Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/7186/25
Номер провадження 1-кс/711/1770/25
05 серпня 2025 року м. Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
слідчого - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню №42022252100000052, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.08.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, про надання дозволу на проведення огляду, -
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню №42022252100000052, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.08.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, про надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0713, площею 0,0193 га, на якій знаходиться житловий будинок, площею 754 квадратних метрів, та земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0716, площею 0,0391 га, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні №42022252100000052 від 30.08.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, за фактом неналежного виконання службових обов'язків працівниками Уманської міської ради щодо контролю за дотриманням містобудівної діяльності, які в порушення ст.7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» допустили самовільне будівництво 17 об'єктів, з яких 6 розташовані в зоні охорони пам'ятки історії місцевого значення «Могили Цадика Нахмана 1811 р.».
У ході проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що службові особи Уманської міської ради, в період 2016-2020 років, через неналежне виконання своїх службових обов'язків щодо контролю за дотриманням містобудівної діяльності, в порушення ст.7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», допустили самовільне будівництво 17 об'єктів, з яких 6 розташовані в зоні охорони пам'ятки історії місцевого значення «Могили Цадика Нахмана 1811 р.», за адресами: АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_8 ; АДРЕСА_9 ; АДРЕСА_9 ; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_10 ; АДРЕСА_11 ; АДРЕСА_12 , що на підставі договорів купівлі-продажу належать громадянам Держави Ізраїль.
Рішенням Черкаської обласної ради народних депутатів №23 від 07.02.1995 року, « ОСОБА_5 » було внесено до Списку пам'яток історії та культури області, що перебувають під охороною держави.
При цьому, Указом Президента України №283/94 від 07.06.1994 року було створено історико-культурний центр на місці поховання духовного лідера брацлавських хасидів Цадика Нахмана у місті Умань Черкаської області.
Рішенням №431 від 10.11.1994 року виконавчого комітету Уманської міської ради народних депутатів було зареєстровано положення про Історико-культурний центр, пунктом 1.7. якого було визначено, що на території центру в межах охоронних зон будь-які земляні, будівельні, шляхові роботи можуть здійснюватися лише за погодженням з державними органами охорони пам'яток історії та культури, а також з Громадою.
Нормами ч.5 ст.32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що до незначних наслідків (СС1) не можуть бути віднесені об'єкти: нове будівництво яких здійснюється в охоронній зоні пам'яток культурної спадщини національного та місцевого значення (розміри охоронної зони не можуть бути менші за два горизонтальні або два вертикальні розміри пам'ятки).
Згідно норм Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого Наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013 року, територією пам'ятки є земельна ділянка, на якій розташована пам'ятка і яка пов'язана з нею історично і функціонально та забезпечує її збереження і функціонування як об'єкта культурної спадщини (викопіювання додається).
При цьому межі охоронних зон Історико-культурного центру було визначено Рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради народних депутатів №375 від 13.10.1994 року.
09 квітня 2021 року було завершено юридично процес затвердження охоронних зон пам'ятки, та Наказом Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації №41 було затверджено межі та режими використання зон охорони пам'ятки історії місцевого значення «Могила Цадика Нахмана 1811 р.».
Відповідний Наказ з додатками було вручено 03 липня 2021 року під підпис повноважному представнику Уманської міської ради.
При цьому, згідно з режимами використання охоронних зон, на території зони охорони пам'ятки заборонена господарська діяльність, окрім реставрації, благоустрою (за проектами, погодженими в установленому порядку) та поточних ремонтів.
Встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , розташовані: земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:02:005:0713, площею 0,0193 га, на якій знаходиться житловий будинок площею 754 квадратних метрів, та земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:02:005:0716, площею 0,0391 га. Відповідно до проектної документації, затвердженої наказом Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації №41 від 09.04.2021, зазначені земельні ділянки відноситься до охоронної зони пам'ятки історії місцевого значення «Могила Цадика Нахмана 1811 р.».
У ході досудового розслідування встановлено, що 14.07.2016 власником земельної ділянки за адресою: м. Умань, вул. Пушкіна, 62, до відділу архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради подано декларацію про початок виконання будівельних робіт об'єкту «Реконструкція житлового будинку під будинок готельного типу з надбудовою мансардного поверху». 22.05.2017, наказом відділу архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради, реєстрацію декларації було скасовано на підставі ч.6 ст.39, ч.4 ст.36 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності».
