Рішення від 04.08.2025 по справі 360/1143/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

04 серпня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1143/25

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Петросян К.Є., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій, позивач з урахуванням уточнень від 05.06.2025, просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо застосування обмеження ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведеної індексації пенсії, нарахованої у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2025 з врахуванням індексації, нарахованої у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» без застосування обмеження максимальним розміром та понижуючих коефіцієнтів, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 у справі №360/548/25 задоволено вимоги ОСОБА_1 , а саме: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зниження ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року шляхом застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року у розмірі 90 % грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром та застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» встановлено індексацію пенсії у розмірі 1500,00 грн.

Згідно відомостей в особистому кабінеті позивача ВЕБ порталу Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 встановлено, що з 01.03.2025 йому нарахована індексація у розмірі 1500,00 грн, яка не сплачується, а до нарахованої пенсії в черговий раз застосовано обмеження максимального розміру.

15 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся через ВЕБ портал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ у Луганській області із заявою (реєстраційний номер ВЕБ-12001-Ф-С-25-047810), якою просив виплачувати йому з 01.03.2025 нараховану суму індексації пенсії у розмірі 1500,00 грн, яку проведено у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат.

26.03.2025 позивач отримав через ВЕБ портал Пенсійного фонду України від ГУ ПФУ у Луганській області відповідь на свою заяву (вихідний No 1336-924/І-02/8-1200/25 від 26.03.2025), якою повідомлено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 по справі № 360/1117/24 Головним управлінням в лютому поточного року здійснено з 01.03.2024 перерахунок пенсії з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум. Після проведення перерахунку пенсійну виплату в сумі 29770,28 грн нараховано на виплатну відомість березня 2025 року.

Позивач зауважує, що розмір його пенсії обмежено відповідачем із застосуванням понижуючих коефіцієнтів у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», внаслідок чого він повторно змушений звернутися до суду про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати з 1 березня 2025 року пенсії без урахуванням суми індексації, нарахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та зобов'язання відповідача здійснити з 1 березня 2025 року виплату пенсії з урахуванням суми індексації, нарахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» без застосування положень абзацу третього пункту 3 цієї постанови та без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 02.06.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, залишено без руху.

Ухвалою суду від 10.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач надав віздзив на позовну заяву, відповідно до якого просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, з оляду на таке.

Згідно електронної бази даних пенсіонерів силових структур Луганської області, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 по лінії Міністерства внутрішніх справ України (дата звільнення 20.04.2010).

Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 визначено в межах зобов'язань, покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області рішеннями Луганського окружного адміністративного суду по справах: №360/7479/21, №360/254/23, №360/1479/23, №360/1255/24 та №360/1117/24.

Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.12.2024 складав 41425,88 грн, без обмеження максимальним розміром, визначеним на дату, з якої судом (у справі №360/1117/24) зобов'язано провести перерахунок, з 01.03.2024.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (дала - Постанова №1) з урахуванням норм статті 46 Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у період воєнного стану у 2025 році пенсії, призначені, зокрема, відповідно до Закону №2262- XII, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів.

По пенсійній справі ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року автоматизованим способом проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів, передбачених пунктом 1 Постанови №1, після перерахунку розмір пенсійної виплати склав 29770,28 грн.

З 01.03.2025 ОСОБА_1 проведено індексацію пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова №209).

Розмір пенсійної виплати не змінився, оскільки встановлений у фіксованому розмірі на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок пенсії та з урахуванням норм пункту 2 Постанови №209.

Обмеження ОСОБА_1 пенсійної виплати максимальним розміром, визначеним частиною сьомою статті 43 Закону №2262 не застосовано.

15.03.2025 ОСОБА_1 через електронну персональну сторінку користувача послуг (особистий кабінет) на Вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву (клопотання) ВЕБ-12001-Ф-С-25-047810 від 15.03.2025, яка зареєстрована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області за вх.№1608/І-1200-25 від 17.03.2025.

В заяві позивач просив сплачувати пенсію, з урахуванням нарахованої індексації з 01.03.2025 у сумі 1500,00 грн, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» без обмеження максимальним розміром та з урахуванням проведених виплат. Також позивач просив надати інформацію щодо заборгованості, яка виникла у зв'язку з невиплатою різниці між фактично отриманою та належною позивачу пенсією перерахованої з 01.03.2025, з урахуванням індексації у розмірі 1500,00 грн.

Листом від 26.03.2025 вих.№1756-1608/І-02/8-1200/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було надано обґрунтовану відповідь на звернення позивача.

Згідно з пунктом 3 постанови №209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень, а пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень статті 46 Закону №4059 і постанови №1.

