Рішення від 23.07.2025 по справі 910/3425/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23.07.2025Справа № 910/3425/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., при секретарі судового засідання Котиші П.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Дочірнього підприємства Державної компанії "Укрспецекспорт" Державного підприємства "Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма "Прогрес" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" про стягнення 10 074 474,70 грн., за участю представників: позивача - Струця М.П., відповідача - Корсуна Ю.Ю.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про стягнення 10 074 474,70 грн. заборгованості за Державним контрактом № 22/3-94-EDK-24 на поставку (закупівлю) товарів оборонного призначення від 30.03.2024 року на підставі статей 509, 530, 610, 627, 628, 692 Цивільного кодексу України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.03.2025 року відкрито провадження, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.04.2025 року.

11.04.2025 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

16.04.2025 року позивачем до суду подано відповідь на відзив відповідача, в якому останній просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.04.2025 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 26.05.2025 року.

У судовому засіданні 26.05.2025 року судом оголошено перерву у справі на 12.06.2025 року.

У судовому засіданні 12.06.2025 року судом оголошено перерву у справі на 23.07.2025 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 14.12.2023 року за вих. № Pr 03.3/3424 позивач звернувся до відповідача з Комерційною пропозицію, у відповідності до якої (Додаток № 1) визначено: вартість за од. на умовах постачання FCA Сірет - євро 597,00; курс євро до грн. - 42,6262 грн.; вартість за од. - 25 447,84 грн.; банківські витрати на касове обслуговування та закупку валюти за од., 0,2% - 50,90; рівень прибутку 3% за од. - 763,44 грн.; загальна вартість транспортування, євро - 17 250,00; загальна вартість транспортування - 735 301,95 грн.; вартість транспортування за од., грн. - 139,13; загальна вартість за 1 од., без ПДВ - 26 401,31 грн.; кількість - 5 285 од.; загальна вартість за ТВП без ПДВ - 139 530 923,35 грн.

30.03.2024 року між Дочірнім підприємством Державної компанії "Укрспецекспорт" Державного підприємства "Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма "Прогрес" (позивач, виконавець) та Державним підприємством Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" (відповідач, замовник) укладено Державний контракт № 22/3-94-EDK-24 на поставку (закупівлю) товарів оборонного призначення (Контракт), відповідно до умов пункту 1.1 якого виконавець зобов'язується поставити замовнику з дотриманням вимог законодавства України, умов і вимог цього контракту товари оборонного призначення (товар), найменування, технічні характеристики, кількість, вартість (ціна) та строки поставки яких зазначені у цьому Контракті та в Специфікації товарів оборонного призначення (Додаток № 1 до Контракту) (Специфікація), для подальшого використання Збройними Силами України, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити товар в строки і на умовах, визначених цим Контрактом.

Відповідно до пункту 1.3 Контракту сторони визнають та підтверджують, що укладання ними цього Контракту здійснюється в умовах воєнного стану, введеного згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного етапу в Україні" (із змінами), затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 "Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану" без застосування видів (процедур) закупівель, визначених Законами України "Про публічні закупівлі" та "Про оборонні закупівлі", та відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України.

Згідно з пунктом 2.1 Контракту вартість (ціна) товару за цим Контрактом на момент його підписання зафіксована сторонами в Специфікації на підставі складу вартості (ціни), сформованої виконавцем з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 року № 1275 "Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану".

Виконавець підтверджує, що під час розрахунку вартості (ціни) товару за цим Контрактом враховані всі податки та збори, інші витрати виконавця, пов'язані з виконанням цього Контракту.

Виконавець несе відповідальність за формування комерційної пропозиції на постачання товару за цим Контрактом, повноту та достовірність зазначених даних, у тому числі в частині розрахунку вартості (ціни) товару.

Замовник не несе відповідальності за формування комерційної пропозиції на постачання товару за цим Контрактом, повноту та достовірність зазначених у ній даних.

Сторони визнають та підтверджують, що при визначенні вартості (ціни) товару за цим Контрактом рівень прибутку виконавця в складі вартості (ціни) товару визначено у розмірі 3 (трьох) відсотків закупівельної вартості (ціни) такого товару відповідно до умов зовнішньоекономічного договору (контракту).

