Ухвала від 15.04.2025 по справі 636/1349/25

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 636/1349/25 Провадження№ 1-кс/636/478/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року слідчий суддя Чугуївського міського суду Харківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , ст. слідчого СВ ВП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_4 , підозрюваної - ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Чугуївського міського суду Харківської області в м. Чугуїв клопотання ст. слідчого СВ ВП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Білий Колодязь Вовчанського району Харківської області, громадянки України, з вищою освітою, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,

встановив:

09 квітня 2025 року старший слідчий СВ Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області майор поліції ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Чугуївського міського суду Харківської області з клопотанням, погодженим із прокурором Чугуївської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_5 .

В обґрунтування поданого клопотання слідчий посилається на те, що 22 лютого 2022 року Президент Російської Федерації (далі - РФ), реалізуючи злочинний план, направив до Ради Федерації звернення про використання Збройних Сил рф за межами рф, яке було задоволено. 24 лютого 2022 року о 05:00 годині Президент російської федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні. Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом. Діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права, президент Російської Федерації (далі - РФ) ОСОБА_6 , а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням представники влади рф, всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 Хе 3314 (XXIX), підготували та розв'язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів ЗС РФ на території України.

У подальшому Збройними Силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і ЗС рф, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань рф здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24 лютого 2022 року о 05:00 годині, за наказом Президента російської федерації ОСОБА_7 на« російська федерація незаконно вторглась на територію України та здійснила збройний напад, застосовуючи Збройні Сили рф та Федеральну службу військ національної гвардії

рф.

Одним із першочергових етапів реалізації злочинного умислу щодо збройного нападу на державу Україна передбачалося здійснення вторгнення найбільш підготовлених та мобільних підрозділів ЗС рф, у тому числі спеціального призначення, на територію держави Україна для організації силових захоплень та взяття під контроль будівель і споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади України з метою перешкоджання їх нормальній роботі та здійснення силового впливу на їх діяльність; блокування та взяття під контроль військових частин Збройних Сил України (далі - ЗС України), Державної прикордонної служби України (далі - ДПС України), підрозділів Національної гвардії України (далі - НГ України) для перешкоджання їх законній діяльності щодо відсічі збройної агресії рф, оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості; перекриття та блокування авіаційного, транспортного та морського сполучення по території держави Україна з метою недопущення пересування військових підрозділів ЗС України та представників правоохоронних органів для протидії збройній агресії ЗС рф; пошкодження військових об'єктів ЗС України, які мають важливе оборонне значення та об'єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення.

У зв'язку з цим, Указом Президента України від 24.02.2022 Хе 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 на території України введено воєнний стан.

Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.

Законом України від 22.05.2022 Хе 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держав и-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою-терористом.

Постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 Хе 129-УІН «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСС, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання російської федерації державою-агресором» Верховна Рада України визнає російську федерацію державою-агресором. З початку військової агресії РФ, на територіях, які опинилися в окупації, серед яких було м. Вовчанськ Чугуївського району Харківської області, представники держави-агресора, створили незаконні органи влади, які розпочали впроваджувати політичні та освітні стандарти рф.

З цією метою головою «тимчасової цивільної адміністрації Харківської області» ОСОБА_8 видано указ №УГ-65/22 від 27 серпня 2022 року «Об утверждении Временного порядка организации и осуществления образовательной деятельности по основним общеобразовательным программам», яким затверджено «Временный порядок организации и осуществления образовательной деятельности по основным общеобразовательным программам - образовательным программам дошкольного, начального общего, основного общего и среднего общего образования в Харьковской области» (Далі - Порядок), який є додатком до вказаного указу.

