справа № 380/24446/24
04 серпня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України про погодження строків проведення експертизи у адміністративній справі за позовом Західного офісу Держаудитслужби до Департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ЛКП "Львіватодор", ЛКП "Львівелектротранс", ЛКП "Муніципальна варта" про стягнення коштів,-
встановив:
Західний офіс Держаудитслужби (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради (далі - відповідач), в якому просить: стягнути з Департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради у дохід загального фонду бюджету Львівської міської територіальної громади за кодом бюджетної класифікації доходів 24060300 "Інші надходження" кошти в сумі 29970800,66 грн.
Ухвалою судді від 06.12.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивач вимоги ухвали виконав.
Ухвалою судді від 20.12.2024 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 12.03.2025 залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ЛКП "Львіватодор", ЛКП "Львівелектротранс", ЛКП "Муніципальна варта"
Ухвалою суду від 08.05.2025 клопотання Департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради про призначення експертизи задоволено. Призначено у справі судово-економічну експертизу, проведення якої доручено Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (місце знаходження: 79024, Львівська обл., місто Львів, вулиця Липинського, будинок 54; ідентифікаційний код юридичної особи: 23272864).
До одержання результатів судової експертизи, провадження у справі №380/24446/24 зупинено.
Супровідним листом від 14.07.2025 №380/24446/24/14355/25 матеріали справи №380/24446/24 разом з ухвалою суду направлено до експертної установи для проведення дослідження.
На адресу суду 01.08.2025 (вх. №62946) надійшло клопотання Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України у якому зазначено: «… Враховуючи рівень експертного завантаження, а також обсяг наданих на дослідження матеріалів у адміністративній справі №380/24446/24, просимо Вас письмово погодити строки виконання судово-економічної експертизи в термін більше 90 календарних днів. Відсутність письмового погодження зазначених строків виконання експертизи буде вважатися згодою на запропоновані терміни проведення експертизи. У разі відмови у погодженні строків проведення експертизи, Ви маєте можливість призначити проведення експертизи іншим суб?єктам судово-експертної діяльності, визначеним у статті 7 Закону України “Про судову експертизу»».
Розглядаючи клопотання про погодження строків проведення експертизи, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд має право зупинити провадження у справі в разі: 4) призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Згідно з ч. 1 ст. 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
За правилами ч. 2 ст. 241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Враховуючи наведене, а також те, що зупинення провадження у справи виключає можливість здійснення будь-яких процесуальних дій, провадження у справі підлягає поновленню для розгляду клопотання Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Щодо питання, висловленого у листі Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України про погодження строку проведення судової експертизи понад 90 календарних днів суд зазначає таке.
Відповідно до п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998, строк проведення експертизи встановлюється керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) і не повинен перевищувати 90 календарних днів.
У разі значного завантаження експерта (за наявності у нього на виконанні одночасно понад десять експертиз, у тому числі комісійних та комплексних) більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.
Так, Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998, передбачено можливість встановлення у виняткових випадках більшого (порівняно із загальними) розумного строку за письмовою домовленістю з органом (особою), який призначив експертизу.
Враховуючи викладене, суд з метою завершення проведення призначеної у справі судової експертизи та отримання відповідного висновку для здійснення розгляду справи, приймаючи до уваги, що неузгодження строку зумовить повернення матеріалів справи, необхідність доручення експертизи іншій експертній установі та її проведення у строк, довший, ніж зазначений експертом в клопотанні, вважає за необхідне задовольнити вищевказане клопотання Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України та погодити проведення судової економічної експертизи у справі №380/24446/24, призначеної ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.05.2025, у строк понад 90 календарних днів.
Враховуючи, що ухвала з питань призначення експертизи від 08.05.2025 у справі №380/24446/24 набрала законної сили, а провадження у справі було поновлено виключно для розгляду клопотання експерта, суд вважає за необхідне зупинити провадження у цій справі до закінчення проведення економічної експертизи та повернення матеріалів справи до Львівського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. 236, 237, 241, 243, 248, 256, суд
ухвалив :
Провадження у справі №380/24446/24 поновити.
Клопотання Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за вих. №279/11/вих.-25/ЛЕП від 24.07.2025 про погодження строків проведення експертизи у справі №380/24446/24 задовольнити.
Погодити строк проведення судової економічної експертизи у справі №380/24446/24 понад 90 календарних днів.
Зупинити провадження у справі №380/24446/24 на час проведення експертизи.
Копію цієї ухвали надіслати сторонам, а також Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (проголошення). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення (проголошення).
Суддя Морська Г.М.