04 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/12881/24
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Житомирській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до страхового стажу період роботи по трудовій книжці з 01.07.2000 по 01.01.2004 (Держлісгосп); періоди провадження підприємницької діяльності при спрощеній системі оподаткування до страхового стажу в календарному обчисленні, а не в днях з 01.01.2004 по 31.10.2006; з 01.06.2007 по 31.01.2009; з 01.07.2009 по 31.12.2011, період роботи згідно довідки №09/93 від 06.02.2024 травень 1993 - 14 днів; червень 1993 - 12 днів; липень 1993 - 16,5 днів; серпень 1993 - 10 днів; листопад 1993 -15 днів; червень1994 - 5 днів (працівниками пенсійного органу не проведена перевірка) та період участі в заходах по захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації в одинарному обчисленні, а не один місяць за три місяці з 12.07.2022 по 30.10.2023;
- визнати протиправним та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області скасувати рішення №064450009045 від 29.02.2024 про відмову у призначенні позивачу пенсії;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області:
- зарахувати до страхового стажу період роботи по трудовій книжці з 01.07.2000 по 01.01.2004 (Держлісгосп); зарахувати періоди провадження позивачем підприємницької діяльності при спрощеній системі оподаткування до страхового стажу в календарному обчисленні, а не в днях з 01.01.2004 по 31.10.2006; з 01.06.2007 по 31.01.2009; з 01.07.2009 по 31.12.2011, період роботи згідно довідки №09/93 від 06.02.2024 травень1993-14 днів; червень 1993-12 днів; липень 1993-16,5 днів; серпень 1993-10 днів; листопад 1993-15 днів; червень 1994-5 днів (працівниками пенсійного органу не проведена перевірка) та період участі в заходах по захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації до страхового стажу врахувати в пільговому обчисленні один місяць служби затри місяці з 12.07.2022 по 30.10.2023;
- повторно розглянути заяву позивача від 21.11.2024 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначити позивачу пенсію з 23.08.2024 (з дня виникнення права).
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що він, маючи статус учасника бойових дій, 24.08.2023 звернувся до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до пункту 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". ГУ ПФУ в Житомирській області листом від 04.03.2024 повідомило позивачу, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за принципом екстериторіальності розглянуло його заяву та 29.02.2024 відмовило йому у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. При цьому, позивачу не зараховано до страхового стажу періоди його роботи по трудовій книжці з 01.07.2000 по 01.01.2004 (Держлісгосп); періоди провадження підприємницької діяльності при спрощеній системі оподаткування в календарному обчисленні, а не в днях з 01.01.2004 по 31.10.2006, з 01.06.2007 по 31.01.2009, з 01.07.2009 по 31.12.2011, період роботи згідно довідки №09/93 від 06.02.2024 травень 1993 - 14 днів; червень 1993 - 12 днів; липень 1993 - 16,5 днів; серпень 1993 - 10 днів; листопад 1993 - 15 днів; червень 1994 - 5 днів та період участі в заходах по захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації до страхового стажу в пільговому обчисленні один місяць служби затри місяці з 12.07.2022 по 30.10.2023. Позивач стверджує, що працівниками пенсійного органу не проведено належну перевірку його документів, тому його заява про призначення пенсії має бути розглянута повторно і вказані періоди зараховані до страхового стажу, оскільки належним чином відображені в його трудовій книжці та довідках ДПС. Також він має пільги по виходу на пенсію як учасник бойових дій, а у зв'язку з перебуванням на військовій службі за мобілізацією у особливий період позбалений можливості самостійно збирати необхідні для органів ПФУ довідки, тому вважає відмову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у призначенні пенсії протиправною та такою, що суперечить чинному законодавству, що спонукало його звернутися з позовом до суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.08.