Рішення від 05.08.2025 по справі 460/10362/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року м. Рівне №460/10362/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доКомунального підприємства "Респект" Великоомелянської сільської ради

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до комунального підприємства «Респект» Великоомелянської сільської ради (далі - відповідач, КП «Респект»), в якому просить визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства “РЕСПЕКТ» Великоомелянської сільської ради щодо ненадання у встановлений законом строк повної відповіді на запит на публічну інформацію від 01 травня 2025 року та зобов'язати відповідача надати позивачу повну інформацію, що запитувалася згідно інформаційного запиту від 01 травня 2025 року (вхідний №0125).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01 травня 2025 року ОСОБА_1 , як громадянин України, направив на адресу КП “РЕСПЕКТ» запит на отримання публічної інформації (вхідний №0125), зокрема щодо надання розрахунку норми накопичення твердих побутових відходів на одну особу. КП “РЕСПЕКТ» надіслало відповідь за вих. №47, у якій надало копію рішення виконавчого комітету про затвердження середньорічних норм утворення ТПВ, копію калькуляції тарифу на послуги вивезення побутових відходів та копії штатних розписів, проте не надало сам розрахунок, який також був предметом запиту. 21 травня 2025 року позивач повторно звернувся до КП “РЕСПЕКТ» із зауваженнями до попередньої відповіді та уточненням змісту інформації, яка не була надана. 28 травня 2025 року ОСОБА_1 отримав відповідь від КП “РЕСПЕКТ» вих. №50, у якій було вказано, що надання інформації ускладнене через “низку об'єктивних причин», проте жодного обґрунтування цьому не надано. Було зазначено, що відповідь буде надано не раніше 16 червня 2025 року. Однак, позивач зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідь має бути надана не пізніше 5 робочих днів, а у випадку продовження строку (ч. 4 ст. 20 цього ж закону) - до 20 робочих днів із обґрунтуванням причин продовження, якого не було надано. Вказує, що відповідачем пропущено обидва передбачені законом строки надання відповіді. Інформацію, яка прямо запитувалася, не надано на момент подання позову. Вважає ненадання запитуваної інформації відповідачем протиправною, такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує його право на отримання інформації. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з тих підстав, що оскільки надання запитуваної позивачем інформації (документів) передбачає виготовлення копій документів обсягом 143 сторінки, КП «Респект» відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» повідомив про необхідність відшкодувати фактичні витрати, пов'язані з виготовлення копій документів та надав заявнику рахунок для відшкодування цих витрат.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 01.05.2025 позивач звернувся із запитом до КП «Респект» в якому просив надати інформацію:

- розрахунок норми накопичення на одну людину;

- розрахунок тарифу на послуги з вивезення побутових відходів;

- копію штатного розпису на 2025 рік КП «Респект».

Відповідь просив надіслати на адресу: АДРЕСА_1 .

Вказаний запит було отримано посадовою особою відповідача 01.05.2025, про що свідчить її особистий підпис.

Листом від 08.05.2025 за № 47 відповідачем надано відповідь із долученням до неї документів, а саме:

- копію рішення виконавчого комітету Великоомелянської сільської ради № 280 від 27.11.2024 Про затвердження середньорічних норм утворення твердих побутових відходів;

- копію калькуляції тарифу на послуги вивезення побутових відходів;

- копії штатних розписів працівників КП «Респект» з 01.10.2024 та з 01.04.2025.

21.05.2025 позивач повторно звернувся із запитом до КП «Респект» в якому висловив зауваження до попередньої відповіді та вказав щодо не надання інформації, яка запитувалася у листі від 01.05.2025, а саме копії розрахунку норм накопичення на одну людину. Відповідь просив надіслати на адресу: АДРЕСА_1 .

28 травня 2025 року ОСОБА_1 отримав відповідь від КП “РЕСПЕКТ» за № 50, у якій було вказано, що надання інформації ускладнене через “низку об'єктивних причин», а саме значний обсяг запитуваної інформації, потреба у додатковій перевірці та узгодженні даних, а також підвищене навантаження на працівників підприємства та суттєвих часових ресурсів для його належного опрацювання. Крім того, було зазначено, що відповідь буде надано не раніше 16 червня 2025 року.

Не погоджуючись з наданою відповіддю, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Статтею 5 Закону України «Про інформацію» встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Згідно статті 9 Закону України «Про інформацію», всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.

Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України «Про доступ до публічної інформації» №2939-VI від 13.01.2011 року (далі - Закон №2939-VI).