Так, зокрема, відповідно до п.1.3 Порядку, реалізація освітньої політики на території Харківської області грунтується, зокрема, на принципах забезпечення єдності, гармонізації та інтеграції з освітнім простором російської федерації, (мовою оргиіналу: Реализация образовательной политики на территории

Харьковской области основывается на следующих принципах: обеспечения единства, гармонизации и интеграции с образовательным пространством Российской Федерации)

Крім того, відповідно до п.2.1 Порядку' визначено, що мовою навчання є російська мова.(мовою оригіналу: Язык обучения - русский. Выбор родного языка как языка обучения осуществляется по заявлениям родителей (законних представителей) несовершеннолетних обучающихся при приеме (переводе) на обучение по образовательным программам дошкольного начального, общего и основного общего образования, а также при наличии соответствующих условий у образовательного учреждения)

Також, відповідно до п.3.1 Порядку форми отримання освіти та форми навчання по загальноосвітнім програмам визначаються відповідними федеральними державними освітніми стандартами російської федерації, (мовою оригіналу:формы получения образования и формы обучения по общеобразовательным программам определяются соответствующими федеральними государственними образовательными стандартами Российской Федерации).

03.06.2022на території м. Куп'янськ Харківської області групою осіб з числа громадян України, було здійснено підписання протоколу засідання щодо створення окупаційної адміністрації держави-агресора на території Харківської області під назвою «тимчасова цивільна адміністрація Харківської області», що створена та функціонує в інтересах Російської Федерації, та обрання її керівника - громадянина України ОСОБА_8 . Надалі вказаний незаконний орган був перейменований в «тимчасову військово-цивільну адміністрацію Харківської області». 10.06.2022 головою так званої «временной гражданской админисграцией Харьковской области» ОСОБА_8 видано наказ №9/22 від 10.06.2022, згідно якого затверджено утворення районних окупаційних адміністрацій держави-агресора на тимчасово окупованій території Харківської області, а саме: так званої «временной гражданской администрацией Волчанского района Харьковской области» (адміністративний центр у м. Вовчанськ), так званої «временной гражданской администрацией Ізюмского района Харьковской области» (адміністративний центр у м. Ізюм), так званої «временной гражданской администрацией Купянського района Харьковской области» (адміністративний центр у м. Куп'янськ), так званої «временной гражданской администрацией Харьковського района Харьковской области» (адміністративний центр у сел. Козача Лопань). Головою так званої «временной гражданской администрацией Харьковской области» ОСОБА_8 видано наказ №УГ- 55/22 від 18.07.2022 щодо перейменування назви вказаного незаконного органу в «военно-гражданскую администрацию Харьковской области», згідно п. 2 якого також перейменовано районні підрозділи вказаної окупаційної адміністрації держави-агресора на так звані «военно-гражданские администрации». Зміна назви органів здійснено з врахуванням повного правонаступництва із збереженням прийнятих ними реквізитів та організаційно-штатної структури відповідно до п. З вказаного наказу.

У період тимчасової окупації с. Лиман Чугуївського району Харківської області окупаційною адміністрацією російської федерації, всупереч законам України прийнято рішення про впровадження стандартів освіти російської федерації.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак не пізніше липня 2022 року у невстановленому в ході досудового розслідуванні місці та за невстановлених обставин, у громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виник злочинний умисел, спрямований на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів-освіти держави-агресора у закладі освіти Лиманська філія КЗ «Вільчанський ліцей» (далі Ліцей) розташованого у с. Лиман Вовчанської об'єднаної територіальної громади (далі - ОТГ), Чугуївського району Харківської області та реалізуючи свій злочинний умисел, вступила у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації російської федерації.

Надалі, відповідно до наказу «Голови временной гражданской администрацией Волчанского района Харьковской области», № 443-к від 01 липня 2022 року ОСОБА_5 , яка попередньо займала посаду заступника директора з виховної роботи КЗ «Вовчанський ліцей № 1 Вовчанської міської ради» та яка надала добровільну згоду на подальшу співпрацю з окупаційною адміністрацією та впровадження стандартів освіти країни агресора перезначено на посаду директора Лиманської філії КЗ «Вільчанський ліцей».

