Постанова від 04.08.2025 по справі 420/25584/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/25584/24

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Скрипченка В.О.,

суддів Коваля М.П. та Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року (суддя Бутенко А.В., м. Одеса, повний текст рішення складений 12.12.2024) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23.05.2024 №154750006345 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.05.2024 та здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з 16.05.2024, з урахуванням страхового стажу, а саме, періоду роботи у Державному підприємстві “Дослідне господарство “Таїровське» Національного наукового центру “Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» та у Національному науковому центрі “Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» з 01.05.2022 по 30.04.2024, що складає 2 роки; а також з урахуванням сум заробітку за період роботи у Державному підприємстві “Дослідне господарство “Таїровське» Національного наукового центру “Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» та у Національному науковому центрі “Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» з 01.05.2022 по 30.04.2024, що складають 403729,99 грн, а також середній заробіток за 3 попередні роки у сумі 15910,48 грн за 2021-2023 роки;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ: 20987385) та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) моральну шкоду в розмірі 5000,00 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування відомостей про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.05.2024 року із врахуванням відомостей про заробітну плату за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 214,24 грн.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 214,24 грн.

Не погоджуючись з ухваленим рішенням ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Свою апеляційну скаргу мотивує тим, що позивачу за заявою від 02.03.2022 Головним управлінням було призначено пенсію за віком. В подальшому, Позивач звернувся до Головного управління із заявою від 16.05.2024 про перерахунок призначеної пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 (надалі - Закон №1058). За принципом екстериторіальності зазначену заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області. Рішенням Головного управління ПФУ в Донецькій області №154750006345 від 23.05.2024 Позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням набутого страхового стажу за 2 календарні роки. На думку Позивача, під час проведення такого перерахунку Головне управління було зобов'язане застосувати при обчисленні розміру пенсії середню заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки, тобто за 3 роки до проведення перерахунку. З такою позицією Позивача не погоджується, оскільки вона ґрунтується на хибному тлумаченні положень законодавства.

Позивач надіслав до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Справа розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.

Апеляційним судом справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до статті 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах поданої скарги, апеляційний суд дійшов таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 з 02.03.2022 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2023 року у справі №420/18692/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення, з урахуванням страхового стажу, а саме:

- періоду навчання у Одеському технологічному інституті харчової промисловості імені М.В. Ломоносова з 25.11.1983 року по 24.07.1984 року та з 25.07.1984 року по 31.08.1984 року, що складає 9 місяців 6 днів;

- періоду роботи у Кахульській філії Торгівельно-промислової палати Республіки Молдова з 03.05.2000 року по 25.06.2001 року, що складає 1 рік 1 місяць 23 дні;

- періоду роботи у Кахульській філії Торгівельно-промислової палати Республіки Молдова з 01.01.2004 року по 31 грудня 2007 року, що складає 4 роки;

- періоду роботи у Державному підприємстві Дослідне господарство Таїровське Національного наукового центру Інститут виноградарства і виноробства імені ОСОБА_2 з 17.04.2010 року по 30.06.2019 року, що складає 9 років 2 місяці 12 днів;

- періоду роботи у Державному підприємстві Дослідне господарство Таїровське Національного наукового центру Інститут виноградарства і виноробства імені ОСОБА_2 з 01.08.2020 року по 31.03.2022 року, що складає 1 рік 9 місяців;

- періоду роботи у Державному підприємстві Дослідне господарство Таїровське Національного наукового центру Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова 01.04.2020 року по 30.04.2022 року, що складає 1 місяць;

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення з урахуванням сум заробітку за період роботи у Державному підприємстві Дослідне господарство Таїровське Національного наукового центру Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова та у Національному науковому центрі Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова з 01.01.2021 року по 30.04.2022 року, що складають 240 203,36 грн.

16.05.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії згідно ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатами опрацювання заяви від 16.05.2024 року №1048 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, позивачу з 01.06.2024 року здійснено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058; до страхового стажу зараховано періоди роботи з 01.05.2022 по 16.03.2024 роки, згідно зі сплачених внесків, тобто 01 рік 01 місяць 02 дні.

З 01.06.2024 року позивачу здійснено автоматичний перерахунок «Допризначення у зв'язку зі сплатою внесків» та зараховано до страхового стажу період роботи з 01.04.2024 по 30.04.2024 року (відповідно до сплати внесків враховано 13 днів).

28.06.2024 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із запитом щодо надання інформації про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), здійсненого на підставі заяви ОСОБА_1 від 16.05.2024, з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при перерахунку пенсії; інформацію про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка не врахована при перерахунку пенсії, та підстави такого неврахування.

Листом від 05.07.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило, що рішенням №154750006345 від 23.05.2024 року проведено перерахунок страхового стажу, який склав 37 років 10 місяців 5 днів. Розмір пенсії з 01.06.2024 склав - 3623,87 грн. Станом на 13.05.2022 року по ДП «Дослідне господарство «Таїровське» Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» (код ЄДРПОУ 13916781) згідно даних особового рахунку заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відсутня. За період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки сплата страхових внесків не проводилась.

Вважаючи дії відповідачів щодо перерахунку пенсії без урахування суми заробітку за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки та середнього заробітку за три попередні роки, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Задовольняючи частково адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що неврахування при перерахунку пенсії відомостей про заробітну плату за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки є непропорційним меті, якої намагався досягти відповідач, зокрема не дотримано баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована така бездіяльність, що є порушенням балансу між конституційним правом позивача на належне соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.

Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за результатом розгляду заяви від 16.05.2024 року протиправно не враховано відомості про заробітну плату за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки, то суд першої інстанції дійшов висновку про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування відомостей про заробітну плату за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії із врахуванням відомостей про заробітну плату за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступного.

