04 серпня 2025 року о/об 10 год. 00 хв.Справа № 280/4090/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до: 1.Запорізької обласної державної адміністрації (проспект Соборний, буд.164, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 00022504), 2.Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації (проспект Соборний, буд.164, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 44638516),
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Запорізької обласної державної адміністрації (надалі - відповідач-1), Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації (надалі - відповідач-2), в якій позивач просить суд: 1) визнати бездіяльність відповідачів-1,2 протиправною; 2) зобов'язати відповідачів-1,2 внести повні дані до електронної трудової книжки позивача за період роботи з 30.06.2021 моменту незаконного звільнення до 19.06.2024 фактичного поновлення на посаді, та подати всі дані для правильного обліку його трудового та страхового стажу до Пенсійного фонду України, Державної податкової служби України, з метою приведення у відповідність відомостей, що не приймаються через електронний кабінет платника податків та для приведення у відповідність Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; 3) стягнути з відповідачів-1,2 на користь позивача завдану моральну шкоду у розмірі 600000,00 грн.
У позовній заяві зазначено наступне: «… Наказом № 92-к від 24.06.2021 Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації, мене 30.06.2021 було незаконно звільнено з посади заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та дорожнього господарства вказаного Департаменту, у зв'язку з його ліквідацією Третім апеляційним адміністративним судом 11.07.2022 винесено постанову в адміністративній справі № 280/6459/21 за моїм позовом до Запорізької обласної державної адміністрації та її Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури, яким мене поновлено на посаді заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та дорожнього господарства вказаного Департаменту, стягнуто на мою користь середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 184 833,14 грн., яке відразу набрало законної сили. Вказане рішення апеляційного суду Запорізькою обласною державною адміністрацією та його Департаментом виконано тільки 19.06.2024. Фактично три роки я була позбавлена права на працю, що гарантовано ст. 43 Конституції України, яке передбачає, що кожен має право на можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Через незаконне звільнення, я була позбавлена на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що гарантоване ст. 48 Конституції України. Три роки незаконного звільнення позбавили мене забезпечувати себе та свою сім'ю достатнім харчуванням, одягом та житлом, так як після звільнення, я не змогла знайти достойної роботи, яка могла забезпечити цим потребам. На протязі трьох років, через незаконне звільнення, я перебувала в уразливому та пригніченому стані внаслідок душевного дискомфорту, переживань, страждань, приниження честі, гідності та ділової репутації. Через це, ускладнилось моє особисте життя через марнування часу на самостійне відстоювання своїх прав та законних інтересів внаслідок важкого матеріального становища. Не маючи постійних засобів для існування, не маючи власного житла, маючи на утриманні двох малолітніх дітей, не маючи грошових коштів для забезпечення себе професійною правничою допомогою, була вимушена перебуваючи у стані вагітності самостійно захищати свої права на працю та законні інтереси під час війни в країні. Через відсутність джерела доходу була вимушена з м. Запоріжжя переїхати до м. Вінниця у пошуку заробітку для забезпечення себе та своїх дітей. Через цей переїзд порушились мої нормальні життєві зв'язки та стосунки з оточуючими людьми. Крім цього, мій душевний дискомфорт, переживання та страждання пригнічувався саме умисним невиконанням рішення апеляційного суду Запорізькою обласною державною адміністрацією та його Департаментом починаючи з 11.07.2022. … Наслідком вищевказаних тривалих умисних дій відповідачів, за період між рішенням суду та моїм фактичним поновленням на посаді відсутня частина даних в моїй електронній трудовій книжці, облікових даних Пенсійного фонду та Податкової служби, таким чином не обраховується вірно мій трудовий та страховий стаж. Вже після поновлення на посаді, я неодноразово зверталась до відповідачів з проханням подати до відповідних органів відомості щодо вірного обчислення мого трудового та страхового стажу з 30.06.2021 - моменту незаконного звільнення. На теперішній час, за повідомленням відповідачів такі дані не можливо внести. Обставини через котрі сталися дані порушення відбулися з вини відповідачів, котрі умисно не виконували на протязі 2 років рішення суду апеляційної інстанції. Таким чином, незаконне звільнення мене ЩЕ призвело до втрати моїх соціальних та трудових гарантій як працівника, невірного обчислення мого трудового та страхового стажу з 30.06.2021, що НАРАЗІ призводить до зменшення оплати праці, певних соціальних виплат підчас лікарняного, відпусток, матеріальної допомоги, тощо, а також при майбутньому пенсійному оформленні та забезпеченні. У зв'язку із чим, територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 62024080100007319 за ч. 1 ст. 172 КК України про кримінальне правопорушення вчинене за фактом грубого порушення відповідачами законодавства про працю. Згідно повідомлення Відповідача 2 від 22.11.2024 (лист № 0631/01) він, як правонаступник, вичерпав всі можливі інструменти та механізми, передбачені чинним законодавством України, які б надали можливість внести відповідні зміни у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з метою приведення у відповідність відомостей, що не приймаються через електронний кабінет платника податків. З даною протиправною бездіяльністю я не згодна, вважаю їх вирішення на законних підставах шляхом звернення відповідачів до контролюючих органів у сфері пенсійного та податкового законодавства. Також, відповідачем 2 порушено вимоги чинного законодавства України щодо належного ведення обліку трудової діяльності працівника в електронній формі. Відповідно статті 48 КЗпП України облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". На вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов'язковому порядку не пізніше п'яти днів після прийняття на роботу. Роботодавець на вимогу працівника зобов'язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі. Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України. Постанова Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 №1084 "Про затвердження Порядку подання відомостей про трудову діяльність працівника в електронній формі" регламентує процедуру подання роботодавцями відомостей про трудову діяльність працівників до Пенсійного фонду України в електронному вигляді. Відповідно до пункту 3 Порядку облік трудової діяльності ведеться з метою забезпечення накопичення, зберігання та використання інформації про набуті працівником стаж роботи, освіту, кваліфікацію для підтвердження наявного трудового стажу під час укладання трудового договору, призначення пенсій та для інших цілей, передбачених законодавством. Пунктом 4 Порядку встановлено, що відомості про трудову діяльність працівника зберігаються в складі персональної облікової картки застрахованої особи у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, передбаченого частиною третьою статті 20 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Під час організації та ведення обліку трудової діяльності забезпечується проведення процедур і заходів контролю та верифікації даних, моніторингу змін індивідуальних відомостей, захисту інформації, технологічного і програмного забезпечення, зокрема від несанкціонованого доступу, що застосовуються під час ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до положення про його ведення. Відомості про трудову діяльність працівника подаються Пенсійному фонду України через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України у вигляді копій передбачених законодавством документів, виготовлених шляхом сканування з обов'язковим накладенням страхувальником або працівником кваліфікованого електронного підпису. Зазначені відомості можуть бути подані також в оцифрованому вигляді (пункт 6 Порядку). Згідно з статтею 235 Кодексу законів про працю України, роботодавець зобов'язаний не лише поновити працівника на посаді, але й забезпечити відновлення записів про трудову діяльність. Також, Відповідачі порушили норми чинного законодавства та принципи правонаступництва, передбачені статтями 104, 107, 108, 110 Цивільного кодексу України, що регулює порядок передачі прав і обов'язків у разі ліквідації юридичної особи. Таким чином, через моє незаконне звільнення з займаної посади та тривалого умисного не виконання судового рішення щодо поновлення на посаді, призвели до неповного обліку моїх даних у трудовій електронній книжці та обліку страхового стажу, що суттєво впливає на мої виплати під час теперішньої трудової діяльності на