Після чого, у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак не пізніше липня 2022 року представниками окупаційної адміністрації держави- агресора створено заклад освіти під назвою «Государственная бюджетное образовательное учреждение «Лиманская общеобразовательная школа І-ІІ степеней» на базі приміщень та матеріальних цінностей Лиманської філії КЗ «Вільчанський ліцей» за адресою: Харківська область, Чугуївський (колишній Вовчанський) район, с. Лиман, вул. Іванівська, 12-А.

Крім того, починаючи з липня 2022 року, більш точний час в ході проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно- небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, маючи прямий умисел на вчинення дій, спрямованих на колабораційну діяльність з країною-агресором російською федерацією, в порушення вимог ст. ст. 1, 2, 65, 68 Конституції України, з метою ослаблення національних

інтересів України, сприяння російській федерації та її представникам у порушенні суверенітету України та тимчасовій окупації України, створення в суспільстві думки про виправданість та легітимність дій представників влади і службових осіб Збройних Сил російської федерації щодо вторгнення та окупації території суверенної держави України, діючи умисно та протиправно, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на вчинення дій, спрямованих на впровадження стандартів- освіти держави-агресора, перебуваючи на посаді директора «Государственного бюджетного общеобразовательного учреждения «Средняя общеобразовательная школа» с. Лиман (сокращенное название - ГБОУ СОШ с. Лиман)», переслідуючи на меті впровадження стандартів освіти держави-агресора, здійснюючи всі можливі дії задля їх впровадження, зібрала увесь персонал навчального закладу та на зборах повідомила, про встановлення та впровадження стандартів освіти російської федерації з впровадженням освітнього процесу на російській мові у Лиманській філії КЗ «Вільчанський ліцей», зібрала списки вчителів, які згодні працювати під керівництвом окупаційної влади держави-агресора з подальшим виїздом на проходження курсів підвищення кваліфікації до російської федерації, з метою отримання відповідних знань методики та стандартів освіти російської федерації, за якими вони повинні викладати у навчальному закладі Лиманській філії КЗ «Вільчанський ліцей», при окупаційній владі, надавала вказівки щодо підготовки приміщень школи до нового навчального року за стандартами освіти російської федерації.

Крім цього, встановлено, що ОСОБА_5 , з метою реалізації свого злочинного умислу, направленого на виконання дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора, у невстановлений в ході досудового розслідування час та за невстановлених обставин, отримала від представника відділу освіти окупаційної адміністрації держави-агресора «временной гражданской администрацией Волчанского района Харьковской области» методичні рекомендації у електронному вигляді щодо організації навчального процесу початкової та середньої освіти відповідно до вимог ФГОС рф, шляхом впровадження відповідних предметів, зразки навчальних планів та календарно- тематичного планування закладів освіти рф, а також електронні файли з текстовим відображенням змісту ФГОС № 286, ФГОС' № 287 та ФГОС № 413.

Відповідно до ч.2 ст. 14 «Федерального закона "Об образовании в Российской Федерации"» від 29.12.2012 № 273-ФЗ (далі - закон № 273-ФЗ) в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові Російської Федерації, якщо цією статтею не встановлено інше. Викладання та вивчення державної мови Російської Федерації в рамках освітніх програм, шо мають державну акредитацію, здійснюються відповідно до федеральних державних освітніх стандартів, освітніх стандартів (мовою оригіналу: в образовательных организациях образовательная деятельность осуществляется на государственном языке Российской Федерации, если настоящей статьей не установлено инное. Преподавание и изучение государственного языка Российской Федерации в рамках имеющих государственную аккредитацию образовательных программ осуществляются в соответствии с федеральными государственными образовательными стандартами, образовательными стандартами).

Відповідно до п.6 ст. 2 закону № 273-ФЗ федеральний державний освітній стандарт - сукупність обов'язкових вимог до освіти певного рівня та (або) до професії, спеціальності та напряму підготовки, затверджених залежно від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої скніти (мовою оригіналу: федеральный государственный образовательный стандарт - совокупность обязательных требований к образованию определенного уровня и (или) к профессии, специальности и направлению подготовки, утвержденных в зависимости от уровня образования федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по выработке и реализации государственной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере общего образования, или федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по выработке и реализации государственной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере высшего образования).

