61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
28.05.2025 м. Харків Справа №905/132/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,
при секретарі судового засідання Зайцевій А.А.,
розглянувши справу №905/132/24
за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» (84320, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 8-Д)
про стягнення 73 480 387,79 грн,
за участю представників:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
Суть спору: НЕК «Укренерго» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» 38 118 951,86 грн, з яких: 37 693 833,54 грн - основний борг, 137 934,84 грн - 3% річних, 119 077,33 грн - інфляційні втрати, 168 106,15 грн - пеня.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем зобов'язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії № 0212-01024 від 22.04.2019 в частині оплати електричної енергії для врегулювання небалансів за грудень 2022 року (коригування), листопад, грудень 2023 року.
07.02.2024 господарським судом постановлено ухвалу, якою прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням про те, що дата, час та місце підготовчого засідання будуть визначені додатково, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
01.03.2024 за вх.№07-07/1956/24 господарський суд одержав відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд надати відстрочку виконання рішення до припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, із врахуванням того, що заборгованість, що є предметом позову, є наслідком настання обставин, які від нього не залежали та які обумовлені введенням воєнного стану в Україні у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуванням підприємства на території можливих бойових дій, внаслідок чого пошкоджені адміністративно-побутовий корпус, комп'ютерна та оргтехніка, введено простій для працівників підприємства, призупинена дія трудових договорів та виконані заходи з консервації основного, допоміжного обладнання, магістральних та усередині квартальних теплових мереж.
Відповідач зазначає про те, що він є підприємством теплопостачання, що забезпечує тепловою енергією м. Краматорськ, його визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Господарська діяльність відповідача є збитковою, а його фінансовий стан - вкрай тяжкий, що також пов'язано з невідповідністю встановлених уповноваженим державним органом тарифів на теплову енергію фактичним витратам підприємства на виробництво (в т.ч. й рівню зростання вартості природного газу) і надання послуг з централізованого опалення, виконанням покладених на нього зобов'язань з надання житлово-комунальних послуг практично за свій рахунок та у борг перед енергокомпаніями, неплатоспроможністю населення та наявністю дебіторської заборгованості за надані послуги з централізованого опалення у розмірі 396 681 520 грн, неможливістю стягнення пені за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги з 2015 року та реальної заборгованості за послуги постачання теплової енергії з 24.02.2022, зупиненням вчинення виконавчих дій у виконавчих провадженнях з виконання рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги в територіальних громадах, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають чи перебували у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затв. наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, несвоєчасним розрахунком держави за поставлену електричну енергію ДП «Енергоринок».
Згідно довідки про фінансовий стан ТОВ «Краматорськтеплоенерго», станом на 01.01.2024 заборгованість відповідача, зокрема, за природний газ перед АТ «Нафтогаз України» складає 72 034 580 грн, ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» - 685 007 040 грн, АТ «Донецькоблгаз» - 95 630 490 грн. Водночас, відповідно до балансу збитки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на початок 2022 року становили 449 408 000 грн, станом на 31.12.2022 - 876 373 000 грн, а станом на 31.12.2023 - 1 287 726 000 грн.
Також відповідач звертає увагу на те, що відкриття виконавчого провадження про стягнення з нього боргу заблокує його фінансову діяльність та унеможливить виконання рішення суду, призведе до виникнення заборгованості з заробітної плати працівників, що залишились та підтримують роботу ТЕЦ.
Щодо пені в розмірі 168 106,15 грн, то відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову в цій частині з посиланням на пп. 16 п. 1 постанови НКРЕКП № 332 від 25.02.2022 «Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану», згідно з яким на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупинено нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до ЗУ «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.
05.03.2024 за вх. № 07-07/2137/24 господарський суд одержав відповідь на відзив, у якому позивач не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві. Зокрема, позивач зазначає, що застосування штрафних санкцій за порушення господарського зобов'язання унормовано законами - ЦК та ГК України, ЗУ «Про ринок електричної енергії», а не актом індивідуальної дії, яким є постанова НКРЕКП № 332 від 25.02.2022 (у редакції від 26.04.2022). Норми ЦК та ГК України є чинними і жодних умов чи застережень про можливість не нарахування штрафних санкцій та/або зупинення їх стягнення за рішенням суб'єкта владних повноважень (НКРЕКП) не містять. Одночасно, повноваження Регулятора на ринку електричної енергії визначені ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», ЗУ «Про ринок електричної енергії», які не передбачають можливість НКРЕКП врегульовувати договірні відносини між учасниками ринку електричної енергії шляхом, зокрема, визначення умов і порядку нарахування/стягнення штрафних санкцій. Зазначені в постанові НКРЕКП № 332 від 25.02.2022 (у редакції від 26.04.2022) настанови є рекомендаційними, не мають обов'язкового характеру та не звільняють відповідача від сплати пені за порушення умов договору.
