Постанова від 04.08.2025 по справі 186/282/25

Справа № 186/282/25

Номер провадження № 2-а/0186/3/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2025 року суддя Шахтарського міського суду Дніпропетровської області Демиденко С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) в м. Шахтарське Дніпропетровської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Шахтарського міського суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 28 січня 2025 року № 34 на неї, міського голову ОСОБА_1 , було накладено штраф у розмірі 34000 грн за ч. З ст. 210-1 КУпАП.

У фабулі постанови зазначено, що 21.01.2025 о 16 год. 30 хв. під час перевірки військового обліку у Шахтарській міській раді, згідно з рішенням Синельниківської РДА від 10 січня 2025 року № Р-7/0/115-25, комісією було встановлено факт порушення законодавства щодо організації та ведення військового обліку міським головою-головою виконавчого комітету Шахтарської міської ради ОСОБА_1 , а саме: порушила вимоги п. 10, абз. З п. 12; 13; п. 20; п. 24; п. 26; п. ЗО; п. 31; п. 33; абз. 8, 17 п. 34; п. 40; п. 45; абз. З п. 46; абз. 2, 4 п. 72; п. 88 постанови КМУ від 30.12.2022 № 1487, вимоги абз. 12 ст. 18; абз. 13 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та абз. З ст. 15; абз. З ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону України».

З постановою про притягнення її до адміністративної відповідальності Позивач не згідна, вважає її незаконною, протиправною та такою, що винесена з порушенням процесуального порядку та норм чинного законодавства.

За результатами перевірки організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради Синельниківського району Дніпропетровської області начальником групи військового обліку сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 відносно неї, міського голови ОСОБА_1 , було складено протокол про адміністративне правопорушення від 21 січня 2025 року № 34, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Згідно з рішенням Першотравенської міської ради від 12.11.2020 № 120-1/УШ «Про підсумки виборів депутатів міської ради, міського голови і визначення їх повноважень» її обрано на посаду Першотравенського міського голови. В порушення процесуальних норм у вищезазначеному протоколі не вірно вказано посаду, яку Позивач обіймає. В порушення вимог статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено прізвищ та адрес свідків, які взагалі не були залучені до процедури складання протоколу.

Крім цього, за результатами перевірки організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради Синельниківського району Дніпропетровської області було складено акт перевірки, який підписаний членами комісії, затверджений головою Синельниківської районної державної адміністрації Назарчук С.Г. В акті відсутня дата затвердження головою Синельниківської районної державної адміністрації Назарчук С.Г., що є порушенням процесуальних норм, тому Позивач вважає, що цей акт не має юридичної сили.

Перевірка проводилася 21 січня 2025 року, але з її результатами вона не мала можливості ознайомитись, бо акт перевірки з виявленими недоліками їй вручено 28 січня 2025 року одночасно з врученням постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 28 січня 2025 року № 34, якою на неї накладено штраф у розмірі 34000 грн, чим позбавлено її гарантованого Конституцією України права скористатись правом на юридичну допомогу, адвоката, іншого фахівця права в галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, та порушено її конституційні права і право на захист.

На підставі виявлених недоліків, зазначених в акті перевірки, начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 було винесено постанову від 28 січня 2025 року № 34, в якій більшість заявлених порушень вона вважає недійсними та викладеними з викривленням існуючого стану справ, а саме:

Щодо порушення норм постанови КМУ від 30 грудня 2022 № 1487 «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»:

-п. 10 - відповідальній особі за ведення персонального військового обліку не встановлена доплата в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Відповідальною особою за ведення персонального військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради згідно з розпорядженням міського голови від 20.12.2023 № 252-р (зі змінами) призначено начальника відділу правової та кадрової роботи ОСОБА_4 , якому щомісяця виплачувалась премія (у тому числі за ведення військового обліку), встановлена у відповідних відсотках до посадового окладу, в межах економії фонду оплати праці виконавчого комітету Першотравенської міської ради.

-абз. 3 п. 12 - підвищення кваліфікації осіб відповідальних за ведення військового обліку, що здійснюється не рідше одного разу на 5 років не здійснене.

Відповідальною особою за ведення персонального військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради згідно з розпорядженням міського голови від 20.12.2023 № 252-р (зі змінами) призначено начальника відділу правової та кадрової роботи ОСОБА_4 . Підвищення кваліфікації ОСОБА_4 , яке має здійснитись на договірних засадах закладами освіти, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації та мають ліцензії на відповідну діяльність за програмами підготовки, на платній основі передбачено кошторисом виконавчого комітету Першотравенської міської ради на III квартал 2025 року, що відповідає нормам Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок), і повинно здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.

