Єдиний унікальний номер 341/991/24
Номер провадження 2-о/341/31/25
30 липня 2025 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Гаполяка Т.В.;
присяжних Британ Н.М.,
Максимової І.Ю.,
секретаря судового засідання Ворох З.Д.,
розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи:
- орган опіки і піклування - Виконавчий комітет Бурштинської міської ради;
- особа щодо якої вирішується питання - ОСОБА_2 ;
- ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення їй опікуна
з участю:
- заявника - ОСОБА_1 ;
- його представника - адвоката Раврика І.Д.;
- представника заінтересованої особи - Виконавчого комітету Бурштинської міської ради - Пергельського А.П.;
- заінтересованої особи - особи щодо якої вирішується питання - ОСОБА_2 ;
- її адвоката - П'ятківського Р.С., -
1.Стислий виклад позиції заявника, заінтересованих осіб, адвоката особи, стосовно якої розглядається справа.
ОСОБА_1 звернувся до Галицького районного суду Івано-Франківської області з заявою, якою просить суд:
-визнати свою бабу ОСОБА_2 недієздатною;
-встановити опіку над ОСОБА_2 ;
-призначити його опікуном ОСОБА_2 .
В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що є внуком ОСОБА_2 та проживає разом з такою за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 є особою, яка станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду, оскільки обмежена до самообслуговування, не розуміє значення своїх дій та не спроможна керувати такими. Хворіє на деменцію змішаного генезу з амнестичною дезорієнтованістю, вираженими афективними реакціями, інверсією сну, згасанням навиків побутової поведінки та глибокою соціальною дезадаптацією. Фактично здійснює догляд за бабою і має намір оформити такий догляд.
Зазначає про відсутність інших осіб, що можуть здійснювати догляд та опіку над ОСОБА_2 . Зокрема, його батьки розлучені і батько не може бути опікуном колишньої тещі. Брат ОСОБА_3 навчається, є аспірантом денної форми навчання.
При розгляді справи заявник, який брав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, заяву підтримав з підстав, викладених у такій. Додатково зазначив, що є необхідним в інтересах ОСОБА_2 вчиняти юридично значимі дії, зокрема отримувати безкоштовні ліки. Його мати ОСОБА_4 - дочка ОСОБА_2 проживає окремо від них. По стану здоров'я не може здійснювати догляд за бабою.
Представник заявника - адвокат Раврик І.Д. заяву підтримав, просив таку задовольнити.
Заінтересованою особою - Органом опіки і піклування- Виконавчим комітетом Бурштинської міської ради внесено до суду подання за змістом якого визначено необхідність встановлення опіки над ОСОБА_2 в разі визнання її недієздатною. Виконавчий комітет вважає за можливе призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 .
Представник заінтересованої особи - Виконавчого комітету Бурштинської міської ради Пергельський А.П. подання підтримав.
При розгляді справи заінтересована особа - особа, стосовно якої розглядається справа ОСОБА_2 , яка брала участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, повідомила, що хворіє. Догляд за нею здійснює внук Плясун А.В.
Адвокат особи, стосовно якої розглядається справа - П'ятківський Р.С. просив суд заяву задовольнити.
Представником заінтересованої особи - ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 скеровано до суду заперечення за змістом якого ОСОБА_1 є військово-зобов'язаним, який перебуває у вільних мобілізаційних залишках і підлягає призову на військову службу. Враховуючи те що наявна потреба у поповненні складу збройних сил вважає за доцільне пошук іншої близької особи для призначення опікуном з метою забезпечення можливості виклику ОСОБА_1 .
2.Вчинені процесуальні дії у справі, рішення щодо подальшого руху справи.
10 травня 2024 року до суду скеровано розглядувану заяву.
Ухвалою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 15 травня 2024 року відкрито провадження у справі. Залучено заінтересованих осіб: Виконавчий комітет Бурштинської міської ради, особу щодо якої вирішується питання - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Залучено до участі у справі адвоката особі, щодо якої розглядається питання.
