05 серпня 2025 року м.Київ № 320/5382/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Міністерства юстиції України про заміну сторони виконавчого провадження у межах адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України , у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом № 16 від 29 вересня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та визнання безпідставною видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 серії НОМЕР_1 ;
- зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України повторно розглянути питання щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням висновків суду у цій справі.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 позов задоволено: визнано протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (код ЄДРПОУ - 37567866), оформлене протоколом № 16 від 29 вересня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 (код РНОКПП - НОМЕР_2 ) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та визнання безпідставною видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 серії НОМЕР_1 ; зобов'язано Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (код ЄДРПОУ - 37567866) повторно розглянути питання щодо підтвердження ОСОБА_1 (код РНОКПП - НОМЕР_2 ) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням висновків суду у цій справі.
На виконання цього рішення Київським окружним адміністративним судом 22.09.2021 виданий виконавчий лист.
До суду від Міністерства юстиції України надійшла заява, в якій просить замінити сторону виконавчого провадження ВП № НОМЕР_3 - боржника Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році Міністерства соціальної політики України (01601 м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10, тел: 044289862 Код ЄДРПОУ: 37567866) на - Комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (Код ЄДРПОУ: 00022533, площа Лесі Українки, 1, Київ, 01196). В обґрунтування своєї заяви заявник зазначає, що Мінсоцполітики не має можливості виконати вказане судове рішення, оскільки Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Мінсоцполітики відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" від 11.07.2018 № 551 (зі змінами) не діє, а тому у Мінсоцполітики відсутні повноваження щодо розгляду спірних питань стосовно визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які належним чином повідомлялись про розгляд справи, не перешкоджає її розгляду.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи та доводи заяви, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
На виконання у відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України перебуває виконавче провадження № НОМЕР_3 з примусового виконання виконавчого листа № 320/5382/21, виданого 22.09.2021 Київським окружним адміністративним судом про: Зобов'язання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (код ЄДРПОУ - 37567866) повторно розглянути питання щодо підтвердження ОСОБА_1 (код РНОКПП - НОМЕР_2 ) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням висновків суду у цій справі. Боржником за виконавчим документом є: Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році Міністерства соціальної політики України (адреса: м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, тел: 0442898622 код ЄДРПОУ: 37567866).
Постановою державного виконавця від 20.10.2021 року відкрито виконавче провадження ВП № НОМЕР_3 з виконання вказаного виконавчого документа.
Пунктом другим зобов'язано виконати рішення протягом десяти робочих днів.
В подальшому листом від 26.11.2021 року № 20033/0/2-21/13 боржником повідомлено про неможливість виконання рішення виходячи із наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Мінсоцполітики у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Питання визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796).
Згідно з пунктом 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551, (зі змінами) (далі - Порядок) учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються обласними державними адміністраціями за рішенням комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (далі - регіональна комісія).
Спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішувалися комісією при Мінсоцполітики, до складу якої, крім його фахівців, входили представники МОЗ, ДАЗВ, МВС, Міноборони, Київської облдержадміністрації та громадських об'єднань, статутна діяльність яких пов'язана із соціальним захистом осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (за згодою), за поданням уповноважених органів (пункт 13 Порядку).
Також наголошено, що абзац 2 пункту 13 Порядку втратив чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2021 № 793.
Абзацом 1 пункту 13 Порядку визначено, що спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються утвореними Київською та Житомирською облдержадміністраціями комісіями з вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році.
Особові справи громадян надсилаються на розгляд комісій, зазначених в абзаці першому цього пункту, за рішенням регіональних комісій.
Мінсоцполітики не має можливості виконати вказане судове рішення, оскільки Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Мінсоцполітики відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" від 11.07.2018 № 551 (зі змінами) не діє, а тому у Мінсоцполітики відсутні повноваження щодо розгляду спірних питань стосовно визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи.
Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
Аналогічні приписи закріплені також частиною п'ятою статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до якої, у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Тобто, під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва, встановленого статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов'язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.
Згідно з статтею 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Таким чином, з метою своєчасного та в повному обсязі виконання рішення суду необхідно замінити сторону виконавчого провадження.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з частинами 1, 3 статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до частин третьої та 4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Згідно статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
З аналізу матеріалів справи та норм права, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни боржника Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році Міністерства соціальної політики України (01601 м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10, тел: 044289862 Код ЄДРПОУ: 37567866) на - Комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (код ЄДРПОУ: 00022533, площа Лесі Українки, 1, Київ, 01196).
Керуючись статтями 48, 52, 243, 248, 256, 294, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву Міністерства юстиції України про заміну боржника, - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження ВП № НОМЕР_3 - боржника Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році Міністерства соціальної політики України (01601 м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10, тел: 044289862 Код ЄДРПОУ: 37567866) на - Комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (Код ЄДРПОУ: 00022533, площа Лесі Українки, 1, Київ, 01196).
Копію ухвали видати (направити) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Суддя Лисенко В.І.