про залишення позову без розгляду
28 липня 2025 рокусправа № 380/9139/25 м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Лютої В.Р.,
представника прокурора Мельничука Ю.І.,
представника відповідача Ковалишина А.З.,
розглянув у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області, Стрийської районної державної адміністрації Львівської області до Комунального підприємства "Управляюча компанія "Комфортний Стрий", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Стрийська міська рада про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язати вчинити дії
встановив:
Перший заступник керівника Стрийської окружної прокуратури звернувся до Львівського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі уповноваженого орагну на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах: Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області код ЄДРПОУ 38627339, місцезнаходження: 79008, м. Львів, вул. Підвальна, 6 (далі за текстом позивач ГУ ДСНС у Львівській області), Стрийської районної державної адміністрації Львівської області код ЄДРПОУ 04056428, місцезнаходження: 82400, Львівська обл., м. Стрий, вул. С. Бандери, 28 (далі за текстом позивач, Стрийська РДА Львівської області) до Комунального підприємства "Управляюча компанія "Комфортний Стрий" код ЄДРПОУ 44175344, місцезнаходження: 82406, Львівська обл., м. Стрий, вул. Харкова, 6 (далі за текстом відповідач, КП Комунальне підприємство "Управляюча компанія "Комфортний Стрий"), в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства "Управляюча компанія "Комфортний Стрий" щодо невжиття заходів для приведення захисних споруд цивільного захисту; протирадіаційних укриттів № 49960 по вул. Я. Матейка, 24, м. Стрий. Львівської області, № 49964 по вул. Вокзальна, 132, м. Стрий, Львівської області, № 50009 по вул. 22 Січня,4 м. Стрий, Львівської області, № 50016 по вул. Львівська, 89 м. Стрий, Львівської області, № 50017 по вул. Львівська,83, м. Стрий, Львівської області, в належний технічний стан та готовність до укриття населення та зобов'язати Комунальне підприємство "Управляюча компанія "Комфортний Стрий" (код ЄДРПОУ 44175344, адреса місцезнаходження: 82406, Львівська область, м. Стрий, вул. Харкова,6) привести захисні споруди цивільного захисту - протирадіаційні укриття № 49960 по вул. Я. Матейка, 24, м. Стрий, Львівської області, № 49964 по вул. Вокзальна,32, м. Стрий, Львівської області. № 50 по вул. 22 Січня, 4 м. Стрий, Львівської області, № 50016 по вул. Львівські м. Стрий, Львівської області, № 50017 по вул. Львівська, 83, м. Стрий, Львівської області у стан готовності відповідно до "Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту", затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018.
Ухвалою від 12.05.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду й призначив до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 05.06.2025 суд задовольнив заяву представника відповідача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
У підготовчому засіданні суд ініціював питання щодо залишення позову без розгляду на підставі пункту 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
У підготовчому засіданні від представників прокурора та відповідача заперечень щодо ініціативи суду не надійшло.
Позивач та третя особа явку представників не забезпечили, належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення підтоговчого засідання.
Вирішуючи питання про залишення позову без розгляду, суд керувався таким.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює: 3) представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Згідно з частинами третьою, четвертою, п'ятою статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Частинами пешою, третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Згідно з частиною четвертою статті 23 Закону України “Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Повертаючись до обставин цієї справи, суд встановив, що Стрийська окружна прокуратура звернулася до ГУ ДСНС України у Львівській області із запитом щодо надання копій актів оцінок стану готовності захисних споруд цивільної захисту - протирадіаційних укриттів № 49960, № 49964, № 50009, № 50016, 50017, інформації щодо усунення порушень Вимог приведення у стан готовності зазначених захисних споруд цивільного захису, вжиття заходів позовного характеру.
