Рішення від 04.08.2025 по справі 280/4061/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2025 року Справа № 280/4061/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" (69067, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул.Демократична, буд. 73; код ЄДРПОУ 40297125)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 44118663),

Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" (далі - позивач, ТОВ "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД") до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач 1, ГУ ДПС у Запорізькій області), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС України), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення комісії ГУ ДПС у Запорізькій області №12840828/40297125 від 08.05.2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 11.04.2025 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №2 від 11.04.2025 року.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що у відповідності до норм податкового законодавства позивачем складено податкову накладну, яку направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН). Реєстрація податкової накладної зупинена з підстав того, що платник податку відповідає вимогам п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної. За результатами розгляду поданих позивачем пояснень і документів, контролюючий орган відмовив в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Зазначає, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних послугував відповідний пункт Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачем були надані пояснення та усі документи, які дають змогу ідентифікувати та зрозуміти сутність господарських операцій. Проте спірним рішенням відповідача 1 було відмовлено в реєстрації податкової накладної. Так, позивач вважає, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою причиною та законною підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючий орган має зазначити об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому надати оцінку тим документам, що фактично подано платником податку. Натомість податковим органом не зазначено ґрунтовних недоліків щодо поданих позивачем документів. За таких обставин, позивач вважає, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податку, за умови наявності підстав для її проведення, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних. На підставі зазначеного, позивач вважає, що рішення, якими відмовлено в реєстрації спірної накладної, є формальними, безпідставними та не містять жодної чіткої/конкретної підстави для відмови у реєстрації податкової накладної. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 23.05.2025 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

04.06.2025 від відповідача 1 до суду надійшов відзив на позов. В обґрунтування відзиву податковий орган посилається на те, що у квитанції про зупинення податкової накладної міститься детальне та чітке посилання на критерій ризиковості платника податку, якому відповідали зупинені податкові накладні та який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Віднесення операцій платника податків до категорії ризикових є наслідком ймовірного виявлення невиконання таким платником податкового законодавства, що прямо віднесено до функцій здійснення податкового контролю відповідачами. Обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Тобто, контролюючий орган має запропонувати платнику податків надати документи та пояснення на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи. Таким чином, оскаржуване рішення про відмову у реєстрації ПН було прийняте комісією в межах, на підставі, у спосіб та у формі, що передбачені діючим законодавством. Контролюючий орган іншого рішення, ніж відмова у реєстрації вказаних ПН за встановлених обставин на підставі наданих позивачем документів прийняти не міг. За встановлених обставин на підставі наданих платником податків документів, у контролюючого органу відсутні були правові підстави для самостійного тлумачення, як помилкове зазначення, або вважати опискою наявних даних у спірних ПН, які підлягали реєстрації. Вважає вимогу щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН передчасною, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ДПС України повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної. На підставі викладеного представник відповідачів просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 09.06.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Адміністративний позов з додатками та копія ухвали про відкриття провадження у справі від 23.05.2025 вручені ДПС України 19.05.2025 та 23.05.2025 відповідно, з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, що підтверджується довідками про доставку електронного листа, долученими до матеріалів справи.

Протягом строків, встановлених частиною 1 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідач 2 відзив не подав, про причини неподання суд не повідомив.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі матеріалів справи судом встановлено такі обставини.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» зареєстровано у якості юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з 24 лютого 2016 року за № 11031020000039591. Основним видом діяльності товариства є ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів (код за КВЕД 33.17) (т.2 а.с.27-32).

Між ПРИВАТНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» (далі -ПрАТ «ЦГЗК»)(код ЄДРПОУ 00190977) (Замовник) та позивачем (Підрядник) укладено договір №558-52-10 від 18.07.2024 (далі - Договір), за умовами якого Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій страх і ризик виконати у порядку та на умовах цього Договору роботи, перелік яких наводиться у специфікаціях. Роботи виконуються на території Замовника/Підрядника (п.1.1 Договору) (т.1 а.с.42).