Згідно ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Виходячи з викладеного вище, публічна інформація розглядається у двох аспектах: відомості - отримані або створені у процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; відомості, які знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

За приписами ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до публічної інформації", доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Приписами ч. 5 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють: 1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

Згідно до ст. 29 Закону України "Про інформацію", інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення.

Предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов'язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.

Відповідно до положень ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відмова в задоволенні запиту на інформацію врегульована ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації": розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

При цьому, відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовий формі (ч.5 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Пунктом 6 ч.1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено обов'язок розпорядника інформації надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Аналізуючи вказані норми, суд зазначає, що розпорядник інформації повинен надати відповідь на письмовий запит запитувача інформації, при цьому, такий повинен бути повним, достовірним та точним або мотивовану відмову у наданні запитуваної інформації, у разі наявності підстав, унормованих ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 01.05.2025 звернувся з письмовим запитом до КП «Респект» про надання інформації, у якому просив надати:

- розрахунок норми накопичення на одну людину;

- розрахунок тарифу на послуги з вивезення побутових відходів;

- копію штатного розпису на 2025 рік КП «Респект».

Однак, відповідач разом з листом від 08.05.2025 № 47 направив позивачеві лише:

- копію рішення виконавчого комітету Великоомелянської сільської ради № 280 від 27.11.2024 Про затвердження середньорічних норм утворення твердих побутових відходів;

- копію калькуляції тарифу на послуги вивезення побутових відходів;

- копії штатних розписів працівників КП «Респект» з 01.10.2024 та з 01.04.2025,

тобто надав неповну інформацію без зазначення поважних причин її ненадання.

21.05.2025 позивач повторно звернувся із запитом до КП «Респект» в якому висловив зауваження до попередньої відповіді та вказав щодо не надання інформації, яка запитувалася у листі від 01.05.2025, а саме копії розрахунку норм накопичення на одну людину. Відповідь просив надіслати на адресу: АДРЕСА_1 .

28 травня 2025 року ОСОБА_1 отримав відповідь від КП “РЕСПЕКТ» за № 50, у якій було вказано, що надання інформації ускладнене через “низку об'єктивних причин», а саме значний обсяг запитуваної інформації, потреба у додатковій перевірці та узгодженні даних, а також підвищене навантаження на працівників підприємства та суттєвих часових ресурсів для його належного опрацювання.

Тобто, згідно матеріалів справи, судом встановлено, відповідач листом за № 50 від 28.05.2025 року повідомив позивача, про те, що запит від 01.05.2025 року стосується надання великого обсягу інформації та потребує додаткової перевірки та узгодження даних, тому строк розгляду запиту продовжено до 20 робочих днів.

Разом з тим, КП «Респект» повної відповіді на запит від 01.05.2025 року позивачу у строк встановлений законом не надано. В ході розгляду справи відповідач не спростував факт ненадання повної інформації на запит позивача.

Отже, відповідач обов'язок щодо надання публічної інформації не виконав, тобто допустив протиправну бездіяльність.

Статтею 23 Закону встановлено що рішення, дії або бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію; відстрочку задоволення запиту на інформацію; ненадання відповіді на запит на інформацію; надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії або бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Суд зазначає, що бездіяльність відповідача, це його пасивна поведінка, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Судом встановлено факт бездіяльності відповідача, яка полягає у ненаданні повної відповіді на запит позивача на інформацію у строк встановлений законом.

З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідності їх задоволення шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання надати відповідь позивачу на запит на інформацію.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, усі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства “РЕСПЕКТ» Великоомелянської сільської ради щодо ненадання у встановлений законом строк повної відповіді на запит на публічну інформацію від 01 травня 2025 року;

Зобов'язати Комунальне підприємство “РЕСПЕКТ» Великоомелянської сільської ради надати ОСОБА_1 повну інформацію, що запитувалася згідно інформаційного запиту від 01 травня 2025 року (вхідний №0125).

Стягнути з Комунального підприємства “РЕСПЕКТ» Великоомелянської сільської ради за рахунок бюджетних асигнувань 1211,20 грн. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 05 серпня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Комунальне підприємство "Респект" Великоомелянської сільської ради (вул. Шевченка, буд.79,с. Велика Омеляна,Рівненський р-н, Рівненська обл.,35360, ЄДРПОУ/РНОКПП 45651721)

Суддя Д.П. Зозуля