09.07.2025м. СумиСправа № 920/503/25
Господарський суд Сумської області у складі:
судді Резніченко О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання - Бублик Т.Д.,
розглянув у порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Заступника керівника Шосткинської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі:
1. Державної екологічної інспекції у Сумській області (вул. Магістратська, 29, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 37970834);
2. Глухівської міської ради Сумської області (вул. Шевченка, 6, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 36235340)
до відповідачів: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю “Екосервіс 20» (вул. Інститутська, 35, м. Глухів, Шосткинський район, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 43714653);
2. Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради (вул. Шевченка, 4, м. Глухів, Шосткинський район, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 240022710)
про визнання недійсним договору та зобов'язання повернути комунальне майно
За участю представників сторін:
від позивачів: 1. Семенова О.М.,
2. Борисенко С.Ф. (в режимі відеоконференції),
від відповідача: 1. Осьмаков О.А. (в режимі відеоконференції)
2. Третяк А.Ю. (в режимі відеоконференції)
від прокуратури: Карпенко Д.В.
Стислий виклад позицій сторін по справі. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
Прокурор звернувся до суду із позовом в інтересах держави в особі позивачів та просить суд:
1. Визнати недійсним договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою № 1-П/2020 від 26.08.2020, укладений між управлінням житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради та ТОВ “Екосервіс 20»;
2. Зобов'язати ТОВ “Екосервіс 20» повернути територіальній громаді в особі Глухівської міської ради Сумської області удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) в м. Глухів Сумської області (паспорт місця видалення відходів від 06.11.2017 №277), розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 5910300000:04:006:0005 площею 5,3835 га та земельній ділянці з кадастровим номером 5910300000:04:006:0118 площею 0,5925 га.
Також, прокурор просить суд стягнути з відповідачів на користь Сумської обласної прокуратури судові витрати, понесені по сплаті судового збору.
Позов обґрунтовано тим, що вищевказаний договір є удаваним правочином, оскільки за своєю правовою природою є договором оренди комунального майна, укладений з порушенням вимог ч. 2 ст. 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст. ст. 1, 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, а відповідно підлягає визнанню недійсним на підставі ст. 215 Цивільного кодексу України.
Перший позивач - Державна екологічна інспекція у Сумській області - підтримує позов прокурора у повному обсязі.
Другий позивач - Глухівська міська рада - у судовому засіданні повідомив, що не підтримує позов прокурора та вважає, що дії міської ради були законними.
Перший відповідач - ТОВ “Екосервіс 20» - позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні у зв'язку з пропуском строку позовної давності .
Другий відповідач не визнає позов прокурора з огляду на те, що управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради не має можливості утримувати об'єкт - удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів у м. Глухів самостійно без залучення інших суб'єктів господарювання, які мають спеціальну техніку та відповідних працівників.
З метою утримання об'єкту благоустрою - удосконаленого полігону для складування твердих побутових відходів у м. Глухів, за результатами проведення конкурсу управлінням житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради з ТОВ «Екосервіс 20» був укладений договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою №1-П/2020.
Тому вказаний правочин не є удаваним оскільки укладений на підставі розпорядчих документів міської ради, виконавчого комітету міської ради та Відповідача 2 (рішення, накази), на які посилається Позивач у позові і які на даний час є чинними та не скасованими в судовому порядку.
Рух справи та процесуальні дії суду.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 04.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначене на 05.05.2025.
У судовому засіданні 05.05.2025 закрите підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 04.06.2025.
Розгляд справи 04.06.2025 не відбувся, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та оголошенням повітряної тривоги.
Ухвалою суду від 04.06.2025 розгляд справи по суті відкладено на 09.07.2025.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.
Управлінням житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради 20.07.2020 прийнято наказ «Про проведення конкурсу на визначення суб'єкта господарювання з утримання об'єкта благоустрою міста» № 16.
Зі змісту цього наказу вбачається, що він прийнятий відповідно до ст. ст. 13, 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Положення про порядок конкурсного відбору підприємств з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 11.11.2005 № 160.