-п. 13 - повідомлення про призначення відповідального за організацію та ведення військового обліку (додаток 1 до Порядку) до ІНФОРМАЦІЯ_2 не відправлено.

У ході співпраці та спільних дій відповідальною особою за ведення персонального військового обліку в виконавчому комітеті Першотравенської міської ради начальником відділу правової та кадрової роботи ОСОБА_4 надавались всі документи згідно з Порядком до ІНФОРМАЦІЯ_2 , зауважень від них не надходило.

-п. 20 - працівники перебувають на військовому обліку в ТЦК та СП (СБУ, СЗР) за місцем реєстрації проживання, але форми військово-облікових документів 4 працівників не відповідають формам визначеним в нормативно-правових актах ( ОСОБА_5 ).

ОСОБА_5 розпорядженням міського голови від 01.07.2021 № 157-ВК було призначено на посаду т.в.о. головного спеціаліста - системного адміністратора виконавчого комітету Першотравенської міської ради і взято на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів за наданою ОСОБА_5 довідкою (взамін військового квитка), виданою ІНФОРМАЦІЯ_3 09.10.2003 № 4/645. ОСОБА_5 були доведені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів під особистий підпис 15.12.2023. Крім цього, ОСОБА_5 було ознайомлено під підпис з постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 «При затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» та розпорядженням міського голови від 18.05.2024 № 143/1 «Про ознайомлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів Першотравенської міської ради з постановою КМУ від 16.05.2024 № 560». Отже, ОСОБА_6 несе персональну відповідальність за неналежне виконання Порядку.

-п. 24, п. 26, п. 30 та п. 31 Порядку.

Посилання на вказані пункти Порядку не відображені в акті перевірки стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради.

-п. 33 - відомість оперативного обліку (додаток 12) встановленого зразка, але ведеться невідповідно до вимог Порядку (ведеться не з початку року, а продовжується з початку заведення).

Інформація про чисельність призовників, військовозобов'язаних та резервістів (відомість оперативного обліку) відповідно до додатку 12 Порядку ведеться належним чином. Відомості внесені з початку календарного року, але під час набору тексту допущено технічну описку, а саме: не виправлено рік складання документа, про що було наголошено перевіряючому, але він це не взяв до уваги.

Висновки щодо недоліків зазначених в абз. 8,17 п. 34, п. 40 Порядку.

Винесені передчасно, так як згідно з п. 40 Порядку термін формування відповідних списків персонального військового обліку визначено 25 січня (станом на 1 січня), а перевірка проводилася 21 січня 2025 року. Журнал обліку результатів перевірки вівся та зберігався відповідальною особою за ведення персонального військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради ОСОБА_4 , що не було взято до уваги перевіряючими.

-п. 45 - звіряння облікових даних, працюючих призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється в неповному обсязі та нерегулярно.

Звіряння облікових даних списків персонального військового обліку з їх військово-обліковими документами здійснювалось відповідно до Порядку, що підтверджується відмітками ІНФОРМАЦІЯ_2 .

-абз. 3 п. 46 - звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які працюють у виконавчому комітеті з обліковими даними документів ІНФОРМАЦІЯ_2 не проведено ( ОСОБА_7 )

ОСОБА_7 було взято на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Йому були доведені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів під особистий підпис. Крім цього, ОСОБА_7 було ознайомлено під підпис з постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 «При затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» та розпорядженням міського голови від 18.05.2024 № 143/1 «Про ознайомлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів Першотравенської міської ради з постановою КМУ від 16.05.2024 № 560». Виконавчим комітетом Першотравенської міської ради листом від 23.04.2024 № 1209/0/2-24 було повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_2 про зарахування військовозобов'язаного ОСОБА_7 на спеціальний військовий облік.

-абз. 2, 4 п. 72 - розпорядження про стан військового обліку за 2024 рік та завдання на 2025 рік по виконавчому комітету не видане.

Перевірка стану військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради у 2024 році проводилась ІНФОРМАЦІЯ_4 . Наприкінці року видане розпорядження міського голови від 26.12.2024 № 255-р «Про стан військового обліку на території міста Шахтарське у 2024 році та завдання щодо його поліпшення у 2025 році», в якому відображені окремо завдання по виконавчому комітету Першотравенської міської ради.

-п. 88 журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, звірянь їх облікових даних наявний, але до номенклатури не внесений.

