(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
04 серпня 2025 року м. Житомир Справа № 240/25906/23
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Попової О. Г., розглянувши звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 27.12.2023 в задоволенні адміністративного позову - відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2024 по справі №240/25906/23 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року скасовано та прийнято нову постанову, зокрема, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову грошову винагороду на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу перебування його на лікуванні та у відпустці за станом здоров'я у зв'язку із пораненням, що пов'язане із захистом Батьківщини, а саме: з 11 лютого 2023 року по 21 вересня 2023 року з урахуванням проведених виплат
12.06.2025 позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у п'ятиденний строк звіт про його виконання. В обґрунтування заяви вказано, що постанова суду від 30.07.2024 не виконується належним чином.
Ухвалою суду від 23.06.2025 заяву позивача про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі №240/25906/23 - задоволено та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати до суду звіт про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2024 по справі №240/25906/23 протягом трьох місяців з дня отримання копії ухвали.
21.07.2025 до суду надійшов звіт військової частини НОМЕР_1 щодо виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №240/25906/23. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що станом на теперішній час за кодом видатків бюджету 2800 "Інші поточні видатки" у військової частини НОМЕР_1 відсутні кошти для виконання судових рішень. Зазначена проблема бюджетного фінансування видатків бюджету 2800 "Інші поточні видатки" доведена до ІНФОРМАЦІЯ_1 спільно з Генеральним штабом Збройних Сил України вживаються заходи щодо забезпечення відповідного фінансування. У Міністерстві оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення виконання судових рішень по КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки», оскільки виділені асигнування на 2024 рік вичерпано, а асигнувань на 2025 рік на даний час не виділено. Міністерством оборони України порушено питання щодо збільшення видатків на виконання судових рішень перед Міністерством фінансів України, зокрема. Міністерство фінансів України повідомило, що Кабінет Міністрів України доручив органам сектору безпеки і оборони вжити заходів, зокрема стосовно призупинення внесення пропозицій щодо перерозподілу асигнувань за рахунок скорочення видатків на грошове забезпечення військовослужбовців
Відповідно до наказу Житомирського окружного адміністративного суду 01-63-в від 23 червня 2025 року головуюча суддя Попова Оксана Гнатівна у період з 09 липня по 24 липня 2025 року перебувала у щорічній відпустці.
Керуючись приписами частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Розглянувши у встановлений строк в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено наступне.
Згідно частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
За статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та складовою права на справедливий суд.
Відповідно до частини 1 статті 382-2 суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження.
Частиною 1 статті 383-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення ( частина 2 статті 383-3 КАС України).
Відповідно до положень частини 11 статті 383-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу.
За вимогами частини 3 статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд зазначає, що поданий Військовою частиною НОМЕР_1 звіт свідчить про виконання не в повному обсязі постанови суду від 30.07.2024 у справі №240/25906/23, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, а саме виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на лікуванні та у відпустці за станом здоров'я у зв'язку із пораненням, що пов'язане із захистом Батьківщини не відбулося.
Відповідач щодо невиплати суми додаткової винагороди не заперечує та зазначає, що виплата можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.
В свою чергу із боку Військової частини НОМЕР_1 вживаються заходи щодо виконання рішення суду, а саме подається відповідні розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу. У зв'язку із тим, що Військова частина НОМЕР_1 перебуває на фінансовому забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_2 і не є розпорядником коштів, то у неї не має можливості самостійно здійснювати такі виплати.
Проти виплати додаткової винагороди Військова часина НОМЕР_1 не заперечує та зазначає, що така виплата буде здійснена після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
З огляду на вищевикладене, враховуючи обставини, вказані у звіті, суд на підставі частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України вважає необхідним прийняти звіт відповідача від 27.06.2025, та враховуючи, що судове рішення не виконано в повному обсязі, суд вважає необхідним одночасно встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі №240/25906/23 строком на три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/25906/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк на подання звіту про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі №240/25906/23 на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя О.Г. Попова