Рішення від 04.08.2025 по справі 280/3458/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2025 року Справа № 280/3458/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

- визнати дії відповідача щодо відмови виключення з розрахунку пенсії позивача періодів заробітної плати з 01.07.2000 по 31.08.2000 року замість періоду з 01.03.2020 року по 30.04.2020 року (2 міс)., з 01.01.2002 по 31.12.2002 року замість періоду з 01.01.2003 року по 31.12.2003 року, (12 міс), та з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року (30 міс), замість 01.01.2015 року по 30.06.2017 року, (30 міс) протиправними;

- зобов'язати провести відповідний перерахунок пенсії, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією, починаючи з 12 січня 2024 року.

Позовна заява подана представником позивача Ларченко Ю.О., яка діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від 16.09.2024 серія АР №1197697.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та з 17.01.2024 отримує пенсію за віком відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). У березні 2025 року Управлінням на виконання рішення суду по справі №280/8736/24 позивачу було проведено перерахунок пенсії, розмір якої склав 3702,38 грн. Також утворилась переплата у виплаті пенсії в сумі 2483,23 грн за період з 01.01.2024 по 31.03.2025 року. При цьому при розрахунку пенсії було враховано періоди роботи з 01.07.2000 року по 31.08.2000 року та з 01.01.2002 року по 10.01.2003 року, з яких періоди з 01.07.2000 року по 31.08.2000 року та з 01.01.2002 року по 10.01.2003 року взято в розрахунок з показником заробітної плати 0,0 з тієї причини, що у відповідача відсутнє підтвердження сплати підприємством страхових внесків за даний період. 17.03.2025 позивач звернулась до відповідача із заявою про оптимізацію з розрахунку заробітної плати даного періоду, проте відповідач у виключенні даного періоду з розрахунку заробітної плати відмовив. З даними діями позивач не згодна, вважає їх протиправними та такими, що порушують гарантоване Конституцією та законодавством України право на соціальний захист. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 06.05.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, витребувано докази по справі.

15.05.2025 відповідач подав витребувані докази та відзив на позовну заяву, в якому висловлює незгоду із заявленими позовними вимогами та зазначає, що за правилами частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Так, оптимізація заробітку - це виключення його невисоких коефіцієнтів, що сприяє підвищенню індивідуального коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії особи. З періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, період оптимізації обирається автоматизованим способом. Законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень. Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-ІV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Водночас, закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії. У справі, що розглядається, первинне призначення пенсії позивачці відбулося з 21.08.2023, тому, виключити (оптимізувати) з розрахунку заробітної плати періоди роботи з 01.07.2000 по 31.08.2000 та з 01.01.2002 по 31.12.2002, 01.01.2009 року по 30.06.2011 роки немає законних підстав. Позивачем не доведено, що відповідач при здійсненні оптимізації обчислення пенсії позивача взяв більш невигідні для нього періоди. Окрім того, проведення оптимізації пенсії здійснюється відповідачем у визначений законодавцем термін та не може бути змінений. Виходячи із вищезазначеного, дії відповідача не суперечать чинному законодавству України, тому, підстави для задоволення вимог позивачки повністю відсутні. Просить відмовити у задоволенні позову.

На підставі матеріалів справи суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Управлінні, з 21.08.2023 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №280/8736/24, яке набрало законної сили 27.02.2025, зобов'язано Управління зарахувати до загального страхового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в ТОВ "Енерготранзит" з 01.07.2000 по 31.08.2000 та з 01.01.2002 по 10.01.2003, провести відповідний перерахунок пенсії, починаючи з 12.01.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.

В березні 2025 року Управлінням, на виконання рішення суду №280/8736/24, було проведено перерахунок пенсії позивача із врахуванням періодів роботи з 01.07.2000 по 31.08.2000 та з 01.01.2002 по 10.01.2003, внаслідок перерахунку пенсії її розмір склав 3702,38 грн.

На відповідне звернення позивача із заявою про оптимізацію в розрахунку заробітної плати, відповідач листом від 26.03.2025 №4724-4528/Б-02/8-0800/25 повідомив позивача про те, що за матеріалами електронної пенсійної справи позивачу з 21.08.2023 призначена пенсія за віком згідно Закону №1058-IV з урахуванням страхового стажу 34 роки 08 місяців 26 днів. З 12.01.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії та його страховий стаж складає 35 років 11 місяців 06 днів. Виключити (оптимізувати) з розрахунку заробітної плати періоди роботи з 01.07.2000 по 31.08.2000 та з 01.01.2002 по 10.01.2003 немає законних підстав.

