04 серпня 2025 рокуСправа № 280/6490/25
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Новікова І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Набережний квартал 119» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
28 липня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Набережний квартал 119» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління ДПС Запорізькій області (Відповідача) про опис майна у податкову заставу від 17.05.2023 №373/08-01-13-05-14 в частині опису у податкову заставу трансформаторної підстанції літ.Б загальною площею 51.5 м кв, яка розташована за адресою: 69002, Україна, м.Запоріжжя, вул.Поштова, буд.119 А, реєстраційний номер об'єкту 1790238623101;
зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області (Відповідача) вжити відповідних заходів на виключення записів щодо трансформаторної підстанції літ.Б загальною площею 51.5 м кв, яка розташована за адресою 69002, Україна, м.Запоріжжя, вул.Поштова, буд.119 А, реєстраційний номер об'єкту 1790238623101 згідно з Актом опису майна, на яке поширюється право податкової застави від 26.09.2023 серія та номер : 322/08-01-13-05-14, з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Відповідно п.4 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Суддя, дослідивши матеріали адміністративного позову, дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у пункті 24 свого рішення від 20 липня 2006 року в справі «Сокуренко і Стригун проти України» зазначив, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 згаданої Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів».
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суд зазначає, що під час визначення предметної юрисдикції справ необхідно виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу.
Суд зазначає, що органи державної влади та/або їх посадові особи можуть бути як суб'єктами приватних правовідносин, так і суб'єктами публічних правовідносин. Причому статус державних чи місцевих органів влади визначається виключно нормами публічного права, незалежно від того, які права - цивільні чи публічні вони мають намір реалізувати.
У даній справі спір пов'язаний з реалізацією майнових прав та інтересів ОСББ «Набережний квартал 119», зокрема права власності на об'єкт - трансформаторна підстанція літ. Б загальною площею 51.5 м кв, яка розташована за адресою: 69002, Україна, м. Запоріжжя, вул. Поштова, буд. 119-А.
Позивач обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги зазначає, що він не може належним чином зареєструвати право власності на такий об'єкт, оскільки на нього було накладено обтяження ГУ ДПС у Запорізькій області у вигляді податкової застави.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідач у таких відносинах владних управлінських функцій щодо позивача не здійснює. Права, за захистом яких звернувся до суду позивач, виникають із цивільних (майнових) правовідносин.
Так, суд звертає увагу, що рішення Головного управління ДПС Запорізькій області про опис майна у податкову заставу від 17.05.2023 №373/08-01-13-05-14 в частині опису у податкову заставу трансформаторної підстанції літ.Б, загальною площею 51.5 м кв, яка розташована за адресою: 69002, Україна, м.Запоріжжя, вул.Поштова, буд.119 А, реєстраційний номер об'єкту 1790238623101, було прийнято відносно платника податків ТОВ «УКРБУДІНВЕСТ», якому на той момент і належала на праві власності трансформаторна підстанція.
Суд зазначає, що Головне управління ДПС Запорізькій області владно-управлінських рішень відносно ОСББ «Набережний квартал 119» не вчиняла, а рішення про опис майна у податкову заставу від 17.05.2023 №373/08-01-13-05-14 не стосується останнього.
При цьому, придбання позивачем трансформаторної підстанції не робить ОСББ «Набережний квартал 119» учасником публічно-правових відносин, оскільки права за захистом яких позивач звертається до суду стосується виключно права власності на трансформаторну підстанцію та належного оформлення права власності на такий об'єкт.
У даному випадку публічно-правові відносини між ОСББ «Набережний квартал 119» та ГУ ДПС у Запорізькій області відсутні, а спір стосується усунення перешкод у користуванні позивачем належним йому майном.
За приписами статті 385 Цивільного кодексу України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Відтак, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, створеною власниками квартир чи нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Згідно з частиною другою статті 4 Господарського процесуального кодексу України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Таким чином, спір позивача - юридичної особи із Головним управлінням ДПС у Запорізькій області щодо права користування та розпорядження своїм майном, яке, в свою чергу, є предметом податкової застави, не є публічно-правовим.
Вказане повністю узгоджується зі статтею 2 ГПК України, яка завданням господарського судочинства визначає справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно частиною 3 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.
Частиною 6 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 21, 170, 241, 248, 256 КАС України, суд
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі №280/6490/25 за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Набережний квартал 119» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити Об'єднанню співвласників багатоквартирних будинків «Набережний квартал 119» його право на звернення з позовом до суду в порядку господарського судочинства.
Копію ухвали надіслати на адресу позивача.
Роз'яснити позивачу, що його повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її підписання.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова