Рішення від 28.07.2025 по справі 910/2737/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28.07.2025Справа № 910/2737/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., за участю секретаря судового засідання Коверги П.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали господарської справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргон"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

про визнання протиправним та скасування рішення, на підставі якого сформований акт-розрахунок № 15-02/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно з актом про порушення № 100074 від 22.01.2025 споживачу газу ТОВ "Аргон".

Представники сторін:

від позивача: Грибонос В.В., ордер серія ВЕ № 1148505;

від відповідача: Іноземцев Є.С., довіреність № 651/Дов-24 від 30.12.2024.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Аргон» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про визнання протиправним та скасування рішення, на підставі якого сформований акт-розрахунок № 15-02/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно з актом про порушення № 100074 від 22.01.2025 споживачу газу ТОВ «Аргон».

Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю у відповідача підстав для донарахування об'ємів природного газу за період з 01.01.2025 по 21.01.2025, оскільки відсутні будь-які відомості про позаштатний режим роботи газового лічильника.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 07.04.2025.

03.04.2025 від представника позивача - Грибоноса Вячеслава Володимировича надійшла заява про участь у судовому засіданні, призначеному на 07.04.2025, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.04.2025 заява Грибоноса Вячеслава Володимировича про участь у судовому засіданні, призначеному на 07.04.2025 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів залишено без розгляду.

У судове засідання 07.04.2025 представник позивача з'явився, представник відповідача не з'явився.

За результатами судового засідання судом постановлено ухвалу про відкладення підготовчого судового засідання до 05.05.2025, яку занесено до протоколу судового засідання.

08.04.2025 від представника позивача - Грибоноса Вячеслава Володимировича надійшла заява про участь представник позивача у судовому засіданні, призначеному на 05.05.2025, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.04.2025 задоволено заяву представника позивача - Черевичника Ігоря Івановича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

У судове засідання 05.05.2025 представник позивача з'явився, представник відповідача не з'явився.

За результатами судового засідання судом постановлено ухвалу про відкладення підготовчого судового засідання до 02.06.2025, яку занесено до протоколу судового засідання.

05.05.2025 від представника позивача - Грибоноса Вячеслава Володимировича надійшла заява про участь представник позивача у судовому засіданні, призначеному на 05.05.2025, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.05.2025 задоволено заяву представника позивача - - Грибоноса Вячеслава Володимировича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

У судове засідання 02.06.2025 представники сторін з'явились.

За результатами судового засідання судом оголошено перерву до 30.06.2025.

02.06.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву.

13.06.2025 представником позивача подано відповідь на відзив.

18.06.2025 представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив.

26.06.2025 представником відповідача подано заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

27.06.2025 представником позивача подано заяву по проведення судового засідання за відсутності представника позивача.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.06.2025 клопотання представника відповідача - Іноземцева Євгена Сергійовича про участь у судовому засіданні, призначеному на 30.06.2025 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів залишено без розгляду.

У судове засідання 30.06.2025 представник позивача з'явився, представник відповідача не з'явився.

Враховуючи, що судом здійснено усі необхідні та достатні дії для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання, судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.07.2025, яку занесено до протоколу судового засідання.

21.07.2025 представником відповідача подано заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.07.2025 задоволено заяву представника відповідача - Іноземцева Євгена Сергійовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів задовольнити.

У судове засідання 28.07.2025 представники сторін з'явились.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві.

На виконання вимог ст. 223 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.

У судовому засіданні 28.07.2025 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

01 жовтня 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Аргон» (далі - споживач, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (далі - оператор ГРМ, відповідач) шляхом підписання споживачем заяви-приєднання № МФ/100-42APMk5787-18 укладено Договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), (далі - Договір), згідно якого позивачу відповідачем надаються послуги розподілу природного газу за адресою: Миколаївська область м. Миколаїв, 5-а Слобідська, буд. 110.

Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).

Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункти 1.2 та 1.3 Договору).

Відповідно до пунктів 5.2 та 5.3 Договору визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.

Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об'єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об'єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.

При здійсненні обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться кубічні метри (м куб.) природного газу, визначені відповідно до фактичних показів лічильника природного газу або відповідно до норм споживання природного газу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України.

При здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем.