Ціна Робіт, виходячи зі специфіки і способу виконання Робіт, визначається на підставі погоджених Сторонами Специфікацій, які є невід'ємними додатками до Договору (п.3.1 Договору)

Відповідно до пункту 5.1 Договору, склад робіт за цим Договором, а також їх окремих обсягів (об'єктів, етапів, видів) визначається на підставі кошторисів, калькуляцій, ремонтник (дефектних) відомостей, відомостей обсягу робіт, регламентів виконаних робіт і зазначається у Специфікаціях, які є невід'ємною частиною цього Договору (т.1 а.с.44 ).

Відповідно до специфікації №2 до даного Договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик виконати у порядку та на умовах цієї Специфікації №2 та Договору наступні роботи: капітальний ремонт тепловозу маневреного ТЕМ2 №302, інв.№105167518 (т.1 а.с.63-64).

Згідно п.1 Специфікації № 2, вартість робіт з урахуванням додаткових робіт складала 8 760 000,00грн. (вісім мільйонів сімсот шістдесят тисяч гривень 00 коп.) з ПДВ, з них основні роботи 5 800 000,00 грн ціна без ПДВ, додаткові роботи 1 500 000,00 грн ціна без ПДВ, - ПДВ 20% 1 460 000,00 грн.

Відповідно до умов п. 6 Специфікації №2 термін виконання дефектування та визначення необхідних додаткових робіт: не більше 30 (тридцяти) робочих днів з моменту підписання Сторонами Акту приймання-передачі в ремонт на території Підрядника.

Відповідно до пункту 7 Специфікації №2 - термін виконання капітального ремонту: 130 (сто тридцять) календарних днів з моменту підписання акту дефектування.

Умови виконання основних робіт:

1-й етап - 50% від суми базової вартості ремонту протягом 30 (тридцяти) календарних днів х дати підписання Сторонами відповідного Акту виконаних робіт з розбирання та дефектування тепловоза (на території Підрядника) на підставі наданого Підрядником рахунку до обліку;

2-й етап - 40% від суми базової вартості ремонту протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами відповідного Акту виконаних робіт та Акту приймання-передачі тепловоза з ремонту (на території Підрядника), але не раніше поставки тепловоза на склад Замовника, на підставі наданого Підрядником рахунку до обліку. Після підписання акту виконаних робіт Підрядник організовує надсилання тепловозу на територію Замовника. Введення в експлуатацію тепловоза не здійснюється без оплати другого етапу;

3-й етап - 10% від суми базової вартості ремонту протягом 20 (двадцяти) календарних днів здати підписання Сторонами Акту виконаних робіт на території замовника. (п.8 Специфікації №2)

Умови оплати за додатковими роботами:

оплата за додатковими роботами здійснюється спільно з другим етапом. (п. 9 Специфікації №2)

Відповідно до п.10 Специфікації №2 у вартість додаткових робіт не входить ціна за раму та блок дизеля, а у разі необхідності встановлення даних ТМЦ, рішення видається окремо після виїзного аудиту Замовника та надання ним погодження для їх встановлення.

Ціна робіт за договором з урахуванням цієї Специфікації №2 становить 9 911 992,37 грн. (дев'ять мільйонів дев'ятсот одинадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дві гривні 37 коп.), в тому числі ПДВ. (п. 13 Специфікації №2)

Відповідно до умов Договору №558-52-10 від 18.07.2024, після виконання першого етапу робіт, а саме розбір та дефектування, Підрядник надав Замовнику підписаний зі свого боку акт здачі-приймання виконаних робіт № 130 от 22.10.2024 на суму 3 480 000,00грн. (три мільйона чотириста вісімдесят тисяч гривень 00 копійок) в тому числі ПДВ 580 000,00 грн., а Замовник прийняв виконані роботи та підписав зазначений акт. (т.1 а.с.126).

Підрядником був виписаний рахунок на оплату №132 від 22.10.2024 на суму 3 480 000,00 грн, в тому числі ПДВ 580 000,00 грн., та наданий Замовнику для проведення оплати. (т.1 а.с.127).

