Справа № 638/9647/25
Провадження № 3/638/3203/25
04 серпня 2025 року м. Харків
Шевченківський районний суд м. Харкова в складі головуючого судді Заварза Т.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли із Чугуївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
23 травня 2025 року із Чугуївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області Національної поліції України на адресу Шевченківського районного суду м. Харкова надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
З матеріалів справи вбачається, що 14 травня 2025 року інспектором Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області капітаном поліції Карповець Русланом Петровичем було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 330162.
Відповідно до вказаного протоколу 14 травня 2025 року о 13 год. 10 хв. водій ОСОБА_1 в с-щі Печеніги, Чугуївський район, Харківська область на 27 км автошляху Чугуїв - Печеніги - Великий Бурлук, керував транспортним засобом марки «Suzuki Grand Vitara», державний номерний реєстраційний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу - Alcotest Drager 6820, водій відмовився. Також відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я у лікаря нарколога, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України.
Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху України, передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством (пункт 1.9 Правил дорожнього руху України).
Згідно з п. 2.9 А Правил дорожнього руху України, передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною першою статті 130 КУпАП встановлено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суддя, перевіривши матеріали справи, приходить наступного висновку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
З аналізу вище наведеної норми вбачається, що оцінці підлягає як кожний окремий доказ, так і всі зібрані докази в цілому, на підставі чого суддя повинен зробити обґрунтований висновок про їх належність і допустимість, достовірність та достатність фактичних даних, що встановлюються цими доказами, та мають значення для справи.
На суддю при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення положеннями статті 278 КУпАП покладено обов'язок вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 притягується за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП встановлено відповідальність у виді накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, до протоколу про адміністративне правопорушення уповноваженою на те особою не надано доказів щодо наявності у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідчення водія на право керування транспортними засобами, чи отримував його останній на території України, чи мав спеціальне право на керування транспортними засобами на момент вчинення адміністративного правопорушення. За таких обставин суддя під час розгляду адміністративного матеріалу позбавлений можливості зробити обґрунтований висновок щодо фактичних даних, що встановлюються цими доказами, та мають значення для вирішення справи.
При виявленні недоліків у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на дооформлення.
Враховуючи існуючу необхідність в усуненні зазначених недоліків, суддя вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути на доопрацювання для належного оформлення.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 245, 251, 252, 256, 278 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносноОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - повернути до Чугуївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області Національної поліції Українидля належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т. В. Заварза