Справа № 473/5315/24
іменем України
"04" серпня 2025 р. м. Вознесенськ
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого судді: Усікова О.В.,
за участю секретаря судового засідання Матвійця Ю.П.,
захисника Шоломона О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вознесенську справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого інженером метрологічної лабораторії в/ч НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2
- за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
У протоколі серія ААД №840432 від 17.09.2024 рокув розділі склад адміністративного правопорушення поліцейським, який склав цей протокол, зазначено, що: «13.08.2024 17:15 в м. Вознесенську по вул. Сухомлинського, №1 водій ОСОБА_1 керував т.з. Honda Civic д.н. НОМЕР_3 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у медичному закладі у лікаря-нарколога зі згоди водія. Стан алкогольного сп'яніння підтверджується висновком КП «КНП ВБЛ» ВМР щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння №89 складеному 13.08.2024 р. о 18:00.»
Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив п.2.9а Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
Під час розгляду цієї справи в суді стороною захисту було заявлено клопотання про закриття цієї адміністративної справи відносно ОСОБА_1 в якому сторона захисту звертала увагу суду на ряд грубих порушень з боку працівників поліції та посадових осіб КП «КНП Вознесенська багатопрофільна лікарня» BMP.
Клопотання мотивовано наступним.
Так, в ході перегляду третього файлу відеозапису з 15 хвилини до 17 хвилини було зафіксовано, що адміністративний протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 склала в приміщенні приймального відділення КП «КНП Вознесенська багатопрофільна лікарня» працівник поліції жіночої статі, в тому протоколі ОСОБА_1 поставив свій підпис, що зафіксовано на 16 хвилині 50 секунді.
В ході дослідження письмових доказів, що містяться в матеріалах адміністративної справи встановлено, що в справі міститься адміністративний протокол серії ААД № 840432 складений відносно ОСОБА_1 інспектором СРПП Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області старшим сержантом поліції Бойчуком М.Р. 17.09.2024 року в якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовився ставити свої підписи при ознайомленні зі складеним відносно нього адміністративним протоколом за ч.1 ст. 130 КУпАП. Даний факт зафіксовано в шостому відео файлі, що міститься на дослідженому диску.
Даний факт свідчить про порушення складання адміністративних протоколів за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 так як встановлено, що відносно ОСОБА_1 за одне і теж правопорушення складалось два адміністративні протоколи двома різними працівниками поліції і один з протоколів, а саме складений 13.08.2024 р взагалі відсутній в матеріалах адміністративної справи.
У зв'язку із викладеним захисник Шоломон О.В. просив закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази викладені захисником за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до такого.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбачена ч. 1 ст.130 КУпАП полягає в керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, також передача керування транспортними засобами особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а так само і ухилення осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Факт вчинення правопорушення ОСОБА_1 , підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №840432 від 17.09.2024 року, складеному у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП.
Вказаний протокол відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оформлений компетентним органом в межах повноважень наданих особі, яка його склала, в якому чітко викладено як суть правопорушення так і інші відомості, необхідні для правильного вирішення даної справи.
Згідно з пунктом 2.9 (а) Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зпунктом 2.5 Правил дорожньогоруху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У протоколі серія ААД №840432 від 17.09.2024 року в розділі склад адміністративного правопорушення поліцейським, який склав цей протокол, зазначено, що: «13.08.2024 17:15 в м. Вознесенську по вул. Сухомлинського, №1 водій ОСОБА_1 керував т.з. Honda Civic д.н. НОМЕР_3 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у медичному закладі у лікаря-нарколога зі згоди водія. Стан алкогольного сп'яніння підтверджується висновком КП «КНП ВБЛ» ВМР щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння №89 складеному 13.08.2024 р. о 18:00.»
За правилами ч.ч. 1, 2 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі Інструкція).
Так згідно з пунктом 2 розділу І цієї Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейського) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння згідно з пунктом 3 розділу І Інструкції є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Пунктом 6 розділу І Інструкції передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Пунктом 1 розділу ІІ цієї Інструкції передбачено, що за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
На відеозаписі, що був переглянутий в судовому засіданні на якому ОСОБА_1 працівниками поліції було запропоновано пройти огляд на встановлення стану алкогольного сп'яніння, як за допомогою алкотестера на місці зупинки так і проїхати до лікарні. ОСОБА_1 погодився пройти огляд в лікарні, де пройшов огляд для встановлення стану алкогольного сп'яніння, як за допомогою алкотестера. Продуття газоаналізатора зафіксовано на відео №2 00:16 хвилина відео, результат якого склав 2.08‰. Не погодившись з результатом, ОСОБА_1 здав кров на аналіз (відео №2 00:26).
Відповідно до Інструкції про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 року, складання протоколу про адміністративне правопорушення закінчується підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи те, що у ОСОБА_1 була відібрана кров та відправлена на аналіз до м. Миколаєва, то суд приходить до висновку, що 13.08.2025 року протокол про адміністративне правопорушення складено не було, а тому твердження сторони захисту про подвійне притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не відповідає дійсності.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №840432 від 17.09.2024 р.,висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 13.08.2024 р., диском з відеозаписом, який було переглянуто в судовому засіданні та встановлено, що на відеозапису містяться дані, які підтверджують обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, є доведеною, виходячи з наступного.
Пунктом 2.9а Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, сукупність досліджених у справі доказів свідчить про те, що ОСОБА_1 дійсно вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, тобто керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння.
Враховуючи суспільну небезпеку вчиненого правопорушення та його характер, дані про особу порушника, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає доцільним застосування до ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення у виді та тривалістю, передбаченими санкцією ч.1 ст.130 КУпАП, стосовно водіїв.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.40-1, ч.1 ст.130, ст. 283-285, 301, 304 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП і накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) в дохід держави: (рахунок: UA438999980313010149000014001, отримувач: Миколаївське ГУК/Микол.обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, найменування: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху), який підлягає сплаті не пізніше, як через 15 /п'ятнадцять/ днів з дня отримання копії постанови, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ст.308 КУпАП в разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцем знаходженням майна, яким стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір розмірі 605 грн. 60 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.В. Усіков