Ухвалою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 13 червня 2024 року призначено у справі судово-психіатричну експертизу. Провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.
Ухвалою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 28 лютого 2025 року поновлено провадження у справі.
3.Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Матір'ю такого є ОСОБА_6 . Попередньо, ОСОБА_7 укладено шлюб з ОСОБА_8 і після реєстрації шлюбу нареченій визначено прізвище « ОСОБА_9 ». Шлюб розірвано 07 листопада 2023 року. ОСОБА_7 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , матір'ю якої є ОСОБА_2 . Тобто, заявник ОСОБА_1 є внуком особи щодо якої вирішується питання ОСОБА_2 (а.с. 9, 10-11).
Заявник ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з таким проживають: ОСОБА_8 - батько, ОСОБА_10 - брат, ОСОБА_2 - баба, що стверджується актом обстеження матеріально-побутових умов проживання від 03 січня 2024 року (а.с. 8).
ОСОБА_10 - брат заявника навчається в аспірантурі Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника на денній контрактній формі.
За змістом висновку судово-психіатричної експертизи від 06 лютого 20253 року щодо ОСОБА_2 така страждає хронічним психічним розладом - вторинною деменцією. ОСОБА_2 не здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними (а.с. 96 - 99).
Органом опіки і піклування - Виконавчим комітетом Бурштинської міської ради внесено подання за змістом якого визначено необхідність встановлення опіки над ОСОБА_2 в разі визнання її недієздатною. Виконавчий комітете вважає за можливе призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 . Заявник ОСОБА_1 не брав участі у засіданні опікунської ради - діяв через представника ОСОБА_6 , яка є його матір'ю, дочкою особи щодо якої вирішується питання (а.с. 108-111).
4.Законодавчі підстави для підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до частин першої, другої та п'ятої статті 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина перша статті 15 ЦК України).
Відповідно до частини 1, пункту 1 частини 2 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Положеннями статті 30 ЦК України визначено, що цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це (частина 1 статті 39, частина 1 статті 40 ЦК України).
Тлумачення зазначених норм права дає підстави стверджувати, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов'язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння.
З наведеного вбачається, що хронічний, стійкий психічний розлад є підставою для визнання фізичної особи недієздатною, якщо вона внаслідок цього нездатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Враховуючи наявний висновок експертизи, за змістом якого ОСОБА_2 страждає хронічним психічним розладом - вторинною деменцією і не здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними, таку слід визнати недієздатною.
Питання призначення опікуна є похідним від вирішення питання визнання особи недієздатною. Однак, оцінюючи обставини справи в сукупності, зокрема чи:
-наявний намір заявника забезпечити реалізацію особистих немайнових і майнових прав особи щодо якої розглядається справа, в разі визнання особи недієздатною;
-чи, наявні інші наміри,
суд враховує наступне.
Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна (частина перша статті 300 ЦПК України).
Відповідно до статті 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Згідно зі статтею 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Відповідно до статті 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
У частині першій статті 60 ЦК України визначено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
У частинах другій-п'ятій статті 63 ЦК України визначено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням (частина перша статті 67 ЦК України).
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88 (далі - Правила опіки та піклування).
Відповідно до пункту 3.1 Правил опіки та піклування для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник. При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов'язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб. Опікунами (піклувальниками) не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину.
Обов'язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Такий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18), від 23 листопада 2021 року у справі № 751/9572/19 (провадження № 61-3053св21), від 28 лютого 2024 року у справі № 372/3474/21 (провадження № 61-16349св23), від 24 липня 2024 року у справі № 727/597/24 (провадження № 61-6720св24).
У постанові Верховного Суду від 08 січня 2024 року у справі № 753/1905/22 (провадження № 61-8758св23) зроблено висновок про те, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
У постанові Верховного Суду від 28 травня 2025 року у справі № 641/7190/23 зазначено, що саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення його опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріплений статтею 65 Конституції України обов'язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з'ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому питанні, та належно мотивувати своє подання про можливість призначення особи опікуном та, перш за все, необхідність такого.