Вказаним наказом призначено конкурс на визначення суб'єкта благоустрою з утримання об'єкта благоустрою міста: Удосконаленого полігону для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області, затверджено склад конкурсної комісії, конкурсну документацію та порядок конкурсного відбору.
Відповідно до додатку № 4 до конкурсної документації «Детальний склад об'єкта благоустрою» об'єктом благоустрою є об'єкт нерухомості: Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області, який знаходиться за адресою: вул. Путивльська, 125, м. Глухів, Сумська область, 41400, загальною площею 6 га (із них під полігоном 5.4 га, під під'їзною дорогою 0,6 га).
Об'єкт складається з господарської частини, першої карти для складування твердих побутових відходів, скотомогильника, контрольно-дезинфікуючої зони (дизбар'єр), під'їзної дороги, території, що відведена для майбутнього будівництва другої та третьої карти для складування твердих побутових відходів.
За результатами вказаного конкурсу Управлінням житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради 26.08.2020 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Екосервіс 20» (далі за текстом ТОВ «Екосервіс 20») укладено договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою № 1-П/2020 (далі за текстом - Договір, а.с. 26-28)
Відповідно до п. 1.2 Договору об'єкт благоустрою - Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області.
Згідно з пунктом 2.1 розділу 2 Договору (Предмет договору) на умовах цього Договору Балансоутримувач (відповідно до умов Договору Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради) передає, а Виконавець (відповідно до умов Договору ТОВ «Екосервіс 20») приймає Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області та зобов'язується утримувати цей об'єкт благоустрою, надавати послуги по захороненню твердих побутових відходів ІІІ-ІV класу небезпеки.
Відповідно до листа Глухівської міської ради Сумської області від 10.12.2024 № 02-41/3078 Договір вступив в силу 01.11.2020 згідно з рішенням Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області від 26.10.2020 № 250 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (захоронення)» для ТОВ «Екосервіс 20» (а.с. 39).
Так, п. 1 вказаного рішення встановлено тариф на послуги з поводження з побутовими відходами (захоронення), які надає ТОВ «Екосервіс 20» на удосконаленому полігоні для складування твердих побутових відходів м. Глухів.
Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області, розташований за адресою: вул. Путивльська, 125, м. Глухів, Шосткинський район, Сумська область на земельних ділянках з кадастровими номерами 5910300000:04:006:0005, 5910300000:04:006:0118 загальною площею 5,976 га, перебуває на балансі Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради, його загальна залишкова балансова вартість становить 2551498,35 грн.
Вказаний полігон був переданий на баланс Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради як об'єкт комунальної власності рішенням двадцятої сесії шостого скликання Глухівської міської ради Сумської області від 29.04.2015 № 905 (порядковий номер 50 у додатку № 2 до рішення) (а.с. 43-44).
Відповідно до акту прийому - передачі від 02.11.2020, який є додатком до Договору (п. 7.9 Договору) ТОВ «Екосервіс 20» 02.11.2020 прийняло від Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради матеріальні цінності, а саме: Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області, розташований за адресою: вул. Путивльська, 125, м. Глухів, Шосткинський район, Сумська область (а.с. 38).
Згідно з паспортом місця видалення відходів, зареєстрованим 06.11.2017 за № 255 Удосконалений полігон складування твердих побутових відходів (ТПВ) в м. Глухові Сумської області розташований на відстані 1,5 км у східному напрямку від південної околиці м. Глухів, 1,2 км у східному напрямку від автошляху Суми - Глухів (географічні координати 33°55' 52'' східної довготи 51°39' 00''північної широти), власником місця видалення відходів є Глухівська міська рада Сумської області (а.с. 45-51).
Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.
Судом установлено, що за спірним договором удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів був переданий відповідачу 1 як об'єкт благоустрою населеного пункту м. Глухів Сумської області.
Правові відносини у сфері благоустрою населених пунктів регулюються Законом України «Про благоустрій населених пунктів».
