04 серпня 2025 року справа №640/39716/21
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Служби безпеки України.
Просив суд зобов'язати відповідача оформити всі необхідні документи і своє подання щодо можливого призначення пенсії за вислугу років підполковнику запасу Служби безпеки України ОСОБА_1 та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.
Відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.
На виконання положень пункту 2 розділу І «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2825-IХ, Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали цієї справи до Київського окружного адміністративного суду.
За результатом автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Балаклицькому А.I.
Ухвалою суду від 24.05.2023 (суддя Балаклицький А.I.) справу прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.09.2024 головуючим визначено суддю Скрипку І.М.
Ухвалою суду від 25.10.2024 справу прийнято до провадження суддею Скрипкою І.М. за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на уповноважені структурні підрозділи відповідних органів, яким зокрема у спірному випадку є відповідач, покладено функції щодо підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для цього документів, а рішення про призначення або ж відмову у призначенні пенсії приймають органи Пенсійного фонду України. Стверджував порушення відповідачем Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, надіслав до суду відзив, стверджуючи, що у спірному випадку відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог позивача, оскільки пільговий розрахунок не застосовується при призначенні пенсії за вислугу років.
Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 12.07.2009 по 12.02.2021 проходив службу в органах Служби безпеки України.
Наказом Голови Служби безпеки України від 11.02.2021 № 163-ОС/ДСК звільнений з військової служби у запас Служби безпеки України за підпунктом «а» пункту 61 та пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Цим наказом визначено вислугу років військової служби позивача станом на 12.02.2021: 19 років 07 місяців, у пільговому обчисленні 05 років 06 місяців 07 днів, загальна - 25 років 07 днів.
ОСОБА_1 звернувся до Служби безпеки України з заявою від 10.08.2021 про оформлення документів для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII та направлення їх до відповідного органу Пенсійного фонду України.
Листом № 21/3/2-B-40/5 відповідач повідомив позивача, що згідно з інформацією, наданою Управлінням роботи з особовим складом Служби безпеки України, його календарна вислуга на день звільнення (12.02.2021) складає 19 років 07 місяців, у зв?язку з чим Управлінням роботи з особовим складом СБ України розрахунок вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії позивачу не складався. І з огляду на такі обставини, підстав оформлення документів для призначення йому пенсії за вислугу років та направлення їх до відповідного органу Пенсійного фонду України немає. Разом із вказаним листом позивачу повернуто заяву про призначення пенсії і додані до неї документи.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах Служби безпеки України, визначає Закон України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За змістом статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
За нормами статті 2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
У відповідності до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
За положеннями частини другої статті 17 Закону № 2262-XII до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно частини четвертої статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Як закріплено у статті 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затвердженийпостановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (Порядок №3-1), регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, тапостанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян».
За нормами пункту 2 розділу І Порядку № 3-1 (у редакції від 18.04.2023), заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Такі ж приписи містилися і в редакції названого Порядку від 23.03.2012.
Пунктом 12 Порядку №3-1 (у редакції від 23.03.2012), визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Згідно із пунктами 14 та 17 Порядку №3-1, орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Аналогічні положення містяться і у Порядку №3-1 у редакції від 18.04.2023.
Таким чином, із аналізу змісту норм Порядку №3-1 випливає, що уповноважений структурний підрозділ щодо підготовки та подання до органу, що призначає пенсію, необхідних для призначення пенсії документів, приймає від осіб заяву про призначення пенсії та додані до неї документи та готує подання про призначення пенсії та всі інші необхідні документи, після чого, направляє їх до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення пенсії документами орган, що призначає пенсію (відповідне Головне управління Пенсійного фонду), розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення пенсії або про відмову в її призначенні.
Отже законодавець встановлює окремий порядок звернення за призначенням пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме - звернення особи до уповноваженого структурного підрозділу, який у 10-денний термін оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії та направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 30.09.2021 у справі №640/4686/18 уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб наділені лише повноваженнями на підготовку та подання за зверненням особи необхідних документів до відповідних пенсійних органів, що призначають пенсії.
У той же час Службою безпеки України позивачу фактично відмовлено в оформленні на підставі його заяви від 10.08.2021 щодо призначення пенсії за вислугу років всіх необхідних документів і подання про призначення пенсії та направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
При цьому суд звертає увагу і на те, що Верховний Суд у межах справи №640/4686/18 ще і проаналізував наявність права на призначення пенсії у разі відсутності календарної вислуги років для призначення пенсії при наявності відповідного пільгового стажу згідно приписів Постанови №393 до внесення змін в неї (в редакції до 19.02.2022). Зазначив, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Такого висновку дійшов і Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду (постанова від 03.03.2021, справа № 805/3923/18-а).
У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте в нього наявний відповідний пільговий стаж, і він звільнений з військової служби у лютому 2021 року і звернувся із заявою до Служби безпеки України у серпні 2021 року, тобто на час дїї Постанови №393 у редакції від 15.06.2019.
За правилами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного суду України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Однак поведінка відповідача у спірних правовідносинах не відповідає перерахованим вище критеріям.
За положеннями статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на наведене, зважаючи на встановленні під час розгляду цієї справи обставини, суд констатує, що з метою належного та ефективного захисту прав позивача слід вийти за межі заявлених вимог і визнати протиправним дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; а також зобов'язати Службу безпеки України оформити документи і подання щодо можливого призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.
Стосовно доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду з тих підстав, що ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва 31.12.2021, а звільнений з військової служби у лютому 2021 року, суд зазначає таке.
Так, у серпні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Служби безпеки України із заявою стосовно призначення пенсії для подальшого направлення до Пенсійного фонду України, відповідь на яку (де містилась відмова) надано у листі від 07.10.2021 (а.с.17); саме через отриману у названому листі відмову позивач і звернувся до суду у грудні 2021 року, і, відповідно, не пропустив встановленого законом строку звернення до суду.
За змістом частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини другої цієї ж статті 77 в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку із наведеним вище, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
За змістом частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як видно з квитанції від 29.12.2021, позивачем сплачено судовий збір у сумі 908 грн.
Зважаючи на задоволення позовних вимог у відповідній частині, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на 908 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Служби безпеки України щодо відмови ОСОБА_1 у оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати Службу безпеки України оформити документи і подання щодо можливого призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Служби безпеки України (код ЄДРОПУ: 00034074, місцезнаходження: 01601, м. Київ вул. Володимирська, 33) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 926,16 грн (дев'ятсот двадцять шість гривень) гривень 16 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Скрипка І.М.