04 серпня 2025 року м. Київ справа №320/17540/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ПФУ в м. Києві, в якому просить:
Визнати протиправність дій (бездіяльності) Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві позбавлення пенсійного права і відмови, ОСОБА_1 , у нарахуванні і виплати суми боргу пенсії 233 927,87грн (1 317 721,77 - 1 083 793,9 = 233 927,87), обчисленого виходячи з розрахунку 80% з розміру 20252,17 грн грошового забезпечення, визначеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 2016 року № 488 "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013, та здійснення виплати пенсії у розмірі 16268,17 грн (20252,17 грн х 80 : 100 = 16201,74 + 66,43) підвищення до пенсії як особі, яка має правовий статус дитини війни, передбаченої Законом України від 18 листопада 2004 року №2195-IV "Про соціальний захист дітей війни" = 16268,17) за період з 01.09.2016 по травень 2023 року без врахування її максимального розміру на суму 1 317 721,77 грн (16268,17 х 81 місяців = 1 317 721,77) із врахуванням раніше виплачених сум 1 083 793,9 грн (10 740,00 х 16 місяців (з 09-2016 по 12-2017) + 13 730,00 х 39 місяців (з 01-2018 по 03-2021) + 13 934,59 х 8 місяців (з 04-2021 по 11-2021) + 22 877,03 х 1 місяць (12-2021) + 14 242,95 х 17 місяців (з 01-2022 по 05-2023) = 171840,00 +535470,00 +111476,72 + 22 877,03 + 242130,15 =1 083 793,9), без обмеження строком за нормами матеріального і процесуального права Закону України від 15 липня 2015 року №614-VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення"
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві нарахувати і виплатити ОСОБА_1 , суму боргу пенсії 233 927,87 грн, обчисленого виходячи з розрахунку 80% розміру 20252, 17 грн грошового забезпечення, визначеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 2016 року № 488 "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. №1013, та здійснення виплати пенсії у розмірі 16268,17 грн за період з 01.09.2016 по травень 2023 року без врахування її максимального розміру на суму 1 317 721,77 грн (16268,17 х 81 місяців = 1 317 721,77) із врахуванням раніше виплачених сум 1 083 793,9грн (10 740,00 х 16 місяців (з 09-2016 по 12-2017) + 13 730,00 х 39 місяців (з 01-2018 по 03-2021) + 13 934,59 х 8 місяців (з 04-2021 по 11-2021) + 22 877,03 х 1 місяць (12-2021) + 14 242,95 х 17 місяців (з 01- 2022 по 05-2023) = 171840,00 +535470,00 +111476,72 + 22 877,03 + 242130,15 =1 083 793,9), без обмеження строком за нормами матеріального і процесуального права Закону України від 15 липня 2015 року №614-VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", статей 43, 51, 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №320/17540/24 позовну заяву повернуто позивачеві на підставі положень п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.10.2024 ухвалу скасовано, справу направлено для вирішення питання щодо доцільності відкриття провадження у справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позивач вказує, що відповідачем проведено перерахунок пенсії останнього, однак недораховано суму пенсії на підставі наданої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. При цьому зазначено, що позивач має право на підвищення до пенсії, оскільки є особою, яка має правовий статус дитини війни, передбаченої Законом України від 18 листопада 2004 року №2195-IV "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву, не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Відтак, суд, з урахуванням приписів ст. 162 КАС України, здійснюватиме розгляд справи за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, яку зареєстровано 19.02.2024 №10256/8 про перерахунок пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 12.03.2024 №2600-0202-8/53617 надало відповідь на вищевказану заяву, розглянувши останню як звернення громадян.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Відповідно до Преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон України №1058-IV) цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1) заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Як зазначено позивачем, останній звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії та виплату недоплаченої суми пенсії.
Згідно з п. 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Тобто, за результатом розгляду заяв пенсійним органом має бути прийнято рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії.
Відповідач листом на вказану заяву надав відповідь, оформлену листом, та тим самим порушив вказаний Порядок, адже не прийняв відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії.
Тобто, фактично відповідачем не розглянуто належним чином заяви позивача.
За таких обставин, суб'єктом владних повноважень допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви позивача про призначення пенсії.
З огляду на встановлену протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, суд приходить до висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка полягає у неприйнятті відповідного рішення за результатами розгляду заяви, зареєстрованої 19.02.2024 №10256/8 про перерахунок пенсії та зобов'язання відповідача розглянути заяву, зареєстровану 19.02.2024 №10256/8 про перерахунок пенсії, за результатами розгляду якої прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Під час звернення з даним позовом до суду позивач судовий збір не сплачував, оскільки є звільненим від сплати судового збору. Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368), яка полягає у неприйнятті відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 (адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ), зареєстрованої 19.02.2024 №10256/8 про перерахунок пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ), яка зареєстрована 19.02.2024 №10256/8 про перерахунок пенсії, за результатами розгляду якої прийняти відповідне рішення.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.