У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем.

На об'єкті газоспоживання позивача встановлено газоспоживаюче обладнання яке на момент проведення перевірки знаходилося у неопломбованому стані - Котел ДКВР 4,0-13ГМ (1 од.).

Також встановлено вузол обліку газу (ВОГ) у складі лічильника РГК G400 зав. №6536 та коректора Вега-1.01 зав. № 05240.

Пунктом 7.2 Договору визначено, що оператор ГРМ має право, зокрема безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та цим Договором та перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем;

27.12.2024 працівниками відповідача під час здійснення перевірки об'єкта газоспоживання позивача, розташованого за вищевказаною адресою, виникли сумніви у працездатності складових комерційного ВОГ, а саме лічильника РГК G400 зав. №6536 у зв'язку із чим була ініційована його позачергова повірка та у присутності представника позивача складено Акт контрольного огляду вузла обліку, який представник позивача підписав без зауважень.

Після узгодження дати демонтажу лічильника, 21.01.2025 лічильник газу демонтовано та направлено на експертну повірку, що підтверджується відповідним протоколом. Також в протоколі направлення зазначено дату та час проведення експертної повірки ЗВТ - 22.01.2025 о 10:00.

22.01.2025 року Миколаївською філією «Одесастандартметрологія» проведено експертну повірку лічильника газу РГК G400 зав. №6536, за результатами якої лічильник визнано непридатним для подальшого використання - відносна похибка лічильника газу при об'ємній витраті Q=647,05 м3/год становить 1,24% при допустимій ±1%.

За результатами експертної повірки складено відповідний висновок № 9/22 від 22.01.2025.

За наслідками проведеної позачергової повірки лічильника, представниками оператора ГРМ в присутності представника позивача складено Акт про порушення №100074 від 22.01.2025, в пункті 8 якого зазначено дату засідання Комісії яка буде його розглядати - 06.02.2025 о 14.00.

В акті про порушення від 22.01.2025 зазначено, що показання ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ та його складових частин в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Під час проведення експертної повірки основна відносна похибка перевищує допустимі значення на витратах 650 куб. м./год та 325 куб. м./год.»

Споживач з актом не погодився та надав свої заперечення, а саме вказав, що споживачу не надано протокол повірки ЗВТ, який зазначений у акті про порушення як додаток і який мав би містити відомості про хід та результати експертної повірки. Також споживач заявив про бажання провести незалежну експертизу ЗВТ.

В подальшому, 06.02.2025 Акт про порушення розглянуто на засіданні постійно діючої робочої Комісії по розгляду Актів про порушення юридичними особами - споживачами природного газу та за результатами розгляду прийнято рішення про його задоволення.

На підставі рішення комісії відповідач сформував акт-розрахунок необлікованого (донарахованого ) об'єму та обсягу природного газу і його вартості № 15-02/2025 за період з 01.01.2025 по 21.01.2025 на загальну суму 1 398 267,69 грн.

25.02.2025 позивачем отримано від відповідача лист, у якому повідомлялось, що акт про порушення від 22.01.2025 року №100074 розглянуто комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ та прийнято рішення задовільнити, нарахування провести згідно вимог Кодексу, а саме згідно Розділу ХІ гл. 4 п. 4. Також відповідачем долучено до означеного Листа акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму газу та обсягу природного газу і його вартості №15-02/2025, яким позивачу за період з 01.01.2025 по 21.01.2025 донараховано об'єм та обсяг природного газу в розмірі 63056,04 куб.м. вартістю 1398267,69 грн., проект акту надання послуг №4785 про розподіл природного газу в період з 01.01.2025 по 21.01.2025 не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 1 398 267,69 грн. та рахунок на оплату №2989 на суму 1 398 267,68 грн.

