05 серпня 2025 року Чернігів Справа № 620/3358/25
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Секретаріату Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Секретаріату Кабінету Міністрів України, в якому оскаржує дії відповідача щодо направлення листом від 20.03.2025 №М-5976/25-25/2 запиту на інформацію від 16.03.2025 до Пенсійного фонду України; ненадання інформації на запит позивача від 16.03.2025 та зобов'язання відповідача повторно розглянути запит на інформацію позивача від 16.03.2025 та надати відповідь по суті запиту в термін передбачений Законом №2939.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає відповідача розпорядником інформації про обмеження пенсійних виплат, оскільки обмеження пенсійних виплат приймає Уряд.
Суд ухвалою від 23.04.2025 відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому він позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що порушене у листі питання має бути вирішено шляхом надання роз'яснень щодо діючого законодавства, а не надання інформації, що була отримана або створена у процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
16.03.2025 гр. ОСОБА_1 , звернувся із запитом на отримання інформації в порядку ст.10, 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якому просив в термін, передбачений ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» надати на його адресу інформацію:
- чи застосовується з 01.03.2025 обмеження пенсійних виплат особам, які отримують пенсію, згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідно до п.19 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належать до учасників бойових дій.
У відповідь на запит від 16.03.2025, відповідач листом від 20.03.2025 №6996/0/2-25 повідомив позивача, що його лист не відповідає вимогам до запиту на інформацію та містить по суті прохання надати відповідні роз'яснення, тому не може бути розглянутий відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Супровідним листом запит від 16.03.2025 надіслано Пенсійному фонду України відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» для розгляду і надання відповіді.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
У силу статті 47 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України здійснює Секретаріат Кабінету Міністрів України і діє на підставі зазначеного Закону відповідно до Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України (далі - Положення про Секретаріат), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 №850.
Секретаріат згідно з пунктом 1 Положення про Секретаріат є постійно діючим органом, що забезпечує діяльність Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Положення про Секретаріат основними завданнями Секретаріату є організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне, матеріально- технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України, урядових комітетів. Прем'єр- міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України, Міністра Кабінету Міністрів України та міністра, який не очолює міністерство.
Згідно із підпунктом 33 пункту 17 Положення про Секретаріат, структурні підрозділи Секретаріату відповідно до основних завдань, визначених положеннями про них, та з питань, що належать до їх компетенції, організовують і здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністру України, Першому віце-прем'єр-міністру України, віце-прем'єр-міністрам України, Міністру Кабінету Міністрів України та міністру, який не очолює міністерство.
Відповідно до підпункту 33-1 пункту 17 Положення про Секретаріат, структурні підрозділи Секретаріату забезпечують відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розгляд запитів на інформацію, що надходять Кабінетові Міністрів України, Секретаріатові Кабінету Міністрів України.
На підставі частини другої статті 19 Закону та підпункту 33 пункту 17 Положення про Секретаріат у складі Секретаріату спеціально утворено як його структурний підрозділ Управління з питань роботи із зверненнями громадян (далі - Управління), яке єдине у Секретаріаті уповноважене організовувати розгляд та розглядати відповідно до компетенції адресовані Кабінету Міністрів України та його членам звернення громадян і інформувати авторів про результати розгляду, тобто, про прийняті рішення. У своїй роботі Управління використовує бланки та штампи встановленого зразка.
Отже, обов'язок розглядати відповідно до компетенції адресовані Кабінету Міністрів України та його членам звернення громадян і приймати за результатами розгляду відповідні рішення у Секретаріаті покладено на Управління, яке виконує свої функції відповідно до Закону на підставі Положення про Секретаріат та положення про Управління з питань роботи із зверненнями громадян, затвердженого Державним секретарем Кабінету Міністрів України 06.03.2017.
Так, у своєму запиті від 16.03.2025 гр. ОСОБА_1 , який ним визначено як запит на отримання публічної інформації, просив надати таку інформацію: чи застосовується з 01.03.2025 обмеження пенсійних виплат особам, які отримують пенсію, згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби ,та деяких інших осіб» та відповідно до п.19 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належать до учасників бойових дій.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена у процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Частиною п'ятою статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що запит на інформацію має містити загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо.