Щодо клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення, позивач заперечує з посиланням на те, що, по-перше, відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, що унеможливлюють виконання рішення суду у цій справі, зокрема, доказів відсутності грошових коштів на рахунках для стягнення в рамках виконання рішення суду, рухомого та нерухомого майна, на яке можна звернути стягнення в рамках виконавчого провадження.
По-друге, позивач також перебуває у надзвичайно складному фінансово-економічному становищі, загальна заборгованість учасників балансуючого ринку перед ОСП постійно зростає і станом на 20.02.2024 складає 32 344 782 899,95 грн. При цьому, загальновідомим і таким, що не потребує доказування є надзвичайна ситуація в енергетиці України у зв'язку з постійними ракетними обстрілами країни - агресора, що покладає додаткові значні фінансові та організаційні витрати на позивача як диспетчера Об'єднаної енергетичної системи України та підприємство, відповідального за технічну експлуатацію та відновлення пошкодженої високовольтної енергетичної інфраструктури України. Об'єкти позивача, які знаходяться у нього на балансі та обслуговуванні по всій території України, також наряду з об'єктами відповідача, підпадали під неодноразові ракетні та бомбові удари з боки країни - агресора починаючи з 24.02.2022. Тому відстрочення виконання рішення суду та позбавлення таким чином позивача законного права на стягнення заборгованості за договором буде очевидним порушенням балансу інтересів сторін, оскільки не тільки відповідач, а і позивач, працює у надзвичайно складних умовах воєнного стану та постійної нестачі фінансових, організаційних, людських та інших ресурсів. При цьому, позивач зауважує, що господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання на власний ризик, вони мають здійснювати власний комерційний розрахунок щодо наслідків здійснення відповідних дій, самостійно розраховувати ризики настання несприятливих наслідків в результаті тих чи інших дій та самостійно приймати рішення про вчинення (чи утримання від) таких дій. Недодержання суб'єктами господарювання своїх договірних обов'язків покладає на них відповідальність за порушення власних грошових зобов'язань.
По-третє, відстрочення виконання рішення суду до припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні не узгоджується зі ст. 331 ГПК України, якою визначено, що розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови. Зазначена норма ГПК України не робить виключень із правила щодо максимального строку відстрочення або розстрочення судового рішення на період дії в Україні воєнного стану. Оскільки воєнний стан в Україні триває з 24.02.2022, тобто більше двох років, і передбачити тривалість воєнного стану в майбутньому неможливо, існує ризик перевищення річного строку відстрочення виконання рішення суду та порушення ст. 331 ГПК України.
11.03.2024 за вх. №07-07/2284/24 господарський суд одержав заперечення на відповідь на відзив, у яких відповідач зазначає, що постанова НКРЕКП№ 332 від 25.02.2022 (у редакції від 26.04.2022) прийнята Регулятором в межах своїх законодавчо визначених повноважень, в умовах воєнного стану в Україні, відповідно до ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про правовий режим воєнного стану», Протоколу наради щодо обговорення заходів стабілізації учасників ринку електричної енергії під час особливого періоду з метою забезпечення операційної безпеки функціонування основної частини ОЕС від 25.02.2022, та як нормативно - правовий акт, що є обов'язковим до виконання, має застосовуватись у відносинах між учасниками ринку електричної енергії.
Одночасно, відповідач не заперечує те, що господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання на власний ризик і те, що вони мають самостійно розраховувати ризики настання несприятливих наслідків в результаті тих чи інших дій, проте підприємство відповідача є підприємством теплопостачання, що забезпечує тепловою енергією м. Краматорськ, його визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Тобто, відповідач зобов'язаний забезпечувати життєдіяльність населення в особливий період та за встановленої заборони не може припинити/зупинити надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх не оплати або оплати не у повному обсязі до припинення чи скасування воєнного стану в Україні, що призводить до збитковості підприємства та неможливості своєчасного розрахунку за договором.
05.04.2024 за вх. №2953/24 господарський суд одержав заяву позивача про збільшення розміру позовних вимог, у якій позивач просить суд стягнути з відповідача 73 808 071,75 грн, з яких 73 032 109,23 грн - основний борг, 268 736,33 грн - 3% річних, 179 542,23 грн - інфляційні втрати, 327 683,96 грн - пеня. За змістом заяви та доданих до неї документів, збільшення розміру позовних вимог пов'язано з виникненням боргу відповідача за електричну енергію для врегулювання небалансів за договором про врегулювання небалансів електричної енергії № 0212-01024 від 22.04.2019 у розмірі 35 338 275,69 грн за лютий 2023 року (коригування), січень, лютий 2024 року та здійсненням нарахування 3% річних у розмірі 130 801,49 грн, інфляційних втрат у розмірі 60 464,90 грн, пені - 159 577,81 грн за прострочення її оплати.
31.12.2024 господарським судом постановлено ухвалу, якою повідомлено учасників справи про те, що підготовче засідання відбудеться 30.01.2025.
