Єдиний унікальний номер 725/3860/25
Номер провадження 3/725/1741/25
30.07.2025 р. м. Чернівці
Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Нестеренко Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 130 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 319183 від 03.05.2025 р. ОСОБА_1 03.05.2025 року о 16 год. 14 хв. в м. Чернівці, на вул. Головна, б. 219, керував автомобілем марки «Volkswagen Passat», державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка що не відповідає обстановці, різка зміна забарвлення шкірного покрову обличчя. Від проходження огляду на стан сп'яніння, у встановленому законом порядку водій відмовився. Чим порушив п. 2.5 ПДР України, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 та його захисник Данко А. В. у судовому засіданні заперечували факт відмови від проходження огляду на стан сп'яніння. ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння, що вбачається з відеозапису нагрудних камер поліцейських та зазначено у письмових поясненнях ОСОБА_1 , які знаходяться у справі. Окрім цього ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи, має значне порушення опорно-рухової функції обох ніг. Внаслідок перенесеної вибухової травми ОСОБА_1 має стійке зниження слуху. Враховуючи стан здоров'я ОСОБА_1 працівники поліції не переконались в достатній мірі чи розуміє ОСОБА_1 суть адміністративного правопорушення. На думку захисника 03.05.2025 року ОСОБА_1 знаходився в стані посттравматичного стресового розладу.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення встановлені наступні обставини.
Відповідно до ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння визначається ст. 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» від 17 грудня 2008 року № 1103 та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України (далі - Інструкція), Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858.
Ст. 266 КУпАП визначено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення
Ст. 266 КУпАП передбачено, що у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Касаційний адміністративний суду в складі Верховного Суду у постанові по справі № 216/5226/16-а від 18.07.2019 р. зазначив, що доказом порушення ПДР не може бути відеозапис з нагрудної камери поліцейського, якщо він не відображає відомостей про вчинення правопорушення, а лише містить процесуальну послідовність вчинюваних процесуальних дій (винесення постанови, складання протоколу).
З наданих суду матеріалів (відео) вбачається, що працівниками поліції, не зафіксовано факт керування(рух) ОСОБА_1 транспортним засобом марки «Volkswagen Passat», державний номерний знак НОМЕР_1 , 03.05.2025 року о 16 год. 14 хв. Відеозапис бодікамер наданий суду починається з 16 год. 23 хв. Окрім цього ОСОБА_1 не висловив однозначної відмови від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, про що він зазначив як усно так і письмово. З відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 лише відмовився від медичної допомоги бригади лікарів швидкої медичної допомоги.
Розглядаючи позицію захисника про перебування ОСОБА_1 03.05.2025 року в стані посттравматичного стресового розладу, внаслідок чого він не міг усвідомлювати значення своїх дій, то суд вважає, що зазначений стан міг би бути підтверджений лише висновком судово-психіатричної експертизи, який у даній справі відсутній та проведення експертизи не було ініційовано учасниками справи.
Якщо уповноваженим органом не доведено підставність притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд не може в ході розгляду справи взяти на себе функції щодо самостійного відшукування доказів винуватості особи.
Оцінивши надані в цій справі докази, наявність певної неповноти і суперечностей, суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, що відповідно до ч.1 ст.247 КУпАП є підставою для закриття провадження по справі.
Керуючись ст. ст. 9, 130, 247, 266, 283, 287 КУпАП,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Нестеренко Є. В.