Рішення від 04.08.2025 по справі 380/10966/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2025 рокусправа № 380/10966/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду міста звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб ГУ НП у Львівській області щодо не виконання та порушення вимог ст.40 Конституції України, cт.cт.18, 19, 20 ЗУ «Про звернення громадян»;

- зобов'язати посадових осіб ГУ НП у Львівській області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 10.05.2023 та надати вичерпну обґрунтовану відповідь скерувавши поштою належним чином.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 ( далі - позивач) звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області із заявою від щодо вжиття заходів по наведенню порядку у ВП № 1 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області. Проте станом на час подання позову відповідь на вказану заяву не отримав, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02 червня 2025 року позовну заяву залишено без руху, надано час для усунення недоліків.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2025 року відкрито провадження у справі №380/10966/25 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Головне управління Національної поліції у Львівській області ( далі - відповідач) через канцелярію суду подав відзив ( Вх.№ 59301 від 21.07.2025).Вказує про те, що ОСОБА_1 звернувся до ГУНП у Львівській області із заявою від 10.05.2023 (вх. № О-308/оп від 11.05.2023) в порядку Закону України «Про звернення громадян». ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області листом № О-233/40/01/06/22 від 29.05.2023 повідомило, що звернення зареєстровано в ІКС «Інформаційний портал Національної поліції України» за №8277 від 13.05.2023. Вказали, що наразі триває досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020140060000981 від 17.01.2022 за ч. 2 ст. 185 КК України. Згідно зі ст. 16 Закону України «Про звернення громадян», у разі незгоди з прийнятим рішенням заявник має право звернутися до суду. Матеріали перевірки зберігаються в архіві ЛРУП №2. Вказаний Лист надіслано позивачу засобами поштового зв'язку, що підтверджується реєстром поштових відправлень. Відтак протиправних дій щодо не розгляду заяви позивача немає.

Позивач через канцелярію суду подав відповідь на відзив ( Вх.№ 13153 ел. від 21.07.2025). З аргументами відповідача не погоджується повністю. Зазначає про те що відповіді на заяву ним отримано не було. Відтак просить задовольнити позов у повному обсязі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області заявою від 10.05.2025 (реєстр. інд. О-308/оп від 11.05.2025) в порядку Закону України «Про звернення громадян», у якій просив: вжити реальних заходів по наведенню порядку у ВП № 1 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області.

Головним управлінням Національної поліції у Львівській області листом № О-233/40/01/06/23 від 29.05.2023 надано відповідь на заяву. Зазначено: «…Львівським районним управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області, в межах компетенції розглянуто Ваше звернення, яке зареєстровано в Інформаційно - комунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» за № 8277 від 13 травня 2023. Повідомляємо, що СВ ВП № 2 ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області на даний час здійснюється досудове розслідування кримінального провадження ЄРДР № 12020140060000981 від 17.01.22 року (правова кваліфікація ч. 2 ст. 185 КК України) Водночас роз'яснюємо, що відповідно до ст. 16 Закону України «Про звернення громадян», в разі незгоди з прийнятим рішенням, Ви маєте право звернутися до судових органів відповідно до діючого законодавства. Матеріали перевірки зберігаються в архіві ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області…»

Відповідач стверджує, що лист 233/40/01/06/23 від 29.05.2023 скеровано засобами поштового зв'язку ОСОБА_1 та надає реєстр поштових відправлень.

Проте позивач вказує що відповіді на його заяву ним не отримано, відтак звернувся до суду з цією позовною заявою.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що реалізація права на звернення має наслідком виникнення кореспондуючого обов'язку органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів його розглянути і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.01.2019 у справі № 800/416/17.

Згідно з статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Порядок розгляду звернень у формі заяв та скарг, встановлений статтями 15, 16 вищевказаного Закону.

Згідно з ст. ст. 15, 18 Закону Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

Згідно зі ст. ст. 19, 20 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.

Таким чином, зважаючи на законодавчо встановлений обов'язок органу, до якого направлене звернення, щодо своєчасного розгляду та надіслання заявнику у письмовій формі результатів розгляду звернення, орган вважається таким, що виконав передбачений Конституцією України обов'язок, якщо склав відповідь на звернення особи у чіткій відповідності до поставлених у ньому питань і довів зміст відповіді до заявника в обраний ним спосіб: поштою або засобами електронного зв'язку.

Аналіз зазначених вище норм права, дає підстави зробити висновок, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків, при цьому, таке право кореспондується із обов'язками органів влади здійснити розгляд таких звернень, з урахуванням їх функціональних обов'язків.

Судом установлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області із заявою від 10.05.2023 (реєстраційний індекс О-308/оп від 11.05.2023) в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян», у якій просив вжити реальних заходів щодо наведення порядку у ВП №1 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області. На вказане звернення Головним управлінням Національної поліції у Львівській області листом № О-233/40/01/06/23 від 29.05.2023 надано відповідь.

Відповідачем до справи долучено реєстр поштових відправлень, однак суд зазначає, що такий не є належним доказом скерування листа позивачу, так як не містить відміток відділення пошти щодо скерування чи отримання даного листа.

Таким чином, суд дійшов висновку, що звернення ОСОБА_1 розглянуто Головним управлінням Національної поліції у Львівській області, однак результати звернення належно не надіслані.

Відповідно до частини 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області ( 79007 м. Львів пл. Григоренка,3, ЄДРПОУ 40102233) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області скерувати ОСОБА_1 відповідь на звернення від 10.05.2023 р.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКухар Наталія Андріївна