01 серпня 2025 року м.Чернігів Справа № 620/6365/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопота С.Л.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить наступне.
1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо невнесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості про виключеного з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до диного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів: Оберіг») відповідно до запису в військовому квитку серія НОМЕР_1 « 03.08.2016 року лікарською комісією при ВЛК ДУ «ТМО МВС України» визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 8а, 61в, 42г, 64в, 52в, 38г, 23в графи II Розкладу хвороб і фізичних вад наказ МОУ від 14.08.2008 року №402» та поданих ним документів.
Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 порушені вимоги пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» щодо не внесення змін до службових даних військовозобов'язаного на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру позивачем.
Ухвалою судді від 16.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Представник відповідача у встановлений ухвалою суду строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
На обгрунтування своїх позовних вимог, позивач надає копію військового квитка, де у відмітках про звільнення від військового обов'язку (сторінка 32) міститься запис: «03.08.2016 військово-лікарською комісією ВЛК ДУ «ТМО МВС України» визнаний не придатним до військової служби з виключенням із військового обліку».
Кому належить підпис під цим записом, та печатка якою його закріплено встановити неможливо через погану якість зображення.
Суд звертає увагу на той факт, що у відмітках «прийом на облік та зняття з нього» (сторінка № 26)» запис про виключення позивача із обліку як не придатного з виключенням відсутній.
На сторінці 6 військового квитка у графах «проходження військової служби» наявний запис від 25.08.2016 про виключення зі списків військової частини.
Підставою для здійснення запису на сторінці 32 та 6 військового квитка є свідоцтво про хворобу за № 309 від 03.08.2016 військово-лікарської комісії ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області», яким позивача визнано не придатним до військової служби з виключенням із військового обліку.
Встановити ким зроблений запис на сторінці № 32 та дату проставлення відмітки є не можливим, через погану якість зображення.
При цьому у ІНФОРМАЦІЯ_4 будь-які справи на позивача відсутні.
Разом з тим, станом на дату оформлення свідоцтва про хворобу за №309 від 03.08.2016 згідно абзацу 2 пункту 22.4 глави 22 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, затвердженого Міністерством оборони України за № 402 від 14.08.2008 (в останній редакції наказу МОУ № 519 від 30.09.2015 - надалі-Положення), на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку оформлюється свідоцтво про хворобу.
Також відповідно до пункту 22.5. глави 22 розділу II Положення (в тій же редакції), свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Згідно пункту 22.6. глави 22 розділу II Положення свідоцтво про хворобу у мирний час підлягає розгляду на всіх військовослужбовців, - ВЛК регіону, яка згідно пункту 2.2. глави 2 розділу I Положення являється штатною.
Постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Згідно пункту 22.12 глави 22 розділу II Положення постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку повинні бути реалізовані негайно.
Позивач, окрім свідоцтва про хворобу військово-лікарської комісії ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області», не надав протокольних рішень регіональної ВЛК щодо розгляду свідоцтва.
З цього слідує те, що свідоцтво про хворобу не розглянуто штатною ВЛК регіону, тому воно не є законним та таким, на підставі якого повинно бути прийнято рішення про виключення особи з військового обліку, а від так втратило свою чинність.
Питання процесуального порядку оформлення виключення із військового обліку не було врегульовано положенням про військовий облік військовозобов'язаних і призовників, затвердженого постаново КМУ за № 377 від 09.06.1994.
А в подальшому такий порядок був передбачений Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим постановою КМУ за № 921 від 07.12.2016.
Згідно абзацу 18, 19 пункту 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою КМУ за № 921 від 07.12.2016 виключення з військового обліку військовозобов'язаних у міських територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності.
При цьому виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.
Про виключення з військового обліку в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.
Як вбачається із військового квитку позивача, на сторінці 26 «взяття на облік та зняття з нього», відмітка про виключення із військового обліку як особи, що визнана не придатною до військової служби із виключенням не проставлялась.
Що стосується запису на сторінці 32 військового квитка позивача, є не можливим установити хто його здійснив ІНФОРМАЦІЯ_4 оскільки у копії запис не чіткий та не розбірливий.
Однак, навіть якщо припустити, що його здійснено то він являється не законним, оскільки відсутнє протокольне рішення регіональної ВЛК про його розгляд.
Станом на дату виникнення у ІНФОРМАЦІЯ_5 відносин з позивачем, а саме дати звернення із заявою про внесення інформації про виключення із військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, свідоцтво про хворобу за № 309 від 03.08.2016, не розглянуте регіональною ВЛК та втратило чинність.
Зважаючи на наведене, суд дійшов переконання, що не внесення ІНФОРМАЦІЯ_3 відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», є правомірним та обгрунтованим.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для відмови у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 01 серпня 2025 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