Пунктом 2.2 Контракту визначено, що загальна вартість (ціна) товару за цим Контрактом становить 139 530 923,35 грн.

У відповідності до пункту 2.3 Контракту сторони визнають та підтверджують, що вартість (ціна) товару за цим Контрактом після його укладання не переглядається, окрім випадків, прямо передбачених законодавством України та цим Контрактом.

Істотні умови цього Контракту не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 року № 1275 "Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану", а саме, зокрема: коригування обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків державного замовника; погодження зміни вартості (ціни) в Контракті в бік зменшення.

Згідно з пунктом 2.5 Контракту під час розрахунку та встановлення вартості (ціни) товару допускається здійснення перерозподілу витрат виконавця за статтями калькуляції витрат відповідно до обґрунтованих фактичних витрат на виконання Контракту в разі, коли такий перерозподіл не призводить до перевищення вартості (ціни) товару, встановленої на момент підписання нього Контракту.

Рівень прибутку виконавця, що включається ним до фактичної вартості (ціни) товару в обсягах, визначених пунктом 2.1 цього Контракту, розраховується в гривнях за офіційним курсом Національного банку України на день здійснення платежів за зовнішньоекономічним договором (контрактом) на закупівлю товару.

Сторони визнають та підтверджують, що відповідальність за цільове використання отриманих за цим Контрактом коштів, обґрунтованість фактичних витрат, правильність розрахунку фактичної вартості (ціни) товару несе виконавець.

Пунктом 2.6 Контракту погоджено, що розрахунки за цим Контрактом проводяться шляхом оплати замовником поставленого товару протягом 15 (п'ятнадцяти) банківських днів після надання виконавцем замовнику належним чином оформленого рахунку на оплату, до якого додаються підписаний сторонами Акт приймання-передачі товару за Контрактом, видаткова накладна, сертифікат якості (відповідності) товару (партії товару) з обов'язковим зазначенням дати виготовлення товару та сертифікат (декларація) походження товару (за умови наявності (надходження) бюджетних асигнувань (коштів) на рахунок замовника).

Відповідно до пункту 2.7 Контракту усі платіжні документи за Контрактом оформлюються з дотриманням вимог законодавства України, виконавець надсилає замовнику рахунок на оплату протягом 10 (десяти) календарних днів з дня поставки товару.

Згідно з пунктом 11.1 Контракту останній набирає чинності з дати підписання додаткової угоди про взяття бюджетних зобов'язань та діє до 01.11.2024 року, а в (частині виконання гарантійних зобов'язань - до повного виконання.

Пунктом 11.4 Контракту визначено, що додаткові угоди до цього Контракту укладаються у письмовій формі та підписуються сторонами і є його невід'ємною частиною.

30.03.2024 року в Додатку № 1 до Контракту в Специфікації товарів оборонного призначення, сторони визначили, що поставка товару в загальній кількості 5285 од. здійснюється у строк - Т0+70 днів, де Т0 - дата набрання чинності Контракту. Загальна вартість (ціна) товару, що поставляється за цим Контрактом становить 139 530 923,35 грн.

Додатком № 1 до Додаткової угоди № 3 від 13.06.2024 року в Специфікації товарів оборонного призначення, сторони визначили нові строки поставки товару, а саме, поставка товару в загальній кількості 5285 од. здійснюється у строк - Т0+70 днів, де Т0 - дата отриманого іноземним постачальником (виробником) товарів дозволу уповноважених органів з експортного контролю країни, в якій розміщується постачальник (виробник) товару на здійснення міжнародної передачі замовнику товарів військового призначення, що є предметом даного Контракту. Загальна вартість (ціна) товару, що поставляється за цим Контрактом становить 139 530 923,35 грн.

05.04.2024 року на виконання Контракту, виконавцем укладено зовнішньоекономічний контракт № С-03-01/2024/Pr (зовнішньоекономічний контракт) з компанією C.N. Romarm S.A. (Бухарест, Румунія) на поставку товару за загальною ціною 3 155 145,00 Євро з оплатою після поставки, фактичним власником і постачальником якого є компанія "Bularmas LLC" (Болгарія), що підтверджено: комерційною пропозицією ДП СЗТФ "ПРОГРЕС" від 14.12.2023 року за № Pr03.3/3424, Звітом технічної інспекції, згідно із якими товар знаходився у володінні та зберігався у компанії "Bularmas LLC" (Самораново, Болгарія), індивідуальною ліцензією № 022291 на передачу товарів оборонного призначення Міжвідомчої комісії з експортного контролю і нерозповсюдження зброї масового ураження Болгарії наданої 08.10.2024 року.

