05 серпня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/6504/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Керівника Ніжинської окружної прокуратури до Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Ніжинської окружної прокуратури (далі - позивач) 31.05.2025 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області (далі - Батуринська міська рада, відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення обов'язкового землеустрою для організації нового об'єкту землеустрою та встановлення меж об'єкту землеустрою, шляхом формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, шляхом розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лісового фонду орієнтовною площею 778 га для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, яка розташована на території Батуринської міської ради (територія колишнього військового полігону), внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру, а також державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку;
- зобов'язати відповідача вжити заходи щодо проведення обов'язкового землеустрою для організації нового об'єкту землеустрою та встановлення меж об'єкту землеустрою, шляхом формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, шляхом розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лісового фонду орієнтовною площею 778 га для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, яка розташована на території Батуринської міської ради (територія колишнього військового полігону), внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру, а також державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.
Свої вимоги мотивує тим, що Батуринською міською радою протягом тривалого часу не вживаються заходи щодо розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лісового фонду, орієнтовною площею 778 га, для ведення лісового господарства та пов'язаних з ним послуг.
Ухвалою судді від 10.06.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також судом запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову.
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено такі обставини.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08 липня 2005 року №237-р «Про передачу майнового комплексу військового містечка № НОМЕР_1 » прийнято пропозицію Міноборони про передачу майнового комплексу військового містечка № НОМЕР_1 у власність територіальної громади АДРЕСА_1 (а.с.44, 47).
Відповідно до акту приймання-передачі казармено-житлового фонду та території військового містечка № НОМЕР_1 Конотопського гарнізону ( АДРЕСА_1 ) від 01 серпня 2005 Конотопська квартирно-експлуатаційна частина району здала, а Батуринська селищна рада прийняла на свій баланс майновий комплекс військового містечка № НОМЕР_1 Конотопського гарнізону, що вивільнився внаслідок розформування військової частини НОМЕР_2 , а саме: казармено-житловий фонд та земельну ділянку площею 2680,2 га (у тому числі - 778 га лісу) (а.с.48-55).
Згідно з розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 13.06.2019 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у комунальну власність» Батуринській міській раді надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 778 га для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, яка розташована на території Батуринської міської ради (територія колишнього військового полігону) (а.с.28).
Відповідно до листа Чернігівської обласної військової адміністрації від 16.04.2025 №52-77-2479ВИХ-25 вищезазначене розпорядження втратило чинність як нереалізоване, проте несформована земельна ділянка орієнтовною площею 778 га для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, незважаючи на факт втрати рішенням чинності як нереалізованого, відповідно ст. 83 та п. 24 розділу X «Перехідні положення» ЗК України з 27.05.2021 перебуває у комунальній власності Батуринської міської ради. Водночас, всупереч вимог закону, земельна ділянка орієнтовною площею 778 га для ведення лісового господарства не сформована, її площа та межі не визначені, інформація про неї до Державного земельного кадастру не внесена, право власності Батуринської ОТГ на ділянку не зареєстровано (а.с.23-26).
Оскільки існує реальна загроза безгосподарського використання значних площ земель лісогосподарського призначення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає таке.
Відповідно статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно частини 2 статті 1 Лісового кодексу України (далі - ЛК України) ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцем розташування виконують водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, рекреаційні, оздоровчі, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Відповідно до статті 8 Лісового кодексу України у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.
У статті 9 ЛК України визначено, що у комунальній власності перебувають ліси в межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній або приватній власності. У комунальній власності можуть перебувати й інші ліси, набуті або віднесені до об'єктів комунальної власності в установленому законом порядку. Право комунальної власності на ліси реалізується територіальними громадами безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування.
Статтею 11 ЛК України зазначено, що право комунальної власності на ліси набувається при розмежуванні в установленому законом порядку земель державної і комунальної власності, а також шляхом передачі земельних ділянок з державної власності в комунальну та з інших підстав, не заборонених законом.
Згідно статті 83 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону. Територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі передачі їм земель державної власності.
Згідно із п. а, д частини 1 статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; організація землеустрою.
Відповідно до частини 5 статті 79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до абзацу 3 статті 1 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 (далі - Закон №858-IV) документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель тощо.
Статтею 20 Закону №858-IV передбачено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі, зокрема: встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою; надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок; організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою (пункти б, в, ґ частини першої вказаної статті).
Згідно з частинами 1, 2 статті 50 Закону №858-IV проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати формування та/або зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови, що розпорядником земельних ділянок буде один орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України.
Стаття 79-1 ЗК України визначає, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Наведені норми закону свідчать, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок полягає у формуванні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (присвоєння їй кадастрового номера). Тобто, така документація необхідна для ідентифікації земельної ділянки та її власника.
Як зазначено вище, власником та розпорядником реформованої земельної ділянки лісогосподарського призначення у межах території колишнього полігону - є Батуринська міська рада.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 (далі - Закон №280/97-ВР), до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, в тому числі належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Таким чином, земельна ділянка лісового фонду орієнтовною площею 778 га для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, яка розташована на території Батуринської міської ради (територія колишнього військового полігону), має бути приведена у відповідність шляхом внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру, а також державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.
Враховуючи вищенаведене, суд погоджується із позицією прокуратури щодо необхідності зобов'язання відповідача вчинити дії, спрямовані на формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, шляхом розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лісового фонду орієнтовною площею 778 га для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, яка розташована на території Батуринської міської ради (територія колишнього військового полігону), внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру, а також державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов має бути задоволений.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Керівника Ніжинської окружної прокуратури до Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області щодо непроведення формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, шляхом розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лісового фонду орієнтовною площею 778 га для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, яка розташована на території Батуринської міської ради (територія колишнього військового полігону), внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру, а також державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.
Зобов'язати Батуринську міську раду Ніжинського району Чернігівської області вжити заходи щодо формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, шляхом розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лісового фонду орієнтовною площею 778 га для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, яка розташована на території Батуринської міської ради (територія колишнього військового полігону), внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру, а також державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 05 серпня 2025 року.
Позивач: Ніжинська окружна прокуратура (код ЄДРПОУ 02910114, вул. Овдіївська, буд. 2, м. Ніжин, Ніжинський район, Чернігівська область, 16600).
Відповідач: Батуринська міська рада Ніжинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412354, вул. Віктора Ющенка, буд. 30, м. Батурин, Ніжинський район, Чернігівська область, 16512).
Суддя С.В. Бородавкіна