29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
05 серпня 2025 р. Справа № 924/692/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Шевчук О.І., розглянувши матеріали
за позовом Летичівської селищної ради, селище Летичів Хмельницького району Хмельницької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - Форте", с. Ставниця Хмельницького району Хмельницької області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.10.2012
Представники сторін: не з'явились
До Господарського суду Хмельницької області 07.07.2025 надійшла позовна заява Летичівської селищної ради (31500, Хмельницька обл., Шепетівський район, селище Летичів, вул. Героїв Крут, 2/1, ЄДРПОУ 04404548) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - Форте" (31530, Хмельницька обл., Шепетівський район, с. Ставниця, вул. Зарічна, 35, ЄДРПОУ 33430249) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.10.2012, зареєстрованого у відділі Держкомзему Летичівського району Хмельницької області за №682300004003237, укладеного між Летичівською районною державною адміністрацією, як орендодавцем, та ТОВ "Агро - Форте", зокрема щодо заміни сторони орендодавця в договорі на позивача (код ЄДРПОУ 04404548); пункт 2.4 статті 2 "Об'єкт оренди" викласти в новій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 13.06.2025 становить: 118865,70 грн.; пункт 4.1 статті 4 "Орендна плата" викласти в новій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з розрахунку 12 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становитиме 14263,88 грн на рік, на розрахунковий рахунок Летичівської селищної ради".
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що розмір нормативної грошової оцінки та розмір орендної плати, визначені у договорі оренди, не відповідають чинному законодавству України. Так, відповідно до Положення про земельний податок, затвердженого рішенням шістдесятої сесії Летичівської селищної ради від 05.07.2024 №7, встановлено розмір річної орендної плати за користування землями сільськогосподарського призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на рівні 12% нормативної грошової оцінки. Водночас, згідно умов спірного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з розрахунку 4% від нормативної грошової оцінки. Також посилається, що відповідно до Закону України № 2498-VIII від 10.07.2018 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні", з 01.01.2019 покладено повноваження щодо розпорядження нерозподіленими земельними ділянками та не витребуваними частками (паями) на сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень. Тому виникла необхідність у внесенні змін до договору оренди від 01.09.2012, про що відповідачу була надіслана відповідна пропозиція, однак відповідач у добровільному порядку зміни до зазначеного договору не вніс, в зв'язку із чим позивач звернувся до суду із даним позовом.
Як на правові підстави позову посилається на положення ст. ст. 14, 55, 144 Конституції України, ст. ст. 11, 628, 632, 651, 792 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 1, 122 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 4, 13, 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 13, 15, 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст. ст. 288, 289 Податкового кодексу України.
Ухвалою суду від 14.07.2025 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі для її розгляду в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 05.08.2025.
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 29.07.2025 заперечив проти позовних вимог в повному обсязі. Стверджує, що позивачем не доведено наявність підстав передбачених ст.651 ЦК України щодо внесення змін до договору оренди, звертаючи увагу на відсутність взаємної згоди сторін чи положень договору або закону, які дають можливість внести зміни до спірного договору, а також відсутність істотного порушення умов договору оренди відповідачем.
Щодо зміни розміру орендної плати, відповідач звертає увагу на тому, що у спірному договорі встановлено річну орендну плату за земельну ділянку в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки, однак Летичівська селищна рада прийнявши рішення №7 від 05.07.2024, визначила ставку орендної плати в розмірі 12%, що, з урахуванням змісту пункту 4.4 договору, не підпадає під погоджені сторонами умови внесення змін до спірного договору. Вказує, що ні договором оренди, ні чинним законодавством не встановлено обов'язку сторін приводити умови договору в частині визначення ставки орендної плати від нормативної оцінки землі у відповідність до нових ставок, визначених органом місцевого самоврядування. У зв'язку з цим, посилається на відсутність підстав для зміни розміру орендної плати та покладення на орендаря обов'язку сплачувати оренду плату у збільшеному розмірі, відмінному від того, на який орендар погоджувався, укладаючи договір.
Так, враховуючи правову позицію, викладен у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №635/4233/19, стверджує, що рішення органу місцевого самоврядування може бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.
Позивач та відповідач в судове засідання 05.08.2025 не з'явилися, повноважних представників не направили, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання належним чином повідомлені.
05.08.2025 на адресу суду від позивача надійшло клопотання в якому повідомив про підтримання позовних вимог в повному обсязі та просить суд розглядати справу без його участі за наявними матеріалами справи. Відповіді на відзив не надав.
Відповідно до ч.1 ст.177 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) завданнями підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно з п.п. 1,3 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу, а також коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
З метою повного та всебічного розгляду справи, дотримання рівності сторін та змагальності процесу, суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи у судовому засіданні на інші час та дату та відповідно до ч.ч.1-3 ст. 120 ГПК України повідомити сторони про відкладення судового засідання.
Керуючись ст. ст. 42, 177, 182, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Підготовче засідання у справі 924/692/25 на 11 год. 00 хв. 26.08.2025.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1.
2. Повідомити про судове засідання учасників справи або/та їх представників.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://km.arbitr.gov.ua.
Ухвала набрала законної сили 05.08.2025 та оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Шевчук