Рішення від 05.08.2025 по справі 520/9887/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 р. справа № 520/9887/25 Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача про розподіл витрат на професійну правничу допомогу у адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТРАКТБУДПОСТАЧ" (вул. Іванівська, буд. 1, оф. 404, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 38631240) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 задоволено позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТРАКТБУДПОСТАЧ" (вул. Іванівська, буд. 1, оф. 404, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 38631240) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) , Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.

01 серпня 2025 року від представника позивача надійшла заява про ухвалення додаткового судового рішення, яким представник позивача просить стягнути з відповідачів на користь позивача витрат на професійну правничу (правову) допомогу в розмірі 15 000 грн., а також 3000,00 грн. гонорару успіху.

Суд розглядає заяву у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Відповідно до ч.7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Згідно зі статтею 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

У випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.

Приписами ст.132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

До витрат, пов'язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з ч.7 ст.139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Частинами 3-5 статті 134 КАС України визначено, що для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У пункті 269 Рішення у справі “East/West Alliance Limited» проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов'язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов'язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (див. вищезазначене рішення щодо справедливої сатисфакції у справі “Іатрідіс проти Греції» (Iatridis v. Greece), п. 55 з подальшими посиланнями).

На підтвердження витрат на професійну правничу допомогу до суду надано копію Договору про надання правової (правничої) допомоги №18/04 від 18.04.2025, Акт №1 приймання - передачі наданої професійної (правничої) допомоги (послуг) від 31.07.2025, ордер серія АХ №1254725 від 21.04.2025.

Між адвокатом Солохіною Владиславою Валеріївною та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОНТРАКТБУДПОСТАЧ" в особі директора Кожевнікова С.В, укладено Договір про надання правничої (правової) допомоги №18/04 від 18.04.2025 .

Пунктом 1.1 Договору, адвокат зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види професійної правничої (правової) допомоги (послуги) клієнту на умовах і в порядку, що визначені Договором, у тому числі, але не виключно: надавати клієнту усні та письмові консультації, з питань підготовки позову та інших заяв по суті справи за позовом клієнта; забезпечувати реалізацію прав та обов'язків клієнта в судових органах, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов'язків клієнта під час розгляду справи у тому числі, але не виключно шляхом представництва інтересів клієнта під час судових засідань, складати та підписувати заяви по суті справи, позовні заяви, відзиви, відповіді. заперечення, скарги, клопотання, процесуальні та інші документи правового характеру, спрямовані на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення під час розгляду справи у Харківському окружному адміністративному суді, Другому апеляційному адміністративному суді, Касаційному адміністративному суді у складі Верховного суду за позовом клієнта до Головного управління Державної податкової служби України в Харківській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасувати рішень та зобов'язання вчинити певні дії (зареєструвати податкову(і) накладну (і).

Відповідно до п. 3.1-3.4 вказаного Договору, за надання адвокатом професійної правничої (правової) допомоги (послуг) клієнт сплачує адвокату винагороду (гонорар), яка включає суму вартості професійної правничої (правової) допомоги (послуг).

Винагорода (гонорар) за надання адвокатом клієнту професійної правничої (правової) допомоги (послуг) з представництва інтересів клієнта у Харківському окружному адміністративному суді є фіксованою та складає 15000,00 (п'ятнадцять тисяч) грн. без ПДВ.

Детальний опис наданої професійної правничої (правової) допомоги (послуг), її види та час надання, зазначаються у актах приймання-передачі наданої професійної правничої (правової) допомоги (послуг).

«Гонорар успіху» - це додаткова винагорода адвокату за здійснення професійної правничої допомоги клієнту, плата за досягнутий адвокатом результат, що полягає в задоволенні судом заявлених позовних вимог (у т.ч. частковому задоволенні позовних вимог) та становить 20 % від розміру винагороди адвокату, визначеної відповідно до п. 3.2 цього Договору.

На виконання умов Договору №18/04 про надання правничої (правової) допомоги в сторонами укладено акт № 1 приймання-передачі наданої професійної правничої (правової) допомоги (послуг) від 31.07.2025, за змістом якого адвокат надав, а клієнт прийняв професійну правничу (правову) допомогу (послуги) щодо звернення ТОВ "КОНТРАКТБУДПОСТАЧ" до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби України в Харківській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії (зареєструвати податкову накладну).