Так, відповідно до преамбули цього закону, в редакції на час укладення спірного договору, цей Закон визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Пунктом 1 статті 1 цього закону визначено, що благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; територія - це сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту.
Згідно зі ст. 13 вказаного закону до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації.
Пунктом 1.2 Положення про порядок конкурсного відбору підприємств з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 11.11.2005 № 160 це положення визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з утримання та ремонту об'єктів благоустрою населених пунктів державної та комунальної власності, а також умови залучення на конкурсних засадах підприємств, установ, організацій.
Отже, нормами вказаного закону визначено, що він регулює відносини благоустрою виключно території населених пунктів з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Частина 1 статті 13 цього закону містить перелік об'єктів благоустрою саме населених пунктів, а ч. 2 цієї статті до об'єктів благоустрою відносить також інші території, але в межах населеного пункту.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру земельні ділянки з кадастровим номером 5910300000:04:006:0005 площею 5,3835 га та з кадастровим номером 5910300000:04:006:0118 на яких розташований Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області знаходяться на землях Глухівської міської ради (район старих очисних споруд) за межами населених пунктів (а.с. 52-56).
Факт розташування Удосконаленого полігону для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області за межами м. Глухів та будь-якого іншого населеного пункту підтверджується також листом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.02.2025 № 0-18-0.99,5-207/15-25.
Беручи до уваги вищевикладене, дія Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Положення про порядок конкурсного відбору підприємств з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 11.11.2005 № 160 не розповсюджується на Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області з огляду на те, що він розташований за межами населених пунктів.
Також, як вже було зазначено вище, благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля (п. 1 ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).
Разом з цим, відповідно до умов спірного договору Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради передало ТОВ «Екосервіс 20» у тимчасове користування спеціально відведене місце для захоронення відходів не для його утримання як об'єкта благоустрою, а для здійснення господарської діяльності, яка полягає у надані на платній основі фізичним та юридичним особам послуг з захоронення твердих побутових відходів з метою отримання цим суб'єктом прибутку.
Рішенням Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (захоронення)» від 26.10.2020 № 250 встановлено тариф на послуги з поводження з побутовими відходами (захоронення), які надає ТОВ «Екосервіс 20» на Удосконаленому полігоні для складування твердих побутових відходів м. Глухів для населення, бюджетних установ та інших споживачів в сумі 50,35 грн за 1 м.куб. та структуру тарифу згідно з додатком (а.с. 39).
Вказаним рішенням до структури тарифу, тобто до вартості послуг з захоронення побутових відходів на Удосконаленому полігоні для складування твердих побутових відходів м. Глухів, які надає ТОВ «Екосервіс 20» населенню, бюджетним установам та іншим споживачам, включено не лише компенсацію виробничої собівартості всього процесу господарської діяльності з захоронення побутових відходів та обслуговування полігону, а також прибуток ТОВ «Екосервіс 20» від цієї діяльності.
Отже, набувши у користування Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області, ТОВ «Екосервіс 20» отримало можливість здійснювати повноцінну господарську діяльність з захоронення твердих побутових відходів, яка включає в себе укладання відповідних договорів, приймання відходів від юридичних та фізичних осіб, їх захоронення на полігоні та отримання плати за такі послуги, яка включає прибуток.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначались Законом України «Про відходи», який діяв на час укладення спірного договору по 09.07.2023.
Статтею 4 цього закону встановлено, що він регулює відносини, пов'язані з утворенням, збиранням і заготівлею, сортуванням, перевезенням, зберіганням, обробленням (переробленням), утилізацією, видаленням, знешкодженням та захороненням відходів, що утворюються в Україні, перевозяться через її територію, вивозяться з неї, а також з перевезенням, обробленням та утилізацією відходів, що ввозяться в Україну як вторинна сировина.
Відповідно до ст. 179 Цивільного кодексу України річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки
Статтею 181 цього кодексу визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Згідно з ч. 1 ст. 190 вказаного кодексу майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.
Пунктом 1.3 розділу І Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435 визначено, що полігон побутових відходів - інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам.
Згідно з п. 1.2. вказаних Правил вони поширюються на полігони, що діють, та нові полігони, прийняті в експлуатацію відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04. 2011 № 461.
Відповідно до розділу 3 Національного класифікатору будівель і споруд (НК 018:2023), затвердженого наказом Міністерства економіки України від 16.05.2023 №3573, споруди - структури, пов'язані із землею, які створені з будівельних матеріалів і комплектуючих та/або для яких виконуються будівельні роботи. Інженерні споруди -усі споруди, що не належать до будівель, у тому числі лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури та споруди на них.
Отже, полігон є інженерною спорудою, яка нерозривно пов'язана з земельною ділянкою, тобто нерухомим майном комунальної власності.
Як вже було зазначено, відповідно до листа Глухівської міської ради Сумської області від 10.12.2024 № 02-41/3078 Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області був переданий на баланс Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради як об'єкт комунальної власності рішенням двадцятої сесії шостого скликання Глухівської міської ради Сумської області від 29.04.2015 № 905 (порядковий номер 50 у додатку № 2 до рішення), його загальна залишкова балансова вартість становить 2551498,35 грн.
Відповідно до додатку № 4 до конкурсної документації «Детальний склад об'єкта благоустрою», затвердженої наказом Управлінням житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради «Про проведення конкурсу на визначення суб'єкта господарювання з утримання об'єкта благоустрою міста» від 20.07.2020 № 16 об'єктом благоустрою є об'єкт нерухомості: Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області, який знаходиться за адресою: вул. Путивльська, 125, м. Глухів, Сумська область, 41400, загальною площею 6 га (із них під полігоном 5.4 га, під під'їзною дорогою 0,6 га).
Об'єкт складається з господарської частини, першої карти для складування твердих побутових відходів, скотомогильника, контрольно-дезинфікуючої зони (дизбар'єр), підїзної дороги, території, що відведена для майбутнього будівництва другої та третьої карти для складування твердих побутових відходів.
Частинами 1 - 3 статті 283 Господарського кодексу України в редакції на час укладення спірного договору передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Об'єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як єдині майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб'єктам господарювання.
Статтею 759 Цивільного кодексу України унормовано, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Особливості найму (оренди) державного і комунального майна встановлюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Відповідно до преамбули вказаного закону він регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим.
Статтею 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що оренда - це речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Отже, істотними умовами договору оренди комунального майна є об'єкт оренди -комунальне майно, строк дії договору оренди та орендна плата.
Враховуючи вказані вимоги спірний Договір містить такі умови договору оренди комунального майна як об'єкт оренди (п. 1.2, п. 2.1 Договору) та строк дії договору оренди (п. 6.2, п 6.3 Договору).
Крім цього, Договір містить умови за якими витрати з утримання Удосконаленого полігону для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області у повному обсязі покладено на ТОВ «Екосервіс 20», що є вартісним еквівалентом орендної плати за користування комунальним майном, який сплачується орендарем орендодавцю.
Так, відповідно до п. 2.2 Договору фінансування робіт з утримання об'єкта благоустрою проводиться за рахунок Виконавця.
Пунктом 2.4 Договору визначено, що утримання об'єкта благоустрою поряд з іншим включає в себе: виконання загальних робіт з утримання полігону ТПВ; виконання рекультивації першої карти Полігону ТПВ; відновлення території об'єкта благоустрою після стихійних природних явищ, аварій, в інших випадках; утримання в належному стані та ремонт елементів благоустрою (обладнання) на об'єкті; оснащення Полігону ТПВ стаціонарним ваговим контролем; благоустрій та утримання території полігону та під'їзної дороги до нього; встановлення огорожі та сітчастих елементів огорожі для затримки легких фракцій, підтримання їх в робочому стані та періодичне їх очищення; висадження необхідної кількості зелених насаджень; утримання системи освітлення.