ГУ ДСНС у Львівській області надало Стрийській окружній прокуратурі відповідь у формі листа від 10.02.2025 №58 01-936/58 08.2 до якого долучила копії актів оцінки стану готовності захисних споруд цивільного захисту протирадіаційних укриттів №49960, №49964, №50009, №50016, №50017 від 25.10.2024 та повідомило, що працівниками підпорядкованих підрозділів II ДСНС України у Львівській області на підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23.06.2023 "Щодо результатів оперативні обстежень об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту та вирішені проблемних питань щодо укриття населення" у складі комісії проводилось обстеження вищевказаних захисних споруд цивільною захисту із складання актів оцінки. Інформація щодо усунення порушень, відображених у актах оцінки стану готовності захисних споруд, до ГУ ДСНС України у Львівській області не надходила.
Крім цього, Стрийська окружна прокуратура звернулася до Стрийської районної державної (військової) адміністрації Львівської області із листом від 16.01.2025 № 14.57/05-42-479В в якому, з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави у суді, просила повідомити: чи усунуто балансоутримувачем захисних споруд цивільного захисту - протирадіаційних укриттів № 49960 на вул. Я.Матейка, 24, м. Стрий, №49964 на вул. Вокзальна, 132, м. Стрий, №50009 на вул. 22 Січня 4, м. Стрий, №50016 на вул. Львівська, 89, м. Стрий, №50017 на вул. Львівська, 83, м. Стрий порушення законодавста у сфері цивільного захисту населення; у разі якшо порушення не усунено чи зверталася Стрийська районна військова адміністрація до адміністартивного суду з позовом
У відповідь, Стрийська районна військова адміністрація Львівської області надіслала Першому заступнику керівника Стрийської окружної прокуратур лист від 31.01.2025 № 67-682/0/2-25, у якому зазначила, що Стрийська районна військова адміністрація не зверталась до адміністративного суду.
07.04.2025 Стрийська окржуна прокуратура надіслала ГУ ДСНС у Львівській області та Стрийській районній державній адміністрації (Стрийська районна військова адміністрація) повідомлення про намір звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі ГУ ДСНС у Львівській області та Стрийської районної державної адміністрації щодо приведення спірних захисних споруд цивільного захисту до стану готовності для використання за призначенням.
Отже, ключовим питанням у цій справі є наявність або відсутність у Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури права на звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі ГУ ДСНС у Львівській області та Стрийської районної державної адміністрації до КП Комунальне підприємство "Управляюча компанія "Комфортний Стрий".
З цього приводу суд зазначає таке.
Відповідно до частини восьмої статті 32 Кодексу цивільного захисту України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
Контроль за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, спільно з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими державними адміністраціями (частина п'ятнадцята статті 32 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно із пунктом 3 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року №138 (далі за текстом Порядок №138), балансоутримувач захисної споруди власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.
Утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами (пункт 9 Порядку №138).
Здійснення контролю за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує ДСНС разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями (пункт 12 Порядку №138).
Вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту затверджені наказом МВС України від 9 липня 2018 року № 579 (далі за текстом Наказ №579).
Споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни (п. 1 розділу ІІ Наказу № 579). Споруди фонду захисних споруд, їх комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення (далі - обладнання споруд фонду захисних споруд) мають утримуватися в належному технічному стані. Утримання та експлуатація обладнання споруд фонду захисних споруд здійснюються згідно з вимогами і рекомендаціями, визначеними технічною документацією на них, а також відповідними нормами і правилами (пункт 7 розділу ІІ Наказу № 579).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою КМ України від 16 грудня 2015 року № 1052 (далі - Положення №1052) встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з пунктом 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є:
1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;
2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до пункту 4 Положення № 1052 ДСНС, згідно з покладеними на неї завданнями, зокрема:
- здійснює заходи щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням;
- здійснює заходи щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, готує пропозиції щодо віднесення населених пунктів та об'єктів національної економіки до груп (категорій) із цивільного захисту;
- організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання;
- складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту;
- застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування повноважень між центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту" від 21 квітня 2021 року №2228-IX із Кодексу цивільного захисту України виключено статтю 67 "Повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки".
Одночасно, вказаним Законом Кодекс цивільного захисту України доповнено статтею 17-1 "Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту", згідно з пунктами 16, 48, 51 якої такий суб'єкт владних повноважень:
- реалізує державну політику з питань створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення обліку таких споруд;
- звертається до адміністративного суду щодо допущення уповноважених посадових осіб до проведення планових або позапланових перевірок (у разі їх недопущення з підстав інших, ніж передбачені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"), а також щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, у разі якщо такі порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, з інших підстав, визначених законом;
- перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти.