21.11.2024 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі № 132 від 22.10.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості оплати в сумі 3 364 800,78 грн., в тому числі ПДВ 560 800,13 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4500049575. (т.1 а.с.128)

Додатковою угодою №2 від 20.12.2024 до Договору №558-52-10 від 18.07.2024 сторони дійшли згоди збільшити суму робіт по п.1 Специфікації №2 до Договору №558-52-10 від 18.07.2024 у розмірі 2 770 133,04 грн. Без ПДВ для виконання Додаткових робіт з капітального ремонту тепловозу маневреного ТЕМ2 №302, інв.№105167518. Відповідно до Додаткової угоди №2 вартість основних робіт без ПДВ 5 800 000,00 грн., вартість додаткових робіт без ПДВ складає 4 270 133,04 грн., з урахуванням ПДВ сума виконаних робіт складає 12 084 159,65 грн.

Також, Додатковою угодою №2 сторони домовились змінити п.9 специфікації №2 та викласти її в наступній редакції:

«9. Умови оплати за додатковими роботами:

Рама дизеля (відновлена) та Блок дизеля (відновлений): 10 (десять) календарних днів з моменту таврування та підписання Сторонами Акту приймання на території Підрядника;

Решта додаткових робіт оплачується спільно з другим етапом.».

Відповідно до умов Договору №558-52-10 від 18.07.2024 та Специфікації № 2 Підрядником був виписаний рахунок на оплату № 166 від 24.12.2024 на суму 1 710 000,00 грн. (один мільйон сімсот десять тисяч гривень 00 копійок) в тому числі ПДВ 285 000,00 грн., та наданий Замовнику для проведення оплати. (т.1 а.с.133)

22.01.2025 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі № 166 від 26.12.2024 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передплати в сумі 1 710 000,00грн., в тому числі ПДВ 285 000,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4500005097 (т.1 а.с.134).

Після завершення ремонтних робіт проведено пробну поїздку тепловозу для проведення випробувань, після якої було підписано акт від 21.02.2025, згідно якого отриманий висновок про те що тепловоз відремонтовано в обсязі капітального ремонту та він повністю придатний до експлуатації (т.1 а.с.138)

Повернення тепловозу з ремонту здійснюється силами та за рахунок Підрядника, відповідно до умов п. 5 Специфікації № 2 до Договору 558-52-10 від 18.07.2024.

Оплата за надані послуги була здійснена 12.03.2025 (платіжна інструкція №449 від 12.03.2025р.). Контрагентом зареєстровано податкову накладну № 5507 від 12.03.2025 (т.1 а.с.146-147)

Відповідно до Договору після виконання робіт Виконавець надав Замовнику підписаний зі свого боку акт здачі-приймання виконаних робіт № 20 від 13.03.2025 на суму 7 885 359,65 грн, в т.ч. ПДВ 1 314 226,61 грн., а Замовник прийняв виконані роботи та підписав зазначений акт. (т.1 а.с.141)

Роботи з капітального ремонту тепловозу маневрового ТЕМ2 №302, інв. №105167518 були завершені в обумовлені в договорі строки. Тому Підрядником був виписаний рахунок на оплату № 7 від 10.03.2025 на суму 6 175 359,65 грн., в тому числі ПДВ 1 029 226,61 грн., та наданий Замовнику для проведення оплати. (т.1 а.с.142)

08.04.2025 на розрахунковий рахунок позивача, по рахунку - фактурі № 7 від 10.03.2025 від Замовника надійшли грошові кошти в якості оплати в сумі 6 175 359,65 грн., в тому числі ПДВ 1 029 226,61 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4500020771 (т.1 а.с.158)

Додатковою угодою №3 від 10.04.2025 до Договору №558-52-10 від 18.07.2024 сторони узгодили зменшити вартість робіт з капітального ремонту тепловозу маневреного ТЕМ2 №302, інв.№105167518 на вартість металобрухту і становить 11 665 528,03 грн. ціна з ПДВ. Металобрухт, що утворився під час виконання робіт з капітального ремонту тепловозу маневрового ТЕМ2 №302, інв. № 105167518 (запасні частини, вузли, замінені відповідно до ТЗ), Замовнику не повертається, а вартість металобрухту, що підлягає відшкодуванню Підрядником Замовнику, становить 348 859,68 грн. без ПДВ згідно Додатку №1 «Акт утилізації металобрухту» до Додаткової угоди №3 до Договору № 558-52-10 від 18.07.2024р. (т.1 а.с. 98)

За результатами виконання третього етапу робіт Сторонами підписаний акт здачі-приймання виконаних робіт № 25 від 11.04.2025 на суму 277 368,38 грн., в т.ч. ПДВ 46 228,06 грн. (т.1 а.с.157)

Відповідно до п. 201.1, 201.10 Податкового кодексу України, по факту підписання акту здачі приймання робіт, була виписана податкова накладна №2 від 11.04.2025р. на суму 277 368,38 грн., в тому числі ПДВ 46 228,06 грн (т.1 а.с.12).