Розпорядженням міського голови від 06.04.2021 № 77-р затверджено зведену номенклатуру справ виконавчого комітету Першотравенської міської ради, яку погоджено Держархівом Дніпропетровської області. Відповідно до вказаної номенклатури справ у відділі правової та кадрової роботи виконавчого комітету Першотравенської міської ради наявний журнал обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) військових комісаріатів (04.4-24). У зведеній номенклатурі справ виконавчого комітету Першотравенської міської ради на 2024 рік, затвердженій розпорядженням міського голови від 29.03.2024 № 5 8-р (з урахуванням вимог наказу Міністерства юстиції України від 04.01.2024 № 40/5), зокрема в номенклатурі справ відділу правової та кадрової роботи, наявний журнал обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) військових комісаріатів (04.4-27).

-абз. 12 статті 18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Рішенням Першотравенської міської ради від 25.06.2024 № 149-32/УШ «Про внесення змін до структури і загальної граничної чисельності працівників Першотравенської міської ради та її виконавчих органів» був утворений відділ оборонної та мобілізаційної роботи зі штатною кількістю працівників - 5 осіб. Рішенням Першотравенської міської ради від 25.06.2024 № 152-32/УШ «Про затвердження Положення про відділ оборонної та мобілізаційної роботи виконавчого комітету Першотравенської міської ради» було затверджено Положення відділу, де в п.п. 2 п. III зазначено, що відділ «забезпечує ведення персонально-первинного військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації і на воєнний час». В основних посадових обов'язках начальника і головного спеціаліста відділу оборонної та мобілізаційної роботи, затверджених міським головою від 16.08.2024, прописано «забезпечує реалізацію законодавства у сфері оборонної та мобілізаційної роботи на території міста», в основних обов'язках спеціалістів І категорії відділу, затверджених міським головою 16.08.2024, прописано ведення персонально-первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Тобто кількість осіб, відповідальних за ведення персонально-первинного обліку, складає 5 осіб, що відповідає вимогам Порядку.

-абз. 13 частини 1 статті 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - щодо військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснення заходів щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надання звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Зауважень та недоліків з означеної норми закону в акті перевірки не відображено.

абз. 33 статті 15, абз. 3 частини 2 статті 16 Закону України «Про оборону України» щодо приписки громадян до призовних дільниць, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; забезпечення ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяння їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечення здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання.

Зауважень та недоліків з означеної норми закону в акті перевірки не відображено.

Постанова ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28 січня 2025 року № 34 носить поверхневий і загальний характер, а саме: акт перевірки стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку складено по виконавчому комітету Першотравенської міської ради, а у фабулі вказаної постанови зазначено про перевірку у Шахтарській міській раді. Окрім того, відсутній опис обставин, встановлених під час розгляду справи, та відсутні безперечні докази, що Позивачем особисто вчинено адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Оскаржувана постанова не містить жодної інформації про обставини вчиненого правопорушення та посилання на докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення Позивачем адміністративного правопорушення, не наведено оцінки доказів.

Отже, Позивач не погоджується із зазначеним рішенням начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , постанову від 28 січня 2025 року № 34 вважає необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Вважає, що вона не є особою, відповідальною за ведення військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради. Згідно з рішенням Першотравенської міської ради від 25.06.2024 № 149-32/УШ «Про внесення змін до структури і загальної граничної чисельності працівників Першотравенської міської ради та її виконавчих органів» створено відділ оборонної та мобілізаційної роботи виконавчого комітету Першотравенської міської ради та розпорядженнями міського голови від 20.12.2023 № 252-р та від 25.03.2024 № 53-р «Про призначення відповідальної особи за ведення персонального військового обліку в виконавчому комітеті Першотравенської міської ради ОСОБА_4 » визначено відповідальну посадову особу. Отже, вона не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Окрім того, резолютивна частина постанови від 28.01.2025 № 34 не містить висновку про прийняте рішення, лише зазначення розміру штрафу, що порушує норми чинного законодавства.

Позивач просить суд скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 28 січня 2025 року № 34, якою на неї, міського голову ОСОБА_1 , накладено штраф у розмірі 34000 грн за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Відповідач надав суду письмовий відзив в якому зазначив, що з викладеними у заяві доводами позивача не погоджується. Вважає, що у позовній заяві особа, яка складала позовну заяву посилається на викривлені позивачем обставини, а заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Щодо неправильної назви керівника органу місцевого самоврядування:

Відповідно до ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова очолює виконавчий комітет міської ради, є одночасно і міським головою і головою виконавчого комітету міської ради. Постановою Верховної ради «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» від 19 вересня 2024 року №3984-ІХ перейменовано м.Першотравенськ на м.Шахтарське. Офіційний сайт за посиланням https://sh-mr.gov.ua/ називається Шахтарська міська рада. Тобто посада в постанові визначена правильно відносно посадової особи ОСОБА_1 .