Звертаючись з позовом до суду позивач зазначає, що в акті про порушення від 22.01.2025, як і в будь-яких інших документах не зазначено про пошкодження лічильника, про порушення строків періодичної повірки лічильника газу з вини споживача, не виявлено фактів несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, не вказано ознак позаштатного режиму роботи лічильника газу, а відомості про перевищення допустимих значень відносної похибки лічильника на витратах 650 куб.м./год. та 325 куб.м./год. не підтверджуються будь-якими цифровими значеннями за результатами проведених досліджень, а отже безпідставною є вказівка у акті про порушення про те, що мала місце робота комерційного ВОГ та його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу не обліковуються або обліковуються не коректно. Позивач зазначає, що з боку відповідача відсутні зауваження щодо роботи (справності) обчислювача (коректора) об'єму газу ВЕГА-1.01 зав. №05240, а також відсутні будь-які відомості - зареєстровані та зафіксовані повідомлення про роботу лічильника газу в позаштатному режимі за період з 01.01.2025 по 21.01.2025, в зв'язку з чим, у відповідача не було підстав для здійснення донарахування об'ємів природного газу за період з 01.01.2025 по 21.01.2025.

Враховуючи викладене, позивача просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, на підставі якого сформований акт-розрахунок №15-02/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно з актом про порушення №100074 від 22.01.2025 року споживачу газу ТОВ «Аргон» м. Миколаїв, вул. 5 Слобідська, 110, яким на підставі п.п. 1 п. 4 глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРМ донарахованого не облікований об'єм природного газу за період з 01.01.2025 по 21.01.2025 у розмірі 63056,04 м. куб. вартістю 1 398 267,69 грн.

Відповідач в свою чергу, заперечуючи проти позову, у відзиві на позовну заяву зазначає, що виявлене при проведенні експертної повірки порушення Кодексу ГРМ не стосується ані пошкодження пломб на ЗВТ, ані пошкодження самого ЗВТ, в зв'язку з чим відсутні підстави для проведення незалежної експертизи ЗВТ на підставі п. 6 гл. 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ. Відповідач зазначає, що Акт про порушення не містить посилань на конкретні ознаки позаштатного режиму роботи газового лічильника, оскільки жодної подібної ознаки в роботі газового лічильника позивача не було виявлено, натомість саме невідповідність лічильника метрологічним характеристикам не дозволяє його використання та експлуатацію у складі комерційного вузла обліку газу (ВОГ) та прямо впливає на здатність обраховувати (вимірювати) обсяг спожитого природного газу позивачем.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до Законів України «Про ринок природного газу», «Про природні монополії», Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 № 715, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою від 30.09.2015 № 2494 затвердила Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС).

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС:

вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством;

комерційний облік природного газу - визначення об'ємів (обсягів) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точках комерційного обліку на підставі даних комерційних вузлів обліку та інших регламентних процедур у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до п. 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно з пунктом 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору;

2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;

6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження / акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До того ж в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Як встановлено судом, представники ТОВ «Газорозподільні мережі України» 27.12.2024 під час здійснення перевірки об'єкта газоспоживання позивача, розташованого за адресою: Миколаївська область м. Миколаїв, 5-а Слобідська, буд. 110, виникли сумніви у працездатності складових комерційного ВОГ, а саме лічильника РГК G400 зав. №6536 у зв'язку із чим було ініційовано його позачергову повірку та у присутності представника позивача складено Акт контрольного огляду вузла обліку, який представник позивача підписав без зауважень.

Після узгодження дати демонтажу лічильника, 21.01.2025 лічильник газу демонтовано та направлено на експертну повірку, що підтверджується відповідним протоколом. Також в протоколі направлення зазначено дату та час проведення експертної повірки ЗВТ - 22.01.2025 о 10:00.

22.01.2025 Миколаївською філією «Одесастандартметрологія» проведено експертну повірку лічильника газу РГК G400 зав. №6536, за результатами якої лічильник визнано непридатним для подальшого використання - відносна похибка лічильника газу при об'ємній витраті Q=647,05 м3/год становить 1,24% при допустимій ±1%.

За результатами експертної повірки складено відповідний висновок № 9/22 від 22.01.2025.

За наслідками проведеної позачергової повірки лічильника, представниками оператора ГРМ в присутності представника позивача складено Акт про порушення №100074 від 22.01.2025, в пункті 8 якого зазначено дату засідання Комісії яка буде його розглядати - 06.02.2025 о 14.00. В акті про порушення від 22.01.2025 зазначено, що показання ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ та його складових частин в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Під час проведення експертної повірки основна відносна похибка перевищує допустимі значення на витратах 650 куб. м./год та 325 куб. м./год.» Споживач в свою чергу, з актом не погодився та надав свої заперечення, а саме вказав, що споживачу не надано протокол повірки ЗВТ, який зазначений у акті про порушення як додаток і який мав би містити відомості про хід та результати експертної повірки. Також споживач заявив про бажання провести незалежну експертизу ЗВТ.