Через автоматизовану систему Єдине вікно подання електронних документів позивач отримав квитанцію від 23.04.2025 №9109660030 до податкової накладної №2 від 11.04.2025 (т.1 а.с.13), в якій містилась інформація про те, що відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), реєстрація податкової №2 від 11.04.2025 в ЄРПН зупинена. Податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=14.6366% "Рпоточ"=4000 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, утому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Позивач скористався своїм правом та направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено №2 від 29.04.2025, а саме: письмові пояснення вих.№29/04/2025-2 від 29.04.2025, витяг з ЄДР; витяг платника ПДВ; дозвіл №141.22.23 від 19.05.2022р.; дозвіл №140.22.23 від 19.05.2022р.; атестат виробництва № UA 2.276.340.01-22 від 06.12.2022р.; сертифікат № UA.QМ.8O107.273.01-22 від 30.09.2022; протокол №1/07-2017 від 18.07.2017р.; штатний розпис підприємства від 01.01.2024 р.; договір майнового найму №1 від 26.06.2021р.; договір оренди площі виробничих приміщень, орендодавця №09-22 від 26.09.2022р.; протокол 1 от 24.02.2016р.; протокол 2 от 28.03.2016р.; договір № 558-52-10 від 18.07.2024; картка рахунка 361; квитанція до ПН №2 від 11.04.2025; податкова накладна №2 від 11.04.2025; рахунок № 132 от 22.10.2024 р.; рахунок № 7 от 10.03.2025р.; акт здачі-приймання виконаних робіт №130 от 22.10.2024р; інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4500049575 від 21.11.2024р.; специфікація №2 від 18.07.2024р.; акт дефектування ТЕМ2 302 від 22.10.2024р.; додаток 1 до Акту дефектування; накладна в ремонт ТЕМ2 №302 перелік №20240913 від 13.09.2024р.; акт приймання в капітальний ремонт від 16.09.2024р.; лист № 3245/10-24 від 10.10.2024р.; додаткова угода №1 від 20.12.2024; ОСОБА_1 ФОП (ІПН НОМЕР_1 ); видаткова накладна № 25 від 25.11.2024 р.; платіжна інструкція № 2655 від 25.11.2024р.; прибутковий ордер (М-4) № 2986 від 25.11.2024 р.; картка рахунку 631; ОСОБА_2 ФОП (ІПН НОМЕР_2 ); договір № 2-03-2024 від 18.03.2024; видаткова накладна № 8 від 07.10.2024 р.; платіжна інструкція № 2444 від 30.10.2024р.; платіжна інструкція № 2540 від 11.11.2024р.; платіжна інструкція № 2622 від 22.11.2024р.; платіжна інструкція № 2722 від 02.12.2024р.; платіжна інструкція № 2773 від 09.12.2024р.; платіжна інструкція № 2850 від 17.12.2024р.; прибутковий ордер (М-4) № 2768 від 07.10.2024 р.; переяславська Інна Сергіївна ФОП (ІПН 3414407143); видаткова накладна № 3 від 16.12.2024 р; платіжна інструкція № 2840 від 16.12.2024р.; прибутковий ордер (М-4) № 2786 від 16.12.2024 р.; картка рахунку 631; ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП" (ЄДОПОУ 42716576); видаткова накладна № П0-0000074 від 09.12.2024 р.; платіжна інструкція № 2777 від 09.12.2024р.; платіжна інструкція № 2907 від 24.12.2024р.; прибутковий ордер (М-4) №2761 від 09.12.2024 р.; товаро транспортна накладна №09/12/24/1 від 09.12.2024; податкова накладна №74 від 09.12.2024 р; видаткової накладної № П0-00004 від 20.02.2025р.; платіжна інструкція № 386 від 04.03.2025р.; платіжна інструкція № 472 від 14.03.2025р.; прибутковий ордер (М-4) №336 від 20.02.2024 р.; картка рахунку 631; податкова накладна №3 від 20.02.2025 р; картка рахунку 631; лист № 3252/12-24 від 23.12.2024; акт огляду блоку дизеля від 24.12.2024; акт огляду рами дизеля від 24.12.2024; рахунок-фактура № 166 від 26.12.2024 р.; інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4500005097; ОСОБА_3 ФОП (код 2095900179); договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021; акт здачі-приймання виконаних робіт № 20 від 13.03.2025р.; платіжна інструкція №449 від 12.03.2025; податкова накладна № 5507 від 12.03.2025 р.; накладна від 13.03.2025; акт форми ТУ-25 про перевірку технічного стану локомотива моторовагонного поїзда , призначених для пересилки в недіючому стані; акт приймання передачі тепловозу серії ТЕМ2 №302, інв. №105167518 з ремонту від 13.03.2025 р.; акт на видачу технічної документації від 13.03.2025р.; ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ " Укрпроммаш" (ЄДОПОУ 30405136); видаткова накладна № 5 від 09.01.2025р.; платіжна інструкція № 32 від 08.01.2025р.; прибутковий ордер (М-4) №40 від 09.01.2025 р.; ОСВ рахунку 631; податкова накладна №3 від 08.01.2025 р.; видаткова накладна № 190 від 27.11.2024р.; платіжна інструкція № 2659 від 25.11.2024р.; прибутковий ордер (М-4) №2660 від 27.11.2024 р. ; обігово сальдова відомість рахунку 631; податкова накладна №9 від 25.11.2024р.;ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "Проммонтажналадка" (ЄДОПОУ 20473835); видаткова накладна № 44 від 30.12.2024р; платіжна інструкція № 3012 від 23.12.2024р;. платіжна інструкція № 3027 від 07.01.2025; прибутковий ордер (М-4) №2916 від 30.12.2024 р.; ОСВ рахунку 631; податкова накладна №2 від 23.12.2024 р.; податкова накладна №3 від 30.12.2024 р.; ОСОБА_4 ФОП (ІПН 2729400977); видаткова накладна № 12 від 10.04.2024 р.; платіжна інструкція № 973 від 10.04.2024р.; прибутковий ордер (М-4) № 1671 від 10.04.2024 р.; обігово сальдова відомість рахунку 631; накладна вимога №0000-00004 від 13.03.2025; акт пробного проїзду тепловозу від 21.02.2025 р; інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4500020771; акт здачі-приймання виконаних робіт № 25 від 11.04.2025р; акт введення в експлуатацію № 01.03 від 27.03.2025; додаткова угода № 3 від 10.04.2025 (т.1 а.с.15-32).