Щодо зазначення свідків в протоколі: зазначаються коли вони є і за згодою (ст.256 КУпАП). Працювала комісія, яка підписала в свою чергу акт проведеної перевірки. Відповідно до п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022р. №1487 організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладається на відповідних керівників.

Щодо затвердження акту датою. Акт перевірки стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради Синельниківського району, м. Шахтарське, код ЄДРПОУ 04052666, 21.01.2025 року. Сама назва цього акту вказує, що акт від 21.01.2025 року. Крім того, при перевірці організації військового обліку Позивачу вказувалися недоліки, пояснювалося про порушення ведення обліку, перевірялися документи в межах зазначеної перевірки. Також, при підписанні протоколу про адміністративне правопорушення на другій сторінці було зазначено і роз'яснено зміст ст.63 Конституції України, про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця в галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи; виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову у справі, про що є її підпис в протоколі, датований 21.01.2025р. Тому твердження позивача, що її позбавлено права скористатися правом на юридичну допомогу, адвоката є недоречним і безпідставним.

Щодо порушених норм постанови КМУ від 30.12.2022 №1387:

П.10:

п. 10 відповідальній особі за ведення персонального військового обліку не встановлена доплата в розмірі до 50 відсотків посадового окладу. Відповідно до вимог пп.2 п.9 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженому постановою КМУ №1487 від 30.12.2022р. (далі- Порядок) для належного функціонування системи військового обліку (забезпечення її автоматизації із застосуванням Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів) визначається кількість осіб, відповідальних за ведення військового обліку, з урахуванням норм, якщо на персонально-первинному обліку перебуває більше 5000 призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Порядком передбачено 5 осіб, по факту - 0.

Абз.2 п.8 Порядку, особи, відповідальні за ведення персонально-первинного військового обліку не призначені.

П.10 - Відповідальній особі за ведення персонального військового обліку не встановлена доплата у розмірі 50 відсотків посадового окладу. В розпорядженнях міського голови №252-р від 20.12.2023р. та №53-р від 25.01.2024р. жодного слова немає щодо доплати 50% (не відображена доплата) за покладання обов'язків ведення військового обліку на особу служби персоналу. Тобто зазначений працівник-начальник відділу правової та кадрової роботи, на якого покладені обов'язки ведення військового обліку здійснює по факту 3 напрямки роботи: правовий, кадровий та персональний військовий облік.

Абз.3 п.12 Порядку - підвищення кваліфікації осіб відповідальних за ведення військового обліку, що здійснюється не рідше одного разу на 5 років не здійснене. В розпорядженнях міського голови №252-р від 20.12.2023р. та №53-р від 25.01.2024р. жодного слова немає про підвищення кваліфікації таких працівників. Відповідно до абз.2 п.12 Порядку Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації щороку до 1 жовтня визначають потребу в підвищенні кваліфікації цих працівників. Відповідно до абз.5 п.72 Порядку Наказами (розпорядженнями) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій визначаються завдання щодо методичного забезпечення військового обліку, підвищення кваліфікації осіб - розпорядження у міській раді щодо підвищення кваліфікації відсутні.

п. 13 повідомлення про призначення відповідального за організацію та ведення військового обліку (додаток 1 до Порядку) до ІНФОРМАЦІЯ_2 не відправлено - підтвердження не надано.

п. 20 - працівники перебувають на військовому обліку в ТЦК та СП (СБУ, СЗР) за місцем реєстрації проживання, але форми військово-облікових документів працівників не відповідають формам визначеним в нормативно-правових актах ( ОСОБА_5 ).

Позивач підтверджує, що ОСОБА_5 розпорядженням міського голови від 01.07.2021 № 157-ВК було призначено на посаду т.в.о. головного спеціаліста системного адміністратора виконавчого комітету Першотравенської міської ради і взято на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів за наданою ОСОБА_5 довідкою (замість військового квитка), виданою ІНФОРМАЦІЯ_3 09.10.2003 № 4/645. в порушення абз.8 ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.24 КЗпП України. Відповідно до постанови КМУ від 16.05.2024р. №559 Військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Бланк військово-облікового документа у паперовій формі містить відомості пунктів 1-15, в тому числі відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку. Не взято до уваги, що форма довідки не визначена і не відповідає формі визначених в нормативно-правових актах. Як сама зазначає позивач, ОСОБА_5 були доведені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів під особистий підпис тільки 15.12.2023. Відповідно до п.34 Порядку з метою ведення персонального військового обліку органи місцевого самоврядування, підприємства, здійснюють:

Абз.2 перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів;

Абз.3 доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);

абз.15 постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій вимог цього Порядку, а призовниками, військовозобов'язаними та резервістами - правил військового обліку;

абз.16 постійне інформування відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які порушують вимоги цього Порядку, а також про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом.

