з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік»; стягнено з Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 невиплачену за період, з квітня 2015 року по квітень 2024 року, державну соціальну допомогу, як матері дитини з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік» в розмірі 90027 (дев'яносто тисяч двадцять сім) грн 30 грн; зобов'язано Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради нараховувати та виплачувати з 01.05.2024 ОСОБА_1 державну соціальну допомогу, як матері дитини з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік».
Рішення суду законної сили набрало 13.02.2025.
На виконання вищезазначеного рішення суду, Чернігівським окружним адміністративним судом 26.02.2025 було видано виконавчі листи № 620/6646/24 про стягнення з Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 невиплачену за період, з квітня 2015 року по квітень 2024 року, державну соціальну допомогу, як матері дитини з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік» в розмірі 90027 (дев'яносто тисяч двадцять сім) грн 30 грн та зобов'язання Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради нараховувати та виплачувати з 01.05.2024 ОСОБА_1 державну соціальну допомогу, як матері дитини з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік».
25.03.2025 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, на підставі заяви ОСОБА_1 та виконавчого листа №620/6646/24 виданого 26.02.2024 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 77599620, в якій зазначено про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Надаючи правову оцінку заявленої заяви, суд зазначає наступне.
Відповідно до внесених змін, з 01.07.2025, до Закону України від 16.11.2000 № 2109-III «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» функції щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги від місцевих державних адміністрацій були передані до територіальних органів Пенсійного фонду України.
При цьому відповідні зміни були внесені і до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 79 «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (далі - Порядок № 79).
Згідно пункту 3 Порядку № 79, в чинній редакції, призначення і виплата державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та допомоги на поховання здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Так підпунктом 1 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.2025 № 695 «Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України» (далі - Постанова № 695) постановлено обласним, Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування з передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи)/центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри з нарахування), головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві згідно з актами приймання-передачі, зокрема: особових справ одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю в паперовій та електронній формі разом з відповідними списками, а саме:
особових справ в електронній формі - до 25 червня 2025 р.;
особових справ в паперовій формі, за якими здійснюється виплата державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, та архівних особових справ в паперовій формі, крім особових справ в паперовій формі, знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації (у разі знищення - засвідчених копій відповідних актів), - до 1 червня 2026 р., або протягом місяця після відновлення роботи (у разі, коли структурний підрозділ не виконує своїх функцій), або протягом трьох робочих днів на запити головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві;
сформованих відомостей на виплату державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю у липні 2025 р. - до 25 червня 2025 року.
Пунктом 5 Постанови № 695 передбачено Пенсійному фонду України, серед іншого:
- забезпечити з 1 липня 2025 р. призначення і виплату, зокрема, державної соціальної допомоги на догляд; державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
- забезпечити прийняття рішень про виплату сум державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомоги на поховання, не отриманих своєчасно з вини структурних підрозділів.
Частиною 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частина 4 статті 379 КАС України).
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Тобто коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Суд зазначає, що відповідно до вищезазначених норм законодавства, з 01.07.2025 функції щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги від місцевих державних адміністрацій були передані до територіальних органів Пенсійного фонду України. Відтак Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради втратив повноваження державного органу, який відповідно до законодавства України виконує функції щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги, тому відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов'язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов'язання, які на нього покладені, в тому числі й судовими рішеннями, оскільки такі повноваження передано, у даному випадку, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Тобто з 01.07.2025 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від повноважень Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
З огляду на викладене, суд вважає, що заяву про заміну сторони виконавчого провадження необхідно задовольнити.
Разом з тим щодо вимоги про заміну боржника у виконавчому листі суд зазначає, що за приписами статті 379 КАС України, а саме частини 4, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Однак як вбачається з матеріалів справи, 25.03.2025 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, на підставі заяви ОСОБА_1 та виконавчого листа №620/6646/24 виданого 26.02.2024 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 77599620, а відтак така вимога задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №620/6646/24, за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення державної соціальної допомоги, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Замінити сторону виконавчого провадження № 77599620, а саме боржника, Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради на Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, Чернігівський район, Чернігівська область, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) у виконавчому провадженні № 77599620 з виконання виконавчого листа № 620/6646/24, виданого 26.02.2025 Чернігівським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради нараховувати та виплачувати з 01.05.2024 ОСОБА_1 державну соціальну допомогу, як матері дитини з інвалідністю до 18 років, відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на відповідний рік».
У задоволенні решти вимог відмовити.
Копію ухвали суду направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в строк та порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України в апеляційному порядку може бути оскаржена ухвала про заміну сторони виконавчого провадження.
Ухвала суду може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Падій