09.01.2025 за вх. №135/25 господарський суд одержав доповнення до відзиву, у якому відповідач зазначає, що у сторін відсутні розбіжності щодо періоду та суми заборгованості, рахунків, платежів за послуги та інших даних, зазначених позивачем у т.ч. у заяві про збільшення розміру позовних вимог. Відповідач визнає збільшення розміру позовних вимог, за виключенням вимог щодо стягнення пені у розмірі 327 683,96 грн, у задоволенні яких просить суд відмовити з огляду пп. 16 п. 1 Постанови НКРЕКП № 332 від 25.02.2022 та на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.04.2024 у справі № 911/1359/22.
Також відповідач уточнив строк, на який просить суд відстрочити виконання рішення, - до 01.05.2025. При цьому, відповідач звертає увагу на додаткові обставини, які є підставою для відстрочення виконання рішення суду, щодо збільшення заявленого до стягнення розміру заборгованості до 73 808 071,75 грн, пошкодження одного з об'єктів відповідача - Краматорської теплоцентралі внаслідок ракетного обстрілу у серпні 2024 року, наявності збитків, які відповідач зазнав у зв'язку з бойовими діями з початку війни та розмір яких наразі складає 216 416 290,35 грн, наслідків, до яких може призвести примусове виконання рішення суду: припинення постачання теплової енергії на прифронтовій території, в т.ч. для споживачів, які забезпечують обороноздатність України, гуманітарної катастрофи у зв'язку з позбавленням мешканців територій, розташованих в зоні можливих бойових дій, елементарних побутових умов, техногенної катастрофи - через відсутність виробництва тепла у холодну пору року (коли температура опускається нижче 0 градусів по Цельсію, буде виведено з ладу всю мережу теплозабезпечення м. Краматорськ, у зв'язку з чим запустити та провести опалювальний сезон у 2025/2026 роках у м. Краматорськ буде неможливим без проведення ремонтних робіт на десятки мільйонів гривень, яких немає у підприємства), вкрай негативного впливу на імідж влади України і широкого використання вказаних фактів російською пропагандою, банкрутства підприємства.
У той же час, відповідач зазначає, що відстрочення виконання рішення надасть можливість підприємству забезпечити проходження опалювального сезону 2024/2025 років та безперебійно, за можливості, продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти протягом опалювального періоду та повністю виконати рішення.
22.01.2025 за вх. №375/25 господарський суд одержав заяву позивача (за підписом представника позивача, адвоката Прилєпова О.А.), у якій позивач просить суд залишити без розгляду позовну заяву в частині стягнення пені в розмірі 168 106,15 грн, залишити без розгляду заяву про збільшення розміру позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 159 577,91 грн з посиланням на пп. 16 п. 1 постанова НКРЕКП № 332 від 25.02.2022 та правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.04.2024 у справі №911/1359/22, та вважати дійсними позовні вимоги в наступній редакції: «Стягнути з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на користь НЕК «Укренерго» суму основної заборгованості в розмірі 73 032 109,23 грн, 3% річних у розмірі 268 736,33 грн, інфляційні втрати в розмірі 179 542,23 грн».
29.01.2025 за вх.01-41/879/25 господарський суд одержав клопотання позивача, до якого долучено заяву за вих. № 01/5395 від 28.01.2025 (за підписом представника позивача, адвоката Юркова М.О.) та у якій позивач просить суд залишити без розгляду позовну заяву в частині стягнення пені в розмірі 168 106,15 грн, залишити без розгляду заяву про збільшення розміру позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 159 577,91 грн з посиланням на пп. 16 п. 1 постанова НКРЕКП №332 від 25.02.2022 та правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.04.2024 у справі №911/1359/22, та вважати дійсними позовні вимоги в наступній редакції: «Стягнути з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на користь НЕК «Укренерго» суму основної заборгованості в розмірі 73 032 109,23 грн, 3% річних у розмірі 268 736,33 грн, інфляційні втрати в розмірі 179 542,23 грн».
30.01.2025 підготовче засідання не відбулось, у зв'язку з оголошенням у м. Харкові повітряної тривоги, та у подальшому призначено на 18.02.2025, про що учасників справи повідомлено ухвалою від 31.01.2025.