п. 24, п. 26, п. 30 та п. 31 Порядку. - Ці пункти є складовими п.8 Порядку. Комісією під час перевірки встановлено, що персонально-первинний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів в Шахтарській міській раді не ведеться. Відповідальна особа за ведення персонально-первинного військового обліку не призначена. Відповідальна особа за ведення персонального військового обліку та бронювання: начальник відділу правової та кадрової роботи ОСОБА_8 . Всього на персональному обліку військовозобов'язаних у Виконавчому комітеті Першотравенської міської ради: 4, з них:

офіцерського складу 0, з них: резервістів 0, мають мобілізаційне розпорядження 0, заброньовано 0, не заброньовані та не мають мобілізаційного розпорядження 0.

рядового, сержантського та старшинського складу 4, з них: резервістів 0, мають мобілізаційне розпорядження 0, заброньовано 2, не заброньовані та не мають мобілізаційного розпорядження 2.

військовозобов'язані жінки 0: з них: резервістів 0, мають мобілізаційне розпорядження 0, заброньовано 0, не заброньовані та не мають мобілізаційного розпорядження 0;

призовники 1, з них: не придатних до в/сл. 0, придатних до в/сл. 1.

п. 33 відомість оперативного обліку (додаток 12) встановленого зразка, але ведеться невідповідно до вимог Порядку (ведеться не з початку року, а продовжується з початку заведення).

Висновки щодо недоліків зазначених в абз. 8, 17 п. 34, п. 40 Порядку - списки за попередній рік також відсутні.

п. 45 - звіряння облікових даних, працюючих призовників, військовозобов'язаних резервістів здійснюється в неповному обсязі та нерегулярно. - звіряння списків з військово-обліковими документами не виконано.

абз. 3 п. 46 - звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які працюють у виконавчому комітеті з обліковими даними документів ІНФОРМАЦІЯ_2 не проведено ( ОСОБА_7 ). ОСОБА_7 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 . Звіряння даних здійснюється шляхом надсилання у двох примірниках витягів із списків персонального військового обліку, а також копій військово-облікових документів до таких районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, що не було здійснено.

абз. 2, 4 п. 72 розпорядження про стан військового обліку за 2024 рік та завдання на 2025 рік по виконавчому комітету не видане. Перевірка стану військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради у 2024 році проводилась ІНФОРМАЦІЯ_4 . https://sh-mr.gov.ua/docs/1882175/

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації: проводять щороку відповідно до затверджених ними планів перевірку стану військового обліку на підприємствах, в установах та організаціях, які перебувають у сфері їх управління, підпорядковуються їм, контролюються ними або функції з управління якими вони здійснюють;

складають за результатами перевірки акти, які надсилаються у двадцятиденний строк з дня закінчення перевірки відповідним підприємствам, установам та організаціям і районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки для реагування та вжиття заходів згідно із законодавством. Результати перевірок вносяться до журналів обліку результатів перевірок;

щороку до 1 лютого видають накази (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік на підставі звітів, результатів вжитих заходів та перевірок стану військового обліку в минулому році відповідно до компетенції.

Наказами (розпорядженнями) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій визначаються завдання щодо методичного забезпечення військового обліку, підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, інші заходи щодо поліпшення стану військового обліку, а також затверджуються плани перевірок стану військового обліку на підприємствах, в установах та організаціях, які перебувають у сфері їх управління.

п. 88 журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, звірянь їх облікових даних наявний, але до номенклатури не внесений. П.6. розділу 1 Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених Наказом Міністерства юстиції від 18.06.2015р. №1000/5 за організацію діловодства та архівної справи несе керівник установи. П.21: Погоджена з ЕПК (ЕК) відповідної державної архівної установи, архівного відділу міської ради (ЕК органу вищого рівня) номенклатура справ установи не пізніше грудня поточного року уточнюється, передруковується, затверджується керівником установи та вводиться в дію з 1 січня наступного календарного року. Посадова інструкція особи, відповідальної за ведення персонального військового обліку відсутня. Наявність справ у номенклатурі не відповідає Правилам організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях.

абз. 12 статті 18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Комісією під час перевірки встановлено, що персонально-первинний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів в Шахтарській міській раді не ведеться.

абз. 3 статті 15, абз. 3 частини 2 статті 16 Закону України «Про оборону України» щодо приписки громадян до призовних дільниць, військовий облік призовників, військовозобов'язаних резервістів; забезпечення ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних резервістів, сприяння їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно з законодавством, забезпечення здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання.