посаді в Донецькій обласній військовій адміністрації та у подальшому під час розрахування соціальних та пенсійних виплат. Згідно зі статтею 237-1 Кодексу законів про працю України визначає відшкодування роботодавцем моральної шкоди. Відшкодування роботодавцем моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушено його законні права, факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством. Згідно повідомлень відповідачів від 07 та 08.05.2025, вони відмовляються добровільно відшкодувати мені завдану моральну шкоду, усунути зазначені вище порушення, котрі призвели до цього через їх недбалість та умисного ухилення від виконання рішення суду, що наразі призводить ще до більших моїх душевних страждань через явну несправедливість, зневагу до Законів України та до життя людини. Через встановлені в судовому порядку порушення допущені відповідачами, рішення яких набрало законної сили, я три роки була позбавлена права на працю, що гарантовано ст. 43 Конституції України. … Дії котрі завдали мені моральну шкоду, окрім вище зазначеного є незаконне звільнення та як наслідок перебування на протязі трьох років без належного грошового забезпечення, умисне тривале невиконання рішення суду про поновлення на роботі протягом двох років, затримка у виплаті середнього заробітку за час вимушеного прогулу, неподання даних до електронної трудової книжки, реєстрів Пенсійного фонду та Податкової служби, та як наслідок невірного обрахування трудового та страхового стажу з 30.06.2021 призводить НАРАЗІ до зменшення оплати праці, певних соціальних виплат, лікарняного, відпусток, тощо, а також при майбутньому пенсійному оформленні та забезпеченні. Такі дії відповідачів спричинили у мене: - Глибокі душевні страждання, пов'язані з тривалим порушенням моїх трудових прав. Затримкою у виконанні судового рішення на два роки позбавила мене стабільного доходу, що спричинило психологічний стрес, втрати нормальних життєвих зв'язків, котрі були сформовані за період проживання у м. Запоріжжі, вимушеному переїзду до іншого міста у пошуках заробітку, необхідністю прикласти додаткових зусиль для організації свого життя та своїх дітей. - Через незаконне звільнення, тривале не поновлення на посаді та затримка у виплаті середнього заробітку за час вимушеного прогулу призвели до погіршення мого матеріального стану, що викликало затяжну тривогу та стрес, спричинило душевні страждання, пов'язані із неможливістю забезпечити звичний рівень життя. - додаткові зусилля та витрати часу для захисту своїх прав на поновлення на раніше займаній посаді, неодноразові звернення до суду, виконавчих органів, правоохоронних органів тощо, тривала боротьба за реалізацію своїх прав змусила мене витрачати час, нерви та матеріальні ресурси. - відсутність записів обліку трудової діяльності в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб, реєстрів Пенсійного фонду та Податкової служби, не правильно обрахований трудовий та страховий стаж ускладнює мою трудову діяльність та вже сьогодні впливає на соціальні гарантії, так як працюючи зараз невірно обраховується мій стаж, впливаючи на заробітну плату та у майбутньому на пенсійне забезпечення та соціальні виплати. Зазначене створює додаткову тривогу та занепокоєння. Разом з тим, протягом періоду невиконання судового рішення про моє поновлення на роботі я перебувала у стані вагітності та народила дитину. Невиконання судового рішення створювало постійний стрес, занепокоєння за своє майбутнє та матеріальне становище, що вплинуло на мій емоційний стан. Це, у свою чергу, становило ризик для мого здоров'я та здоров'я дитини. Окрім того, така ситуація позбавила мене можливості підготуватися до пологів у спокійних умовах і зосередитися на потребах новонародженої дитини, що спричинило додаткові моральні страждання. Цей період супроводжувався значними емоційними переживаннями, пов'язаними із фінансовою нестабільністю та відсутністю визначеності в роботі. Протягом періоду умисного невиконання судового рішення я була змушена не лише піклуватися про новонароджену дитину, яка потребувала грудного вигодовування, але й виховувати малолітню дитину віком 9 років. Стресова ситуація, викликана у незаконному звільнені та затримкою виконання судового рішення, позбавила мене можливості забезпечити спокійні умови для грудного вигодовування, що створювало ризики для здоров'я немовляти. Грудне вигодовування вимагає стабільного психологічного стану матері. Постійний стрес, спричинений незаконним звільненням та невиконанням судового рішення, негативно впливав на цей процес. Через стрес виникли труднощі з лактацією, ускладнило забезпечення новонародженої дитини належним доглядом (медичні документи додаю). Також, я не могла повноцінно виконувати свої материнські обов'язки щодо старшої дитини через емоційне виснаження та постійне занепокоєння за своє майбутнє, що також завдало мені додаткових моральних страждань, значно посилювало моральне навантаження. Замість можливості зосередитися на своїх обов'язках як матері двох дітей і своєму здоров'ї, я була змушена витрачати час, матеріальні ресурси і енергію на захист своїх прав та законних інтересів з часу незаконного звільнення 30.06.2021, що потребувало значних інтелектуальних, матеріальних і емоційних ресурсів. Через зазначені вище незаконні дії відповідачів, була вимушена на протязі трьох років знаходитись у постійному пошуку неофіційного заробітку, так як офіційний пошук через Центр зайнятості та інші легальні канали пошуку роботи, не дали позитивного результату. Також, у зв'язку із скрутним фінансовим становищем через відсутність роботи, я не користувалася послугами професійного адвоката у трудових спорах, а була змушена самостійно вивчати норми законодавства, писати численні звернення, скарги, листи та процесуальні документи для захисту своїх прав. Цей процес тривав тривалий період і потребував значних інтелектуальних, емоційних, матеріальних і фізичних зусиль, що призвело до постійного виснаження, негативного впливу на мій психологічний стан, що супроводжувався душевними стражданнями, які я зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою відповідачів, вчинених відносно мене та моїх дітей. Також, вказані протиправні дії відповідачів сприяли у приниженні моєї професійної честі та гідності, а також втраті ділової репутації, котру я створювала на протязі 10 років професійного зростання. Моя висока професійна діяльність та бездоганна репутація підтверджується неодноразовими заохочуваннями, повагою серед колективу, зразковою поведінкою, дисциплінованістю, особистою роботою над собою, вдосконаленням, бажанням навчатися та розвиватися, кар'єрним просуванням та відсутністю дисциплінарних стягнень. Втрата моєї ділової репутації через незаконне звільнення створило негативний образ мене як працівника серед моїх минулих та теперішніх колег. Усе це призвело та наразі призводить до постійного емоційного виснаження, тривоги та душевних переживань, які я переживала протягом періоду незаконного звільнення та умисного затягування поновлення на роботі, та тривають досі через поновлення моїх прав і законних інтересів як працівника. Постійне звернення до органів влади та підготовка юридичних документів ускладнили моє особисте та повсякденне життя, особливо в умовах необхідності одночасного догляду за новонародженою дитиною та виховання малолітньої дитини віком 9 років. Крім того, через відсутність власного житла, я змушена користуватися орендованим житлом, що створює додатковий матеріальний і моральний тягар. Незаконне звільнення та невиконання судового рішення позбавило мене законного джерела доходу, що ускладнило забезпечення основних потреб моєї сім'ї. Також, за період незаконного звільнення з 30.06.2021 по 19.06.2024 я була позбавлення як працівник отримувати допомогу від роботодавця при народженні дитини, матеріальну допомоги на оздоровлення під час відпусток, матеріальну допомогу під час вирішення соціально-побутових потреб, та інших видів матеріального та технічного забезпеченні, котрі надаються працівнику та котрі наразі за рішенням суду не входять у відшкодування під час вимушеного прогулу, справа № від 280/6640/24, постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року, що суттєво вплинуло на мій матеріальний стан та душевні страждання. … Окрім того, я зазнала моральних страждань у вигляді постійного почуття несправедливості, хвилювань, пов'язаних із захистом своїх прав, емоційного та фізичного виснаження, що НАРАЗІ потребує справедливого відшкодування. Мої моральні страждання виразились у тяганині при розгляді звернень, складності ситуації в яку я потрапила, ступеня вразливості, збільшення реакції на стрес, необхідності захищати свої права у судовому порядку, що призвело до порушення звичайного режиму життя, непередбачених матеріальних витрат на звернення до суду. Вищий господарський суд від 15.02.2017 у справі №903/486/16, аналгія ЄСПЛ, зробив висновок, що відповідно до практики ЄСПЛ право заявника на відшкодування моральної шкоди у випадку надмірно тривалого невиконання остаточного рішення, за що