За погодженням із Балансоутримувачем проводиться: реконструкція, поточний та капітальний ремонт об'єкта благоустрою; влаштування, ремонт та обслуговування малих архітектурних форм; садіння та утримання зелених насаджень, знесення аварійних та сухостійних дерев (п. 2.5 Договору).
З огляду на викладене, виконання робіт з утримання полігону, які потребують значних фінансових затрат та майно, визначене у п. 24, п. 2.5 Договору, яким потрібно облаштувати полігон фактично є орендною платою за користування комунальним майном.
Незважаючи на те, що в оспорюваному Договорі прямо не визначено орендну плату та її розмір, вказаний договір є саме договором оренди, оскільки в даному випадку неналежне оформлення відносин оренди і є тим способом, завдяки якому досягається прихована мета - передача в користування комунального майна.
Наведене дає підстави дійти висновку, що сторони спірного правочину під час його укладання мали намір приховати правовідносини оренди, оскільки його умовами передбачено фактичну передачу права користування об'єктом комунальної власності для здійснення ТОВ "Екосервіс 20» господарської діяльності з захоронення твердих побутових відходів.
З огляду на зазначене, враховуючи вищенаведені норми законодавства та положення спірного Договору, між сторонами фактично склалися правовідносини оренди, а тому положення вказаного Договору повинні відповідати законодавству, що регулює правовідносини у сфері оренди комунального майна.
Частиною 1 статті 235 Цивільного кодексу України передбачено, що удаваний правочин - це правочин, вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.
За удаваним правочином сторони умисно оформлюють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини. У такій ситуації існують два правочини: один - удаваний, а інший - той, який сторони дійсно мали на увазі. Тобто, удаваний правочин своєю формою приховує реальний правочин.
Таким чином, правова природа договору не залежить від його назви, а визначається з огляду на зміст, тому оцінюючи відповідність волі сторін та укладеного договору фактичним правовідносинам, суд повинен надати правову оцінку його умовам, правам та обов'язкам сторін для визначення спрямованості як їх дій, так і певних правових наслідків.
Установивши під час розгляду справи, що правочин вчинено з метою приховання іншого правочину, суд на підставі положень статті 235 Цивільного кодексу України має визнати, що сторони вчинили саме цей правочин, та вирішити спір із застосуванням норм, які регулюють цей правочин. Якщо правочин, який насправді вчинено, суперечить закону, суд ухвалює рішення про встановлення його нікчемності або про визнання його недійсним.
Така правова позиція є усталеною та неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема, об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у постанові від 15.06.2018 у справі № 916/933/17, постановах Касаційного господарського суду від 04.07.2018 у справі № 916/935/17, від 17.01.2019 у справі № 923/241/18, а також в постановах від 20.02.2019 у справі № 917/2060/17, від 06.08.2018 у справі №910/19473/17.
Тому для вирішення питання щодо недійсності спірного договору суд установлює відповідність умов спірного договору положенням законодавства про оренду.
Закон України «Про оренду державного та комунального майна» містить заборону на передачу в оренду спеціально відведених місць чи об'єктів, призначених для захоронення відходів, до яких належить Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» не можуть бути об'єктами оренди спеціально відведені місця чи об'єкти, призначені для захоронення відходів (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), автомобільні дороги, крім тих, що належать підприємствам (до першого розгалуження за межами території таких підприємств).
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що забороняється передавати державне або комунальне майно в безоплатне користування або позичку, крім передачі релігійній організації в безоплатне користування або позичку державного або комунального майна, яке є культовим майном, зокрема культовою будівлею, спорудою, з метою проведення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній, процесій, ритуалів, молитов, служінь, релігійних зібрань, релігійної освіти та забезпечення інших видів релігійної практики в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Тобто, поряд з вищенаведеними порушеннями Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради порушило вимоги ч. 2 ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», передавши в тимчасове платне користування комунальне майно, яке не може бути об'єктом оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, з огляду на те, що спірний Договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою укладений з порушенням вимог ст. ст. 1, 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ч. 2 ст. 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України він підлягає визнанню недійсним на підставі ст. 215 Цивільного кодексу України.