18.02.2025 господарським судом постановлено ухвалу, якою:
- повернуто без розгляду заяву НЕК «Укренерго» за вх. № 375/25 від 22.01.2025 (за підписом представника позивача, адвоката Прилєпова О.А.), в якій останнє просить суд залишити без розгляду позовну заяву в частині стягнення пені в розмірі 168 106,15 грн, залишити без розгляду заяву про збільшення розміру позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 159 577,91 грн та вважати дійсними позовні вимоги в наступній редакції: «Стягнути з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на користь НЕК «Укренерго» суму основної заборгованості в розмірі 73 032 109,23 грн, 3% річних у розмірі 268 736,33 грн, інфляційні втрати в розмірі 179 542,23 грн»;
- задоволено заяву НЕК «Укренерго» за вих. № 01/5395 від 28.01.2025 (за підписом представника позивача, адвоката Юркова М.О.), яка надана до суду разом з клопотанням за вх. № 01-41/879/25 від 29.01.2025, в частині залишення без розгляду позовної заяви про стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на користь НЕК «Укренерго» пені в розмірі 168 106,15 грн. Залишено без розгляду позовну заяву в частині стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на користь НЕК «Укренерго» пені в розмірі 168 106,15 грн;
- задоволено заяву НЕК «Укренерго» за вих. № 01/5395 від 28.01.2025 (за підписом представника позивача, адвоката Юркова М.О.), яка надана до суду разом з клопотанням за вх. № 01-41/879/25 від 29.01.2025, в частині залишення без розгляду заяви про збільшення розміру позовних вимог щодо стягнення пені в розмірі 159 577,81 грн. Залишено без розгляду заяву про збільшення розміру позовних вимог в частині стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на користь НЕК «Укренерго» пені в розмірі 159 577,81 грн;
- прийнято заяву НЕК «Укренерго» за вх. № 2953/24 від 05.04.2024 про збільшення розміру позовних вимог в частині збільшення розміру основного боргу на 35 338 275,69 грн, 3% річних - на 130 801,49 грн та інфляційних втрат - на 60 464,90 грн. Постановлено здійснювати подальший розгляд справи з урахуванням наступного предмета позову: «Стягнути з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на користь НЕК «Укренерго» 73 480 387,79 грн, з яких 73 032 109,23 грн - основний борг, 268 736,33 грн - 3% річних, інфляційні втрати - 179 542,23 грн»;
- відкладено підготовче засідання на 02.04.2025.
02.04.2025 господарським судом постановлено протокольну ухвалу, якою закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 29.04.2025.
28.04.2025 за вх. №01-41/4230/25 господарський суд одержав додаткові пояснення позивача щодо формування рахунків, строку оплати рахунків та дій адміністратора розрахунків по виставленню рахунків у ММС.
29.04.2025 судове засідання щодо розгляду справи по суті не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному, та у подальшому призначено на 28.05.2025, про що учасників справи повідомлено ухвалою-повідомленням від 12.05.2025.
У судове засідання щодо розгляду справи по суті 28.05.2025 учасники справи не з'явились, але надали клопотання за вх. № 01-41/5178/25 від 22.05.2025 та заяву за вх.№ 01-41/5380/25 від 28.05.2025 про проведення засідання за відсутності їх представників.
На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті 28.05.2025 господарським судом складено та підписано скорочене (вступна та резолютивна частини) рішення.
Розглянувши матеріали справи, господарським судом встановлено наступне.
НЕК «Укренерго» (позивач) є юридичною особою, що утворена як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення ДП «НЕК «Укренерго» відповідно до наказу МФУ від 15.02.2019 №73 та розпорядження КМУ від 22.11.2017 №829-р «Про погодження перетворення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство» (п. 1.1 Статуту НЕК «Укренерго» (розміщений на офіційному сайті компанії)). Товариство є правонаступником майна усіх прав та обов'язків ДП «НЕК «Укренерго» відповідно до ст. 108 ЦК України, п.5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 №802, п. 3.2 Статуту НЕК «Укренерго».
НЕК «Укренерго» є учасником ринку електричної енергії, виконує функції оператора системи передачі (ОСП) - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Наказом НЕК «Укренерго» від 03.04.2019 № 204 затверджені умови договору про врегулювання небалансів електричної енергії із подальшими змінами в редакції наказів НЕК «Укренерго» від 08.07.2019 № 366, від 07.08.2019 № 423, від 06.03.2020 № 85, від 26.11.2020 № 634, від 21.12.2020 № 709, від 05.01.2021 № 6, від 25.02.2021 № 111, від 16.03.2021 № 141, від 01.06.2021 № 303, від 31.01.2022 № 58, від 21.04.2022 № 161, від 16.05.2022 № 176, від 09.06.2022 № 236 від 27.01.2023 № 58 та ін.
ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (відповідач) підписано та подано заяву про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з НЕК «Укренерго» та надання згоди на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.
Повідомленням №01/14625 від 22.04.2019 позивач підтвердив, що відповідача приєднано до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії та долучено до реєстру учасників ринку; ідентифікатор договору №0212-01024; дата акцептування 22.04.2019.
За змістом вказаного повідомлення з моменту акцептування заяви про укладання договору в порядку, встановленому Правилами ринку, ЗУ «Про ринок електричної енергії», учасник ринку набуває всіх прав та зобов'язань за договором і несе відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору, Правилами ринку та чинним законодавством України.
У преамбулі договору про врегулювання небалансів електричної енергії зазначено, що НЕК «Укренерго» як оператор системи передачі (ОСП) та користувач системи передачі/трейдер/оператор ринку/гарантований покупець в якості учасника ринку (СВБ, сторона, відповідальна за баланс), який приєднався до типового договору про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом підписання заяви-приєднання, домовились про таке.
Цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні ст.634 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ (п.п. 1.1, 1.2 договору).
За цим договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи. ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному ЗУ «Про ринок електричної енергії» та Правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку (п.п. 1.3-1.5 договору).
Вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, що розраховується шляхом ділення загальної вартості небалансів електричної енергії на загальний обсяг небалансів електричної енергії. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку (п.п.2.1, 2.2 договору).
У розд. 3 договору визначені права та обов'язки сторін, зокрема, ОСП має право, зокрема, на своєчасну оплату вартості небалансу електричної енергії, що склався на ринку в певному розрахунковому періоді (п.3.2 договору). ОСП зобов'язаний, зокрема, виконувати розрахунки обсягу та вартості небалансу електричної енергії та інші розрахунки відповідно до договору та Правил ринку; проводити розрахунки з СВБ в порядку та в терміни, визначені Правилами ринку (п.3.3 договору). СВБ зобов'язана, зокрема, здійснювати вчасно і в повному обсязі оплату за небаланс електричної енергії та платежів, сформованих ОСП для СВБ відповідно до Правил ринку (п.3.5 договору).
Виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього договору. Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п.п. 5.1, 5.6 договору).
Якщо СВБ має заперечення до інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов'язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП. Надані заперечення враховуються ОСП при обчисленні платежів з врегулювання у порядку, передбаченому Правилами ринку (п.п.5.7, 5.8 договору).
ОСП формує та направляє акт купівлі-продажу до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою акта (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник акта, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник акта, то такий акт вважається підписаним СВБ. СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП один примірник підписаного зі своєї сторони акта купівлі-продажу у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП) (п.п.5.9, 5.10 договору).
Цей договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов'язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру. Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п.п. 9.1, 9.2 договору).
На виконання умов договору сторони підписали за допомогою КЕП акти купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів №ВН/22/12-0212 від 31.12.2022 за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 на суму 17 999 685,73 грн, №ВН/23/02-0212 від 28.02.2023 за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 на суму 14 719 538,50 грн, №ВН/23/11-0212 від 30.11.2023 за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 на суму 17 011 047,52 грн, №ВН/23/12-0212 від 31.12.2023 за період з 01.12.2023 по 31.12.2023 на суму 20 662 662,48 грн, №ВН/24/01-0212 від 31.01.2024 за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 на суму 19 494 774,83 грн, №ВН/24/02-0212 від 29.02.2024 за період з 01.02.2024 по 29.02.2024 на суму 15 183 311,45 грн.
Крім того, у зв'язку з отриманням фактичних сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії для врегулювання небалансів, сторони підписали за допомогою КЕП акти-коригування (врегулювання) №ВР/22/12-0212 від 30.03.2023 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів №ВН/22/12-0212 від 31.12.2022 за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 (за грудень 2022 року) на суму 20 123,54 грн (в сторону збільшення) та №ВР/23/02-0212 від 10.05.2023 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів №ВН/23/02-0212 від 28.02.2023 за період 01.02.2023 по 28.02.2023 (за лютий 2023 року) на суму 660 189,42 грн (в сторону збільшення).
Також, позивач сформував рахунки-фактури за електричну енергію для врегулювання небалансів за І-ІІІ декади листопада та грудня 2023 року, І-ІІІ декади січня та лютого 2024 року: №1511202300447 від 15.11.2023 на суму 2 288 666,90 грн, №2411202300199 від 24.11.2023 на суму 7 251 866,26 грн, №0512202300192 від 05.12.2023 на суму 7 470 514,36 грн, №1412202300429 від 14.12.2023 на суму 7 305 426,58 грн, №2612202300429 від 26.12.2023 на суму 7 309 237,75 грн, №0401202400425 від 04.01.2024 на суму 6 047 998,15 грн, №1601202400202 від 16.01.2024 на суму 4 666 997,27 грн, №2501202400438 від 25.01.2024 на суму 8 001 489,04 грн, №0602202400206 від 06.02.2024 на суму 6 826 288,52 грн, №1502202400456 від 15.02.2024 на суму 5 664 677,84 грн, №2602202400460 від 26.02.2024 на суму 5 405 296,76 грн, №0603202400461 від 06.03.2024 на суму 4 113 336,84 грн, та рахунки-фактури для врегулювання небалансів (коригуючі) за грудень 2022 року та за лютий 2023 року: №2112202300438 від 21.12.2023 на суму 20 123,54 грн, №1801202400691 від 18.01.2024 на суму 660 189,42 грн, які виставив в системі управління ринком (MMS) у дати, які співпадають з датами рахунків.
Оплату боргу за цими рахунками на загальну суму 73 032 109,23 грн відповідач не здійснив.
З огляду на порушення відповідачем зобов'язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 22.04.2019 №0212-01024, позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача 73 480 387,79 грн (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог), з яких:
- 73 032 109,23 грн - борг з оплати електричної енергії для врегулювання небалансів за грудень 2022 року (коригування), за лютий 2023 року (коригування), листопад, грудень 2023 року та січень, лютий 2024 року,
- 268 736,33 грн - 3% річних, нараховані за прострочення оплати боргу за грудень 2022 року (коригування), за лютий 2023 року (коригування), за листопад, грудень 2023 року, січень, лютий 2024 року,
- 179 542,23 грн - інфляційні втрати, нараховані за прострочення оплати боргу за лютий 2023 року (коригування), за листопад 2023 року, січень 2024 року.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних мотивів.