Позивачем від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Запорізькій області отримано Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №12820367/40297125 від 02.05.2025, яким, у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В розділі додаткова інформація зазначено, що відповідно до пп.2.3 п.2 договору N0 558-52-10 від 18.07.2024 - відсутня інформація щодо невикористаних/ демонтованих ТМЦ; Відсутня калькуляція з переліком номенклатури матеріалів для виконання робіт; Відсутня оборотно-сальдова відомість по рахунку: 201. (т.1 а.с.33-35).

Позивач направив на адресу контролюючого органу додаткові пояснення до податкової накладної №2 від 11.04.2025, реєстрація якої зупинена, в яких, крім іншого, вказав, що акт приймання-передачі невикористаних ТМЦ Замовника (залишків) не складався та не підписувався сторонами, акт повернення демонтованих б/в ТМЦ з по позиційним переліком та зазначенням кількості брухту - є додатком № 1 до Додаткової угоди №3 до Договору№558-52-10 від 18.07.2024р. та додавався до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 2 від 29.04.2025 за формою J1312603. Щодо зауваження про відсутність калькуляції з переліком номенклатури матеріалів для використання зауважуємо про наступне, що в п.1 Специфікації № 2 до Договору №558-52-10 від 18.07.2024р. зазначається : склад робіт, одиниці виміру, кількість ,ціна та сума, також специфікація містить перелік ТМЦ для обов'язкової заміни та підлягаючі ремонту при виконанні капітального ремонту тепловоза ТЕМ-2 ,який є Додатком 1 до Технічного завдання та реєстр матеріалів що застосовується під час проведення ремонту тепловозів ,який є додатком № 2 до Технічного завдання., а також надав додаткові документи: оборотно-сальдові відомості по рахунках 201 (т.1 а.с.36-39).

Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, прийнято рішення № 12840828/40297125 від 08.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 11.05.2025 в ЄРПН, за змістом якого підставою для відмови в реєстрації податкової накладної вказано ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В Розділі «Додаткова інформація» вказано, що податковим органом встановлено, що платником подано недостатній обсяг документів (фактична калькуляція), необхідних для підтвердження реальності господарської операції, що є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної (т.1 а.с.40-41).

Не погоджуючись з рішенням № 12840828/40297125 від 08.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 11.04.2025 в ЄРПН, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог, надаючи оцінку аргументам сторін, викладеним у заявах по суті справи, оцінюючи надані сторонами докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою…

..Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня…

..Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин…

..Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246).

Положеннями пункту 2 Порядку №1246 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до абзацу 10 пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, крім іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Згідно з пунктом 2-1 Порядку №1165 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) у цьому Порядку для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків використовуються такі показники:

1) показник D, який розраховується за такою формулою:

D = S/T,

де S - загальна сума сплачених платником податку та його відокремленими підрозділами сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, за період, що припадає на останні 12 звітних (податкових) періодів, які передують календарному місяцю, у якому податкову накладну/розрахунок коригування прийнято для реєстрації в Реєстрі, та за які настав граничний строк сплати суми податку на додану вартість;

T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками, визначеними статтею 193 Кодексу, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі за операціями у періоді, що припадає на останні 12 звітних (податкових) періодів, які передують календарному місяцю, у якому податкову накладну/розрахунок коригування прийнято для реєстрації в Реєстрі, та за які настав граничний строк сплати суми податку на додану вартість;

2) показник Pпоточ - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, які зареєстровані в Реєстрі у поточному календарному місяці, з урахуванням прийнятої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;

3) показник Pмакс, який розраховується за такою формулою:

Pмакс = Pнайб х 1,4,

де Pнайб - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена платником податку у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі за операціями останніх 12 звітних (податкових) періодів, які передують місяцю, в якому податкову накладну/розрахунок коригування прийнято для реєстрації в Реєстрі, та за які настав граничний строк подання декларації з податку на додану вартість.

Значення показників D, Pпоточ та Pмакс відображається в електронному кабінеті.

Згідно з положеннями пункту 3 Порядку № податкові накладні/розрахунки коригування (крім податкових накладних/розрахунків коригування, складених відповідно до пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу, у яких відображено операцію, до якої застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність», розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податків;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому прийнято для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, становить більше 10 млн. гривень;

значення показника D становить більше 0,05;

значення показника Pпоточ є менше ніж значення Pмакс;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена виключно операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД/умовним кодом товару та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором, які зазначені у врахованій таблиці даних платника податку за умови, що стосовно платника податку, який подав такі податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;

5) у податковій накладній/розрахунку коригування відображені виключно операції з продукцією/товарами, що підпадають під визначення груп 1-24 УКТЗЕД (крім підакцизних товарів), за умови, що такі накладна/розрахунок складені платником податку, який належить до мікропідприємства або малого підприємства відповідно до частини другої статті 2 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та основним видом діяльності якого є хоча б один з таких видів економічної діяльності відповідно до КВЕД (згідно переліку).

Ознаки безумовної реєстрації, зазначені у цьому підпункті, застосовуються протягом періоду дії воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні»;

6) обсяг постачання, зазначений у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній, яка підлягає наданню отримувачу (покупцю), не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку;

7) загальна сума абсолютних значень коригування на зменшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику та/або загальна сума абсолютних значень коригування на збільшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику, зазначених у поданому для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування до податкової накладної, не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку.

Обсяг операцій у поточному місяці, зазначених у зареєстрованих в Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування відповідно до підпунктів 6 і 7 цього пункту, з урахуванням обсягу операцій у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній/розрахунку коригування не перевищує 500 тис. гривень.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність».