Так, відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (далі по тексту Закон №1058-ІV).

Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV визначено право громадян України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.

Згідно статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Зі змісту вищезазначеної норми вбачається, що розмір пенсії за віком є індивідуальним, оскільки залежить від набутого особою страхового стажу і отримуваної заробітної плати, та обчислюється як добуток осучасненої заробітної плати на коефіцієнт страхового стажу.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс * (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частини третьої статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх-100 %, де Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 8, 13 і 14 статті 11 цього закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, станом на 02.03.2022 року пенсія позивачу обчислювалась при страховому стажі 36 років 9 місяців 3 дні (стаж зараховано по 30.04.2022 року), коефіцієнт страхового стажу 0.36750, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 0.70978.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії із застосуванням проіндексованої середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки становив 10846,37 грн.

Розмір пенсійної виплати з 02.03.2022 року становив 3507,62 грн, в тому числі: 3288,28 грн розмір пенсії за віком (8947.71 * 0.36750); 19,34 грн доплата за 1 рік понаднормового стажу; 100 грн. надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023 року; 100,00 грн. надбавка 100 грн на індексації 01.03.2024 року.

Згідно заяви позивача від 16.05.2024 року, останньому з 23.05.2024 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Страховий стаж для обчислення пенсії після зазначеного перерахунку становить 37 років 10 місяців 5 днів (зараховано по 31.04.2024 року), коефіцієнт страхового стажу 0,37833.

Розмір пенсії з 01.06.2024 становив 3623,87 грн в тому числі: 3385,19 грн розмір пенсії за віком (8947.71 * 0.37833); 38,68 грн. доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 2 років); 100 грн. надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023 року; 100,00 грн. надбавка 100 грн на індексації 01.03.2024 року.

На виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2023 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії.

Колегія суддів зазначає, що за змістом частини 2 статті 40 Закону №1058-IV передбачений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск: К)) показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (Зс), який використовується при призначенні пенсії, є величиною незмінною і не підлягає коригуванню при подальших перерахунках. Під час здійснення перерахунків у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).

Середня заробітна плата (дохід) для призначення пенсії, тобто за три календарні роки, що передують року звернення, застосовуються лише у випадку призначення пенсії за віком вперше або під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах Закону №1058-IV(абзац 3 частини 3 статті 45).

Пенсія за віком призначається один раз і виплачується довічно, а особа, якій призначено таку пенсію, має право на її перерахунок, переведення на інший вид. Зокрема, переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV можливе у тому разі, якщо особі відповідно до цього Закону був призначений один з видів пенсії, визначених у статтях 9, 10 цього Закону - пенсія за віком, пенсія по інвалідності чи пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.

Показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовується для обчислення пенсії під час переведення на інший вид пенсії (і то, якщо її призначають уперше) і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу, який вона набула після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

У спірних правовідносинах таких обставин не встановлено.

Отже, в цьому випадку не відбулося зміни виду отримуваної пенсії, оскільки позивач з моменту призначення отримує пенсію за віком.

На підставі вищевикладеного колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що посилання позивача на те, що після призначення пенсії він продовжує працювати, є необґрунтованими, оскільки це може бути підставою для перерахунку пенсії, а не її перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за три останні роки, тобто за 2021, 2022, 2023 роки.

Щодо не зарахування до страхового стажу 24 місяців за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки, слід зазначити наступне.

Оскільки після призначення пенсії позивач продовжував працювати, тож при наявності не менш як 24 місяці додаткового страхового стажу, ГУ ПФУ в Донецькій області на підставі заяви позивача від 16.05.2024 проведено перерахунок пенсії відповідно до стажу, в результаті чого було враховано до стажу період роботи з 01.05.2022 по 30.04.2024 року.

За нормами ст.42 Закону №1058 перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

До того ж, Законом №1058 пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

При цьому судом першої інстанції вірно не прийнято до уваги посилання позивача на норми п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління ПФ України від 18.05.2018 р. № 10-1 як на підставу здійснення йому перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022, 2023 роки, адже суть перерахунку відповідно до Порядку полягає саме в застосуванні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Враховуючи викладене, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку на виконання ст. 42 Закону №1058 з урахуванням додаткового набутого за 24 місяці страхового стажу або з урахуванням індексації заробітку.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23.05.2024 року №154750006345 щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021, 2022, 2023 роки.

Щодо висновків суду в частині здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням сум заробітку за період роботи з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки, то слід зазначити таке.

Так, у зв'язку з тим, що після дня призначення позивачу пенсії за віком з 02.03.2022 року, він продовжував працювати, то з його заробітної плати утримувалися та перераховувалися до Пенсійних органів страхові внески.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентований статтею 40 Закону №1058-IV. Так, згідно з частиною першою статті 40 Закону № 1058-IVдля обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом- на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

З урахуванням наведеного апеляційний суд погоджується із доводами суду першої інстанції, що неврахування при перерахунку пенсії відомостей про заробітну плату за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки є непропорційним меті, якої намагався досягти відповідач, зокрема не дотримано баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована така бездіяльність, що є порушенням балансу між конституційним правом позивача на належне соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії, отже ефективним способом поновлення порушеного права позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування відомостей про заробітну плату за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії із врахуванням відомостей про заробітну плату за період з 01.05.2022 по 30.04.2024 роки.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, так як суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги відповідача та скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає.

Відповідно з пунктом першим частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відтак, апеляційна скарга ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 6 ст. 12, ст. 257 та ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя-доповідач В.О.Скрипченко

Суддя М.П.Коваль

Суддя Ю.В.Осіпов