Справа № 565/1662/25
Провадження № 3/565/509/25
05 серпня 2025 року м.Вараш
Вараський міський суд Рівненської області в особі судді Незнамової І.М., розглянувши матеріали, які надійшли від УПП в Рівненській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч.2 ст.126 КУпАП,
21 червня 2025 року, о 13 год. 43 хв., неповнолітній ОСОБА_1 , по проспекту Шевченка, міста Вараш, Рівненської області, керував транспортним засобом - автомобілем марки «Ford Focus», д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортним засобом, чим порушив п.2.1а ПДР України.
Такими діями неповнолітній ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.126 КУпАП.
У судовому засіданні неповнолітній ОСОБА_1 винуватість у вчиненні правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся та пояснив, що дійсно він 21 червня 2025 року, о 13 год. 43 хв., по проспекту Шевченка, міста Вараш, Рівненської області, керував транспортним засобом - автомобілем марки «Ford Focus», д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортним засобом, оскільки такого посвідчення не отримував. При цьому, неповнолітній ОСОБА_1 зазначив, що самостійного заробітку не має, тому просив його суворо не карати.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - неповнолітнього ОСОБА_1 , проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 13 КУпАП передбачено, що осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-2, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Статтею 241 КУпАП передбачено, що за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Заходи впливу, передбачені цією статтею, не є адміністративними стягненнями в розумінні статті 23 цього Кодексу. Вони є альтернативними заходами виховного впливу, які можуть бути застосовані тоді, коли виховання неповнолітнього правопорушника є можливим без накладення адміністративного стягнення у загальному порядку, передбаченому КУпАП.
Враховуючи те, що неповнолітній ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення у віці шістнадцяти років, вказаним адміністративним правопорушенням істотна шкода не спричинена, суд вважає за необхідне призначити неповнолітньому ОСОБА_1 захід впливу, згідно ст.24-1 КУпАП, у виді попередження.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.13, 241, ч.2 ст.126, ст.ст.221, 283, 284, 287 КУпАП, суд, -
Неповнолітнього ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП, і призначити йому захід впливу, згідно ст.24-1 КУпАП, у виді попередження.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Рівненського апеляційного суду через Вараський міський суд Рівненської області.
Суддя І.М.Незнамова