На виконання умов Контракту позивачем поставлено, а відповідачем прийнято та оплачено обумовлений товар на загальну суму 135 344 995,65 грн., що підтверджується актом приймання-передачі товару за державним контрактом, який підписано та скріплено печатками сторін, рахунком № Progress-Inv-94/1 від 31.10.2024 року та платіжною інструкцією № 05/11/2024№2386 від 05.11.2024 року, копії яких міститься в матеріалах справи.

24.12.2024 року за вих. № Pr 03.3/2502 позивач направив на адресу відповідача видаткову накладну (фактична) вартість № 94EDK-2 від 24.12.2024 року на суму 145 419 470,35 грн., рахунок № Progress-Inv-94/2 від 24.12.2024 року на суму 10 074 474,70 грн. та підписаний з боку позивача акт звірки взаємних розрахунків за період 01.01.2024 року по 24.12.2024 року з кінцевим сальдо на суму 10 074 474,70 грн., проте вказаний рахунок відповідачем не оплачено, а акт звірки взаємних розрахунків не підписано.

12.02.2025 року за вих. № Pr 07/232 позивач направив на адресу відповідача претензію № 1 за Державним контрактом № 22/3-94-EDK-24 від 30.03.2024 року, в якій просив відповідача сплатити заборгованість понесену позивачем на виконання вимог Контракту у загальному розмірі 10 074 474,70 грн., з яких 5 587 759,15 грн. витрат на придбання валюти (Євро) з оплати вартості товару за зовнішньоекономічним контрактом, 4 663,82 грн. банківських витрат за переказ валюти, 285 373,02 грн. витрат на транспортування товару та 4 196 678,71 грн. рівень прибутку виконавця в розмірі 3%.

18.02.2025 року за вих. № 11/2-3263 відповідач направи на адресу позивача відповідь на претензію від 12.02.2025 року, в якій зазначив, що виконавець згідно умов Контракту взяв на себе зобов'язання здійснити поставку товару в загальній кількості 5285 од. в строк до 02.08.2024 року проте, виконавець поставив замовнику товар у кількості 5285 од. лише 27.10.2024 року, чим порушив умови Контракту, враховуючи вищевказане, оскільки позивачем безпідставно здійснено розрахунок понесених витрат на постачання товару з простроченням строків за Контрактом, претензія не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Згідно з пунктом 45 розділу "Проведення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової та спеціальної техніки, ракет і боєприпасів та їх складових частин, послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд" Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 "Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану" (Постанова) укладення державним замовником державних контрактів (договорів) на період дії правового режиму воєнного стану здійснюється відповідно до цих особливостей без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених Законами України "Про публічні закупівлі" та "Про оборонні закупівлі", порядку відбору постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 року № 822, відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України та на підставі наданої вітчизняним або іноземним суб'єктами господарювання комерційної пропозиції на постачання товару, виконання робіт або надання послуг оборонного призначення.

При цьому в такій комерційній пропозиції на постачання товару, виконання робіт або надання послуг оборонного призначення вітчизняними або іноземними суб'єктами господарювання зазначаються такі дані щодо предмета закупівлі, зокрема, але не виключно: повне найменування, код згідно з УКТЗЕД, номенклатурний номер НАТО (за наявності); тактико-тактичні або інші характеристики (за наявності); дані щодо технічного стану; повне найменування виробника, країна походження та знаходження, логістичний маршрут постачання (за наявності); умови постачання (строк, графік тощо); загальна вартість (ціна) та умови оплати.

Згідно з пунктом 46 цієї Постанови у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом через вітчизняних суб'єктів господарювання, яким в установленому порядку надані повноваження щодо здійснення імпорту відповідних видів товарів, робіт і послуг оборонного призначення, в комерційній пропозиції в обов'язковому порядку зазначаються всі витрати виконавця, пов'язані з виготовленням/придбанням товарів, виконанням робіт та наданням послуг, всі податки та збори та постачальницька винагорода, яка становить 3 відсотки вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення за зовнішньоекономічним договором (контрактом) і підлягає сплаті за умови виконання вітчизняним суб'єктом господарювання всіх умов державного контракту (договору).