Згідно із частиною четвертою статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частин першої, п'ятої, шостої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України. Згідно з частиною 1 статті 202 СК України, повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Вносячи подання органом опіки та піклування не було з'ясовано питання можливості призначення опікуном ОСОБА_1 крізь призму того, що такий є військовозобов'язаним, а в умовах воєнного стану орган опіки має належно з'ясувати питання доцільності призначення саме його опікуном, ураховуючи закріплений у Конституції України обов'язок захисту Вітчизни та загальну мобілізацію, з урахуванням усіх обставин, у тому числі, здатності виконання функцій опікуна недієздатної особи іншими особами, зокрема, дітьми особи щодо якої вирішується питання про визнання недієздатною.
Органом опіки і піклування не з'ясовано, кола дітей ОСОБА_2 . Не досліджено питання чи виконуються дітьми конституційний обов'язок піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Дочка ОСОБА_2 - ОСОБА_6 , яка є матір'ю заявника ОСОБА_1 брала участь у засіданні опікунської ради як представник заявника не висловлюючи наміру опікуватись своєю матір'ю і це питання не з'ясовувалось органом опіки і піклування.
Протягом трьох років, а саме 2019 - 2021 роки, до Галицького районного суду Івано-Франківської області скеровано 17 заяв даної категорії.
Протягом наступних трьох років, 2022 - 2024 роки, а саме в період воєнного стану, до суду скеровано уже 170 заяв даної категорії.
Зазвичай, заявниками у період воєнного стану є особи військово-зобов'язані чи військово-службовці призвані на військову службу в порядку мобілізації.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, опікун особи, визнаної судом недієздатною.
Відповідно до підпункту Г пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), зокрема, у зв'язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною, за умови що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами.
Аналізуючи кількість справ зазначеної категорії у період воєнного стану та статус осіб заявників, які одночасно просять призначити їх опікунами, напрошується висновок, що метою зазначених справ є не підтвердження наявності юридичних фактів, що мають значення для створення умов здійснення особою особистих немайнових чи майнових прав, а уникнення проходження військової служби.
Судом не встановлено істинних намірів забезпечення заявником, який є особою чоловічої статі призовного віку особистих немайнових і майнових прав та інтересів особи, щодо якої розглядається питання - ОСОБА_2 .
Відтак, в заяві в частині призначення ОСОБА_1 опікуном недієздатної ОСОБА_2 слід відмовити.
До призначення опікуна недієздатній ОСОБА_2 обов'язки зі здійснення опіки над нею покласти на орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Бурштинської міської ради.
Cтрок дії рішення суду про визнання ОСОБА_2 недієздатною слід встановити в межах 2-х років, перебіг якого визначати з періоду ймовірного набрання законної сили - тобто до 29 серпня 2027 року
На підставі наведеного та керуючись статтями 293 - 300 ЦПК України, суд, -
Заяву задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_2 недієздатною.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 в частині призначення його опікуном недідєзатної ОСОБА_2
-відмовити.
До призначення опікуна недієздатній ОСОБА_2 обов'язки зі здійснення опіки над нею покласти на орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Бурштинської міської ради.
Встановити строк дії рішення суду про визнання ОСОБА_2 недієздатною - до 29 серпня 2027 року.
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1 ;
заінтересовані особи:
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання якої за адресою: АДРЕСА_1
- Виконавчий комітет Бурштинської міської ради, місцезнаходження якого за адресою: вул. С. Стрільців, 4, м. Бурштин, Івано-Франківської обл.;
- ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце знаходження якого за адресою: АДРЕСА_2 .
Повне рішення суду складене 05 серпня 2025 року.
СуддяТарас ГАПОЛЯК
Присяжні Наталія БРИТАН
Ірина МАКСИМОВА