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Від ГУ ПФУ в Житомирській області 02.08.2024 надійшов відзив, у якому відповідач вказує, що заява позивача про призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Дніпропетровській області. Рішенням № 064450009045 від 29.05.2024 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю страхового стажу. Зазначає, що за поданими документами та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача становить 20 років 08 місяців (з необхідних 25 років), що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058, а тому вважає, що спірне рішення прийняте у відповідності до чинного законодавства, є правомірним і законним, отже, відсутні підстави для його скасування. Зазначає, що ГУ ПФУ в Житомирській області лише повідомило позивача про наявність спірного рішення, а тому просить повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 19.08.2024 надійшов відзив, у якому відповідач вказує, що ним за принципом екстериторіальності розглянута заява позивача про призначення пенсії та рішенням № 064450009045 від 29.05.2024 відмовлено позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. При цьому зазначає, що в Індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка форми ок - 5) відсутні відомості про сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у повному обсязі з 01.01.2004 по 31.12.2011, тому страховий стаж роботи зараховано за фактичну сплату страхових внесків. До матеріалів позовної заяви додано листи Головного управління ДПС у Житомирській області від 07.06.2024, 10.06.2024 та 19.06.2024, проте вони не були долучені до заяви про призначення пенсії та спірне рішення приймалося без урахування інформації, вказаної в цих листах. Також відповідач зазначає, що період мобілізації позивача з 31.07.2014 по 06.10.2015 та з 25.02.2024 по час звернення із заявою про призначення пенсії та період безпосередньої участі в бойових діях зараховано позивачу до страхового та пільгового стажу роботи в ординарному розмірі як військова служба в особливий період, оскільки, на думку відповідача, в позові мова йде про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не може бути застосований у правовідносинах, які виникли між позивачем та Головним управлінням.
Позивач 29.08.2024 надіслав відповідь на відзив, у якому не погодився з позицією ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, та, окрім іншого, наголосив, що він звернувся до суду саме в порядку п. 4 ч. 1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому посилання відповідача на відсутність підстав для застосування положень ст.114 вказаного Закону є помилковим і не узгоджується з позовними вимогами. Зазначив, що він перебуває на військовій службі в особливий період та позбавлений можливості самостійно збирати необхідні уточнюючі довідки, до того ж, це є обов'язком пенсійного органу. Стверджує, що записи про його трудову діяльність за період з 01.07.2000 по 01.01.2004 внесені належним чином, тому мають бути зараховані до страхового стажу. У подальшому підприємницьку діяльність проводив за спрощеною системою оподаткування та сплачував єдиний податок, заборгованість зі сплати якого відсутня, а тому вважає, що зібраних ним доказів, у тому числі і відомостей з довідки ОК-5 від 21.02.2024, достатньо для зарахування даного періоду до страхового стажу в календарному обчисленні, а не в днях.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
У відповідності до положень частини п'ятої статті 262, частини першої статті 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 21.11.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи принцип екстериторіальності, розгляд заяви та наданих документів щодо призначення пенсії за віком здійснено структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким прийнято рішення №064450009045 від 29.02.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Зазначено, що страховий стаж позивача складає 20 років 8 місяців, якого недостатньо для призначення пенсії при необхідному страховому стажі 25 років.
Позивач не погоджується із прийнятим рішенням органом Пенсійного фонду та вважає, що надав необхідну та достатню сукупність документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а тому таке рішення протиправне та підлягає скасуванню.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV).
Згідно зі статтею 8 Закону № 1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.
Положеннями частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, непов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Водночас, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців 4 і 5 частини 1 статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини 1 статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Положеннями частини 1 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
Як зазначалося вище, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV відповідач вказує на відсутність у позивача необхідного страхового стажу 25 років.