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Як зазначено у пункті 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пункт 11 Порядку №1165 передбачає, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Таким чином, нормами податкового законодавства встановлено обов'язок платника податку на додану вартість скласти податкову накладну на дату виникнення податкових зобов'язань та зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН. Направлена податкова накладна в автоматичному режимі перевіряється на відповідність ознакам безумовної реєстрації. У випадку подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної (розрахунку коригування), що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, контролюючий орган наділений повноваженнями на здійснення автоматизованого моніторингу такої податкової накладної на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операції, а також показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. У разі коли за результатами моніторингу встановлено відповідність господарської операції хоча б одному критерію ризиковості (за виключенням випадку, коли податкова накладна направлена на реєстрацію платником податку, який відповідає хоча б одному показнику позитивної податкової історії), реєстрація податкової накладної (розрахунку коригування) зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) платнику податків надсилається квитанція, у якій в обов'язковому порядку зазначається, крім іншого, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також пропозиція надати пояснення та копії документів, необхідні для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Судом встановлено, що відповідно до отриманої позивачем квитанції, реєстрація податкової накладної зупинена у зв'язку з відповідністю платника пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Додатком №1 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості платника податку, пунктом 8 яких визначено:

«У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС».

Суд зазначає, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутні будь-які відомості щодо наявної податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення відповідної господарської операції, щодо якої здійснювалась реєстрація податкової накладної №2 від 11.04.2025, не надано таких пояснень та доказів і під час судового розгляду.

Верховний Суд у постанові від 5 січня 2021 року у справі № 640/11321/20, від 25 листопада 2022 року у справі №320/3484/21 тощо зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, це не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною 2 статті 77 КАС України.

Разом із тим, всупереч положенням частини 2 статті 77 КАС України відповідачами не доведено правомірність зупинення реєстрації податкової накладної, складеної позивачем.

При цьому, слід зазначити, що віднесення платника податку до переліку ризикових не є безумовною підставою для зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки згідно з пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку, наведеного вище, у кожному випадку зупинення реєстрації податкової накладної з цих підстав необхідно доводити наявність податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення відповідної господарської операції, за якою реєструється податкова накладна.

Також суд звертає увагу, що, запропонувавши позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, у тому числі у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень і копій документів, контролюючий орган не визначив конкретного переліку документів, які він вважає належними та достатніми для прийняття позитивного рішення.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків та переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Пропозиція контролюючого органу про надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної без наведення переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття позитивного рішення, призводить до ситуації невизначеності та необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Наведене відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, висловленій, зокрема, у постанові від 21.05.2019 по справі №0940/1240/18, постанові від 14.05.2019 по справі №817/1356/18, від 10.04.2020 у справі №819/330/18, від 14.12.2022 у справі №560/11825/21 тощо.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначений Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за № 1245/34216 (далі - Порядок №520).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 (тут і в подальшому в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 вказаного порядку передбачено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Відповідно до пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Таким чином, процедура розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН передбачає можливість направлення платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.

Саме у такий спосіб контролюючий орган може усунути невизначеність щодо обставин господарської операції, які на думку контролюючого органу є ризиковими і підлягають підтвердженню, та переліку документів, які необхідно подати платнику для спростування виявлених ризиків та позитивного вирішення питання про реєстрацію спірної податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Таким чином, процедура розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, передбачає можливість направлення платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.

Саме у такий спосіб контролюючий орган може усунути невизначеність щодо обставин господарської операції, які на думку контролюючого органу є ризиковими і підлягають підтвердженню, та переліку документів, які необхідно подати платнику для спростування виявлених ризиків та позитивного вирішення питання про реєстрацію спірної податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

З матеріалів справи судом встановлено, що підставою для відмови в реєстрації спірної податкової накладної в оскаржуваному рішенні вказано: ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Водночас, посилання контролюючого органу в оскаржуваному рішенні на ненадання позивачем фактичної калькуляції є безпідставними, оскільки в додаткових поясненнях позивач повідомив про те, що калькуляції не складались та не підписувались сторонами.

Всупереч обов'язку, встановленого статтею 77 КАС України, відповідачами не доведено правомірність відмови в реєстрації податної позивачем податкової накладної в ЄРПН.