Статтею 216 Цивільного кодексу України визначені правові наслідки недійсності правочину. Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Тому удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області підлягає поверненню територіальній громаді в особі Глухівської міської ради відповідно до ст. 216 Цивільного кодексу України.
Щодо підстав звернення з даним позовом до суду прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Сумській області та Глухівської міської ради Сумської області.
Статтею 131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до частини 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
За приписами частини четвертої статті 53 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України №3-рн/99 від 08.04.1999 під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Заступник керівника Шосткинської окружної прокуратури звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Сумській області з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 167 Цивільного кодексу України держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом (ст. 170 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища тощо.
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 20-2 вказаного закону до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами -нерезидентами вимог законодавства, зокрема, про використання та охорони земель, щодо поводження з відходами.
Пунктом "й" частини 1 цієї статті передбачено, що до компетенції Центрального органу у сфері охорони навколишнього природного середовища належить вжиття в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, участь у статусі позивача чи відповідача при розгляді справ у судах.
За приписами ст. 7 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, належить, зокрема контроль за додержанням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами вимог законодавства України про охорону земель.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про управління відходами» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, належить здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їхніми територіальними органами (у разі утворення), місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади), підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема, щодо: збирання, перевезення, оброблення відходів; дотримання правил і режиму експлуатації об'єктів оброблення відходів; своєчасного та повного виконання заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами.
Центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 275 від 19.04.2017 є Державна екологічна інспекція України.
Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 передбачено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Пунктом 3 Положення визначено, що основними завданнями Держекоінспекції є: реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр, стану навколишнього природного середовища, поводження з відходами.
Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, згідно з пп. 2 п. 4 вказаного положення здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель та з питань запобігання утворенню та управління відходами.
Підпунктом 3 пункту 4 Положення визначено, що Держекоінспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать, до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Пунктом 7 вказаного положення визначено, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. 6, п. 10, п. 11 розділу 2 Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, Державна екологічна інспекція відповідної області звертається до суду із позовом, зокрема, щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища; пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.
Аналогічними за змістом є норми Положення про Державну екологічну інспекцію у Сумській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.03.2023 № 43 (п. 6, п. 9, п.10 розділу ІІ).
Також, вказаним положенням визначено, що Державна екологічна інспекція у Сумській області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель та з питань поводження з відходами (п. 2).
Згідно зі ст. 28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи (в тому числі й Державна екологічна інспекція та її територіальні органи) звертаються до суду, якщо це необхідно для здійсненні їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Отже, з огляду на те, що Державна екологічна інспекція у Сумській області уповноважена державою здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вимог законодавства про охорону земель та з питань з питань запобігання утворенню та управління відходами, звертатись до суду з позовами, зокрема, про визнання недійсними правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища, остання є органом уповноваженим на захист інтересів держави та відповідно позивачем у даному випадку.
Крім цього, органом уповноваженим здійснювати повноваження на захист інтересів держави у спірних правовідносинах прокурором визначено Глухівську міську раду Сумської області з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно ч. 1 ст. 10 цього закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності українського народу від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Природні ресурси, які перебувають у власності територіальних громад, є складовою частиною матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування (ст. 142 Конституції України).
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема на рухоме і нерухоме майно, землю, природні ресурси, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, (ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Пункт 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 4 вказаного закону одним із принципів місцевого самоврядування в Україні є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Пунктом 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області як об'єкт комунальної власності належить Глухівській міській раді Сумської області.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на земельні ділянки на яких розташоване вказане місце видалення відходів зареєстровано за Глухівською міською радою Сумської області 09.02.2015 на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності».
Вказаним законом, який набрав чинності 01.01.2013, зокрема, доповнено ст. 83 Земельного кодексу України частиною 3.