держава несе відповідальністю, презумується, і її розмір в аналогічних справах ЄСПЛ встановлювався на рівні 3000 Євро, та в залежності від ситуації, що досліджується можливо збільшується, тому для деталізація розрахунку спричиненої мені моральної шкоди, окрім зазначеного мною вище, додатково необхідно разом з іншим зазначити: 1. Глибокі душевні страждання через незаконне звільнення та тривалу боротьбу за поновлення моїх порушених прав та законних інтересів. Порушення трудових прав викликало у мене стрес, тривогу та зневіру через втрату роботи. Невиконання рішення суду вплинуло на психологічний стан під час вагітності, що підвищило ризики для мого здоров'я та здоров'я дитини. Я зазнала моральних страждань, пов'язаних із неможливістю забезпечити належний догляд для новонародженої дитини. Перебуваючи від цього в уразливому та пригніченому стані, не маючи постійних засобів для існування, не маючи власного житла, маючи на утриманні двох малолітніх дітей, не маючи грошових коштів для забезпечення себе професійною правничою допомогою, була вимушена перебуваючи у стані вагітності самостійно захищати свої права на працю та законні інтереси під час війни в країні. Через відсутність джерела доходу була вимушена з м. Запоріжжя переїхати до м. Вінниця у пошуку заробітку для забезпечення себе та своїх дітей. Зазначені дії та процеси, котрі призвели до моральних страждань я оцінюю в суму компенсації: 170 000 грн. 2. Погіршення матеріального стану та витрати часу на захист своїх прав. Втрата стабільного доходу через незаконне звільнення призвела до неможливості забезпечити базові потреби сім'ї. Самостійне ведення судової справи без адвоката вимагало значних інтелектуальних, матеріальних і емоційних зусиль. За період незаконного звільнення з 30.06.2021 по 19.06.2024 була позбавлення отримання допомогу при народженні дитини, матеріальну допомоги на оздоровлення під час відпусток, лікарняних, матеріальну допомогу під час вирішення соціально-побутових потреб, та інших видів матеріального та технічного забезпеченні, котрі надаються працівнику. Вимушена була готувати та надсилати чисельні звернення нехтуючи своїм особистим часом, своїх малолітніх дітей та своєї родини, витрачаючи на це грошові кошти. Зазначені дії та процеси, котрі призвели до моральних страждань я оцінюю в суму компенсації: 150 000 грн. 3. Психологічний тиск через відсутність власного житла та втрати ділової репутація. Додаткове емоційне навантаження в умовах моєї фінансової нестабільності, посилила відсутність власного житла. Незаконне звільнення вплинуло на мою репутацію як працівника, що вплинуло на подальшу кар'єру, пошук роботи та теперішнього працевлаштування. Втрата моєї ділової репутації через незаконне звільнення створило негативний образ мене як працівника серед моїх минулих та теперішніх колег, втрати нормальних життєвих зв'язків, котрі були сформовані за період проживання у м. Запоріжжі, вимушеному переїзду до іншого міста у пошуках заробітку, необхідністю прикласти додаткових зусиль для організації свого життя та своїх дітей. Зазначені дії та процеси, котрі призвели до моральних страждань я оцінюю в суму компенсації: 140 000 грн. 4. Стрес та душевні страждання спричинені через неналежний догляд за дітьми, родиною та особистим життям. Тривале судове провадження відбувалося з 30.06.2021 та під час вагітності, догляду за немовлям і виховання старшої дитини. Постійні хвилювання та стрес вплинули на якість мого життя та сімейний добробут. Через стрес виникли труднощі з лактацією, ускладнило забезпечення новонародженої дитини належним доглядом. Наслідком тривалих умисних дій відповідачів, за період між рішенням суду та моїм фактичним поновленням на посаді відсутня частина даних в моїй електронній трудовій книжці, облікових даних Пенсійного фонду та Податкової служби, таким чином не обраховується вірно мій трудовий та страховий стаж, що впливає на мій матеріальний стан та наразі такі дані не можливо змінити та внести. Вказане призводить до зменшення оплати праці, певних соціальних виплат підчас лікарняного, відпусток, тощо, а також при майбутньому пенсійному оформленні та забезпеченні. Зазначені дії та процеси, котрі призвели до моральних страждань та у зв'язку із цим відшкодування моральної шкоди я оцінюю в суму компенсації: 140 000 грн. На підставі викладеного, виходячи з міркувань розумності, виваженості та справедливості, прошу Суд визнати факт завдання мені моральної шкоди внаслідок незаконного звільнення та тривалого невиконання судового рішення, порушення мої прав і законних інтересів, та стягнути з відповідачів солідарно завдану моральну шкоду у розмірі 600 000,00 грн., що буде цілком еквівалентною завданим мені моральним стражданням, враховуючи умисний та тривалий характер порушень і їх наслідки. Розрахунок сум завданої мені моральної шкоди, окрім суб'єктивного мого оцінювання та особистих відчуттів, котрі з правової точки зору потребують експертного підтвердження, шляхом призначення відповідної експертизи, розрахований мною з урахуванням 1080 днів незаконного звільнення, помножений на середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 705,47 грн. за один робочий день, розрахований апеляційним судом під час ухвалення рішення у справі № 280/6459/21 та на мій погляд є прямо пропорційним завданій мені моральній шкоді. ...».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… За результатами опрацювання позовної заяви, облдержадміністрація вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне. Щодо неналежного Відповідача (облдержадміністрації) по справі Перша позовна вимога ОСОБА_1 щодо облдержадміністрації полягає у «визнанні бездіяльності відповідачів 1, 2 протиправною та зобов'язати їх внести повні дані до моєї електронної трудової книжки за період роботи з 30.06.2021 моменту незаконного звільнення до 19.06.2024 фактичного поновлення на посаді, та подати всі дані для правильного обліку мого трудового та страхового стажу до Пенсійного фонду України, Державної податкової служби України, з метою приведення у відповідність відомостей, що не приймаються через електронний кабінет платника податків та для приведення у відповідність Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування» Проте, облдержадміністрація у даній справі є неналежним відповідачем, оскільки вищевказана позовна вимога стосується виключно прав та обов'язків Департаменту, як державного органу з яким Позивач раніше перебував у трудових відносинах. Рішення щодо трудових відносин працівників структурних підрозділів приймає керівник відповідного структурного підрозділу, а не голова облдержадміністрації. ОСОБА_1 у трудових відносинах з облдержадміністрацією ніколи не перебувала. … Додатково зазначаємо, що Департамент діяв у суворій відповідності до статті 19 Конституції України, яка зобов'язує органи державної влади діяти виключно в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом. Відсутність результату у вигляді технічного внесення відповідних даних до реєстрів є наслідком існуючих обмежень правового регулювання та відсутності передбачених законодавством процедур, а не наслідком протиправної бездіяльності. Щодо стягнення моральної шкоди … Позивачем в позові зазначено, що : «…через незаконне звільнення, тривале не поновлення на посаді та затримка у виплаті середнього заробітку за час вимушеного прогулу призвели до погіршення мого матеріального стану, що викликало затяжну тривогу та стрес, спричинило душевні страждання, пов'язані із неможливістю забезпечити звичний рівень життя…» Варто зазначити, що аналіз позовної заяви підтвердження таких обставин позивачем не надано належних і допустимих доказів, як того вимагають приписи процесуального законодавства. Навпаки, викладені у позовній заяві твердження не лише не знаходять свого підтвердження в наданих матеріалах, а й суперечать відомостям, що містяться у відкритих джерелах, використання яких, відповідно до частини третьої статті 78 КАС України, не потребує доказування. … Відповідно до поданої виправленої декларації від 02.04.2025 за 2024 рік (ІНФОРМАЦІЯ_2) в розділі «11. Доходи, у тому числі подарунки» суб'єкт декларування, а саме ОСОБА_1 , зазначає доходи, які отримані нею та членами її сім'ї за 2024 рік. Сукупний дохід суб'єкта декларування та членів сім'ї суб'єкта декларування за 2024 рік становить: 1 685 021 грн. Крім того, до матеріалів позовної заяви позивачем додано медичний висновок від 20.06.2023 складений за результатами консультації лікаря-мамолога, зазначений медичний документ сам по собі не є достатнім доказом існування причинно-наслідкового зв'язку між встановленим станом здоров'я Позивача та діями чи рішеннями відповідачів. Як на підставу виникнення моральної шкоди, Позивачем зазначено тривале невиконання судових рішень по поновленню його на роботі та стягнення суми середнього заробітку за час затримки виконання рішення. Разом з тим, Позивачем не доведено, якими саме діями чи бездіяльністю йому спричинено моральну шкоду кожним конкретним відповідачем. Позивач посилається на загальні норми та обставини. …».
Відповідач-1 проти позовної заяви заперечував.
Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… 11.07.2022 Третім апеляційним адміністративним судом було винесено постанову по справі № 280/6459/21 за позовом ОСОБА_1 до Запорізької обласної державної адміністрації та Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації, в якій: визнано протиправним та скасовано наказ Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації від 24.06.2021 № 92-к «Про звільнення ОСОБА_1 » з посади заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та дорожнього господарства Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької облдержадміністрації у зв'язку з його ліквідацією; поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та дорожнього господарства Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації; стягнуто з Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01.07.2021 і по 11.07.2022 року у розмірі 184 833,14 грн, що визначений без утримання податків й інших обов'язкових платежів. Наказом Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації від 19.06.2024 № 39-к «Про поновлення на посаді ОСОБА_1 » поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та зв'язку Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації. Надалі, 17.07.2024 ОСОБА_1 звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Запорізької обласної державної адміністрації, Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації (справа № 280/6640/24), в якому просила: зобов'язати відповідачів виплатити суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 12.07.2022 року по 18.06.2024 року (включно) у розмірі 356 967,82 грн. за 506 робочих днів; зобов'язати відповідачів виплатити неотриману матеріальну (грошову) допомогу до щорічних основних відпусток за 2021, 2022 та 2023 роки у розмірі 46561,02 грн; зобов'язати відповідачів виплатити неотриману матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки у розмірі 62081,36 грн.; зобов'язати відповідачів виплатити індексацію на суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 12.07.2022 року по 18.06.2024 року (включно) у розмірі 5958,45 грн.; зобов'язати відповідачів виплатити суму індексації заробітної плати за минулі роки починаючи з березня 2018 року по липень 2022 року у розмірі 15745,84 грн.; зобов'язати відповідачів виплатити недоотриману суму за 44 календарних дні щорічної основної та додаткових відпусток та за суму грошової допомоги за 2024 рік у розмірі 7261,16 грн. Надалі, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.08.2024 по справі № 280/6640/24 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково: стягнуто з Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації на середній заробіток за затримку виконання рішення суду (постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2022 по справі № 280/6459/21) за період з 12.07.2022 по 18.06.2024 у розмірі 353 440,47 грн.; в решті позовних вимог відмовлено. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 у вищевказаній справі, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.08.2024, в частині не задоволених вимог щодо виплати індексації за період з 01.07.2021 по 11.07.2022, скасовано та в цій частині заявлених вимог прийнято нову постанову: зобов'язано Департамент інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію на суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 01.07.2021 по 11.07.2022 у розмірі 7 773,80 грн. В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.08.2024 по справі № 280/6640/24, залишено без змін. Вважаємо за необхідне зазначити про те, що Запорізькою обласною державною адміністрацією та Департаментом інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації виконано всі судові рішення у повному обсязі. Виходячи з вищевикладеного, окремо хочемо зазначити, що затримка виконання судового рішення по справі № 280/6459/21 у розрізі поновлення ОСОБА_1 була об'єктом публічно-правового спору у справі № 280/6640/24, судове рішення згідно з постановою останнього набрало законної сили та виконано у повному обсязі. Стосовно позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо невнесення повної інформації до електронної трудової книжки за період з 30.06.2021 по 19.06.2024 (часу незаконного звільнення до фактичного поновлення на посаді) та зобов'язання вчинити дії з метою внесення достовірних відомостей до Пенсійного фонду України, Державної податкової служби України та відповідного реєстру застрахованих осіб для належного обліку трудового і страхового стажу позивача та усунення розбіжностей в електронному кабінеті платника податків, Департамент вважає за необхідне вказати про таке. … Як вже раніше було зазначено, на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2022 по справі №280/6459/21, ОСОБА_1 було поновлено на посаді 19.06.2024 (наказ Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації №39-к «Про поновлення на посаді ОСОБА_1 »). Починаючи з 21.06.2024 Департаментом неодноразово подавався звіт, а саме Додаток 5 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Проте, останній був відхилений, оскільки електронна система подачі звітності ДПС не приймає звіт за минулі роки від третього правонаступника (поновлення на посаді відбулося в іншому структурному підрозділі, який опосередковано є правонаступником Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 20508189) та правонаступником Управління стратегічних галузей виробництва Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44574751)). Надалі, Департамент звернувся листом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, на який отримав відповідь, що згідно з Законами України від 04.07.2013 №404-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» та від 04.07.2013 №406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» з 01.10.2013 адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі стосовно звітності страхувальників, здійснює Державна податкова служба України. У подальшому Департаментом було направлено відповідний лист до Вознесенівської Державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо розгляду питання про внесення відповідних змін у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з метою приведення у відповідність відомостей, що не приймаються через електронний кабінет платника податків, або повідомити про альтернативні інструменти та механізми, що дадуть можливість внести відповідні зміни. 05.11.2024 Департаментом отримано відповідь від Головного управління ДПС у Запорізькій області, за змістом якого повідомлено, що згідно з п. 4 розд. І Порядку заповнення та подання податковими агентам Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 із змінами та доповненнями подання, зокрема, страхувальником Податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за період, у якому проводилась процедура припинення, здійснюється до завершення таких процедур (державної реєстрації припинення юридичної особи та/або державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця). Згідно з розділом ІІІ Порядку в рядку 034 - вказується код за ЄДРПОУ ліквідованого платника єдиного внеску у разі подання правонаступником Розрахунку з типом «Уточнюючий» за осіб, що перебували в трудових відносинах чи відносинах цивільно-правового характеру з платником єдиного внеску, який ліквідований. Відповідно до реєстраційних даних інформаційно - комунікаційної системи податкового органу, по підприємству Департамент промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 20508189) до ЄДР 23.11.2021 внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи без правонаступника. Як наслідок, страхувальник (роботодавець), щодо якого внесений запис до ЄДР про державну реєстрацію припинення без правонаступника, може виправити помилки в раніше поданій звітності по єдиному внеску лише до дати зняття з обліку в Головному управління ДПС у Запорізькій області. Надалі, Департаментом було ініційовано звернення з відповідним листом до Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в частині зазначення правонаступника. 