Відповідно до ч.5 ст. 11 закону № 273-ФЗ федеральні державні освітні стандарти загальної освіти розробляються за рівнем освіти (мовою оригіналу: федеральные государственные образовательные стандарты общего образования разрабатываются по уровням образования).

Стандарти початкової загальної освіти (1-4 класи) у системі освіти російської федерації затверджено Наказом Міністерства освіти російської федерації (Министерства просвещения Российской Федерации) від 31.05.2021 № 286 «Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта начального общего образования» (далі - ФГОС № 286). Згідно з п. 32.1 цього стандарту, до навчального плану входять наступні обов'язкові для вивчення учбові предмети (учбові модулі): Російська мова. Літературне читання, Рідна мова та (або) державна мова республіки Російської Федерації, Літературне читання рідною мовою, Іноземна мова. Математика, Навколишній світ, Основи релігійних культур та світської етики: навчальний модуль: "Основи православної культури"; навчальний модуль: "Основи іудейської культури"; навчальний модуль: "Основи буддійської культури"; навчальний модуль: "Основи ісламської культури"; навчальний модуль: "Основи релігійних культур народів Росії"; навчальний модуль: "Основи світської етики", Образотворче мистецтво, Музика, Технологія, Фізична культура (мовою оригіналу - Русский язык, Литературное чтение, Родной язык и (ши) государственный язык республики Российской Федерации, Литературное чтение на родном языке, Иностранный язык. Математика, Окружающий мир, Основы религиозных культур и светской этики: учебный модуль: пОсновы православной культурыучебный модуль: "Основы иудейской культурыучебный модуль: "Основы буддийской культуры": учебный модуль: "Основы исламской культуры": учебный модуль: "Основы религиозных культур народов России": учебный модуль: "Основы светской этики", Изобразительное искусство, Музыка, Технология, Физическая культура.

Відповідно до п. 15 цього стандарту програма початкової загальної освіти реалізується державною мовою Російської Федерації.

Стандарти основної загальної освіти (5-9 класи) у системі освіти російської федерації затверджено Наказом Міністерства освіти Російської Федерації (Министерства просвещения Российской Федерации) від 31.05.2021 № 287 "Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта основного общего образования" (зареєстрований в Міністерстві юстиції РФ 18 липня 2022 року за № 64101) (далі - ФГОС № 287). Згідно з п. 32.1 цього стандарту, до навчального плану входять наступні обов'язкові для вивчення учбові предмети: Російська мова. Література, Рідна мова та (або) державна мова республіки Російської Федерації, Рідна література, Іноземна мова, Друга іноземна мова, Математика, Інформатика. Історія, Суспільствознавство, Географія, Фізика, Хімія, Біологія, Образотворче мистецтво, Музика, Технологія, Фізична культура Основи безпеки життєдіяльності. Навчальний предмет «Математика» предметної галузі «Математика та інформатика» включає навчальні курси «Алгебра», «Геометрія», «Вірогідність і статистика» (мовою оригіналу: Русский язык, Литература, Родной язык и (или) государственный язык республики Российской Федерации, Родная литература, Иностранный язык, Второй иностранный язык, Математика, Информатика, История, Обществознание, География, Физика, Химия, Биология, Изобразительное искусство, Музыка, Технология. Физическая культура. Основы безопасности жизнедеятельности. Учебный предмет «Математика» предметной области «Математика и информатика» включает в себя учебные курсы «Алгебра», «Геометрия», «Вероятность и статистика»).

Відповідно до п. 15 цього стандарту програма основної загальної освіти, у тому числі адаптована, реалізується державною мовою Російської Федерації.

Стандарти середньої освіти (10-11 класи) у системі освіти Російської Федерації затверджено Наказом Міністерства освіти та науки Російської Федерації (Министерста образования и науки РФ) від 17.05.2012 №413"Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта среднего общего образования» (зареєстрований в Міністерстві юстиції РФ 06.07.2012 № 24480) (далі - ФГОС № 413). Згідно з п. 18.3.1 цього стандарту', учбовий план середнього середньої загальної освіти передбачає обов'язкове вивчення наступних учбових предметів на базовому та поглибленому рівні: Російська мова. Література, Рідна мова та (або) державна мова республіки Російської Федерації, Рідна література, Іноземна мова, Друга іноземна мова, Математика, Інформатика, Історія, Суспільствознавство, Географія, Фізика, Хімія, Біологія, Фізична культура, Основи безпеки життєдіяльності (мовою оригіналу - Русский язык, Литература, Родной язык и (или) государственный язык республики Российской Федерации, Родная литература, Иностранный язык, Второй иностранный язык, Математика, Информатика, История, Обществознание, География, Физика. Химия, Биология, Физическая культура, Основы безопасности жизнедеятельности).

Отже, ОСОБА_5 з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно та протиправно, упродовж липня - початку вересня 2022 року, керуючись положеннями ст. 14 Федерального закону «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ та на порушення вимог ст. 7 Закону України № 2145-VIII «Про освіту» від 05.09.2017, на проведених колективних нарадах, а також на загальних зборах вчителів, неодноразово повідомляла та наголошувала щодо здійснення навчального процесу на російській мові, за освітніми стандартами держави агресора та з використанням навчальних підручників російською мовою за освітньою програмою рф, організувала завезення підручників до навчального закладу, які за своїм змістом відповідають стандарти початкової загальної освіти (1-4 класи) у системі освіти Російської Федерації затверджено Наказом Міністерства освіти Російської Федерації (Министерства просвещения Российской Федерации) від 31.05.2021 № 286 «Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта начального общего образования» (далі - ФГОС № 286), стандартам основної загальної освіти (5-9 класи) у системі освіти Російської Федерації затверджено Наказом Міністерства освіти Російської Федерації (Министерства просвещения Российской Федерации) від 31.05.2021 № 287 "Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта основного общего образования» (зареєстрований в Міністерстві юстиції РФ 05.07.2021 № 64101) (далі - ФГОС № 287), стандартам середньої освіти (10-11 класи) у системі освіти Російської Федерації затверджено Наказом Міністерства освіти та науки Російської Федерації (Министерста образования и науки РФ) від 17.05.2012 №413"Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта среднего общего образования" (зареєстрований в Міністерстві юстиції РФ 06.07.2012 № 24480) (далі - ФГОС № 413), видавала накази про прийняття вчителів та іншого персоналу на роботу, на проведених колективних нарадах повідомляла про можливість та в подальшому сприяла організації направлення вчителя фізики ОСОБА_9 , вчителя історії ОСОБА_10 та вчителя біології ОСОБА_11 до м. Курськ російської федерації, для проходження перепідготовки за стандартами та програмами російської федерації з метою подальшого впровадження стандартів освіти російської федерації у навчальному закладі Лиманській філії КЗ «Вільчанський ліцей», а також на загальних зборах вчителів, учнів та їх батьків неодноразово наголошувала про можливість отримання диплому, що відповідає стандартам освіти рф з подальшою перспективою навчання у ВНЗ рф, надала накази зібрати та вивезти підручники, які відповідають стандартам освіти України, зняти будь яку символіку України, яка перебувала у навчальному закладі, сприяла завезенню до приміщення навчального закладу шкільних меблів, 01.09.2022 організувала проведення свята першого дзвінка для першокласників, сприяла організації доставки учнів на шкільному автобусі до навчального закладу, виплачувала заробітну платню вчителям у грошовій одиниці російської федерації.

На зазначеній посаді ОСОБА_5 перебувала до моменту звільнення м. Вовчанська, тобто до 11.09.2022, після чого після звільнення м. Вовчанськ Збройними сила України була змушена припинити свою незаконну діяльність.

