Рішення від 04.08.2025 по справі 280/4178/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

04 серпня 2025 року о/об 11 год. 50 хв.Справа № 280/4178/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.168, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 37941997)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в поверненні ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 8500,00 грн., сплаченого згідно платіжної інструкції (квитанції) №0.0.3751301449.1 від 09.07.2024; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі в сумі 8500,00 грн., сплаченого згідно платіжної інструкції (квитанції) №0.0.3751301449.1 від 09.07.2024.

Позивач у позові зазначив: «… 09 липня 2024 року ОСОБА_1 (Позивач) придбала у ОСОБА_2 житловий будинок літ. А з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Вказаний факт підтверджується укладеним договором купівлі-продажу від 09.07.2024 року, який був посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Вовк І.І. (копія долучається). За умовами договору, вартість придбаного будинку становить 850 000 грн. При нотаріальному посвідченні вищезазначеного договору купівлі-продажу будинку Позивачем на вимогу нотаріуса було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі продажу, що склало 8 500 (вісім тисяч п'ятсот гривень), що підтверджується платіжною інструкцією (квитанцією) № 0.0.3751301449.1 від 09 липня 2024 року (копія долучається). Проте, пізніше, вже після укладення вищезазначеної угоди Позивач з'ясувала, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна - був сплачений нею безпідставно, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, оскільки вона: придбала нерухоме майно вперше, ніколи раніше вона не набувала право власності на будь-яке інше нерухоме майно (вищевказаний факт підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 415743561 від 28.02.2025 року) в приватизації нерухомого майна участі не приймала (вищевказаний факт підтверджується копією довідки за вих. № 26/07-21 від 21.03.2025 року) Отже, з врахуванням вищезазначених обставин Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою від 26.03.2025 року щодо повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 8 500 грн. як безпідставно/помилково сплаченого нею. До вказаної заяви Позивачем був наданий необхідний пакет документів, які підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна відповідно до п. 15-2 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій». Натомість, листом № 0800-0505-8/34655 від 10.04.2025 року (який був направлений Відповідачем Укрпоштою та отриманий представником Позивача 21.04.2025 року), - Позивача повідомлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, відповідно до ст. 19 Конституції України зобов'язано діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Оскільки, Порядком № 1740 не передбачено право органів Пенсійного фонду України приймати рішення щодо звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, відповідні повноваження у Головного управління відсутні. Також Відповідачем повідомлено, що враховуючи те, що при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна від 09.07.2024 року № 3727, за результатом розгляду наданих Позивачем документів не було встановлено підстав для звільнення Позивача від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збір сплачено у розмірі встановленому Законом, підстави для повернення сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 8 500 грн відсутні (копія листа долучається). Отже, не погоджуючись з відмовою в поверненні збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 8 500 грн, Позивач вимушена звернутись до суду з вказаним позовом. …».

Позивач просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому зазначено: «… ОСОБА_1 09.07.2024 року на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку, засвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Вовк І.І., придбала у власність житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею - 70,2 кв.м., житловою площею - 33,8 кв.м., розташований на земельній ділянці площею 0,099 га, кадастровий номер 2310100000:07:079:0175 При укладенні Договору Позивачем сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% вартості від придбаного нерухомого майна в розмірі 8500,00 грн., що підтверджується квитанцією від 09.07.2024 № 0.0.3751301449.1. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та надання йому подання про повернення безпідставно сплаченого збору з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу. За результатами розгляду заяви, Головним управлінням, листом № 0800-0505-8/34655 від 10.04.2025 року повідомлено Позивачу, що оскільки, при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна від 09.07.2024 року № 3727, за результатами розгляду документів не було встановлено підстав для звільнення від слати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збір сплачено у розмірі, встановленому Законом, то підстави для повернення сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 8500,00 грн, відсутні. …».

Відповідач проти позову заперечував.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області (надалі - третя особа) подано до суду письмові пояснення, в яких зазначено: «… Відповідно до пункту 5 Порядку № 787, у разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи дистанційного обслуговування "Клієнт казначейства-Казначейство» формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до Порядку № 787 та подає його до відповідного Головного управління Державної казначейської служби України за місцем зарахування платежу до бюджету. Враховуючи вищевикладене, за наявності підстав для задоволення позову, подання на повернення грошових коштів ОСОБА_1 має бути сформовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та подано в електронній формі до Головного управління засобами системи дистанційного обслуговування. …».

Третя особа просила суд врахувати її пояснення.

Позивачем подано до суду письмові пояснення, в яких зазначено: «… Позивач стверджує, що на момент укладення нею 24.04.2024 року угоди купівлі-продажу житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , - вона придбала житло вперше, - тобто до 24.04.2024 року вона не мала та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя). В якості підтвердження вказаного факту Позивачем до позовної заяви в якості письмових доказів долучено пакет документів, передбачений підпунктом в пункту 15- 2 Порядку № 1740, а саме: - Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 415743561 від 28.02.2025 року; - Довідку Районної Адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району за вих. № 26/0721 від 21.03.2025 року, в якій вказані місця реєстрації ОСОБА_1 в період з 26.05.2004 року - по теперішній час, і зазначено, що остання своє право на приватизацію не використала. Звертаємо увагу суду, що Позивач, 1987 року народження, в своєму дитинстві не мала місця реєстрації, а відповідно до положень ст. 29 ЦК України проживала разом і своїми з батьками за адресою АДРЕСА_3 . Позивач вперше зареєструвала місце свого проживання (за адресою АДРЕСА_3 ) - лише у 26.05.2004 році при отриманні паспорта Громадянина України. Відсутність факту реєстрації Позивача за адресою проживання її батьків до 24.05.2004 року підтверджується Довідкою Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради за вих. № 06.4-1202/387 від 25.06.2025 року. …».