18.11.2024 Департаментом отримано відповідь на вищевказаний лист, у якому зазначено, що 23.11.2021 після проведення процедури ліквідації, в порядку та на умовах визначених чинним законодавством до ЄДР був внесений запис №1001031110019007995 про державну реєстрацію припинення Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації в результаті його ліквідації. Крім того вказано, що Законом про реєстрацію не передбачено внесення змін до відомостей про юридичну особу після державної реєстрації її припинення. З огляду на викладене, слід зазначити, що Департамент інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації вживав усіх можливих і передбачених законодавством заходів для забезпечення внесення достовірної інформації щодо поновлення позивача на посаді до відповідних державних реєстрів, зокрема - Реєстру застрахованих осіб, електронного кабінету платника податків, а також до органів Пенсійного фонду України та Державної податкової служби України. Разом із тим, виконання таких дій виявилося технічно та юридично неможливим з огляду на обставини, що не залежать від волі чи компетенції Департаменту, а саме: факт ліквідації юридичної особи (Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 20508189), про що 23.11.2021 внесено відповідний запис до ЄДР без зазначення правонаступника; відсутність правового механізму внесення змін до звітності ліквідованої юридичної особи, про що чітко зазначено у відповіді Головного управління ДПС у Запорізькій області, а також підтверджено положеннями Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 4; неможливість внесення змін до ЄДР після державної реєстрації припинення юридичної особи, що прямо передбачено положеннями Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та підтверджено листом Департаменту надання адміністративних послуг Запорізької міської ради. Таким чином, Департамент діяв у суворій відповідності до статті 19 Конституції України, яка зобов'язує органи державної влади діяти виключно в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом. Відсутність результату у вигляді технічного внесення відповідних даних до реєстрів є наслідком існуючих обмежень правового регулювання та відсутності передбачених законодавством процедур, а не наслідком протиправної бездіяльності. Враховуючи зазначене, вважаємо, що позовні вимоги щодо визнання бездіяльності Департаменту протиправною є необґрунтованими та такими, що не відповідають фактичним обставинам і вимогам чинного законодавства. Що стосується позовних вимог у частині стягнення моральної шкоди, Департамент вважає за необхідне акцентувати увагу на такому. … Таким чином, відповідальність за шкоду вимагає встановлення складу правопорушення, елементами якого є шкода, протиправна поведінка, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду. Факт наявності моральної шкоди потребує доведення у встановленому законом порядку, оскільки така шкода є самостійним видом шкоди, і умовою цивільно-правової відповідальності. … Окрім того, аналіз змісту поданої позовної заяви свідчить про посилання позивача на перебування у складному матеріальному становищі. Водночас, на підтвердження таких обставин позивачем не надано належних і допустимих доказів, як того вимагають приписи процесуального законодавства. Навпаки, викладені у позовній заяві твердження не лише не знаходять свого підтвердження в наданих матеріалах, а й суперечать відомостям, що містяться у відкритих джерелах, використання яких, відповідно до частини третьої статті 78 КАС України, не потребує доказування. Так, відповідно до щорічної декларації за 2023 рік, поданої ОСОБА_2 - чоловіком позивача, який обіймає посаду прокурора відділу у Вінницькій обласній прокуратурі, у розділі 12 пункту 4 вказано на наявність у позивача готівкових коштів у сумі 4 000 доларів США. Окрім цього, чоловіком позивача згідно декларації за 2024 рік у розділі «Грошові активи» вказані готівкові кошти у розмірі 45 000 доларів США. Більше того, відповідно до аналогічної щорічної декларації самого позивача за 2024 рік, у цьому ж розділі зазначено наявність готівкових коштів у сумі 10 000 доларів США. До того ж, відповідно до поданих декларацій, сукупний дохід позивача як суб'єкта декларування, а також членів її сім'ї у 2024 році становить 1 685 021 грн. З огляду на викладене, з урахуванням презумпції достовірності інформації, відображеної в деклараціях відповідно до положень Закону України «Про запобігання корупції», у суду відсутні об'єктивні підстави ставити під сумнів фактичний матеріальний стан позивача. З огляду на зазначене, твердження про перебування позивача у скрутному матеріальному становищі не лише не підкріплене доказами, а й спростовується офіційними даними з публічних декларацій. Додатково звертаємо увагу суду на те, що посада прокурора, яку обіймає чоловік позивача, передбачає гарантований рівень матеріального забезпечення, що прямо передбачено пунктом 3 частини 2 статті 87 Закону України «Про прокуратуру». Окремо зауважимо, що у випадку, якщо наведені у деклараціях відомості не відповідають дійсності, такі дії можуть бути кваліфіковані за статтею 366-2 Кримінального кодексу України, як умисне внесення суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 500 до 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Узагальнюючи викладене, вважаємо, що наведені позивачем твердження про перебування у складному матеріальному становищі є безпідставними, не підтверджені належними доказами та, враховуючи зазначені обставини, вводять суд в оману щодо дійсного фінансового стану особи. Крім того, до матеріалів позовної заяви позивачем додано медичний висновок від 20 червня 2023 року, складений за результатами консультації лікаря-мамолога, відповідно до якого у позивача діагностовано запальний процес (лактостаз) у лівій молочній залозі, що виник на тлі лактаційного кризу. Водночас зазначений медичний документ сам по собі не є достатнім доказом існування причинно-наслідкового зв'язку між встановленим станом здоров'я позивача та діями чи рішеннями відповідачів, які, за твердженням позивача, спричинили їй моральні страждання. … Таким чином, наведене не може вважатися достатнім і обґрунтованим доказом на підтвердження факту спричинення позивачу моральної шкоди з вини відповідачів. Враховуючи вищенаведене, позивач належних та допустимих доказів спричинення їй моральної шкоди, внаслідок протиправної бездіяльності відповідачів, також причинно-наслідкового зв'язку між, як вважає позивач, завданою їй моральної шкоди та допущеної з боку відповідача бездіяльністю, яка це спричинила, суду не надано. Всі доводи позивача щодо завдання моральної грунтуються виключно на припущеннях та не підтверджені належними та допустимими доказами. …».
Відповідач-2 проти позовної заяви заперечував.
Судом вивчено: відповідь позивача на відзиви на позовну заяву; інші процесуальні документи учасників справи.
Ухвалою судді від 09.06.2025 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.2021 у справі №280/6459/21 відмовлено в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Запорізької обласної державної адміністрації, Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації про: визнання протиправним та скасування розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації від 20.05.2021 № 343 «Про зміну структури та штатної чисельності структурних підрозділів обласної державної адміністрації» (зі змінами); визнання протиправним та скасування наказу Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації від 24.06.2021 № 92-к, яким 30.06.2021 позивача було звільнено з посади заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та дорожнього господарства Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації у зв'язку з його ліквідацією; поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та дорожнього господарства Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації; стягнення з Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з дати звільнення і до дня ухвалення судом рішення у справі.
Однак, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2022 у справі №280/6459/21 задоволено частково апеляційну скаргу ОСОБА_1 - рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року - скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації від 24.06.2021 № 92-к, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, та прийнято в цій частині нову постанову. Позов ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації від 24.06.2021 № 92-к, яким 30.06.2021 ОСОБА_1 було звільнено з посади заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та дорожнього господарства Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації у зв'язку з його ліквідацією. Поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та дорожнього господарства Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації. Стягнуто з Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01 липня 2021 року і до 11 липня 2022 року у розмірі 184 833,14 грн. (сто вісімдесят чотири тисячі вісімсот тридцять три гривні чотирнадцять копійок), що визначений без утримання податків й інших обов'язкових платежів. В решті позовних вимог - відмовлено. В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року - залишено без змін.
Наказом Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації від 19.06.2024 за №39-к «Про поновлення на посаді ОСОБА_1 » поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу транспорту та зв'язку управління транспорту та зв'язку Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.08.2024 у справі №280/6640/24 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Запорізької обласної державної адміністрації, до Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації - стягнуто з Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 середній заробіток за затримку виконання рішення суду (постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2022 по справі № 280/6459/21) за період з 12.07.2022 по 18.06.2024 у розмірі 353 440, 47 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Однак, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №280/6640/24 залишено без задоволення апеляційну скаргу Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2024 року у справі №280/6640/24, в частині не задоволених вимог щодо виплати індексації за період з 01.07.2021 по 11.07.2022 - скасовано та в цій частині заявлених вимог прийнято нову постанову. Зобов'язано Департамент інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію на суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 01.07.2021 по 11.07.2022 у розмірі 7773,8 грн. В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2024 року у справі №280/6640/24 - залишено без змін.