Також, до СУ ГУНП в Черкаській області від представника міжнародного благодійного фонду ім. Рабінахмена Броніслау надійшло клопотання про долучення доказів від 08.07.2025, з якого вбачається, що на теперішній час на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , проводяться будівельні роботи.
З метою повного та неупередженого розслідування кримінального провадження, підтвердження чи спростування фактів порушення містобудівного законодавства та законодавства у сфері охорони культурної спадщини, а також порушень службовими особами Уманської міської ради службових обов'язків у сфері архітектурно-будівельного нагляду, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0713, площею 0,0193 га, на якій знаходиться житловий будинок площею 754 квадратних метрів, та земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0716, площею 0,0391 га, що за адресою: АДРЕСА_1 .
Органом досудового розслідування встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:02:005:0713, площею 0,0193 га, на якій знаходиться житловий будинок площею 754 квадратних метрів, та земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:02:005:0716, площею 0,0391 га, згідно інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на праві приватної власності належить громадянину Держави Ізраїль ОСОБА_6 та громадянці України ОСОБА_7 .
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 підтримав клопотання у повному обсязі та просив задовольнити на підставі наведеного обґрунтування та з урахуванням доданих доказів.
Заслухавши пояснення слідчого ОСОБА_3 , дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Відповідно до положень ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Положеннями статті 91 КПК України визначено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню зокрема: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або є предметом кримінального правопорушення, або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення.
Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно з вимогами ч.1 ст.92 КПК України, обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках - на потерпілого.
У відповідності до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Положення ч.ч. 1, 2 ст.223 КПК України визначають, що слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.
Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст.233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Норми ст.30 Конституції України гарантують кожному недоторканність житла чи іншого володіння особи. Так, згідно із цією статтею не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст.237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп'ютерних даних.
Згідно з вимогами ч.2 ст.237 КПК України, огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до положень ч.2 ст.234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
В судовому засіданні встановлено, що слідчими СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022252100000052, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.08.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, за фактом того, що службові особи Уманської міської ради, в період 2016-2020 років, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо контролю за дотриманням містобудівної діяльності, в порушення вимог ст.7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», допустили самочинне будівництво 17 об'єктів, з яких 6 розташовані в зоні охорони пам'ятки історії місцевого значення «Могили Цадика Нахмана 1811 р.», зокрема: вул. Пушкіна, 19, АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_15 ; АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_16 ; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 ; АДРЕСА_12 , що завдало істотної шкоди державним інтересам та інтересам громади.
В ході досудового розслідування встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , розташовані: земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:02:005:0713, площею 0,0193 га, на якій знаходиться житловий будинок площею 754 квадратних метрів, та земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:02:005:0716, площею 0,0391 га. Відповідно до проектної документації, затвердженої наказом Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації №41 від 09.04.2021, зазначені земельні ділянки відноситься до охоронної зони пам'ятки історії місцевого значення «Могила Цадика Нахмана 1811 р.».
У ході досудового розслідування встановлено, що 14.07.2016 власником земельної ділянки за адресою: м. Умань, вул. Пушкіна, 62, до відділу архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради подано декларацію про початок виконання будівельних робіт об'єкту «Реконструкція житлового будинку під будинок готельного типу з надбудовою мансардного поверху». 22.05.2017, наказом відділу архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради, реєстрацію декларації було скасовано на підставі ч.6 ст.39, ч.4 ст.36 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності».
Також, до СУ ГУНП в Черкаській області від представника міжнародного благодійного фонду ім. Рабінахмена Броніслау надійшло клопотання про долучення доказів від 08.07.2025, з якого вбачається, що на теперішній час на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , проводяться будівельні роботи.
Згідно інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0713, площею 0,0193 га., та земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0716, площею 0,0391 га, є громадянка України ОСОБА_7 .
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає, що проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0713, площею 0,0193 га, на якій знаходиться житловий будинок, площею 754 квадратних метрів, та земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0716, площею 0,0391 га, що за адресою: АДРЕСА_1 , є виправданим та необхідним заходом для досягнення дієвості даного кримінального провадження, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи осіб, відносно яких подано клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 91, 92, 93, 223, 233, 234, 235, 237 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення огляду, - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0713, площею 0,0193 га, на якій знаходиться житловий будинок, площею 754 квадратних метрів, та земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0716, площею 0,0391 га, що за адресою: АДРЕСА_1 .
Строк дії цієї ухвали один місяць з моменту її постановлення.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на огляд житла чи іншого володіння особи надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Виготовити дві копії ухвали, які вручити слідчому чи прокурору.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1