(про відмову у зміні способу і порядку виконання судового рішення)
04 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/2485/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника Позивача про зміну способу виконання судового рішення адміністративній справі ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/2485/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року, зокрема, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області поновити з 18 вересня 2019 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
На підставі зазначеного рішення суд видав виконавчий лист №2229 2021 р. для звернення його до примусового виконання.
Ухвалою суду від 28.10.2022 року замінено Відповідача у справі Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
На адресу суду від представника Позивача надійшла заява про зміну способу виконання рішення, в якій представник Позивача просить змінити раніше встановлений спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року у справі №240/2485/20 щодо зобов'язання Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації провести з 18.09.2019 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, встановивши у відповідній частині окремий спосіб і порядок його виконання, а саме - «Стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 неотриману за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року у справі №240/2485/20 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановлену статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, нараховану за період з 18.09.2019 по 31.01.2025 роки у сумі 64 161,37 грн.».
В обґрунтування вказаної заяви представник Позивача зазначає, що Відповідач на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року у справі №240/2485/20 нарахувало ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у сумі 64 161,37 грн, яке Позивачу досі не виплачене.
Суд, враховуючи положення частин 1, 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Вирішуючи заяву представника Позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду, суд виходив з наступного.
Частинами 1, 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до частин 3 статті 33 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Заявник відповідно до заяви просить фактично змінити зміст резолютивної частини рішення із зобов'язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.37 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на стягнення визначеної суми коштів.
Тобто, Заявник просить суд змінити суть зазначеного рішення суду, яке набрало законної сили.
Спір, що розглядався судом носив немайновий характер, Заявник же просить стягнути з Відповідача суму коштів, що свідчить про наявність майнового спору.
При розгляді даної справи не досліджувалось питання конкретно визначеної суми недоплаченої Позивачу щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
На думку суду, зміна способу виконання рішення суду із зобов'язання на стягнення фактично змінює рішення суду по суті, з виходом при цьому за межі позовних вимог та вирішенням питання, що не було предметом дослідження судом при розгляді справи по суті.
Невиконання рішення суду у цій справі в частині виплати заборгованості, з урахуванням введеного в Україні воєнного стану, обумовлено виключно причинами, незалежними від Боржника та його посадових осіб, через відсутність відповідних бюджетних призначень, не є в розумінні частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України обставинами, що взагалі унеможливлюють виконання рішення суду, а також не свідчать про ухилення Боржника від виконання рішення суду або про протиправність дій Боржника.
Суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
Отже, невиконання Відповідачем рішення в частині виплати коштів через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана в порядку черговості при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність обґрунтованих та доведених підстав для задоволення заяви представника Позивача про зміну способу виконання судового рішення.
Відповідно до наказу Житомирського окружного адміністративного суду у період з 14.07.2025 року до 01.08.2025 року головуючий суддя Нагірняк М.Ф. перебував у щорічній відпустці. У зв'язку з цим, ухвалу постановлено після виходу судді з відпустки.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року в адміністративній справі № 240/2485/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя М.Ф. Нагірняк