У листі Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації від 22.11.2024 за №0631/01 на адресу ОСОБА_1 зазначено: «… Департамент інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації (далі - Департамент) надає Вам додаткову інформацію щодо вжиття всіх можливих заходів, передбачених чинним законодавством України, задля врегулювання питань, окреслених у Вашому зверненні від 02.10.2024. В силу вимог статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Як вже раніше було зазначено, на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2022 по справі №280/6459/21, Вас було поновлено на посаді 19.06.2024 (наказ Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації №39-к «Про поновлення на посаді ОСОБА_1 »), Починаючи з 21.06.2024 Департаментом неодноразово подавався звіт, а саме Додаток 5 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Проте, останній був відхилений, оскільки електронна система подачі звітності ДПС не приймає звіт за минулі роки від третього правонаступника (поновлення на посаді відбулося в іншому структурному підрозділі, який опосередковано є правонаступником Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 20508189) та правонаступником Управління стратегічних галузей виробництва Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44574751)). Надалі, Департамент звернувся листом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, на який отримав відповідь, що згідно з Законами України від 04.07.2013 №404-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» та від 04.07.2013 №406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» з 01.10.2013 адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі стосовно звітності страхувальників, здійснює Державна податкова служба України. У подальшому Департаментом було направлено відповідний лист до Вознесенівської Державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо розгляду питання про внесення відповідних змін у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з метою приведення у відповідність відомостей, що не приймаються через електронний кабінет платника податків, або повідомити про альтернативні інструменти та механізми, що дадуть можливість внести відповідні зміни. 05.11.2024 Департаментом отримано відповідь від Головного управління ДПС у Запорізькій області, за змістом якого повідомлено, що згідно з п. 4 розд. І Порядку заповнення та подання податковими агентам Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 із змінами та доповненнями подання, зокрема, страхувальником Податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого Єдиного внеску за період, у якому проводилась процедура припинення, здійснюється до завершення таких процедур (державної реєстрації припинення юридичної особи та/або державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця). Згідно з розділом III Порядку в рядку 034 - вказується код за ЄДРПОУ ліквідованого платника єдиного внеску у разі подання правонаступником Розрахунку з типом «Уточнюючий» за осіб, що перебували в трудових відносинах чи відносинах цивільно-правового характеру з платником єдиного внеску, який ліквідований. Відповідно до реєстраційних даних інформаційно - комунікаційної системи податкового органу, по підприємству Департамент промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 20508189) до ЄДР 23.11.2021 внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи без правонаступника. Як наслідок, страхувальник (роботодавець), щодо якого внесений запис до ЄДР про державну реєстрацію припинення без правонаступника, може виправити помилки в раніше поданій звітності по єдиному внеску лише до дати зняття з обліку в Головному управління ДПС у Запорізькій області. Надалі, Департаментом було ініційовано звернення з відповідним листом до Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в частині зазначення правонаступника. 18.11.2024 Департаментом отримано відповідь на вищевказаний лист, у якому зазначено, що 23.11.2021 після проведення процедури ліквідації, в порядку та на умовах визначених чинним законодавством до ЄДР був внесений запис №1001031110019007995 про державну реєстрацію припинення Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Запорізької обласної державної адміністрації в результаті його ліквідації. Крім того вказано, що Законом про реєстрацію не передбачено внесення змін до відомостей про юридичну особу після державної реєстрації її припинення. Крім того, зі змісту Вашого звернення було поставлено питання сплати за тимчасовими листками непрацездатності, на що Департамент повідомляє про таке. 28.10.2024 Департаментом скеровано до вебпорталу Пенсійного фонду України заяву-розрахунок №4463 8516-2024-15, що містить інформацію про листок непрацездатності АЛД №945323 виданий на Ваше ім'я у період тимчасової непрацездатності з 21.06.2024 по 28.06.2024, проте вказана заява-розрахунок була відхилена. Надалі, Департаментом було ініційовано звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо причин відхилення вищевказаної заяви-розрахунку. 19.11.2024 Департаментом отримано відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за змістом якої вказано, що періоди трудової діяльності, які виключаються із розрахункового періоду для обчислення страхової виплати, визначені п. З Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266. Час вимушеного прогулу працівника, який за рішенням суду поновлений на роботі, із розрахункового періоду для обчислення страхової виплати не виключається. Як наслідок, заява-розрахунок №44638516-2024-15 відхилена у зв'язку з невірним розрахунком страхової виплати, нарахованої Вам на підставі листка непрацездатності АЛД №945323. Проте, Департамент не має змоги внести відповідні зміни до вищевказаного розрахунку страхової виплати, так як розрахунковий період, який опосередковано включає виплату за час тимчасової непрацездатності, охоплює період вимушеного прогулу, що наразі є предметом публічно-правового спору, який перебуває на розгляді Третього апеляційного адміністративного суду (справа №280/6640/24), що в кінцевому унеможливлює сплату за відповідною заявою-розрахунком, так як рішення у зазначеній справі не набрало законної сили. Враховуючи вищезазначену інформацію, надану державними органами, Департамент повідомляє Вас, що вичерпав всі можливі інструменти та механізми, передбачені чинним законодавством України, які б надали можливість внести відповідні зміни у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з метою приведення у відповідність відомостей, що не приймаються через електронний кабінет платника податків. Крім того, Департамент вважає за необхідне зазначити, що сплата належних Вам виплат за період тимчасової непрацездатності може бути проведена лише з моменту набрання законної сили рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.08.2024 по справі №280/6640/24. У разі незгоди з даною відповіддю Ви маєте право на оскарження згідно чинного законодавства України. …».
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі (у тому числі електронні документи у системі «Електронний суд»).
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
1) Відповідно до ст.48 Кодексу законів про працю України облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". На вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов'язковому порядку не пізніше п'яти днів після прийняття на роботу. Роботодавець на вимогу працівника зобов'язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі. Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.3 «Порядку обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі», затвердженого 27.11.2019 постановою Кабінету Міністрів України №1084 (надалі - «Порядок обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі»), облік трудової діяльності ведеться з метою забезпечення накопичення, зберігання та використання інформації про набуті працівником стаж роботи, освіту, кваліфікацію для підтвердження наявного трудового стажу під час укладання трудового договору, призначення пенсій та для інших цілей, передбачених законодавством.
За п.4 «Порядку обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі» відомості про трудову діяльність працівника зберігаються в складі персональної облікової картки застрахованої особи у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, передбаченого частиною третьою статті 20 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Під час організації та ведення обліку трудової діяльності забезпечується проведення процедур і заходів контролю та верифікації даних, моніторингу змін індивідуальних відомостей, захисту інформації, технологічного і програмного забезпечення, зокрема від несанкціонованого доступу, що застосовуються під час ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до положення про його ведення.