Згідно з вказаною нормою земельні ділянки державної власності, які передбачається використати для розміщення об'єктів, призначених для обслуговування потреб територіальної громади (комунальних підприємств, установ, організацій, громадських пасовищ, кладовищ, місць знешкодження та утилізації відходів, рекреаційних об'єктів тощо), а також земельні ділянки, які відповідно до затвердженої містобудівної документації передбачається включити у межі населених пунктів, за рішеннями органів виконавчої влади передаються у комунальну власність.
Крім цього, відповідно до п. 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, з дня набрання чинності цим пунктом (з 27.01.2021) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Отже, власником земельних ділянок на яких розташований Удосконалений полігон для складування твердих побутових відході (ТПВ) у м. Глухів Сумської області відповідно до вимог ч. 3 ст. 83, ч. 1 ст. 122, п. 24 «Перехідних положень» Земельного кодексу України на час укладення спірного договору була та на цей час є Глухівська міська рада Сумської області.
З огляду на зазначене, органом уповноваженим на захист інтересів держави (територіальної громади) у спірних правовідносинах, а відповідно позивачем, є саме вказаний орган місцевого самоврядування, як власник місця видалення відходів та земельних ділянок під ним, які всупереч встановленому законодавством порядку вибули з користування.
Проте, починаючи з дати укладення спірного договору (26.08.2020) і до цього часу позивачами не вжито заходів щодо усунення існуючих порушень вищенаведених вимог законодавства, шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Шосткинською окружною прокуратурою Сумської області на адресу Державної екологічної інспекції у Сумській області спрямовано лист від 10.02.2025 № 55-595 вих-25 та на адресу Глухівської міської ради Сумської області лист від 17.02.2025 № 55 - 700 вих - 25 щодо існуючих порушень вимог законодавства та причин з яких ці органи не звернулись до суду з відповідним позовом. Крім цього, зазначеними листами Державну екологічну інспекцію у Сумській області та Глухівську міську раду Сумської області повідомлено, що у разі не звернення до суду з вказаним позовом Шосткинською окружною прокуратурою Сумської області буде самостійно вжито заходів представницького характеру на захист інтересів держави.
У відповідь Державна екологічна інспекція у Сумській області листом від 12.02.2025 № 461/11-22 повідомила, що самостійно звертатись з вказаним позовом до суду через відсутність відповідних матеріалів. Також Державна екологічна інспекція у Сумській області звернулась до Шосткинської окружної прокуратури Сумської області з проханням вжити заходів представницького характеру на захист інтересів держави шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Відповідно до листа Глухівської міської ради Сумської області від 17.02.2025 № 02-41/354 вона до суду з відповідним позовом не зверталась у зв'язку з відсутністю підстав для цього. Обґрунтовуючи відсутність таких підстав вказаний орган місцевого самоврядування зазначив, що Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) в м. Глухів Сумської області на підставі спірного Договору передано ТОВ «Екосервіс 20» згідно з вимогами та у порядку визначеному Законом України «Про благоустрій населених пунктів».
З огляду на зазначене, судом встановлено, що саме пасивна поведінка позивачів після отримання повідомлення про порушення інтересів держави і стала підставою для представництва прокурором інтересів держави та звернення до суду з таким позовом.
Таким чином, прокурор, звертаючись з позовом, зазначив підстави для представництва прокурором інтересів держави та підтвердив їх наявність.
Щодо застосування строку позовної давності
Відповідач 1 у відзиві на позов заявив про застосування позовної давності та відмову у зв'язку з цим у задоволенні позову відповідно до ст. 267 ЦК України.
Відповідно до вимог статті 257 Цивільного кодексу України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
За загальним правилом ч. 1 ст. 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 910/18560/16, якщо у передбачених законом випадках у разі порушення або загрози порушення інтересів держави з позовом до суду звертається прокурор від імені органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, позовну давність слід обчислювати з дня, коли про порушення права або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (постанови Верховного Суду України від 12.04.2017 у справі № 6-1852цс16, Великої Палати Верховного Суду від 22.05.2018 у справі № 369/6892/15-ц та від 22.05.2018 у справі № 469/1203/15-ц, постанова Верховного Суду від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17).