У п.1 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 3 ст.184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Відповідно до ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 ЦК України).
Правовідносини сторін у цій справі врегульовані, зокрема, ЗУ «Про ринок електричної енергії», Правилами ринку, затв. постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №307.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок електричної енергії» (тут і далі - у редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.
Згідно з ч. 1 ст. 68 ЗУ «Про ринок електричної енергії» в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок. На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються: купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються договори про врегулювання небалансів (п. 6 ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про ринок електричної енергії»).
У ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про ринок електричної енергії» встановлено, що обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором (ч. 5 ст. 70 ЗУ «Про ринок електричної енергії»).
Як вище встановлено судом, між позивачем, як ОСП (оператором системи передачі), та відповідачем, як СВБ (сторона, відповідальна за баланс), укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії від 22.04.2019 №0212-01024 шляхом приєднання відповідача до умов публічного договору, затв. наказом НЕК «Укренерго» від 03.04.2019 № 204 з подальшими змінами.
За правовою природою укладений між сторонами договір є договором купівлі-продажу, за яким одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).
За змістом норм ст.ст. 666 та 692 ЦК України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Аналогічної позиції щодо правової природи договору про врегулювання небалансів електричної енергії дотримується Верховний Суд у постановах від 01.12.2022 у справі №910/16265/21, від 20.04.2023 у справі №910/20132/21, в ухвалі від 09.03.2023 у справі №910/21388/21.
Відповідно до п. 46 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок електричної енергії» небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 5, 6 ст. 70 ЗУ «Про ринок електричної енергії» усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії. З метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Електропостачальники є сторонами, відповідальними за баланс своїх споживачів. Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі. Оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані надавати гарантії виконання фінансових зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку. Вартість небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку. Під час визначення обсягів небалансів електричної енергії правила ринку визначають порядок урахування обсягів електричної енергії, відпущеної та/або спожитої постачальником допоміжних послуг у разі фактичного надання допоміжних послуг.
За результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку (ч.7 ст.68 ЗУ «Про ринок електричної енергії»).
У п. 1.1.2 гл. 1.1 розд. I Правил ринку (тут і далі - у редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) вживаються, зокрема, такі терміни в таких значеннях: платіжний документ - рахунок, сформований адміністратором розрахунків учаснику ринку щодо оплати ним або адміністратором розрахунків своїх фінансових зобов'язань, що виникли в результаті участі на ринку електричної енергії такого учасника ринку. Система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що включає низку підсистем, що забезпечують управління всіма необхідними базами даних, реєстрами та виконання розрахунків, що визначені цими Правилами; з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції.
У цих Правилах застосовуються, зокрема, такі скорочення, які мають наступне значення: АР - адміністратор розрахунків, АКО - адміністратор комерційного обліку, ОСП - оператор системи передачі, СВБ - сторона, відповідальна за баланс (п. 1.1.4 гл. 1.1 розд. I Правил ринку).
Розрахунки за небаланси електричної енергії включають проведення для кожного розрахункового періоду торгового дня розрахунків: 1) обсягів небалансів електричної енергії кожної СВБ; 2) кредиту та дебету за небаланси електричної енергії для кожної СВБ. Дані розрахунків за небаланси електричної енергії складаються із законтрактованих обсягів купівлі-продажу електричної енергії, графіків відпуску/відбору, диспетчерських команд балансуючого ринку, цін небалансу електричної енергії і сертифікованих даних комерційного обліку. У кожній зоні небаланс електричної енергії кожної СВБ обчислюється з урахуванням балансуючої електричної енергії, поставленої (та оплаченої) будь-якою одиницею постачання послуг з балансування учасника ринку з групи цієї СВБ. Якщо обчислений небаланс енергії СВБ b у зоні z виявився негативним, то ця СВБ повинна купити із системи електричну енергію і оплатити її. Якщо розрахований небаланс електричної енергії СВБ b у зоні z виявився позитивним, то СВБ повинна продати в систему електричну енергію і отримати за неї платіж (п.п. 5.15.1-5.15.3, 5.15.5 гл. 5.15 розд. V Правил ринку).