У п.5 «Порядку обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі» зазначено: «5. Відомості про трудову діяльність працівника включають: 1) відомості, що дають змогу ідентифікувати особу: унікальний номер персональної облікової картки застрахованої особи у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи на момент подання відомостей до Пенсійного фонду України; дата народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); стать; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та серія, номер і назва документа, з якого взяті відомості до персональної облікової картки застрахованої особи (за наявності); місце проживання; засоби зв'язку (номер телефону, адреса електронної пошти); 2) відомості про періоди трудової діяльності: податковий номер юридичної особи (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті) та найменування страхувальника; рік, за який внесено відомості; період трудових відносин; професійна назва роботи; назва посади із зазначенням структурного підрозділу; відомості про прийняття на роботу, присвоєння/зміну/позбавлення розряду, рангу, класу, звання, категорії, проходження стажування, переведення на іншу роботу, підстави звільнення; інформація про основне місце роботи; освіта; 3) дані про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування: номер списків (розділ, підрозділ) виробництв, робіт, професій, посад і показників; результати атестації умов праці із зазначенням номера і дати розпорядчого акта; повна/неповна зайнятість; кількість відпрацьованих працівником календарних днів (годин) за відповідний місяць, зокрема в особливих умовах праці, що дають право на пільги; 4) інформація про судимість за вчинення злочину та про позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю; 5) інформація про підтвердження набутого особою за межами України стажу роботи для застосування накопичення періодів стажу роботи відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.».
Як зазначено у п.6 «Порядку обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі», відомості про трудову діяльність працівника подаються Пенсійному фонду України через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України у вигляді копій передбачених законодавством документів, виготовлених шляхом сканування з обов'язковим накладенням страхувальником або працівником кваліфікованого електронного підпису. Зазначені відомості можуть бути подані також в оцифрованому вигляді. Вимоги до формату подання інформації встановлюються Пенсійним фондом України. Відомості, що дають змогу ідентифікувати особу, подаються шляхом заповнення відповідних полів анкети працівника, при цьому подання відомостей, зазначених в абзацах другому - сьомому підпункту 1 пункту 5 цього Порядку, є обов'язковим.
За п.9 «Порядку обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі» оцифрування відомостей про трудову діяльність працівника на підставі сканованих копій документів, зазначених у пункті 8 цього Порядку, здійснюється відповідальною особою органу Пенсійного фонду України шляхом доповнення персональної облікової картки застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування інформацією, наявною в сканованих копіях документів. Повідомлення про виявлені випадки відсутності в трудовій книжці необхідних записів або неправильних чи неточних записів про періоди роботи, або інших розбіжностей (зокрема за періоди страхового стажу після 1 липня 2000 р. за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування) надсилається застрахованій особі через її електронний кабінет застрахованої особи на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
У ч.4 ст.20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено: «4. На кожну застраховану особу заводиться персональна електронна облікова картка, до якої включаються такі відомості: 1) умовно-постійна частина картки: унікальний номер електронної облікової картки; номер посвідчення застрахованої особи; прізвище, ім'я та по батькові на момент створення електронної облікової картки; прізвище, ім'я та по батькові на поточний момент; дата народження; стать; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та серія (за наявності), номер і назва документа, що його посвідчує; громадянство; відцифрований зразок підпису особи; відцифрований образ обличчя особи; документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство, документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства (паспорт громадянина України, посвідка на постійне проживання або посвідка на тимчасове проживання); відомості про освіту (рівень та ступінь освіти, кваліфікація, спеціальність); місце проживання; номер телефону та адреса електронної пошти; відомості про смерть, визнання фізичної особи безвісно відсутньою, оголошення фізичної особи померлою; 2) частина картки, що відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску (страхових внесків) та інші дані, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування: реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України, для яких зазначаються серія (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу, з індексом: для осіб з паспортом громадянина України у формі книжечки "БК", для осіб з паспортом громадянина України у формі картки - "Р", для іноземців та осіб без громадянства, які працювали на території України і не мали реєстраційного номера облікової картки платника податків, - "F"); рік, за який внесено відомості; розмір єдиного внеску за відповідний місяць; сума сплаченого єдиного внеску за відповідний місяць; професійна назва роботи; посада із зазначенням структурного підрозділу; відомості про трудову діяльність (про прийняття на роботу, присвоєння, зміну, позбавлення розряду, рангу, класу, звання, категорії, складення присяги, проходження стажування, переведення на іншу роботу, підстави звільнення); інформація про основне місце роботи; дані про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування; номер списків (розділ, підрозділ) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; результати атестації умов праці із зазначенням номера і дати розпорядчого акта; повна/неповна зайнятість; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць, у тому числі в особливих умовах праці, що дають право на пільги; інформація про підтвердження набутого особою на боці договірної сторони стажу роботи (страхового стажу) для застосовування накопичення періодів стажу роботи (страхового стажу) відповідно до міжнародних договорів; сума виплат (доходу), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць; сума призначеної пенсії; інша інформація, необхідна для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; інформація про страхові випадки: дата страхового випадку; вид страхового випадку; 3) частина картки, що відображає особливості статусу особи: інформація про належність особи до ветеранів війни, осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, студентів, курсантів невійськових закладів вищої освіти, які отримують соціальні стипендії, осіб, які отримують державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їхніх сімей тощо; відомості про групу, причину інвалідності (із зазначенням у відповідних випадках нозологічних форм захворювань), строк, на який встановлено інвалідність; відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших законних представників; відомості про членів сім'ї, які перебувають на утриманні застрахованої особи, та її дітей; відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; інформація про судимість за вчинення кримінального правопорушення у випадках, передбачених законодавством, а також інформація про позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю; інформація про шкоду життю та здоров'ю, завдану особі внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам; інша інформація, необхідна для обчислення та призначення виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Якщо фізична особа має право на пільги згідно з кількома законами, до реєстру застрахованих осіб включається інформація про всі ознаки такого статусу. У разі якщо фізична особа, яка має і використовує право на пільги на підставі одного із законів України, використовує також своє право на інші пільги як член сім'ї пільговика, який має право на пільги згідно з іншими законами, така фізична особа включається до реєстру застрахованих осіб також як член сім'ї пільговика. Перелік та складові ознак особливостей статусу особи, що включаються до персональної електронної облікової картки, визначаються Пенсійним фондом за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення; 4) частина картки, що відображає здійснення виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування: вид страхової виплати; вид соціальної пільги; вид соціальної виплати; дата, з якої призначено виплату; дата початку та закінчення виплати (пільги); сума виплати (помісячні суми виплати); індексація страхової виплати; 5) частина картки, що відображає трудову діяльність особи, у тому числі за період до 1 січня 2004 року (далі - електронна трудова книжка). Відомості, зазначені в цьому пункті стосовно періодів роботи та інших періодів, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, зараховувалися до стажу роботи та займаних особою посад за період до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі", вносяться до даних реєстру застрахованих осіб на підставі трудової книжки особи, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній - документів, передбачених порядком підтвердження наявного стажу роботи за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановленим Кабінетом Міністрів України. Порядок та черговість подання відомостей для створення електронних трудових книжок визначаються Пенсійним фондом за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Якщо особа зобов'язана проходити профілактичний медичний огляд, до реєстру застрахованих осіб вноситься інформація про обов'язковість проходження особою такого огляду. Персоніфіковані відомості, включені до електронної облікової картки особи, зберігаються протягом усього життя особи, а після її смерті - протягом 75 років. Інформація, що зазнавала змін, зберігається з відповідною приміткою.».
За ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. (…).
Відповідно до п.4 розділу І «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску», затвердженого 13.01.2015 наказом Міністерства фінансів України №4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24.01.2025 за №39), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556 (надалі - «Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску»), подання платником Розрахунку за період, у якому проводилася процедура припинення, здійснюється до завершення таких процедур (державної реєстрації припинення юридичної особи та/або державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця).
У п.1 розділу ІІІ «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» зазначено: «… 1. Заголовна частина Розрахунку містить інформацію щодо обраного платником типу Розрахунку, інформацію про податкового агента та платника єдиного внеску, а також інформацію про додатки, що є невід'ємною частиною Розрахунку. У рядках цієї частини зазначаються: … рядок 034 - вказується код згідно з ЄДРПОУ ліквідованого платника єдиного внеску у разі подання правонаступником Розрахунку з типом «Уточнюючий» за осіб, що перебували в трудових відносинах чи відносинах цивільно-правового характеру з платником єдиного внеску, який ліквідований; …».