Отже, як було вище зазначено, в результаті проведеного автоматизованого перерахунку пенсій з 01.03.2025 та з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 у справі №360/1117/24, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 склав 29770,28 гривень.

На підставі вищенаведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ; перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років, про що свідчать електронне пенсійне посвідчення № НОМЕР_2 з терміном дії довічно, видане Пенсійним фондом України, та розрахунки по пенсійній справі № 1203003679.

Судом встановлено, що на користь позивача Луганським окружним адміністративним судом ухвалено судові рішення у справах №№ 360/7479/21 про перерахунок та виплату пенсії з 1 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки та перерахунок пенсії з 01 січня 2016 з урахуванням 90 % сум грошового забезпечення, 360/254/23 про виплату пенсії з 1 грудня 2019 року без обмеження максимальним розміром, 360/1479/23 про перерахунок та виплату пенсії з 1 грудня 2019 року з урахуванням 90 % сум грошового забезпечення, 360/1255/23 про перерахунок та виплату пенсії з 1 березня 2022 року та з 1 березня 2023 року з урахуванням нарахованої індексації та без обмеження пенсії максимальним розміром, 360/1117/24 про перерахунок та виплату пенсії з 1 березня 2024 року з урахуванням нарахованої індексації та без обмеження пенсії максимальним розміром, 360/548/25 про перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року у розмірі 90 % грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром та застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1.

15.03.2025 ОСОБА_1 через електронну персональну сторінку користувача послуг (особистий кабінет) на Вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до відповідача з заявою ВЕБ-12001-Ф-С-25-047810, відповідно до якої просив сплачувати пенсію, з урахуванням нарахованої індексації з 01.03.2025 у сумі 1500,00 грн, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» без обмеження максимальним розміром та з урахуванням проведених виплат. Також позивач просив надати інформацію щодо заборгованості, яка виникла у зв'язку з невиплатою різниці між фактично отриманою та належною йому пенсією, перерахованої з 01.03.2025, з урахуванням індексації у розмірі 1500,00 грн.

Листом від 26.03.2025 вих.№1756-1608/І-02/8-1200/25 відповідачем, з посиланнями на положення постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» повідомлено позивачу, що в результаті проведеного автоматизованого перерахунку пенсій з 01.03.2025 та з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 у справі № 360/1117/24 розмір пенсійної виплати склав 29770,28 гривень.

Згідно з розрахунком по пенсійній справі № 1203003679 станом на 1 січня 2025 року розмір пенсії позивача після проведених на виконання судових рішень перерахунків пенсії складав 29770,28 грн (90 % грошового забезпечення (вислуга років 40 років)) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5200,00 грн, оклад за військове звання - 2400,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 - 3800,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень, 20% та премія 58,5% - 26052,12 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 37452,12 грн; основний розмір пенсії - 33706,91 грн, індексація пенсії - 4718,97 грн (2022 рік), 1500,00 грн (2023 рік) та 1500,00 грн (2024 рік); підсумок пенсії (з надбавками) - 41425,88 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії: пониження суми 41425,88 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 - 29770,28 грн;

деталізація розрахунку пониження суми 41425,88 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1:

розрахунок пониження по діапазону 1: 1,0 х 23610,00 грн = 23610,00 грн; без пониження в діапазоні

розрахунок пониження по діапазону 2: 0,5 х 2361,00 = 1180,50 грн; пониження в діапазоні 23610,01 грн .. 25971,00 грн з коефіцієнтом 0,5 - 1180,50 грн;

розрахунок пониження по діапазону 3: 0,4 х 4722,00 грн = 1888,80 грн; пониження в діапазоні 25971,01 грн .. 30693,00 грн з коефіцієнтом 0,4 - 1888,80 грн;

розрахунок пониження по діапазону 4: 0,3 х 9444,00 = 2833,20 грн; пониження в діапазоні 30693,01 грн .. 40137,00 грн з коефіцієнтом 0,3 - 2833,20 грн;

розрахунок пониження по діапазону 5: 0,2 х 1288,88 грн = 257,78 грн; пониження в діапазоні 40137,01 грн .. 49581,00 грн з коефіцієнтом 0,2 - 257,78 грн.