Тобто, з огляду на зазначене вище, суд висновує, що законодавством передбачено право ДСНС, як суб'єкта владних повноважень при застосуванні своєї компетенції, на звернення до суду виключно з позовами про застосування заходів реагування (пункт 48 Кодексу цивільного захисту).
Отже, суд дійшов висновку, що законодавець у відповідних профільних нормативно-правових актах не наділив ДСНС правом на звернення до суду із позовом щодо приведення у стан готовності захисних споруд та відповідно правом на оскарження бездіяльності балансоутримувачів щодо допущеного неналежного стану таких захисних споруд.
Щодо повноважень Стрийської районної державної адміністрації, суд зазначає таке.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначено Законом України "Про правовий режим воєнного стану".
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
На виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, Президентом України видано Указ від 24 лютого 2022 року №68/2022 "Про утворення військових адміністрацій", згідно із пунктом 1 якого утворено, зокрема, Львівську обласну військову адміністрацію. Відповідно до пункту 2 утворено на базі існуючих районних державних адміністрацій відповідні районні військові адміністрації.
Отже, Стрийська районна адміністрація Львівської області набула статусу Стрийської районної військової адміністрації Львівської області.
У зв'язку з утворенням військових адміністрацій, зазначених у цій статті, обласні, Київська міська державні адміністрації та голови цих адміністрацій набувають статусу відповідних військових адміністрацій та начальників цих військових адміністрацій.
Статтею 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено повноваження військових адміністрацій.
Частиною першою статті 15 вказаного Закону передбачено, що військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України "Про оборону України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про критичну інфраструктуру", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
В силу вимог пункту 8 частини третьої статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" районна, обласна військові адміністрації здійснюють на відповідній території повноваження, віднесені до їхньої компетенції цим Законом, а також у разі прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України рішення, передбаченого частиною третьою статті 10 цього Закону, або у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області повноваження із: прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів.
Суд зазначає, що стаття 15 вказаного Закону має вичерпний перелік повноважень, наданих військовим адміністраціям, та повноваження на звернення до суду із позовними вимогами про зобов'язання вчинити дії, спрямовані на приведення у стан готовності захисної споруди цивільного захисту у цій статті відсутні.
За таких обставин, суд висновує, що Стрийська районна державна адміністрація не є тією особою, якій належить право вимоги за позовом до суб'єкта господарювання про визнання протиправною бездіяльності щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту та про зобов'язання вчинити відповідні дії.
Отже, на підставі викладеного суд констатує, що оскільки законодавчими положеннями не передбачено право ані ГУ ДСНС у Львівській області, ані Стрийської районної державної адміністрації на звернення до суду із заявленими позовними вимогами, ці органи не можуть бути позивачами у цій справі.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Перший заступник керівника Стрийської окружної прокуратури у позовній заяві визначив органи, в особі яких він звернувся до суду та захищає інтереси держави, які не мають самостійного права на звернення із цим позовом, тобто не можуть набути статусу позивача.
Вказаний висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 30.01.2025 у справі №420/22304/23.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Отже, відсутність повноважень у ГУ ДСНС у Львівській області та Стрийської районної державної адміністрації на звернення до суду із заявленими позовними вимогами у якості позивачів, тягне за собою відсутність цього ж права і у Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури, а тому, суд, на підставі пункту 1 частини першої статті 240 КАС України, залишає цей позов без розгляду.
Керуючись статтями 240, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд
позов Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області, Стрийської районної державної адміністрації Львівської області до Комунального підприємства “Управляюча компанія “Комфортний Стрий», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Стрийська міська рада про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язати вчинити дії - залишити без розгляду.
Ухвала набуває чинності негайно після її проголошення.
Ухвала про залишення позову без розгляду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складення повної ухвали суду.
Повна ухвала суду складена 04.08.2025.
СуддяМричко Н.І.