Органами, уповноваженими державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, в особі яких Шосткинська окружна прокуратура Сумської області звернулась з відповідним позовом до суду, є Державна екологічна інспекція у Сумській області та Глухівська міська рада Сумської області.
Датою початку існування порушень вимог законодавства та інтересів держави, про які могли довідатись вказані уповноважені органи, а відповідно датою початку перебігу строку позовної давності, є дата укладення спірного договору, а саме 26.08.2020.
Саме на підставі вказаного договору відповідно до акту прийому - передачі від 02.11.2020 комунальне майно, яким є Удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) у м. Глухів Сумської області незаконно перейшло у тимчасове користування ТОВ «Екосервіс 20».
Отже, останнім днем трирічного строку позовної давності для звернення до суду з позовом про визнання спірного договору недійсним та зобов'язання повернути комунальне майно територіальній громаді є 25.08.2023 (починаючи з дати укладення спірного договору).
Поряд з цим 17.03.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким розділ «Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України доповнено пунктом 19 такого змісту: «У період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії».
Також, Законом України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини», який набрав законної сили 30.01.2024, у розділі "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України пункт 19 викладено у такій редакції: «У період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану».
Воєнний стан в Україні, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02 2022 року № 64/2022, неодноразово продовжувався та діє по цей час (останній раз Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.04.2025 № 235/2025 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб).
Отже, починаючи з 17.03.2022 по 29.01.2024 загальний трирічний строк позовної давності, встановлений ст. 257 Цивільного кодексу України, вважався продовженим, а в період з 30.01.2024 по теперішній час є зупиненим на строк дії воєнного стану, а відповідно прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Сумській області та Глухівської міської ради Сумської області про визнання недійсним спірного договору та зобов'язання повернути комунальне майно територіальній громаді в межах строку позовної давності (з урахуванням положень п. 19 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України).
Розподіл судових витрат між сторонами.
Згідно із ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав,- на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що судом позовні вимоги задоволені в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідачів на користь Сумської обласної прокуратури в рівних частинах: по 16520 грн 19 коп. з кожного.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
1. Позовні вимоги Заступника керівника Шосткинської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі: 1. Державної екологічної інспекції у Сумській області, 2. Глухівської міської ради Сумської області до відповідачів: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю “Екосервіс 20», 2. Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради про визнання недійсним договору та зобов'язання повернути комунальне майно - задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою № 1-П/2020 від 26.08.2020, укладений між управлінням житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради та ТОВ “Екосервіс 20».
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Екосервіс 20» (вул. Інститутська, 35, м. Глухів, Шосткинський район, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 43714653) повернути територіальній громаді в особі Глухівської міської ради Сумської області (вул. Шевченка, 6, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 36235340) удосконалений полігон для складування твердих побутових відходів (ТПВ) в м. Глухів Сумської області (паспорт місця видалення відходів від 06.11.2017 №277), розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 5910300000:04:006:0005 площею 5,3835 га та земельній ділянці з кадастровим номером 5910300000:04:006:0118 площею 0,5925 га.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Екосервіс 20» (вул. Інститутська, 35, м. Глухів, Шосткинський район, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 43714653) на користь Сумської обласної прокуратури (вул. Г.Кондратьєва, буд. 33, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 03527891) 16520 грн 19 коп. витрат по сплаті судового збору.
5. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства та містобудування Глухівської міської ради (вул. Шевченка, 4, м. Глухів, Шосткинський район, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 240022710) на користь Сумської обласної прокуратури (вул. Г.Кондратьєва, буд. 33, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 03527891) 16520 грн 19 коп. витрат по сплаті судового збору.
6. Видати Сумській обласній прокуратурі накази після набрання рішенням законної сили.
7. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повні реквізити сторін зазначені у п.п. 3-5 резолютивної частини даного рішення.
Оскільки з 21.07.2025 по 04.08.2025 включно суддя Резніченко О.Ю. знаходилась у відпустці, повне судове рішення складено 05.08.2025.
Суддя О.Ю. Резніченко