У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення обгрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Білий Колодязь Вовчанського району Харківської області, громадянка України, раніше не судима, з вищою освітою, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. З ст. 111-1 КК У країни (колабораційна діяльність), тобто здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.

Наявність обгрунтованої підозри у вчиненні злочину ОСОБА_5 повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколами допиту свідків ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_17 , підручниками за стандартами освіти рф для 1-11 класу, копіями

документів отриманих під час допитів свідків, які оглянуто та визнано речовими доказами.

Слід зазначити, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за який законом передбачається покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років.

Відповідно до п. З ч. 2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до п*яти років.

Метою та підставою застосування щодо підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відповідно до вимог ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання ризикам.

Так в ході досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ст. 177 Кримінального процесуального кодексу України.

По-перше, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, враховуючи тяжкість злочину та невідворотність покарання, а саме те, що вказаний злочин відповідно до ст. 12 КК України віднесено до категорії нетяжких злочинів, за що передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років, але беручи до уваги те, що за ч. З ст. 111-1 КК України, дії громадян України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, є вже достатньо серйозним обвинуваченням у вчиненні злочину проти основ Національної безпеки України, отже існує ймовірність того, шо підозрювана з метою уникнення покарання, передбаченого за вчинення інкримінованому її злочину, може вдатися до втечі. Крім того, підозрювана ОСОБА_5 після вчинення злочину та деокупації ЗСУ території м. Вовчанськ Чугуївського району Харківської області добровільно до правоохоронних органів не звернулась з метою подальшого переховування та ухилення від кримінальної відповідальності, з урахуванням воєнного стану в Україні та проведенням активних бойових дій на території Чугуївського району та нестабільним рівнем безпеки у Харківській області, підсумовуючи вище викладене є достатні підстави вважати, що особа може переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

Також враховуючи те, що ОСОБА_5 працювала в органі освіти створеному окупаційною адміністрацією держави-агресора, остання і на даний час може підтримувати з представниками держави-агресора зв'язки, а тому може звернутись до них по допомогу з метою переховування на території російської федерації.

По - друге, відповідно до п. З ч. 1 ст. 177 КПК України наявним є. ризик того, що підозрювана може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні. Враховуючи обставини кримінального правопорушення, за яких підозрювана ОСОБА_5 у теперішній час фактично проживає в одному населеному пункті (м. Харків Харківської області) разом з раніше допитаними свідками, а також має інформацію стосовно їх місця мешкання та постійного місцезнаходження, шо дає можливість останній застосовувати відносно них фізичний та психологічний вплив з метою зміни показань у подальшому на свою користь. Не зважаючи на те, що в ході досудового розслідування перераховані вище свідки були допитані, однак суд відповідно до ст. ст. 23, 95 КПК України сприймає докази безпосередньо.

По-третє, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, наявний ризик вчинення ОСОБА_5 інших кримінальних правопорушень або продовження кримінального правопорушення, у якому підозрюється, так як бойові дії на території Східних областей держави на теперішній час не завершені та військовослужбовці рф за кордони України не вийшли, є ймовірність того, що ОСОБА_5 може продовжувати свої незаконні дії, спрямовані на співпрацю з окупаційними військами.

Відповідно до практики Свропейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув'язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, шо небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв'язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.

Крім того, у розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість покарання не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту.

Крім того, згідно ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114'*, 258-258'*, 260, 261,437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, тобто тримання під вартою.

Відповідно до абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені ст. ст. 177, 178 КПК України, хмає право не визначати розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, які вчинені під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114'2,258-258* 5, 260, 261,437-442 Кримінального кодексу України.

У зв'язку з існуванням вищезазначених ризиків, з метою виконання підозрюваною ОСОБА_5 покладених на неї процесуальних обов'язків, враховуючи, що остання вчинила злочин, що відноситься до категорії нетяжких злочинів проти основ Національної безпеки України, обрання більш м'якого запобіжного заходу не забезпечить досягнення мети кримінального провадження, а також запобігання зазначеним вище ризикам.