При цьому, Пенсійний фонд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування до стажу позивача періоду роботи по трудовій книжці з 01.07.2000 по 01.01.2004 (Держлісгосп); періоду підприємницької діяльності, оскільки відсутні відомості щодо сплати страхових внесків у повному обсязі з 01.01.2004 по 31.12.2011 (страховий стаж роботи зараховано за фактичну сплату страхових внесків) та періоду служби в ЗСУ з 12.07.2022 по 30.10.2023 в розрахунку один місяць служби за три місяці, оскільки позивач безпосередньо брав участь у бойових діях з 13.10.2022 по 09.11.2022 та з 12.11.2022 по 29.12.2022 (решта служби зарахована до пільгового стажу в ординарному розмірі).
Надаючи оцінку таким доводам ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Трудовий стаж - це період роботи, підтверджений записами у трудовій книжці або іншими документами (дипломами, військовими квитками, свідоцтвами про народження дитини тощо). Трудовий стаж, отриманий до 1 січня 2004 року автоматично прирівнюється до страхового стажу.
Страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Поняття «страховий стаж» запроваджено Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), який набув чинності з 01.01.2004.
Періоди трудової діяльності зараховуються до страхового стажу при обчисленні пенсії за періоди до 01.01.2004 відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», а після 01.01.2004 - Законом №1058.
До 01.01.2004 стаж зараховується на підставі записів у трудовій книжці. У разі відсутності трудової книжки, а також якщо у трудовій книжці немає необхідних записів, записи неправильні або записані неточні дані, про періоди роботи для підтвердження трудового стажу приймаються інші документи, видані за місцем роботи або архівними установами.
Суд зазначає, що записи в трудовій книжці НОМЕР_1 від 17.09.1985, належній позивачу, виконані без виправлень, із зазначенням наказів про прийняття і звільнення з роботи з номерами і датами, завірені печаткою підприємства, а тому відсутні підстави для неврахування періоду роботи з 01.07.2000 по 01.01.2004 (Держлісгосп) до страхового стажу позивача.
Даючи оцінку доводам відповідача з приводу відсутності підстав для зарахування до страхового стажу позивача періоду підприємницької діяльності з 01.01.2004 по 31.12.2011, суд враховує, що матеріалами справи (зокрема листами Головного управління ДПС у Житомирській області від 07.06.2024, 10.06.2024 та 19.06.2024) підтверджено, що позивач у період з 01.01.2004 по 31.12.2017 перебував на наступних системах оподаткування: з 01.01.2004 по 31.12.2011 - спрощена система оподаткування; з 01.01.2012 по 31.12.2017 - загальна система оподаткування; заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відсутня станом на 10.06.2024.
У відзиві на позов ГУ ПФУ в Житомирській області зазначив, що вказані листи не були подані позивачем разом із заявою про призначення пенсії, а тому не слід їх враховувати під час розгляду справи.
Проте суд не погоджується з такими доводами, оскільки Пенсійний фонд України може самостійно збирати необхідні документи для оформлення пенсії військовослужбовцям, які проходять службу в Збройних силах України, якщо вони звертаються до ПФУ з заявою про призначення пенсії. Однак, як вбачається із матеріалів справи, вказаного зроблено не було та відповідачі формально поставилися до заяви позивача про призначення пенсії, який в силу перебування на військовій службі за мобілізацією в особливий період позбавлений можливості самостійно збирати необхідні докази у різних інстанціях.
Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 року в справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо перерахунку пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач.
Таким чином, суд приходить до висновку, що орган Пенсійного фонду зобов'язаний повторно розглянути заяву позивача від 21.11.2024 в цій частині з врахуванням інформації, зазначеної в трудовій книжці позивача за період з 01.07.2000 по 01.01.2004, в листах Головного управління ДПС у Житомирській області від 07.06.2024, 10.06.2024 та 19.06.2024 та з урахуванням висновків суду.
Щодо зарахування періоду військової служби позивача в ЗСУ з 12.07.2022 по 30.10.2023 в розрахунку один місяць служби за три місяці, суд враховує таке.
Пунктом 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах, до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу", передбачено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу):
1) один місяць служби за три місяці:
участь у бойових діях у воєнний час;
час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;
час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;
час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 30 «Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН» (зі змінами);
час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;
інші періоди, зазначені в підпункті а пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (зі змінами);
крім вищезазначених, періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.
