Справа № 481/885/25
Провадж.№ 2/481/455/2025
іменем У К Р А Ї Н И
05.08.2025 року м.Новий Буг
Новобузький районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Уманської О.В.,
за участю секретаря Кузьміної Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої житлової субсидії,
13.06.2025 року представник позивача Вербицька І.І. звернулася в суд з позовом в інтересах Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримував житлову субсидію відповідно до Положення № 848. 29.02.2024 року відповідач звернувся до ГУ із заявою про призначення житлової субсидії та подав декларацію про доходи та витрати осіб. Відповідачу було призначено житлову субсидію з 01.02.2024 року по 30.04.2024 року. В ході перевірки достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан), за результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, отримано інформацію про те, що у відповідача відсутнє право на отримання житлової субсидії з 01.02.2024 року , оскільки у складі домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, яка станом на дату верифікації не закрита. Відповідачу було повідомлено про необхідність надання документів на спростування наданих рекомендацій МФУ. Також ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність повернення на розрахунковий рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надміру виплаченої суми житлової субсидії в розмірі 3737,04 грн. за період з 01.02.2024 року по 30.04.2024 року. Відповідач в добровільному порядку суму переплати не повернув.
Посилаючись на зазначені обставини, представник позивача просила стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надміру виплачену субсидію за період з 01.02.2024 року по 30.04.2024 року в сумі 3737,04 грн. та судові витрати у справі.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, в позовній заяві слухання справи провести в її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач у засідання не з'явився, до суду надав заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі. Справу просив розглянути за його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, суд приходить до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, відповідач ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення № 848.
З 01.02.2024 року відповідачу призначено житлову субсидію на підставі заяви про призначення та надання житлової субсидії від 29.02.2024 року та декларації про доходи та витрати від 29.02.2024 року, що підтверджується рішенням про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та придбання скрапленого газу, твердого палива від 13.03.2024 року № 14001-55743769-2024-1 за період з 01.02.2024 року по 30.04.2024 року.
Листом від 26.06.2024 року ОСОБА_1 повідомлено про припинення виплати житлової субсидії, оскільки за результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, отримано інформацію про те, що у складі домогосподарства або у складі сімї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці. Натомість відповідно до п.п7 п.14 Постанови КМУ 21.10.1995 року №848 яким затверджено Положення «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витратна оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, осіб, з часу демобілізації яких минуло менше року);
Як вбачається з заяви про призначення та надання житлової субсидії від 29.02.2024 року, відповідач ознайомлений з обов'язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії.
Таким чином, відповідачем порушено обов'язок щодо повідомлення про наявність у відповідача заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, внаслідок чого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області надміру виплачено відповідачу житлової субсидії в розмірі 3737,04 грн за період з 01.02.2024 року по 30.04.2024 року.
Згідно порядку призначення та виплат житлових субсидій і пільг населенню передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 року № 1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» починаючи з 1 грудня 2022 року функції адміністрування житлових субсидій та пільг передано Пенсійному фонду України.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848(далі - Положення).
Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житловокомунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
Субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Відповідно до пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземні та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з підпунктом 7 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, осіб, з часу демобілізації яких минуло менше року), про що зазначається в декларації.
Згідно з частиною 3 пункту 49 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до п. 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.
Відповідно до абз. 5 п. 119 Положення за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України від 03.12.2019 року № 324-ІХ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 136 затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.
Пунктом 3 Порядку № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яка вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.
У разі нарахування та отримання державних виплат, призначених на сім'ю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім'ї або домогосподарства.
Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб'єкти надання інформації.
Пунктом 51 Порядку № 136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.
Пунктом 6 Порядку № 136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство Фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.
Пунктом 9 Порядку № 136 визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: призначення (перерахунку) державної виплати; припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Згідно пункту 121 Положення № 848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).
Відповідно до пункту 1251 Положення № 848 кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 127 Положення № 848 у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Листом від 06.08.2025 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок Головного управління надміру виплачену суму житлової субсидії в розмірі 3737,04 грн. за період з 01.02.2024 року по 30.04.2024 року.
Судом встановлено, що відповідач в добровільному порядку суму переплати надміру виплаченої житлової субсидії у розмірі 3737,04 грн. не повернув.
Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
У статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Судом встановлено, що відповідач був проінформований про обов'язок повідомляти позивача про обставини,які впливають на виплату житлової субсидії, однак, матеріали справи не містять доказів того, що відповідач у визначений спосіб повідомив Головне управління, про наявність заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці , та не зазначив вищевказані відомості в декларації.
Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст.12 та ст.81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, і сторони у справі мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно приписів ч. 1 ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Суд, у відповідності до ч. 5 ст. 206 ЦПК України, приймає визнання позову відповідачем у даній цивільній справі, і вважає,що таке визнання позову не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи всі обставини справи у їх сукупності, а також, виходячи з визнання відповідачем позову, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення рішення про задоволення позову.
Також позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача на його користь сплаченого судового збору в розмірі 2422,40 грн.
Так, відповідно до ч. ч. 1, 3ст. 133 ЦПК України,судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно положень частини першої статті 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Частиною третьою статті 7 Закону України "Про судовий збір" визначено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Враховуючи, що заява відповідача про визнання позову подана до початку розгляду справи по суті, суд, на підставі вимог частини першої статті 141 та частини першої статті 142 ЦПК України, приходить до висновку, що позивачу необхідно повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, а іншу частину витрат позивача по сплаті судового збору у розмірі 50 відсотків необхідно покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12,81,141,142,206,263,264,265 ЦПК України, -
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.02.2024 року по 30.04.2024 року в сумі 3737,04 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області 1211,20 гривень в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.
Повернути Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області з державного бюджету 50 відсотків судового збору, що становить 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп., сплаченого ним при поданні позову, відповідно до платіжної інструкції № 1771 від 29.05 2025 року.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Новобузький районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відомості про учасників справи:
позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, код ЄДРПОУ 13844159, адреса: вул. Морехідна, буд. 1, м. Миколаїв, Миколаївська область;
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована адреса проживання АДРЕСА_1 .
Повне судове рішення складено 05.08.2025 року.
Суддя