Беручи до уваги, що підозрювана ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, що відноситься до категорії нетяжких за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років, а також зважаючи на вчинене діяння, може переховуватись від органу досудового розслідування, а також може продовжувати свої незаконні дії, спрямовані на співпрацю з окупаційними військами, та враховуючи те, що менш суворі запобіжні заходи не достатні для запобігання вищевказаним ризикам.

Прокурор та слідчий в судовому засіданні підтримали вказане клопотання, просили його задовольнити та обрати відносно ОСОБА_5 запобіжний захід у виді тримання під вартою.

В судовому засіданні підозрювана ОСОБА_5 повністю погодилася зі змістом, повідомленої їй підозри у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, не оспорювала фактичні обставини справи, просила слідчого суддю обрання відносно неї запобіжний захід не пов'язаний з триманням під вартою.

Слідчий суддя, заслухавши позицію підозрюваної, думку прокурора та слідчого, дослідивши документи та матеріали, якими слідчий обґрунтовує клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, зазначає наступне.

Так, у провадженні Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області перебувають матеріали кримінального провадження № 42023222140000002 від 03 січня 2023 року, розпочате за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

У вчиненні вказаного кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Білий Колодязь Вовчанського району Харківської області, громадянка України, з вищою освітою, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судима.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Відповідно до вимог ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, незаконно впливати на потерпілих, свідків, іншого підозрюваного у цьому ж кримінальному провадженні; знищити, сховати або спотворити речі, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а також вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Згідно зі ст. 178 КПК України, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, слідчий суддя, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, зобов'язаний оцінити у сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим, вік та стан здоров'я підозрюваного, міцність його соціальних зв'язків, репутацію, майновий стан, наявність судимостей.

Надані стороною обвинувачення докази свідчать про обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Слідчий суддя вважає не встановленими існування ризиків, передбачених п. п. 1, 5 ст. 177 КПК України, а саме можливість запобігання спробам: переховування від органів досудового розслідування та суду; вчинення іншого кримінального правопорушення.

З огляду на викладене, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та в доданих матеріалах та з того, що на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, а тому, з огляду на наведені у клопотанні слідчого обставини, у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 злочину, інкримінованого їй стороною обвинувачення.

Відповідно до положень ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.

У відповідності до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.

Вирішуючи питання про застосування до підозрюваного запобіжного заходу, слідчий суддя враховує не тільки положення, які передбачені КПК, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою.

Так, вирішуючи питання про існування ризиків неналежної процесуальної поведінки підозрюваного, слідчий суддя відмічає, що ризиком у даному випадку є дія, яка може вчинитися з високим ступенем ймовірності.

Беручи до уваги тяжкість інкримінованого злочину, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 суворість можливого покарання, дані про особу останньої (вік, наявність постійного місця проживання, що у своїй сукупності свідчить про наявність міцних соціальних зв'язків), слідчий суддя приходить до висновку, що докази та обставини, на які посилається сторона обвинувачення у клопотанні, дають достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.

Доведеність вказаних ризиків в повній мірі підтверджується матеріалами кримінального провадження та фактичними обставинами вчинення кримінального правопорушення, а тому саме такий вид заходу забезпечення кримінального провадження як домашній арешт, забезпечить належне виконання ОСОБА_5 , покладених на неї процесуальних обов'язків та надасть можливість досягти органу досудового розслідування завдань, передбачених ст. 2 КПК України, оскільки встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу обставини є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених ч. 1 ст. 176 КПК України, не може запобігти доведеним під час розгляду ризикам.

Таким чином, зважаючи на цілі та принципи кримінального провадження, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, з огляду на те, що за результатами судового розгляду стороною обвинувачення доведено наявність обґрунтованої підозри, а також наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту із забороною залишати місце свого проживання в певний період доби, з покладенням на підозрювану ОСОБА_5 процесуальних обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України.

Варто зазначити, що застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 у вигляді домашнього арешту є пропорційним легітимній меті, яка ставиться до застосування запобіжних заходів.