Щодо посадових інструкцій та положення про відділ (сектор) з ведення персонально-первинного військового обліку під час перевірки комісією - не надано.

Комісією під час перевірки встановлено, що персонально-первинний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів в Шахтарській міській раді не ведеться. Відповідальна особа за ведення персонально-первинного військового обліку не призначена.

Таким чином, позивач була притягнута до адміністративної відповідальності без порушення норм чинного законодавства, а постанова від 28.01.2025 року №34 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП є законною та такою, що прийнята без порушення норм чинного законодавства.

Просить суд у позові ОСОБА_1 , відмовити в повному обсязі.

Справа розглядається відповідно до ч.5 ст.262 КАС України в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Синельниківської районної державної адміністрації №Р-7/0/115-25 від 10.01.2025 року утворено комісію з контролю за станом здійснення виконавчим комітетом Першотравенської міської ради делегованих повноважень органів виконавчої влади, в галузі оборонної роботи та стану виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Вищезазначеним рішенням затверджено склад комісії з контролю за станом здійснення виконавчим комітетом Першотравенської міської ради делегованих повноважень органів виконавчої влади в галузі оборонної роботи та стану виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до якого серед інших включено ОСОБА_3 - начальник відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 - начальник групи бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З «Акту перевірки стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку у Виконавчому комітеті Першотравенської міської ради Синельниківського району, м. Шахтарське, код ЄДРПОУ 04052666» від 21 січня 2025 року вбачається, що перевіркою встановленні порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022р. №1487 (зі змінами): п.8; п.10; пп.2 п.9, п.11; п.13; абз. 3 п.12; п.20; п.33; абз.2, 8, 16, 17 п.34; п.40; п.43; п.45; абз.2 п,46; абз.4 п.72; п.88. За критеріями оцінки з питань організації і ведення військового обліку та забезпечення функціонування системи військового обліку оцінка стану ведення військового обліку - не відповідає вимогам керівних документів. За критеріями оцінки рівнів Мобілізаційної готовності національної економіки, органів державної влада, інших, державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій затверджених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 12.03.2019 №19-дск “Про затвердження показників критеріїв оцінок рівнів мобілізаційної готовності -національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, яким встановлено мобілізаційне завдання (замовлення), адміністративно-територіальних одиниць України», зареєстрований у Мін'юсті 04.04.2019 №354/33325 оцінка стану військового обліку та бронювання - "негативна".

21 січня 2025 року начальник групи військового обліку сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 майор ОСОБА_3 , склав протокол № 34 про адміністративне правопорушення передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 з приводу того, що 21.01.2025р. о 16 год. 30 хв. під час перевірки військового обліку у Шахтарській міській раді, згідно рішення Синельниківської РДА від 10 січня 2025 року № Р-7/0/115-25, комісією було встановлено факт порушення законодавства щодо організації та ведення військового обліку міським головою - головою виконавчого комітету Шахтарської міської ради ОСОБА_1 , а саме: порушила вимоги п.10, абз.3 п.,12; 13, п.20; п,24: п.26; п.30; п.31: п.33; абз.8, 17 п.34; п.40; п.45; абз.3 п.46; абз.2, 4 п.72; п.88 постанови КМУ від 30.12.2022 №1487, вимоги абз.12 ст.18; абз.13 ч.1 ст.21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та абз.3 ст.15; абз.3 ч.2 ст.16 Закону України «Про оборону України».

28 січня 2025 року начальник (керівник) ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно посадової особи - Шахтарський міський голова Вінницької О.Р., виніс Постанову № 34 про адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП та наклав на неї стягнення у виді штрафу в сумі 34000 грн.

В постанові зазначено, що 21.01.2025р. о 16 год. 30 хв. під час перевірки військового обліку у Шахтарській міській раді, згідно рішення Синельниківської РДА від 10 січня 2025 року № Р-7/0/115-25, комісією було встановлено факт порушення законодавства щодо організації та ведення військового обліку міським головою - головою виконавчого комітету Шахтарської міської ради ОСОБА_1 , а саме: порушила вимоги п.10, абз.3 п.,12; 13, п.20; п,24: п.26; п.30; п.31: п.33; абз.8, 17 п.34; п.40; п.45; абз.3 п.46; абз.2, 4 п.72; п.88 постанови КМУ від 30.12.2022 №1487, вимоги абз.12 ст.18; абз.13 ч.1 ст.21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та абз.3 ст.15; абз.3 ч.2 ст.16 Закону України «Про оборону України».

Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи позовні вимоги суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до абзацу восьмого частини 1 статті 15 Закону України «Про оборону України» (далі Закон №1932-XII) виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі оборонної роботи забезпечують проведення мобілізації людських, транспортних та інших ресурсів в особливий період.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон №3543-XII) визначено, що:

- мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу;

- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Згідно із ч. 1 ст. 18 Закону №3543-XII виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, зокрема:

планують, організовують і забезпечують мобілізаційну підготовку та мобілізацію на території відповідних населених пунктів;

здійснюють під час мобілізації в установленому порядку своєчасне оповіщення та забезпечують прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, транспортних засобів та техніки на збірні пункти та у військові частини шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів, виділення будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і надання послуг Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту відповідно до мобілізаційних планів, а також виконання завдань, визначених Генеральним штабом Збройних Сил України;

забезпечують на території відповідних населених пунктів ведення персонально-первинного військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і надання звітності щодо бронювання військовозобов'язаних у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

сприяють територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню та/або регіональним органам Служби безпеки України, відповідним підрозділам розвідувальних органів України у їхній роботі в мирний час та в особливий період;

забезпечують на території відповідних населених пунктів виконання законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Абзацом 7 частини 1 статті 21 Закону №3543-XII встановлено, що підприємства, установи і організації зобов'язані забезпечувати своєчасне оповіщення і прибуття працівників, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, на збірні пункти шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів із подальшою компенсацією витрат за здійснення такого процесу з Державного бюджету України, яка здійснюється не пізніше ніж через місяць після подання відповідного звернення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

За приписами частини 1 статті 26 Закону №3543-XII відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту та підприємств, установ і організацій покладається на відповідних керівників.

Посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом (частина 2 статті 26 Закону №3543-XII).

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування регламентовано приписами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон №280/97-ВР).

Згідно пункту 2 абзацу 1 статті 36 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження, зокрема, забезпечення на території відповідних населених пунктів ведення персонально первинного військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час.

Повноваження міського голови визначені статтею 42 вказаного Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова, серед іншого:

забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;

видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень ( ч. 5 ст. 42 цього ж Закону).

Виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень ( ч. 1 ст. 51 Закону №280/97-ВР).

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. (частина 3 статті 51 Закону №280/97-ВР).

Згідно із положеннями частини 5 статті 51 Закону №280/97-ВР очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради.

Відповідно до частини 2 статті 54 Закону №280/97-ВР відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.

Суд зауважує, що законодавство держави покладає певні обов'язки на органи державної влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадян в умовах особливого періоду, зокрема під час мобілізації та дії правового режиму воєнного стану.

Позивач оскаржує постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Відповідно до частини 1 статті 210-1 КУпАП - порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із частиною 3 статті 210-1 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, з урахуванням наведених вище норм чинного законодавства, суд висновує що саме міський/селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади, який очолює виконавчий комітет відповідної ради, а також і виконавчий апарат ради, організовує роботу ради та її виконавчого комітету, звітує про їх діяльність та несе персоналу відповідальність за здійснення наданих повноважень.

Отже, саме позивач, як голова міської ради є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Доводи позивача про те, що він, як міський голова, в даному випадку не є відповідальним суб'єктом за організацію ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку у Виконавчому комітеті Шахтарської міської ради, оскільки рішенням міської ради від 25.06.2024 № 149-32/УШ «Про внесення змін до структури і загальної граничної чисельності працівників Першотравенської міської ради та її виконавчих органів» був утворений відділ оборонної та мобілізаційної роботи виконавчого комітету є необґрунтованими з урахуванням наведених вище висновків суду.

Крім цього, створення спеціального відділу оборонної та мобілізаційної роботи виконавчого комітету не звільняє позивача як голову міської ради від виконання покладених на нього чинним законодавством обов'язків.

Щодо наявної у діях позивача об'єктивної сторони вказаного правопорушення, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться у межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Відповідно до ст. 235 КУпАП розгляд справ про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210-1 КУпАП, віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, від імені яких розглядати справи мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Статтею 245 КУпАП установлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд вважає за необхідне врахувати висновки, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року у справі №342/158/17, відповідно до яких як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Згідно із абзацом 11 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указами Президента України №64/2022 та №69/2022 від 24.02.2022 року в Україні оголошено воєнний стан та загальну мобілізацію, які діють і по цей час. Тобто, на дату винесення оскаржуваної постанови в Україні діяв особливий період.

Частиною 1 ст. 210-1 передбачена відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Частиною 3 ст. 210-1 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

При цьому ч. 3 ст. 210-1 КУпАП є банкетною та відсилає до іншого законодавства, яке зокрема регулює порядок військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є складовою мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначається Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2022 року № 1487 (Далі за текстом постанови КМУ №1487).