Згідно з п.3 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням», затвердженого 26.09.2001 постановою Кабінету Міністрів України №1266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 за №439), середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок та / або страхові внески на відповідні види загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати, призупинення дії трудового договору у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, період, протягом якого працівник проходив строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або проходив військову службу за контрактом, зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, і за ним не зберігався роботодавцем середній заробіток за такий період (далі - поважні причини). В такому ж порядку обчислюється середньоденна сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті, з якої фактично сплачено страхові внески. Місяці розрахункового періоду, в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (з першого до останнього числа календарного місяця), виключаються з розрахункового періоду.
Як зазначено у п.2 розділу ІV «Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування», затвердженого 18.06.2014 постановою Правління Пенсійного фонду України №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 за №8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (надалі - «Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування»), до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме: персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов'язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності; відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства; відомості про облік стажу окремих категорій осіб відповідно до законодавства; відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; відомості про нарахування страхових внесків та єдиного внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність; відомості про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та одноразової сплати особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; відомості про суми доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; відомості електронних пенсійних справ, включаючи інформацію про паспортні дані пенсіонера та його місце проживання; копії документів, на підставі яких призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання, допомогу на поховання тощо) та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати з часу її призначення до закриття пенсійної справи; інформація про членів сім'ї застрахованої особи, які знаходяться на її утриманні, та її дітей; періоди страхового стажу на основі сплати страхових внесків та єдиного внеску системи обліку сплати страхових внесків; інформація щодо виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, включаючи дані про підставу (дата та вид страхового випадку), дати початку та закінчення здійснення виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування виплат, їх вид, суми виплат; інформація про звернення громадян до органів Пенсійного фонду України, включаючи дані про надання особам електронних послуг відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за №991/27436 (відомості веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України); інформація про фізичних осіб, які сплачують / за яких сплачують страхові внески до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; відомості про надання третім особам інформації з Реєстру застрахованих осіб, що стосується такої застрахованої особи.
За п.3 розділу ІV «Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування» відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п.4 розділу ІV «Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування» у разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником. У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
На день вирішення судом публічно-правового спору по суті у даній справі відсутня інформація про облік трудової діяльності ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 по 18.06.2024 в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
З матеріалів справи не вбачається порушення прав та інтересів позивача відповідачем-1.
За матеріалами справи, відповідачем-2 вживались заходи щодо обліку трудової діяльності ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 по 18.06.2024 в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Але такі заходи відповідача-2 не дали позитивного результату.
При цьому, у матеріалах даної адміністративної справи відсутні докази протиправності діяння органу Пенсійного фонду України у частині виконання приписів п.9 «Порядку обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі».
Також, у матеріалах даної адміністративної справи відсутні докази реалізації приписів п.4 розділу ІV «Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Позивачем з посиланням на норми права не зазначено, які конкретні дії має вчинити відповідач-2 для поновлення прав та інтересів позивача.
Судом враховано наведене у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 24.09.2024 за №0800-0705-6/84008 на адресу Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації - «… Відповідно до п.2 ч.ІV Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Положення про реєстр застрахованих осіб) затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року №8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 квітня 2018 року за №476/31928, в реєстрі містяться персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, що подаються страхувальниками у складі звітності. …».
Судом прийнято до уваги наведене у листі Головного управління ДПС у Запорізькій області від 01.11.2024 за №12344/5/08-01-24-02-14 на адресу Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації - «… Таким чином, страхувальник (роботодавець), щодо якого внесений запис до ЄДР про державну реєстрацію припинення без правонаступника, може виправити помилки в раніше поданій звітності по єдиному внеску лише до дати зняття з обліку. …».
Також, судом прийнято до уваги наведене у листі Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 18.11.2024 за №01-25/01/2245 на адресу Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації - «… Звертаємо Вашу увагу, що Законом про реєстрацію не передбачено внесення змін до відомостей про юридичну особу після державної реєстрації її припинення. Питання, не врегульовані законом, можуть вирішуватись тільки в судовому порядку. …».
Відповідачем-2 не надано до суду доказів протиправності наведеного у листі Головного управління ДПС у Запорізькій області від 01.11.2024 за №12344/5/08-01-24-02-14 та у листі Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 18.11.2024 за №01-25/01/2245.
З огляду на викладене у листі Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 18.11.2024 за №01-25/01/2245 - «… Звертаємо Вашу увагу, що Законом про реєстрацію не передбачено внесення змін до відомостей про юридичну особу після державної реєстрації її припинення. Питання, не врегульовані законом, можуть вирішуватись тільки в судовому порядку. …» - суд вважає, що відповідачем-2 не вжито всіх можливих заходів для поновлення прав та інтересів позивача.
У позовній заяві позивач просить суд «визнати бездіяльність відповідачів-1,2 протиправною», але не вказує яку саме.
Звідси, суд не може задовольнити таку позовну вимогу.
На думку суду, позивачем не обгрунтована необхідність зобов'язання відповідача-2 внести повні дані до електронної трудової книжки позивача та подати всі дані для правильного обліку його трудового та страхового стажу до Пенсійного фонду України, Державної податкової служби України, з метою приведення у відповідність відомостей та Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, оскільки такі дії вчинялись відповідачем-2, але відомості не приймаються через електронний кабінет платника податків за об'єктивних обставин.
З метою захисту прав та інтересів позивача, з огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за можливе: зобов'язати відповідача-2 з урахуванням викладеного у листі Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 18.11.2024 за №01-25/01/2245 вжити заходи щодо внесення повних даних до електронної трудової книжки позивача за період з 01.07.2021 до 18.06.2024 та подачі всіх даних для правильного обліку його трудового та страхового стажу до Пенсійного фонду України, Державної податкової служби України, з метою приведення у відповідність відомостей та Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
2) Відповідно до п.3 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Згідно з ч.1 ст.23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Як зазначено у п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Відповідно до ч.2 ст.23 Цивільного кодексу України моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Згідно з ч.3 ст.23 Цивільного кодексу України якщо інше не встановлено законом, моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Як зазначено у п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого - спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості. (…) Визначаючи розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди, суд повинен наводити в рішенні відповідні мотиви.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування (ч.4 ст.23 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.1174 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Позивачем переконливо не доведено, що саме через відсутність інформації про облік трудової діяльності ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 по 18.06.2024 в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - позивач зазнав моральної шкоди.
Судом враховано, що Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
При цьому, позивачем не доведено, що все, що він визначає у позовній заяві як моральну шкоду не могло бути наслідком військової агресії Російської Федерації в Україні.
Позивач у позовній заяві документально не обгрунтував завдання йому моральної шкоди відповідачами-1,2.
Отже, суд прийшов до висновку про недоведеність позивачем своїх позовних вимог щодо стягнення моральної шкоди у сумі 600000 грн. 00 коп.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи з'ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідачів-1,2 частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки права та інтереси позивача були порушені відповідачем-2, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до: 1.Запорізької обласної державної адміністрації (проспект Соборний, буд.164, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 00022504), 2.Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації (проспект Соборний, буд.164, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 44638516), про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, - задовольнити частково.
Зобов'язати Департамент інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації з урахуванням викладеного у листі Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 18.11.2024 за №01-25/01/2245 вжити заходи щодо внесення повних даних до електронної трудової книжки ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 до 18.06.2024 та подачі всіх даних для правильного обліку її трудового та страхового стажу до Пенсійного фонду України, Державної податкової служби України, з метою приведення у відповідність відомостей та Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
В іншій частині позовної заяви відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту інфраструктури та промисловості Запорізької обласної державної адміністрації (проспект Соборний, буд.164, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 44638516) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 04.08.2025.
Суддя О.О. Прасов