Також слід зазначити, що вищенаведені норми Порядку №520 містять орієнтовний перелік документів, необхідних для розгляду комісією регіонального рівня питання про прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, який може відрізнятись для кожної конкретної господарської операції з урахуванням специфіки діяльності платника податків, особливостей здійснення господарської операції (наприклад, поставка, товару, робіт або послуг), події, за якою складено податкову накладну (дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг) тощо.

Судом встановлено, що позивач подав до податкового органу пояснення та копії документів щодо господарської операції, реєстрацію податкової накладної по якій зупинено, у тому числі, всі документи згідно переліку, зазначеного контролюючим органом в повідомленні з пропозицією про надання додаткових документів..

Водночас, комісія регіонального рівня, за результатами розгляду пояснень та доданих документів, прийняла рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, не обґрунтувавши неможливість реєстрації спірної податкової накладної на підставі поданих позивачем документів.

Верховний Суд у справі №360/2460/20 за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Суд зазначає, що недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкових накладних призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим не обмеженої дискреції.

Вказане, на думку суду, призвело до прояву суб'єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов'язки, мета яких - реєстрація податкової накладної.

Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постанові від 10.04.2020 у справі №819/330/18 (адміністративне провадження №К/9901/65222/18).

Суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.

Таким чином, зважаючи на виконання платником податку обов'язку щодо підтвердження господарської операції, та враховуючи те, що, запропонувавши подати підтверджуючі документи, контролюючий орган не вказав їх конкретного переліку та, у подальшому, не обґрунтував неможливість розблокування реєстрації податкової накладної на підставі поданих позивачем документів, суд дійшов висновку, що підстави для відмови в реєстрації податкової накладної №2 від 11.04.2025 були відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення прийнято необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо доводів відповідача 1 стосовно сумнівів у реальності господарської операції, суд зазначає, що, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Указана позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16 вересня 2022 року у справі №380/7736/21, від 07 грудня 2022 року у справі №500/2237/20, від 17 травня 2023 року у справі №140/14282/20 тощо.

Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суд зазначає таке.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, нормами Порядку №1246 визначено компетенцію ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Суд враховує сталу судову практику (постанови Верховного Суду від 24.01.2019 у справі №806/2978/17, від 16.05.2019 у справі № 812/1312/18, від 14.08.2019 у справі №0640/4434/18 та від 23.01.2020 у справі №0840/2979/18 тощо), відповідно до якої критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

Слід зазначити, що порядок реєстрації податкових накладних не передбачає право контролюючого органу діяти на власний розсуд, адже Порядком №1246 унормовано підстави відмови в реєстрації податкової накладної, і якщо такі підстави відсутні, контролюючий орган повинен зареєструвати подану платником податкову накладну. Отже такі повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки контролюючого органу - зареєструвати податкову накладну або вмотивованим рішенням відмовити в її реєстрації, за законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Отже, такі повноваження контролюючого органу не є дискреційними.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права (постанови Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №360/2460/20, від 27.10.2022 у справі №360/3253/20, від 25.11.2022 у справі №320/3484/21 тощо).

Таким чином, враховуючи висновки суду про протиправність оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації в ЄРПН податкової накладної №2 від 11.04.2025, складеної позивачем, та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №2 від 11.04.2025.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження поданими до матеріалів справи письмовими доказами, є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).

Відповідно до положень Закону України «Про судовий збір», обґрунтована сума судового збору за подання даного позову до суду становить 3 028,00 грн, інших судових витрат не заявлено.

Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішення ГУ ДПС у Запорізькій області та про необхідність зобов'язання ДПС України вчинити певні дії для умов відновлення порушеного права, суд доходить до висновку про необхідність стягнення понесених позивачем судових витрат зі сплати судового збору по 1 514,00 грн з кожного з них пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12840828/40297125 від 08.05.2025.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» податкову накладну №2 від 11.04.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 514,00 грн (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень 00 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 514,00 грн (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД", місцезнаходження: 69067, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Демократична, буд. 73; код ЄДРПОУ 40297125.

Відповідач 1 - Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663.

Відповідач 2 - Державна податкова служба України, місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 43005393.

Повне судове рішення складено 04.08.2025.

Суддя М.О. Семененко