Згідно пункту 8 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок) організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладається на відповідних керівників. Обов'язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом (далі - служба персоналу). У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов'язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, в установі, організації. Працівники з питань мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів (за наявності) безпосередньо організовують роботу з бронювання військовозобов'язаних та контролю за станом ведення військового обліку.

Відповідно до пункту 13 постанови КМУ №1487 Державні органи (крім СБУ, розвідувальних органів), органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у семиденний строк з дати видання наказу про призначення або звільнення (увільнення) керівників та інших осіб зазначених органів, підприємств, установ та організацій, відповідальних за організацію та ведення військового обліку, повідомляють відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (додаток 1).

Підпунктом 4 пункту 24 постанови КМУ №1487 визначено, з метою забезпечення персонально-первинного військового обліку виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють, зокрема, ведення карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 3), які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці.

Щороку до 25 січня (станом на 1 січня) списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку підписуються керівником державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку, та реєструються в установленому порядку в службі діловодства таких органів, підприємств, установ, організацій.

Згідно пункту 45 постанови КМУ №1487 Звіряння облікових даних списків персонального військового обліку з їх військово-обліковими документами здійснюється відповідно до графіка звіряння, затвердженого керівниками відповідних державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій. Під час звіряння перевіряються наявність та стан військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня проведення звіряння вносять до списків персонального військового обліку зміни облікових даних, виявлені під час їх звіряння, та надсилають щомісяця до 5 числа до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлення про зміну облікових даних (у разі наявності).

Відповідно до частини 13 статті 4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснення контролю за станом мобілізаційної підготовки та рівнем мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій, для яких встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), забезпечується керівником відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій. Порядок здійснення контролю за станом мобілізаційної підготовки та рівнем мобілізаційної готовності органів виконавчої влади, а також підприємств, установ і організацій, для яких встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 87 постанови КМУ №1487, посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема за неподання до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, за прийняття на роботу призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку, незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці, несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та неподання відомостей про таких осіб несуть відповідальність згідно із законом.

Відтак, Закон № 3543-XII та Порядок розрізняють та розділяють ролі та функції: керівників як організаторів ведення військового обліку та служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік.

Як на підставу не згоди з оскаржуваною постановою Позивач послався на те, що він не є відповідальним за ведення військового обліку у виконавчому комітеті міської ради, зазначаючи, що відповідальною особою за ведення персонального військового обліку у виконавчому комітеті Першотравенської міської ради згідно з розпорядженням міського голови від 20.12.2023 № 252-р (зі змінами) призначено начальника відділу правової та кадрової роботи ОСОБА_4 , однак протокол та постанова складені саме на позивача - ОСОБА_1 , як на міського голову.

Як було зазначено вище, протокол №34 від 21.01.2025 р. та постанова №34 від 28.01.2025 року складені відносно позивача за порушення абз.12 ст.18; абз.13 ч.1 ст.21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та абз.3 ст.15; абз.3 ч.2 ст.16 Закону України «Про оборону України», які були складені на підставі Акту від 21.01.2025 року, згідно якого було встановлено ряд порушень, серед іншого за порушення пункту 13 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, а саме: повідомлення про призначення відповідального за організацію та ведення військового обліку (додаток 1 до Порядку) до ІНФОРМАЦІЯ_2 не відправлено, що в даному випадку спростовує доводи Позивача про те, що він не є відповідальним за ведення військового обліку, тому суд вважає доводи Позивача такими, що ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права.

Виходячи із сукупності владних повноважень, якими наділений міський голова відповідно до наведених вище норм Закону №280/97-ВР, та передбачену у цьому нормативному акті персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень суд вважає, що позивачем допущено порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію з огляду на фактичне незабезпечення організації та функціонування системи військового обліку, що визначена «Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженому постановою КМУ №1487 від 30.12.2022р.

Згідно із частиною 3 статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Перевіривши правомірність прийнятого відповідачем рішення згідно до вимог ч. 2 ст. 2 вказаного Кодексу, суд приходить до висновку, що постанова № 34 від 28.01.2025, прийнята начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , відносно ОСОБА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП вказаним вище критеріям відповідає, тому відсутні підстави для визнання її протиправною та скасування.

З урахуванням наведеного позовні вимоги ОСОБА_1 , задоволенню не підлягають.

Судом враховується, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Щодо судових витрат.

За змістом ч. 1ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

У відповідності до ч. 1, 3ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на результат вирішення справи, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 9, 20, 72, 77, 90, 132-134, 211, 242, 244-246, 257-263, 286 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення, апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 295 КАС України.

Суддя: С.М. Демиденко