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.05.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 14.07.2025 по 03.08.2025 перебував у відпустці.

Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Як з'ясовано судом і не заперечується учасниками справи, ОСОБА_1 09.07.2024 за Договором купівлі-продажу житлового будинку (посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Юнусовою Г.В. та зареєстрованого в реєстрі за №3727) придбано будинок, який розташовано за адресою: АДРЕСА_2 .

Судом досліджено «Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта», «Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності», які підтверджують придбання позивачем будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , та відсутність іншої житлової нерухомості.

Кошти у сумі 8500,00 грн. сплачені ОСОБА_1 . Платіжною інструкцією від 09.07.2024 за №0.0.3751301449.1 (як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі-продажу) - зараховані до Державного бюджету України за кодом класифікації доходів бюджету 24140500 - «Сплата збору з операції купівлі-продажу нерухомого майна», отримувач коштів - Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 37941997.

Позивач звернувся до відповідача з листом про повернення коштів.

Листом від 10.04.2025 за №0800-0505-8/34655 відповідачем була надана відповідь на вказаний лист позивача про відмову в поверненні коштів, в якій зазначено: "... Порядком № 1740 передбачено повернення виключно помилково або надміру господарських сум операцій. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів орган Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, як територіальний зобов'язано центрального органу виконавчої влади, відповідно до ст. 19 Конституції України Конституцієюдіяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Пенсійного та законами України. Оскільки, Порядком № 1740 не передбачено право органів державне фонду України приймати рішення щодо звільнення від сплати збору на обов'язкове повноваження пенсійне у страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, відповідні Головного управління відсутні. продажу За нерухомого таких обставин, враховуючи те, що при нотаріальному посвідченні договору купівлі - документів не майна від 09.07.2024 року № 3727, за результатом розгляду наданих Вами було встановлено підстав для звільнення Вас від сплати збору на обов'язкове повернення державне пенсійне страхування, збір сплачено у розмірі, встановленому Законом, підстави для купівлі - продажу сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій нерухомого майна в розмірі 8500,00 грн відсутні. ...".

Судом досліджено надані позивачем: Інформацію Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради №06.4-12/02/159 від 11.03.2025; Інформацію районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району №26/07-21 від 21.03.2025; Інформацію Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради №06.4-12/02/387 від 25.06.2025.

Вирішуючи по суті переданий на розгляд публічно-правовий спір суд з урахуванням зазначеного вище виходить з наступного.

Як зазначено у п.9 ч.1 ст.1 Закону України №400/97-ВР від 26.06.1997 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України. Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками цього збору за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса. Нотаріуси щокварталу, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом, подають до органів Пенсійного фонду України за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса звіт про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна, включаючи інформацію про вартість такого майна та суму сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та за формою, визначеними Кабінетом Міністрів України. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на запит Пенсійного фонду України та його територіальних органів, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки України, нотаріусів, адвокатів надається у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.2 Закону України №400/97-ВР від 26.06.1997 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Згідно з п.15-1 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», затвердженого 03.11.1998 постановою Кабінету Міністрів України №1740 (надалі - «Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Відповідно до п.15-2 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо: б) право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"; в) особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року); г) особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Як передбачено п.15-3 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір. Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15-1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса. Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах “в» і “г» пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначені «Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженим 03.09.2013 наказом Міністерства фінансів України №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182 (надалі - «Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів»).

Пунктом 5 «Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» передбачено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства. (…).

Відповідно до пп.2 п.4 «Положення про Державну казначейську службу України», затвердженого 15.04.2015 постановою Кабінету Міністрів України №215, казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема: (…); здійснює повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (…).

Факт придбання ОСОБА_1 будинку в АДРЕСА_2 підтверджується: Договором купівлі-продажу житлового будинку, укладеним 09.07.2024 та посвідченим приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Юнусовою Г.В., зареєстрованим в реєстрі за №3727; Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта; Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Інших відомостей, зокрема, про наявність у власності позивача іншого нерухомого майна (житла) чи про придбання ним такого майна, немає.

На момент сплати позивачем збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна відсутній порядок і практика оформлення нотаріальних договорів без сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно з вимогами «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій».

Оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (у зв'язку з реорганізацією територіальних органів Пенсійного фонду України) покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.168, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 37941997), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в поверненні ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 8500,00 грн., сплаченого згідно платіжної інструкції (квитанції) №0.0.3751301449.1 від 09.07.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі в сумі 8500,00 грн., сплаченого згідно платіжної інструкції (квитанції) №0.0.3751301449.1 від 09.07.2024.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 04.08.2025.

Суддя О.О. Прасов