Розрахунковим періодом для розрахунків за небаланс електричної енергії СВБ є одна година (п.п. 5.16.1 гл. 5.16 розд. V Правил ринку)
У п.п. 1.1-1.3, 2.1 Правил врегулювання (у редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин), які є додатком до Правил ринку, передбачено, що якщо АКО надасть оновлені дані комерційного обліку по учасниках ринку, то будь-які розбіжності, виявлені після цього, урегульовуються між ОСП та СВБ, до якої входять такі учасники ринку, відповідно до цих Правил врегулювання. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього місяця здійснюється кожного місяця або частіше в разі прийняття АР відповідного обґрунтованого рішення. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього кварталу здійснюється у другому місяці поточного кварталу. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього року здійснюється у другому місяці поточного року. Будь-які події, описані в пункті 1.2 цієї глави, на які звернув увагу ОСР, ОСП або АР, через 12 місяців після місяця, за який здійснювались розрахунки, описані в розділі V Правил ринку, не повинні тягнути за собою обчислення врегулювання, за винятком прийняття АР іншого обґрунтованого рішення. У випадку отримання оновлених сертифікованих даних комерційного обліку учасників ринку за розрахунковий період обчислення врегулювання здійснюється таким чином: 1) оцінюється фактична кількість електричної енергії, яка відповідає отриманим оновленим сертифікованим даним комерційного обліку; 2) попередні дані віднімаються від фактичної кількості електричної енергії, щоб обрахувати обсяг врегулювання на кожного учасника mp і за кожен розрахунковий період t (DQG mp,t,z).
У п. 7.3.1 гл. 7.3 розд. VII Правил ринку АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов'язана сплатити АР, або суми, що АР зобов'язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.
Оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа (п. 7.3.3 гл. 7.3 розд. VII Правил ринку).
Відповідно до ч.1 ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч. 1,7 ст.193 ГК України.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов договору та в порядку, визначеному ЗУ «Про ринок електричної енергії» та Правилами ринку, за період грудень 2022 року, лютий 2023 року, листопад, грудень 2023 року та січень, лютий 2024 року позивач поставив відповідачу електричну енергію для врегулювання небалансів, про що свідчать акти купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів №ВН/22/12-0212 від 31.12.2022 за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 на суму 17 999 685,73 грн, №ВН/23/02-0212 від 28.02.2023 за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 на суму 14 719 538,50 грн, №ВН/23/11-0212 від 30.11.2023 на суму 17 011 047,52 грн, №ВН/23/12-0212 від 31.12.2023 на суму 20 662 662,48 грн, №ВН/24/01-0212 від 31.01.2024 на суму 19 494 774,83 грн, №ВН/24/02-0212 від 29.02.2024 на суму 15 183 311,45 грн, які підписані обома сторонами.
Крім того, у зв'язку з отриманням фактичних сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії для врегулювання небалансів, в порядку та у межах строків, передбачених Правилами врегулювання, які є додатком до Правил ринку, сторони підписали акти - коригування (врегулювання) №ВР/22/12-0212 від 30.03.2023 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів №ВН/22/12-0212 від 31.12.2022 (за грудень 2022 року) на суму 20 123,54 грн (в сторону збільшення) та №ВР/23/02-0212 від 10.05.2023 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів №ВН/23/02-0212 від 28.02.2023 (за лютий 2023 року) на суму 660 189,42 грн (в сторону збільшення).
Одночасно, позивач виставив в системі управління ринком (MMS) відповідні рахунки-фактури (коригуючі) за грудень 2022 року та за лютий 2023 року, строк оплати відповідачем яких настав 25.12.2023 та 22.01.2024 відповідно (з урахуванням зазначених вище положень Правил ринку), а також рахунки-фактури за І-ІІІ декади листопада 2023 року, строк оплати яких настав 17.11.2023, 28.11.2023, 07.12.2023 відповідно, за І-ІІІ декади грудня 2023 року, строк оплати яких настав 18.12.2023, 28.12.2023, 08.01.20241 відповідно, за І-ІІІ декади січня 2024 року, строк оплати яких настав 18.01.2024, 29.01.2024, 08.02.2024 відповідно, за І-ІІІ декади лютого 2024 року, строк оплати яких настав 19.02.2024, 28.02.2024, 08.03.2024 відповідно.
Між тим, відповідач не здійснив оплату електричної енергії для врегулювання небалансів за грудень 2022 року (коригування), за лютий 2023 року (коригування), листопад, грудень 2023 року та січень, лютий 2024 року, як у встановлений строк, так і в подальшому, внаслідок чого у нього виник борг у розмірі 73 032 109,23 грн. При цьому, відповідач у доповненні до відзиву за вх. №135/25 від 09.01.2025 повідомив, що у сторін відсутні розбіжності щодо періоду та суми заборгованості.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог в частині стягнення з відповідача основного боргу в розмірі 73 032 109,23 грн, а отже і про їх задоволення.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Розрахунок 3% річних, який здійснений позивачем та згідно з яким розмір 3% річних, нарахованих з 26.12.2023 по 29.01.2024 за зобов'язанням грудня 2022 року (коригування), з 23.01.2024 по 27.03.2024 за зобов'язанням лютого 2023 року (коригування), з 18.11.2023 по 29.01.2024 за зобов'язанням листопада 2023 року (І декада), з 29.11.2023 по 29.01.2024 за зобов'язанням листопада 2023 року (ІІ декада), з 08.12.2023 по 29.01.2024 за зобов'язанням листопада 2023 року (ІІІ декада), з 19.12.2023 по 29.01.2024 за зобов'язанням грудня 2023 року (І декада), з 29.12.2023 по 29.01.2024 за зобов'язанням грудня 2023 року (ІІ декада), з 09.01.2024 по 29.01.2024 за зобов'язанням грудня 2023 року (ІІІ декада), з 19.01.2024 по 27.03.2024 за зобов'язанням січня 2024 року (І декада), з 30.01.2024 по 27.03.2024 за зобов'язанням січня 2024 року (ІІ декада), з 09.02.2024 по 27.03.2024 за зобов'язанням січня 2024 року (ІІІ декада), з 20.02.2024 по 27.03.2024 за зобов'язанням лютого 2024 року (І декада), з 29.02.2024 по 27.03.2024 за зобов'язанням лютого 2024 року (ІІ декада), з 09.03.2024 по 27.03.2024 за зобов'язанням лютого 2024 року (ІІІ декада), складає 268 736,33 грн, перевірено судом та встановлено, що він відповідає обставинам справи щодо прострочення відповідача та є арифметично правильним.
У постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 20.11.2020 у справі №910/13071/19 викладено правову позицію щодо способу розрахунку інфляційних втрат у порядку ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Зокрема, Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду зазначив, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов'язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов'язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Розрахунок інфляційних втрат, який здійснений позивачем та згідно з яким розмір інфляційних втрат, нарахованих за період 01.12.2023 - 31.12.2023 за зобов'язанням листопада 2023 року, за період 01.02.2024 - 29.02.2024 за зобов'язанням лютого 2023 року (коригування) та січня 2024 року, складає 179 542,23 грн, перевірено господарським судом та встановлено, що він відповідає обставинам справи щодо прострочення відповідача та є арифметично правильним.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог в частині стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 268 736,33 грн та інфляційних втрат у розмірі 179 542,23 грн, а отже і про їх задоволення.
Щодо клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення суду до 01.05.2025 суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Згідно з ч.ч.1, 3, 4, 5 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Приймаючи до уваги те, що на момент ухвалення рішення строк, на який відповідач просить суд відстрочити його виконання, сплив, та інший строк ним не заявлено, правові підстави для задоволення клопотання відсутні.
Одночасно, у разі існування обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, відповідач не позбавлений права звернутись до суду з клопотанням про відстрочення виконання рішення після його ухвалення.
Щодо судових витрат суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 2 ч. 2, ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, розмір судового збору, що підлягав сплаті за подання позову (в частині стягнення основного боргу, 3% річних, інфляційних втрат та пені) з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог (в частині стягнення основного боргу, 3% річних та інфляційних втрат, яка прийнята судом), з ціною 73 648 493,90 грн, становить 847 840 грн (1 059 800 грн (максимальний розмір судового збору) х 0,8 (понижуючий коефіцієнт (позов та заяву подано через підсистему «Електронний суд»)).
За подання позову з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог позивач сплатив судовий збір у загальному розмірі 885 696,86 грн, що підтверджується платіжними інструкціями №АУ.терм.182 від 01.02.2024, №АУ-1755 від 04.04.2024.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Пунктами 1, 4 ч.1 ст.7 ЗУ «Про судовий збір» передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Судовий збір у розмірі 845 822,73 грн за позовні вимоги про стягнення основного боргу, 3% річних та інфляційних втрат у загальному розмірі 73 480 387,79 грн покладається на відповідача з огляду на результат вирішення спору (повне задоволення позову з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог в частині стягнення основного боргу, 3% річних та інфляційних втрат) та приписи п.2 ч. 1 ст. 129 ГПК України.
Судовий збір у розмірі 2 017,27 грн за позовну вимогу про стягнення пені в розмірі 168 106,15 грн, яка заявлена у позові та залишена судом без розгляду за заявою позивача, залишається за ним, зважаючи на приписи п. 4 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір».
Судовий збір у розмірі 37 856,86 грн (у т.ч. за позовну вимогу про стягнення пені у розмірі 159 577,81 грн, яка заявлена у заяві про збільшення розміру позовних вимог, але відкликана позивачем до прийняття її до розгляду) є надмірно сплаченим та може бути повернутий за клопотанням позивача в порядку п.1 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір».
Справа розглянута та повне рішення складено з перевищенням встановлених законом строків з об'єктивних причин, пов'язаних з дією воєнного стану на території України, поточною ситуацією у м. Харків, яке є прифронтовим містом, особливим режимом роботи суду в умовах воєнного стану, а також перебуванням судді на лікарняному та у відпустці.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» (84320, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 8-Д; ідент. код 34657789) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25; ідент. код 00100227) основний борг у розмірі 73 032 109 (сімдесят три мільйони тридцять дві тисячі сто дев'ять) грн 23 коп., 3% річних у розмірі 268 736 (двісті шістдесят вісім тисяч сімсот тридцять шість) грн 33 коп., інфляційні втрати в розмірі 179 542 (сто сімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сорок дві) грн 23 коп., судовий збір у розмірі 845 822 (вісімсот сорок п'ять тисяч вісімсот двадцять дві) грн 73 коп.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 05.08.2025.
Суддя Л.В. Ніколаєва