Так, пунктом 6 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Однак, як вірно зазначає відповідач, виявлені при проведенні експертної повірки порушення Кодексу ГРМ не стосується ані пошкодження пломб на ЗВТ, ані пошкодження самого ЗВТ, а відтак відсутні підстави у відповідності до Кодексу ГРМ для проведення експертизи ЗВТ.

Отже, у відповідності до Висновку за результатами експертної повірки № 9/22 від 22.01.2025 (протокол № 6ПЕ від 22.01.2025) лічильник газу роторний РГК G400, заводський № 6536 не відповідає вимогам чинних нормативних документів з метрології та експлуатаційної документації виробника.

Згідно з пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.

У главі 2 розділу ХІ Кодексу ГРС визначені види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.

Одним з видів порушень, передбачених главою 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, є порушення, що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових, які кваліфікуються як «не з вини споживача».

За змістом підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

При цьому для цілей визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, Кодекс ГРС розмежовує несправність лічильника, що сталася: 1) внаслідок його пошкодження; 2) внаслідок позаштатного режиму роботи.

Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням, зокрема такого, при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Як встановлено судом, за результатами розгляду акту про порушення комісія відповідача прийняла рішення, оформлене протоколом № 32 від 06.02.2025, щодо задоволення акту про порушення № 100074 від 22.01.2025. Перерахунок здійснено за період з 07:00 год 01.01.2025 по 10:00 год 21.01.2025 спожитого позивачем природного газу, що відображено в Акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості № 15-02/2025. При цьому донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу комісія відповідача здійснила в порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 18.11.2022 у справі № 914/993/21, на яку, зокрема, посилається позивач у позовній заяві, сформувала висновок щодо застосування положень абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X, пункту 4 та абзацу 2 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС шляхом уточнення висновку Верховного Суду щодо застосування цих норм права, викладеного у постанові від 02.122020 у справі № 906/962/18, та, зокрема, зазначила: якщо у разі несправності лічильника газу, що сталася внаслідок його позаштатного режиму роботи, буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, то розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності здійснюється відповідно до вимог абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X, підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРС. Підпункт 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу у такому разі не застосовується і обставини справності коректора значення не мають.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС:

коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу;

лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.

З наведених визначень випливає, що показання коректора об'єму газу перебувають в прямій безпосередній залежності від даних, які отримані від лічильника газу. Виходячи з технічного функціоналу коректора об'єму газу, наданого в Кодексі ГРС (сукупність ЗВТ, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу), а також складу комерційного ВОГ, відомості коректора не можуть вважатись достовірними для визначення об'єму газу у випадку отримання даних від лічильника, який неправильно вимірював об'єм газу.

Такі висновки Верховного Суду викладені у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 18.11.2022 у справі № 914/993/21 та постанові Верховного Суду від 22.05.2025 у справі № 922/3163/24.

У зв'язку з викладеним, судом відхиляються посилання позивача на відсутність у відповідача зауважень щодо роботи коректора, як обставини щодо відсутності підстав для здійснення донарахування.

Таким чином, у спірних правовідносинах обставини необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу підтверджуються тим, що ВОГ позивача РГК G400, заводський № 6536 було визнано непридатним для подальшого використання через перевищення допустимих значень основної відносної похибки при вимірюванні об'єму газу.

Враховуючи наведене, у спірних правовідносинах обставини необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті позивача є підтвердженими.

За таких обставин у відповідача були всі правові підстави для оформлення акта про порушення та проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті позивача в порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, а позивач за встановленими у справі обставинами не довів протиправності дій відповідача щодо прийняття відповідачем рішення, на підставі якого сформовано акт - розрахунок №15-02/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 01.01.2025 по 21.01.2025 у розмірі 63056,04 м. куб. вартістю 1 398 267,69 грн.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з покладенням судового збору на позивача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ :

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 05.08.2025

Суддя О.А. Грєхова