про залучення третьої особи
04 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/15391/25
категорія 109040000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяви про залучення до участі у справі третіх осіб в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Колективне сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1" про визнання протиправним наказу, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним Наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 04.06.2025 № 6-501/14-25-СГ про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту приватизації земель ДП «Україна», правонаступником якого є КСП «Україна-Черняхів-1» та надані у власність;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області затвердити проект землеустрою щодо приватизації земель сільськогосподарського призначення ДП «Україна» на території Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області» правонаступником якого є КСП «Україна-Черняхів-1» та зобов'язати передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку за кадастровим номером 1825655100:06:000:0066, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 8,6034 га, на території Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
ОСОБА_2 подав до суду заяву про залучення до участі у справі третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору у справі, в якій просить суд:
- визнати протиправним Наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №6-106/14-25-СГ від 30.05.2025 про відмову у задоволенні його заяви про затвердження проєкту приватизації земель ДП «Україна», правонаступником якого є КСП "Україна-Черняхів-1" та надані у власність;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області з:вердити проєкт землеустрою щодо приватизації земель сільськогосподарського призначенні ДП "Україна" на території Черняхівської селищної раци Черняхівського району Житомирської області» правонаступником якого є КСІ "Україна-Черняхів-1" та зобов'язати передати у власність ОСОБА_2 земельну ділянку за кадастровим номером 1825655100:07:000:0108, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,2935 га., на території Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області.
ОСОБА_3 теж подав до суду заяву про залучення до участі у справі третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору у справі, в якій просить суд:
- визнати протиправним Наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №6-439/14-25-СГ від 04 червня 2025 року про відмову у задоволенні його заяви про затвердження проєкту приватизації земель ДП «Україна», правонаступником якого є КСП "Україна-Черняхів-1" та надані у власність;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області затвердити проєкт землеустрою щодо приватизації земель сільськогосподарського призначення ДП "Україна" на території Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області» правонаступником якого є КСП "Україна-Черняхів-1" та зобов'язати передати у власність ОСОБА_3 земельні ділянки за кадастровими номерами 1825655100:02:000:0106 та 1825655100:06:000:0057, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,4408 га. та 3,5469 га., на території Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області.
Обгрунтовано заяви тим, що в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває на розгляді позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправним наказу, зобов'язання вчинити дії. Вважають, що спірний наказ також порушує їхні права та інтереси, оскільки відмова у затвердженні проекту землеустрою щодо приватизації земель сільськогосподарського призначення ДП «Україна» на території Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області унеможливлює також і їм набути право власності на земельну ділянку визначену вказаним вище проєктом землеустрою.
Розглянувши вказані заяви про вступ у справу №240/15391/25 в якості третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, суд зазначає наступне.
Статтею 49 КАС України передбачено, що треті особи поділяються на два види: треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до частини першої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред'явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку.
Аналіз норми частини першої статті 49 КАС України свідчить, що позовні вимоги третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, обов'язково мають стосуватися предмету спору. Предмет спору - це об'єкт спірних правовідносин, те благо (річ, право, інше майно) з приводу якого виник спір. Крім того, третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, як і сторони, має бути заінтересованою в результаті розгляду справи судом, але її інтерес є самостійним і не збігається з інтересами сторін у справі. Вимоги позивача і третьої особи із самостійними вимогами є взаємовиключними, а тому вони не можуть діяти як співпозивачі, оскільки між позивачем і третьою особою є конфлікт інтересів. Участь в адміністративній справі третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги, зумовлена тим, що судовий спір між сторонами прямо стосується прав та інтересів інших осіб. Тому участь у справі третіх осіб є формою захисту їхніх прав та інтересів, що пов'язані із спірними правовідносинами.
Матеріально-правовий інтерес полягає в тому, що рішення, яке буде ухвалене судом по конкретній справі, може порушити права та інтереси третьої особи. Процесуально-правовий інтерес третьої особи полягає в недопущенні ухвалення судом невигідного для себе рішення.
Задоволення адміністративного позову, який заявили такі особи, має повністю або частково виключати можливість задоволення вимог позивача до відповідача.
Отже, участь третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, характеризується наступними ознаками: вступають у процес, що розпочався; вступають у процес до закінчення судового розгляду; є суб'єктами спірних матеріальних правовідносин; вступають у процес добровільно та з власної ініціативи; втручаються у спір між сторонами, що вже виник; їх інтереси суперечать, як правило, інтересам обох сторін; заявляють самостійні вимоги на предмет спору (можуть претендувати на весь предмет чи на його частину); відстоюють у процесі свої інтереси, а відтак їхня юридична заінтересованість носить особистий характер. Матеріально-правовий інтерес полягає в тому, що рішення, яке буде винесено судом по конкретній справі, може порушити права та інтереси третьої особи. Процесуально-правовий інтерес третьої особи полягає в недопущенні ухвалення судом невигідного для себе рішення; вступають у справу, пред'явивши позов до однієї або до обох сторін.
Враховуючи зміст частини першої статті 49 КАС України, у позовній заяві третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, мають бути зазначені конкретні юридичні факти, які вказують на те, що суб'єкти публічного права - позивач, відповідач та відповідна третя особа вступили між собою у спірні правовідносини публічно-правового характеру.
Таким чином, особливістю та одночасно підставою участі осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, є: наявність самостійних вимог щодо предмета спору; взаємовиключний характер їх юридичної заінтересованості з позивачем і відповідачем.
Отже, якщо адміністративний позов уже подано іншою особою, то особа, яка також вважає, що оскаржуваними рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи або законні інтереси, може вступити у справу як третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, пред'явивши відповідний позов. В такому випадку така особа набуває прав позивача. Тому, поданий нею позов має відповідати вимогам, встановленим законом до позовних заяв (статті 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини першої статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають права позивача.
Враховуючи вищевикладене, з метою повного та об'єктивного вирішення цієї справи, суд вважає за необхідне залучити до участі в справі, в якості третіх осіб із самостійними вимогами щодо предмета спору ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з вимогами заявленими у позовних заявах, форма і зміст яких відповідає вимогам ст.160, 161, 172 КАС України, що обумовлює необхідність їх прийняття до спільного розгляду з первісним позовом ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 49, 204, 243, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Залучити ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до участі в справі 240/15391/25, в якості третіх осіб із самостійними вимогами щодо предмета спору.
Позовні заяви третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору прийняти до спільного розгляду з первісним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Колективне сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1" про визнання протиправним наказу, зобов'язання вчинити дії.
Здійснювати розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати позивачу за первісним позовом подати до суду письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог третіми особами із самостійними вимогами щодо предмета спору протягом 10 днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Запропонувати відповідачу у десятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати до суду відзив на позов третіх осіб із самостійними вимогами щодо предмета спору, а також всі письмові та електронні докази на підтвердження обставин справи.
Запропонувати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача подати до суду у десятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали, письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог третіми особами із самостійними вимогами щодо предмета спору.
Копії цієї ухвали направити сторонам, які беруть участь у справі, позивачу та відповідачу за первісним позовом разом з ухвалою надіслати копію позовних заяв третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.М.Шимонович