Доведеність винуватості підозрюваної у вчиненні інкримінованого злочину слідчим суддею під час розгляду зазначеного клопотання не вирішувалося, оскільки це є предметом встановлення в ході досудового розслідування і судового провадження кримінального провадження по суті обвинувачення.

Під час розгляду клопотання слідчим суддею, з урахуванням позиції Європейського суду з прав людини про те, що національні органи завжди мають належним чином досліджувати можливість застосування альтернативних запобіжних заходів (рішення у справах «Вранчев проти Сербії» від 23 вересня 2008 року, «Харченко проти України» від 10 лютого 2011 року, «Буров проти України» від 17 березня 2011 року, «Цигоній проти України» від 24 листопада 2011 року) вивчалась можливість застосування відносно ОСОБА_5 більш м'якого запобіжного заходу для запобігання вищезазначених ризиків. При цьому слідчим суддею з'ясовано та оцінено вік, стан здоров'я, майновий та сімейний стан підозрюваної, міцність її соціальних зв'язків, репутацію.

При вирішенні питання про доцільність обрання запобіжного заходу ОСОБА_5 , суд оцінює сукупність обставин, передбачених в ст. 178 КПК України, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує їй у разі визнання винуватою у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого вона підозрюється; її вік та стан здоров'я, наявність постійного місця роботи; репутацію, що свідчить про наявність ризиків, передбачених п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, зокрема можливість обвинуваченої переховуватися від суду, можливість вчинити інше кримінальне правопорушення.

Таким чином, враховуючи існування зазначених ризиків, передбачених п. п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а також оцінюючи сукупність обставин, передбачених ст. 178 КПК України, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення ОСОБА_5 злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, приймаючи до уваги, що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, вчинити інше кримінальне правопорушення, що свідчить про наявність ризиків, встановлених п. п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а також враховуючи тяжкість покарання, що загрожує їй в разі визнання винуватою у вчиненні зазначеного вище кримінального правопорушення, тому застосування більш м'яких запобіжних заходів є неможливим, в зв'язку з чим слідчий суддя обирає відносно неї запобіжний захід у виді домашнього арешту, оскільки саме такий запобіжний захід забезпечить її належну процесуальну поведінку та може запобігти вказаним ризикам та буде належною мірою гарантувати виконання підозрюваною, покладених на неї обов'язків.

Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 184, 193-196, 197, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя

постановив:

В задоволенні клопотання старшого слідчого СВ ВП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_4 , про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 - відмовити.

Обрати відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді домашнього арешту у певний період доби за місцем її фактичного проживання, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (з можливістю відвідування найближчого укриття у разі оголошення повітряної загрози та лікувального закладу з метою отримання медичної допомоги), строком на 60 (шістдесят) днів.

Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрювану ОСОБА_5 додаткові обов'язки:

- прибувати за кожною вимогою на визначений час до слідчого, прокурора та суду;

- у нічний час доби - з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин не залишати без дозволу слідчого, прокурора або суду місце свого фактичного проживання, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , (з можливістю відвідування найближчого укриття у разі оголошення повітряної загрози та лікувального закладу з метою отримання медичної допомоги);

- повідомляти слідчого, прокурора та суд про намір змінити своє місце проживання;

- утримуватись від спілкування в будь-який спосіб зі свідками в даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_5 , що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники органів Національної поліції з метою контролю за його поведінкою мають право з'являтися в житло, під арештом в якому перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених на неї зобов'язань.

Порушення умов домашнього арешту має наслідком застосування більш суворішого запобіжного заходу.

Копію ухвали направити до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для негайного виконання та здійснення контролю за поведінкою підозрюваної ОСОБА_5 .

Встановити строк дії ухвали - до 14 червня 2025 року, включно.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її проголошення, а підозрюваною в той же строк, з моменту отримання копії ухвали суду.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.

Повний текст ухвали складений 18 квітня 2025 року

Слідчий суддя ОСОБА_1