Позивач вважає, що Управління має провести перерахунок його пенсії, виключивши з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоди з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.01.2002 по 31.12.2002 та з 01.01.2009 по 30.06.2011, згідно абз.2 ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, починаючи з 12.01.2024, що стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон №1058-IV.

Відповідно до абзаців 1-3 частини статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Відповідно до абзаців 1-3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Абзаци 4-5 вказаної норми передбачають, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Аналіз змісту абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV дозволяє зробити висновок, що законодавцем передбачено два варіанти виключення періодів страхового стажу.

Перший варіант передбачає виключення періодів страхового стажу передбачених лише абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону.

У цьому випадку закон допускає можливість виключення періодів незалежно від перерв.

До таких періодів належать ті, протягом яких особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

Другий варіант передбачає можливість виключення будь-якого періоду страхового стажу.

Водночас, у цьому випадку передбачено можливість виключення лише безперервного періоду страхового стажу - підряд.

При цьому, в обох випадках періоди, які виключаються, не можуть перевищувати 60 календарних місяців страхового стажу, а виключення окремих періодів страхового стажу передбачене в цілях обчислення пенсії, яке здійснюється при її призначенні, і не є самостійною підставою для перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, чинним законодавством передбачено можливість виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії до 60 календарних місяців страхового стажу та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі лише при призначенні пенсії.

Таким чином, закріплена в абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути повторно проведена при перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а, від 19.03.2021 у справі № 345/3150/16-а.

Позивачем заявлено вимогу зобов'язати Управління провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виключивши з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії періоди з 01.07.2000 по 31.08.2000 року замість періоду з 01.03.2020 року по 30.04.2020 року (2 міс)., з 01.01.2002 по 31.12.2002 року замість періоду з 01.01.2003 року по 31.12.2003 року, (12 міс), та з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року (30 міс), замість 01.01.2015 року по 30.06.2017 року, (30 міс), починаючи з 12.01.2024.

За матеріалами електронної пенсійної справи позивачці з 21.08.2023 призначена пенсія за віком згідно Закону №1058-IV з урахуванням страхового стажу 34 роки 08 місяців 26 днів.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.10.2024 по справі №280/8736/24, яке набрало законної сили 27.02.2025, зобов'язано Управління зарахувати до загального страхового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в ТОВ "Енерготранзит" з 01.07.2000 по 31.08.2000 та з 01.01.2002 по 10.01.2003, провести відповідний перерахунок пенсії, починаючи з 12.01.2024, з урахуванням раніше виплачених сум».

Вищезазначене рішення суду виконано органом Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку.

З 12.01.2024 позивачці проведено перерахунок пенсії, внаслідок чого її страховий стаж складав 35 років 11 місяців 06 днів.

Отже, судом встановлено, що відповідно до статті 40 Закону №1058-IV пенсію позивача обчислено із середньомісячної заробітної плати за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 28.02.2022 при страховому стажі 35 років 11 місяців 06 днів (256 місяці).

З періоду, за який враховується заробітна плата, 189 місяців, виключено періоди в межах 10% тривалості страхового стажу з 01.01.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2015 по 31.12.2015, з 01.01.2016 по 31.12.2016, 01.01.2017 по 31.07.2017, 01.03.2020 по 31.12.2020, 01.01.2021 по 31.12.2021, 01.01.2022 по 28.02.2022, які складають 67 місяців.

Враховуючи вищевикладене, Управлінням, з періоду, за який враховується заробітна плата, виключено періоди в межах 10% тривалості страхового стажу, які складають 67 місяців.

Водночас, позивачем не доведено, що відповідач при здійсненні оптимізації обчислення пенсії позивача взяв більш невигідні для нього періоди. Крім того, проведення оптимізації здійснюється відповідачем у визначений законодавством термін та не може бути змінений.

Окремо, суд вважає за належне зазначити, що Верховний Суд в постанові від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а дійшов такого висновку:

« порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у ст. 40 Закону № 1058-ІV й абзацом 1 ч. 1 цієї статті передбачив врахування для обчислення пенсії заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.

Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Водночас закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії».

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову в задоволені позову.

З урахуванням положень статті 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в позові розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 04.08.2025.

Суддя М.О. Семененко