Рішення від 05.08.2025 по справі 727/9709/25

Справа № 727/9709/25

Провадження № 2-о/727/338/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року м. Чернівці

Шевченківський районний суд м. Чернівці

в складі:

головуючого судді Терещенко О.Є.

при секретарі Аниськовій К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управ-ління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті,-

встановив:

Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Червоне, Маріупольського району Донецької області, Україна.

Вказує, що встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом Укра-їни та реалізації її майнових та немайнових прав як доньки та спадкоємиці померлої.

У зв'язку з вищенаведеним, просила встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: село Ме-лекіно, Першотравневого району Донецької області, що мав місце ІНФОРМАЦІЯ_2 у се-лі Червоне, Маріупольського району Донецької області, Україна, у віці 84 років.

Заявниця у судове засідання не з'явилась, про місце та час розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку.

Представник заінтересованої особи Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - у судове засідання не з'явився.

Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що заява підлягає задоволенню з на-ступних підстав.

Так, у відповідності до ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозов-ного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про під-твердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охо-рони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих не-майнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності оспорюваних прав.

Положеннями ст. 315 ЦПК України визначено перелік юридичних фактів, які мо-жуть бути встановлені судом. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у постанові № 5 від 31.03.1995 ро-ку «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне зна-чення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фак-тів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною те-риторії України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ук-раїни 22.12.2022р. № 309, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.12.2022р. за N 1668/39004, затверджений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Згідно із зазначеним Переліком, уся територія Маріупольського району, в тому числі село Червоне, перебуває в тимчасовій окупації.

Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Між-народного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобо-в'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій тери-торії, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактич-ною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії зга-даної влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому кон-тексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «пер-шочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефек-тивна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї тери-торії знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупо-ваною]».

Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово оку-пованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охо-рони здоров'я або судово-медичною установою.

За приписами п.5 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану», затверд-жених Наказом Мінюста від 18.10.2000 р. № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена на-казом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006р. за № 1150/13024.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено: «1. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та зако-нами України. 2. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупо-ваній території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. 3. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною дру-гою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків».

Пунктом 2 частини 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація смерті фізичної особи прово-диться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно частини 1 статті 317 Цивільного процесуального кодексу України вбача-ється, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій тери-торії України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами по-мерлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Що стосується можливості при розгляді заяв прийняття судом до уваги докумен-тів, виданих органами та установами (лікарняними закладами), які знаходяться на оку-пованій території, ВССУ зазначив, що відповідно до статті 9 Закону України «Про за-безпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій тери-торії України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Поряд із цим, відповідно до практики ЄСПЛ, Консультативного висновку Міжна-родного суду (ООН) у справі Намібії - не можуть визнаватись недійсними всі докумен-ти, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців та-кої території. Це стосується реєстрації смертей, народжень, шлюбів.

ВССУ зазначив, що, враховуючи ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними заклада-ми), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку при розгляді справ в порядку статті 317 ЦПК.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 є донькою ОСОБА_2 .

Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , заяв-ниця змінила прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ».

Згідно лікарської довідки про причину смерті №2955 від 28.06.2022 року, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Надана заявницею копія свідоцтва про смерть від 28.06.2024 року - не прий-мається до уваги судом, оскільки у відповідності до ст.9 Закону України «Про забезпе-чення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» даний документ не є належним доказом по справі.

За таких обставин, оскільки заявник фактично просить встановити факт смерті особи у певний час та в певному місці, що тягне за собою можливі юридичні наслідки, і такий факт підтверджений належними доказами, суд приходить до висновку, що ви-моги заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. ст.ст. 4, 5, 10, 18, 133, 197, 206, 259, 263-265, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Перший відділ держав-ної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального уп-равління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, уродженка села Мелекіно Першотравневого району Донецької об-ласті, - померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Червоне Маріупольського району Донецької об-ласті у віці 84 роки.

Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України допустити рішення до негайного виконан-ня. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимча-сово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів ци-вільного стану за місцем ухвалення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: О.Є.Терещенко