Відповідно до розрахунку по пенсійній справі № 1203003679 станом на 1 березня 2025 року розмір пенсії позивача після проведених на виконання судових рішень перерахунків пенсії складав 29770,28 грн (90 % грошового забезпечення (вислуга років 40 років)) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5200,00 грн, оклад за військове звання - 2400,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 - 3800,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень, 20 % та премія 58,5 % - 26052,12 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 37452,12 грн; основний розмір пенсії - 33706,91 грн, індексація пенсії - 4718,97 грн (2022 рік), 1500,00 грн (2023 рік), 1500,00 грн (2024 рік) та 1500,00 грн (2025 рік); підсумок пенсії (з надбавками) - 42925,88 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії: пониження суми 41425,88 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 - 29770,28 грн;

деталізація розрахунку пониження суми 41425,88 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1:

розрахунок пониження по діапазону 1: 1,0 х 23610,00 грн = 23610,00 грн; без пониження в діапазоні

розрахунок пониження по діапазону 2: 0,5 х 2361,00 = 1180,50 грн; пониження в діапазоні 23610,01 грн .. 25971,00 грн з коефіцієнтом 0,5 - 1180,50 грн;

розрахунок пониження по діапазону 3: 0,4 х 4722,00 грн = 1888,80 грн; пониження в діапазоні 25971,01 грн .. 30693,00 грн з коефіцієнтом 0,4 - 1888,80 грн;

розрахунок пониження по діапазону 4: 0,3 х 9444,00 = 2833,20 грн; пониження в діапазоні 30693,01 грн .. 40137,00 грн з коефіцієнтом 0,3 - 2833,20 грн;

розрахунок пониження по діапазону 5: 0,2 х 1288,88 грн = 257,78 грн; пониження в діапазоні 40137,01 грн .. 49581,00 грн з коефіцієнтом 0,2 - 257,78 грн.

Отже, з 1 січня 2025 року до розміру пенсії позивача було застосовано понижуючі коефіцієнти, передбачені Постановою № 1.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 у справі №360/548/25 задоволено частково позов ОСОБА_1 : визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зниження ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року шляхом застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року у розмірі 90 % грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром та застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.

З 01.03.2025 відповідач на виконання приписів постанови Уряду від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» провів індексацію пенсії позивача, внаслідок чого сума індексації склала 1500,00 грн.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» позивачу проведено індексацію пенсії з 01.03.2025 та нараховано 1500 грн, внаслідок чого розмір пенсійної виплати склав 29770,28 грн.

Позивач зазначає, що індексація йому нарахована, проте така індексація не виплачується через обмеження загального розміру пенсії позивача, у зв'язку з чим позивач звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.64 Закону №2262-XII, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Відповідно пп.2 п.22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено з 1 березня 2025 р.: розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст.968), пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст.1475) та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Офіційний вісник України, 2024 р., №24, ст.1525) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209, установлено, що:

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень;

пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 р. №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2025 р., №9, ст.769).

З урахуванням вищевказаного, суд зазначає, що обмеження верхньої межі індексації застосовано для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.

Розрахунком пенсії підтверджується, що індексація, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» для позивача нарахована в розмірі 1500,00 грн.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що обмеження розміру індексації пенсії у 1500,00 грн є правомірним.

Разом з тим, з наданого розрахунку пенсії позивача, вбачається, що після нарахування позивачу індексації за 2025 рік загальний розмір пенсії позивача склав 42925,88 грн, проте фактично виплачується позивачу пенсія у розмірі 29770,28 грн.

З приводу обмеження саме загального розміру пенсії позивача максимальним розміром без урахування індексації за 2025 рік, суд зазначає таке.

Щодо наявності у постанові Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» застереження про те, що розміри пенсій, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, то суд звертає увагу на те, що за загальним правилом вирішення колізій, яке передбачене частиною третьою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

У спірних відносинах наведені положення постанов Кабінету Міністрів України щодо індексації пенсійних виплат суперечить приписам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, які є спеціальними у спірних правовідносинах, а тому підлягають застосуванню відповідачем і судом.

Оскільки визнано неконституційними положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, та відсутність правових підстав для застосування до спірних відносин положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, у зв'язку із застосуванням постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209, є протиправними.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 25.01.2024 по справі №300/2754/23.

Отже, при проведенні перерахунку пенсії позивача пенсійним органом протиправно не виплачено позивачу пенсію у повному розмірі з урахуванням її індексації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209.

В свою чергу, питання пониження з 01.01.2025 суми виплати пенсії позивача, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», вже було предметом розгляду адміністративної справи №360/548/25.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах достатнім, необхідним та ефективним способом захисту є:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо невиплати ОСОБА_1 індексації (підвищення) до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.03.2025 виплату ОСОБА_1 індексації (підвищення) до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для задоволення позову у спосіб, визначений судом.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачений судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з корегуванням способу захисту порушених прав, суд присуджує позивачу понесені і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо невиплати ОСОБА_1 індексації (підвищення) до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.03.2025 виплату ОСОБА_1 індексації (підвищення) до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.Є. Петросян