Суд зазначає, що згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації зобов'язаний надати запитувану інформацію, якщо вона знаходиться у його володінні та не містить обмежень доступу. Однак, надання роз'яснень, консультацій, або створення нової інформації не входить до обов'язків розпорядника у відповідь на інформаційний запит, оскільки інформаційний запит передбачає надання будь-якої публічної інформації, яка вже наявна та зафіксована в матеріальних носіях.
Суд звертає увагу позивача, що відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон №393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
За приписами частини першої статті 5 Закону №393/96-ВР звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 7 Закону №393/96-ВР звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Враховуючи викладене, суд наголошує, що законодавство розрізняє інформаційний запит та звернення громадян, яке зокрема і передбачає можливість отримання роз'яснень, консультацій, та вчинення певних дій, тоді як запит на інформацію - лише отримання вже існуючої інформації.
Статтею 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Таким чином, оскільки позивач просив фактично надати роз'яснення щодо застосування норм права, що регулюють питання обмеження пенсійних виплат особам, які отримують пенсію, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби ,та деяких інших осіб» та відповідно до п.19 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належать до учасників бойових дій, запит від 16.03.2025 не можна вважати запитом в розумінні положень Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки його подання пов'язане зі створенням нової інформації шляхом надання відповідних роз'яснень, а тому відповідач дійшов правомірного висновку про те, що лист (звернення) гр. ОСОБА_1 від 16.03.2025 не відповідає вимогам до запиту на інформацію та здійснив розгляд звернення в порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян».
Як зазначалось вище, згідно із статтею 5 Закону звернення адресується органам державної влади або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади або посадовою особою зверненні, не входять до їх повноважень, воно відповідно до вимог, викладених у першому реченні частини третьої статті 1 цього Закону, повинно пересилатися за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затверджено поставною Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Основним завданням Пенсійного фонду України, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення, загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств та в установленому порядку подає їх Міністрові соціальної політики тощо.
Таким чином, питання викладене в запиті від 16.03.2025 має бути адресоване саме Пенсійному фонду України.
Верховний Суд у постанові від 24.11.2021 у справі №380/2272/20 аналізуючи приписи Закону України «Про звернення громадян», зауважив, що законодавець, передбачаючи право/обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування пересилати за належністю звернення громадян іншому (відповідному) органу чи посадовій особі, мав на меті забезпечити заявнику об'єктивний та всебічний розгляд його заяви.
Водночас, вказаний обов'язок органів державної влади та місцевого самоврядування щодо пересилання звернення може бути реалізований виключно за сукупністю таких умов:
1) питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень;
2) звернення пересилається лише відповідному, а не будь-якому органу чи посадовій особі за належністю, тобто тому органу, до повноваження якого входить вирішення питань, що порушені у зверненні;
3) пересилання повинно відбутися в термін не більше п'яти днів;
4) про факт пересилання обов'язково повідомляється громадянин, який подав звернення.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що розглянувши звернення позивача в порядку Закону України «Про звернення громадян» та надіславши його за належністю до Пенсійного фонду України, відповідач діяв правомірно та жодним чином права позивача не порушив.
Верховний Суд у справі № 640/11938/20 вказує: порушення вимог Закону рішенням чи діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх судом протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішеннями з боку відповідача, зокрема, наявність в особи, яка звернулась з позовом, суб'єктивного матеріального або законного інтересу, на захист якого поданий позов.
При цьому відсутність порушення прав та законних інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові.
Відповідно до вищезазначеного, підстави для задоволення позову відсутні.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові ОСОБА_1 до Секретаріату Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).
Відповідач: Секретаріат Кабінету Міністрів України (вул.Грушевського, буд.12/2, м.Київ, 01008, код ЄДРПОУ 40108651).
Повне рішення суду складено 05.08.2025.
Суддя Л.О. Житняк