Відповідно до пункту 47 Постанови вітчизняний або іноземний суб'єкт господарювання несе відповідальність за формування комерційної пропозиції на постачання товару, виконання робіт або надання послуг оборонного призначення, повноту та достовірність зазначених даних, у тому числі в частині розрахунку вартості (ціни).

Пунктом 48 Постанови визначено, що істотні умови державного контракту (договору) не можуть змінюватися після його укладення до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема: продовження строку дії державного контракту (договору) та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, істотної зміни обставин, затримки фінансування замовником, - за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми вартості (ціни), визначеної в державному контракті (договорі); погодження зміни вартості (ціни) в державному контракті (договорі) в бік зменшення - у разі встановлення в державному контракті (договорі) порядку зміни вартості (ціни).

За змістом пункту 49 Постанови вартість (ціна) державного контракту (договору) не може бути збільшена щодо зобов'язань у частині прострочення строків постачання товарів (виконання робіт, надання послуг) з вини виконавця.

Позивач, звертаючись з позовом до суду, просив стягнути з відповідача заборгованість за Контрактом у загальному розмірі 10 074 474,70 грн.

В уточненій позовній заяві позивач зазначив, що вищевказана сума складається з 5 587 759,15 грн. витрат на придбання валюти (Євро) з оплати вартості товару за зовнішньоекономічним контрактом, 4 663,82 грн. банківських витрат за переказ валюти, 285 373,02 грн. витрат на транспортування товару та 4 196 678,71 грн. рівня прибутку виконавця в розмірі 3%.

Проте, умовами комерційної пропозиції щодо можливості постачання товару визначено загальну вартість товару військового призначення у сумі 139 530 923,35 грн. з урахуванням вартості одиниці в євро, курс євро, в грн., банківських витрат на касове обслуговування та закупку валюти, рівня прибутку 3% за одиницю, загальної вартості транспортування за одиницю в євро та в грн. та загальної кількості одиниць.

Відповідно до вимог пунктів 46-49 Постанови та умов Контракту (пункт 2.3) вартість товару, яка визначена комерційною пропозицією не переглядається після укладання Контракту на цю комерційну пропозицію, істотні умови не можуть змінюватися і вартість Контракту не може бути збільшена.

Відповідно до пункту 47 Постанови позивач несе відповідальність за формування комерційної пропозиції на постачання товару, виконання робіт або надання послуг оборонного призначення, повноту та достовірність зазначених даних, у тому числі в частині розрахунку вартості (ціни).

Таким чином, за проведеним судом розрахунком, який здійснено з урахуванням умов Контратаку та вимог вищевказаної Постанови, загальна заборгованість за Контрактом складає 4 185 927,70 грн. (139 530 923,35 грн. (загальна вартість (ціна) товару за комерційною пропозицією та Контрактом) - 135 344 995,65 грн. (оплата відповідача за поставлений товар за Контрактом)).

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, порушено відповідачем частково, вимоги позивача є частково обґрунтованими, та такими, що підлягають частковому задоволенню в частині стягнення заборгованості у розмірі 4 185 927,70 грн.

В іншій частині позову слід відмовити.

Інші доводи, на які посилалися сторони під час розгляду даної справи, залишені судом без задоволення та не прийняті до уваги, як необґрунтовані та такі, що не спростовують висновків суду щодо часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Керуючись статтями 86, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" (04074, місто Київ, вулиця Автозаводська, будинок 2; ЄДРПОУ: 44725823) на користь Дочірнього підприємства Державної компанії "Укрспецекспорт" Державного підприємства "Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма "Прогрес" (04074, місто Київ, вулиця Автозаводська, будинок 2; ЄДРПОУ: 05311609) 4 185 927 (чотири мільйона сто вісімдесят п'ять тисяч дев'ятсот двадцять сім) грн. 70 коп. заборгованості та 50 231 (п'ятдесят тисяч двісті тридцять одна) грн. 13 коп. судового збору.

В іншій частині позову відмовити.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.

Повний текст рішення складено 04.08.2025.

Суддя С.О. Чебикіна