За положеннями абзацу а) пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
З аналізу наведених норм вбачається, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Згідно довідки військової частини НОМЕР_2 від 19.10.2023 №1712/2098 ОСОБА_1 у період з 13.10.2022 по 09.11.2022; з 12.11.2022 по 29.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Миколаївській та Херсонській областях, а тому лише вказаний період підлягає зарахуванню на пільгових умовах: у розрахунку один місяць служби за три місяці, а не весь період проходження служби.
Решта періоду служби підлягає зарахуванню до страхового стажу в ординарному розмірі. Отже, в цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Тому суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.11.2024 в частині зарахування періоду військової служби з 13.10.2022 по 09.11.2022; з 12.11.2022 по 29.12.2022 на пільгових умовах: у розрахунку один місяць служби за три місяці.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи по трудовій книжці з 01.07.2000 по 01.01.2004 (Держлісгосп); періоди провадження підприємницької діяльності при спрощеній системі оподаткування до страхового стажу в календарному обчисленні, а не в днях з 01.01.2004 по 31.10.2006; з 01.06.2007 по 31.01.2009; з 01.07.2009 по 31.12.2011, період роботи згідно довідки №09/93 від 06.02.2024 травень 1993 - 14 днів; червень 1993 - 12 днів; липень 1993 - 16,5 днів; серпень 1993 - 10 днів; листопад 1993 -15 днів; червень1994 - 5 днів (працівниками пенсійного органу не проведена перевірка) та період участі в заходах по захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації в одинарному обчисленні, а не один місяць за три місяці за період з 13.10.2022 по 09.11.2022; з 12.11.2022 по 29.12.2022. , та, як наслідок, про скасування рішення №064450009045 від 29.02.2024 про відмову у призначенні позивачу пенсії.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Житомирській області вчинити дії із зарахування до страхового стажу спріного періоду, суд зазначає таке.
Як встановлено з матеріалів справи, після реєстрації заяви ОСОБА_1 , поданої до ГУ ПФУ в Житомирській області, органом пенсійного забезпечення, який її розглядав і вирішував за принципом екстериторіальності питання про наявність чи відсутність права на пенсію, в розумінні Порядку №22-1, є Головне управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Отже, саме ГУ ПФУ в Дніпропетровській області є повноважним територіальним органом Пенсійного фонду України, визначеним за принципом екстериторіальності, що розглянув заяву позивача про призначення пенсії і, на переконання суду, саме цей орган повинен вчинити дії зобов'язального характеру за наслідками скасування прийнятого ним протиправного рішення, тому в позові до ГУ ПФУ в Житомирській області слід відмовити.
Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду щодо застосування норм права в аналогічних спірних правовідносинах, висловленій у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.
Відповідно до приписів ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За викладених обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору, а матеріали справи не містять в собі доказів понесення сторонами судових витрат, з огляду на що відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи по трудовій книжці з 01.07.2000 по 01.01.2004 (Держлісгосп); періоди провадження підприємницької діяльності при спрощеній системі оподаткування до страхового стажу в календарному обчисленні, а не в днях з 01.01.2004 по 31.10.2006; з 01.06.2007 по 31.01.2009; з 01.07.2009 по 31.12.2011, період роботи згідно довідки №09/93 від 06.02.2024 травень 1993 - 14 днів; червень 1993 - 12 днів; липень 1993 - 16,5 днів; серпень 1993 - 10 днів; листопад 1993 -15 днів; червень1994 - 5 днів (працівниками пенсійного органу не проведена перевірка) та період участі в заходах по захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації в одинарному обчисленні, а не один місяць за три місяці за період з 13.10.2022 по 09.11.2022; з 12.11.2022 по 29.12.2022.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №064450009045 від 29.02.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.11.2024 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова
04.08.25