Рішення від 04.08.2025 по справі 716/1207/25

Справа № 716/1207/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.08.2025 м. Заставна

Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Сірик І.С.

за участю секретаря судових засідань Барабащук О.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження по справі,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Венерська Г.І., в інтересах позивача ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження по справі, в якій просить скасувати вказану постанову про адміністративне правопорушення, провадження по справі закрити та стягнути з відповідача судові витрати. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 05.12.2024 начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 виніс постанову № 5059 відносно позивача про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Відповідно до винесеної постанови позивач визнаний винним у здійсненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП. У постанові вказано, що 20.12.2024 на розгляд надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210 ч.3 КУпАП. Також у постанові зазначено, що зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 6/496 від 05.11.2024, встановлено, що ОСОБА_1 будучи військовозобов'язаним під час дії воєнного стану протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації (Указ Президента України 272/2024 від 06.05.2024р.), затвердженим ВРУ (Закон України «Про затвердження Указу Президента України «про продовження строку проведення загальної мобілізації №3685-ІХ від 08.05.2024 року), не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Своїми протиправними винними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу 3 п.п.10-1 підпункту 1 додатку 2 порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487, що призвело до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період. Тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Представник позивача вважає, що постанова про адміністративне правопорушення є протиправною та підлягає скасуванню виходячи з того, що позивач з 2019 стоїть на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , а з 2024 стоїть на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , та відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має підставу для відстрочки, адже на його утриманні перебувають троє дітей віком до 18 років.

Також позивач офіційно працевлаштований, сплачує податки, має закордонний паспорт, приймав участь у голосуванні на загальнонаціональних та місцевих виборах, вважає, що Держава володіє всіма необхідними персональними даними, які ТЦК могло отримати через систему Оберіг. З часу отримання відстрочки у позивача нічого не змінилося.

Вважає, що відповідач мав та має можливість отримати його персональні дані шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у томі числі публічними) базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

З огляду на вище наведене, просить оскаржувану постанову визнати незаконною та скасувати у зв'язку із відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, а провадження у справі закрити. Також просить вирішити питання про стягнення судових витрат з відповідача.

Відповідачу надіслано копію позовної заяви із доданими до неї документами та копію ухвали суду на офіційну електронну адресу та поштою із рекомендованим повідомленням про вручення.

11 липня 2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач позовні вимоги не визнав, оскільки вважає, що оскаржувана постанова відповідає вимогам КУпАП та скасуванню не підлягає, а зазначені позивачем обставини не відповідають дійсності. Зазначає, що позивачем були проігноровані вимоги ч. 10 ст.1Закону України«Про військовийобов'язокі військовуслужбу» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024) та в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 не уточнено персональні дані.

В судове засіданні позивач, представник позивача, представник відповідача не з'явилися будучи повідомлені належним чином про розгляду справи.

Дослідивши та проаналізувавши письмові матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 20.12.2024 начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 , розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителя АДРЕСА_1 і виніс постанову по справі про адміністративне правопорушення за № 5059 за ч. 3 ст. 210 КУпАП, якою на ОСОБА_1 накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.

Позивач є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку та має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 3 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно змісту оскаржуваної постанови позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. за порушення ним правил військового обліку, а саме за те, що він протягом 60 днів в період часу з 18.05.2024 по 16.07.2024 під час дії воєнного стану не уточнив свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

За порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період, настає відповідальність, передбачена частиною 3 статті 210 КУпАП.

У відповідності до абз 4 пункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету міністрів України № 1487 від 30.12.2022 (далі - Правила № 1487), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Одночасно, для військовозобов'язаних під час мобілізації передбачений такий же обов'язок абз 7 частини 3 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII від 21.10.1993 (далі - Закон № 3543-ХІІ).

Названий вище обов'язок для призовників, військовозобов'язаних та резервістів уточнити свої персональні данні виник з 18.05.2024, коли набули чинності відповідні зміни до Правил № 1487, унесенні постановою КМУ № 563 від 16.05.2024 "Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" та Закону № 3543-ХІІ, унесенні Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" № 3633-ІХ від 11.04.2024 (далі - Закон № 3633-ІХ).

На даний час діє Указ Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX (далі - Указ № 65/2022), яка триває і до нині.

Оголошення нової мобілізації в України після 18.05.2024 не відбулося, тому й обов'язок уточнити персональні дані, передбачений Правилами № 1487 та Законом № 3543-ХІІ, не виник.

Однак, такий обов'язок під час дії Указу № 65/2022 передбачений абз 4 підпункту 1) пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-ІХ - громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Так як указаний вище обов'язок щодо уточнення персональних даних саме зараз - з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно, коли уже йде мобілізація, запроваджений і передбачений Законом № 3633-ІХ саме у частині проведення мобілізації, а не військового обліку, то його не виконання слід розглядати як порушення законодавства про мобілізацію, відповідальність за яке передбачена статтею 210-1 КУпАП.

Таким чином, не уточнення своїх персональних даних позивачем у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 не порушує правила військового обліку, так як у цей період нової мобілізації оголошено не було, а обов'язок вчинити такі дії пов'язаний виключно з уже триваючою мобілізацією.

За таких обставин відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статтею 210 КУпАП, що є наслідком скасування оскаржуваної постанови із подальшим закриттям провадження у справі про адміністративне правопорушення з підстав, визначених пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову № 5059 від 20 грудня 2024 року в справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП, якою ОСОБА_1 піддано стягненню, і провадження у ній закрити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

У разі розгляду справи в порядку письмового провадження зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя Сірик І.С.