За даним Актом адвокат надав наступну професійну правничу (правову) допомогу (послуги):

- вивчення документів та матеріалів щодо обставин виникнення у Клієнта підстав для визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії (зареєструвати податкову накладну);

- аналіз рішень податкового органу під час адміністративного оскарження;

- аналіз та дослідження нової судової практики щодо змін зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- надання Клієнту усних консультацій щодо можливих варіантів захисту його прав, порушених внаслідок відмови у реєстрації податкової накладної; складання та узгодження проекту позовної заяви з клієнтом;

- складання позовної заяви про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії (зареєструвати податкову накладну), підготовка необхідних документів (копій), подання позову та завантаження додатків через електронний суд;

- підготовка та завантаження до електронного суду процесуальних заяв;

- підготовка відповіді на відзив;

- підготовка заяви про ухвалення додаткового рішення.

- заплановане підготовка заяв на отримання рішень суду та виконавчих листів;

- заплановані підготовка та подання заяв до Головного управління Державної казначейської служби України у області, Головного управління Державної казначейської служби України, Відділ примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, щодо стягнення судового збору та виконання рішення суду.

Загальна вартість наданої професійної правничої (правової) допомоги (послуг) згідно укладеного сторонами Договору становить 15000,00 (п'ятнадцять тисяч) грн. без ПДВ, відповідно до пункту 3.2 Договору.

Оцінюючи співмірність витрат позивача на правничу допомогу із складністю предмету позову та обсягу наданих робіт, суд вважає, що характер спірних правовідносин не є складним, а обсяг доказів - надмірним.

Окрім того, зазначення в акті такого виду робіт як заява про ухвалення додаткового судового рішення не можуть вважатися наданням правничої допомоги, оскільки не потребують спеціальних знань у галузі права та є суто технічними роботами.

Тобто, суму надання послуг правничої допомоги не можна вважати співмірною зі складністю предмета спору та наданими послугами.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням того, що позов задоволено, оцінивши рівень витрат позивача на правничу допомогу, а також те, що їх сума була неспівмірною зі складністю предмета спору, виходячи із критеріїв розумності та пропорційності оплати послуг адвоката, суд приходить до висновку про стягнення з кожного відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі у загальному розмірі 1800, з них на професійну правничу допомогу у розмірі 1500 грн та гонорару за успіх у розмірі 300 грн.

Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 132-143, 241-246, 250, 252, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково заяву представника позивача про розподіл витрат на професійну правничу допомогу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТРАКТБУДПОСТАЧ" (вул. Іванівська, буд. 1, оф. 404, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 38631240) витрати на професійну правничу допомогу у сумі 1800 (одна тисяча вісімсот) грн 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТРАКТБУДПОСТАЧ" (вул. Іванівська, буд. 1, оф. 404, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 38631240) витрати на професійну правничу допомогу у сумі 1800 (одна тисяча вісімсот) грн 00 коп.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини додаткового рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Додаткове рішення у повному обсязі виготовлено 05 серпня 2025 року.

Суддя Олексій КОТЕНЬОВ

Попередній документ
129323769
Наступний документ
129323771
Інформація про рішення:
№ рішення: 129323770
№ справи: 520/9887/25
Дата рішення: 05.08.2025
Дата публікації: 07.08.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Харківський окружний адміністративний суд
Категорія справи: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо; адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них; зупинення, відмова в реєстрації податкових накладних
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Відмовлено у відкритті провадження (04.12.2025)
Дата надходження: 20.11.2025
Предмет позову: про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії
Учасники справи:
головуючий суддя:
ВАСИЛЬЄВА І А
ЧАЛИЙ І С
суддя-доповідач:
ВАСИЛЬЄВА І А
КОТЕНЬОВ О Г
ЧАЛИЙ І С
відповідач (боржник):
Головне управління Державної податкової служби у Харківській області
Головне управління ДПС у Харківській області
Державна податкова служба України
заявник апеляційної інстанції:
Головне управління ДПС у Харківській області
заявник касаційної інстанції:
Головне управління Державної податкової служби у Харківській області
заявник про винесення додаткового судового рішення:
Товариство з обмеженою відповідальністю "КОНТРАКТБУДПОСТАЧ"
позивач (заявник):
Товариство з обмеженою відповідальністю "Контрактбудпостач"
Товариство з обмеженою відповідальністю "КОНТРАКТБУДПОСТАЧ"
представник відповідача:
Красноруцька Тетяна Олександрівна
представник позивача:
Солохіна Владислава Валеріївна
суддя-учасник колегії:
ГІМОН М М
КАТУНОВ В В
РАЛЬЧЕНКО І М
ЮРЧЕНКО В П