Ухвала від 31.07.2025 по справі 120/2914/25

УХВАЛА

про залучення третьої особи

31 липня 2025 р. Справа № 120/2914/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Слободонюка М.В.,

за участі:

секретаря судового засідання: Шаповал Д.І.

представника позивача: адвоката Йовенка О.В. (в режимі відеоконференції)

представника відповідача: Сеніва А.М.

представника третьої особи: Шибінської Н.В.

розглянувши у підготовчому засіданні в м. Вінниці клопотання представника позивача про залучення третьої особи до участі у адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІ-ЕВОЛЮШН", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державної служби геології та надр України до Вінницької обласної ради, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району, Вінницької обласної військової адміністрації та Громадської організації "Асоціація захисників довкілля та пропаганди здорового способу життя "Явір" (ГО "Явір") про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІ-ЕВОЛЮШН", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державної служби геології та надр України до Вінницької обласної ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району, Вінницької обласної військової адміністрації та Громадської організації "Асоціація захисників довкілля та пропаганди здорового способу життя "Явір" (ГО "Явір") про визнання протиправним та скасування рішення від 31 січня 2025 року № 1036 "Про оголошення об'єкта природно-заповідного фонду місцевого значення ландшафтного заказника "Гора Лисківка".

В межах підготовчого провадження 30.07.2025 представником позивача подано до суду клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Громадську організацію "Етнокод".

Дане клопотання мотивоване тим, що відповідно до наказу Управління розвитку територій та інфраструктури Вінницької обласної військової адміністрації від 04.04.2025 № 87 "Про затвердження Положення про ландшафтний заказник місцевого значення "Гора Лисківка", територію, оголошену ландшафтним заказником місцевого значення "Гора Лисківка" передано під охорону Громадській організації "Етнокод" відповідно до охоронного зобов'язання від 04.04.2025 №410/25.

На переконання заявника, зазначений факт свідчить про те, що прийняте у цій справі рішення безпосередньо може вплинути на права, інтереси та обов'язки зазначеної організації, зокрема щодо подальшої реалізації охоронних функцій, передбачених законодавством у сфері природно-заповідного фонду. Додатково представник позивача зазначає, що залучення ГО "Етнокод" до участі у справі сприятиме повному та всебічному з'ясуванню всіх обставин та забезпеченню балансу інтересів усіх учасників справи.

У судовому засідання представник позивача подане клопотання підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення клопотання заперечив з підстав, викладених письмово. Вказав, що права та обов'язки ГО "Етнокод" випливають не з оскаржуваного рішення обласної ради №1036 від 31.01.2025, а виключно з Охоронного зобов'язання. Тому, на його думку, судове рішення може мати вплив не на самі права та обов'язки цієї громадської організації, а на передумову їх існування, що не є достатньою підставою для залучення особи до участі у справі відповідно до статті 49 КАС України.

Представник ГО "Явір" в судовому засіданні підтримала позицію відповідача та також заперечувала щодо задоволення заявленого позивачем клопотання про залучення до справи в якості третьої особи ГО "Етнокод".

Інші учасники судового процесу в підготовче судове засідання не з'явилися.

Розглянувши подане представником позивача клопотання суд виходить із наступного.

Правовий статус третіх осіб визначений статтею 49 КАС України. Зокрема, частиною 2 статті 49 КАС України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Відповідно до частини 5 статті 49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Аналіз вищевказаних норм дає підстави вважати, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може безпосередньо вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.

Так, суд враховує, що предметом даного позову є рішення Вінницької обласної ради від 31 січня 2025 року № 1036 "Про оголошення об'єкта природно-заповідного фонду місцевого значення ландшафтного заказника "Гора Лисківка".

Відповідно до статті 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначаються у положеннях про них, які розробляються відповідно до цього Закону, і затверджуються:

центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення;

обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення.

Згідно з частинами 3, 6 статті 53 цього ж Закону рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, а також про встановлення, скасування та зміну охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого та загальнодержавного значення приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

Як свідчать матеріали справи, Управлінням розвитку територій та інфраструктури обласної військової адміністрації 04 квітня 2025 року за №410/25 оформлено охоронне зобов'язання, яким передано під охорону Громадській організації "Етнокод" ландшафтний заказник "Гора Лисківка", а також відповідним наказом від 04.04.2025 № 87 затверджено Положення про ландшафтний заказник місцевого значення "Гора Лисківка".

Згідно з охоронним зобов'язанням від 04.04.2025 №410/25 Громадській організації "Етнокод" передано під охорону та дотримання встановленого режиму територія ландшафтного заказника місцевого значення "Гора Лисківка", загальною площею 67,0010 га, розташованого на території Ямпільської міської територіальної громади Могилів-Подільського району.

При цьому правовою та фактичною підставою для оформлення такого охоронного зобов'язання (п. 1) є стаття 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" та оскаржуване рішення 63 сесії 8 скликання Вінницької обласної ради від 31 січня 2025 року № 1036 "Про оголошення об'єкта природно-заповідного фонду місцевого значення ландшафтного заказника "Гора Лисківка".

За таких обставин суд доходить висновку, що прийняте у цій справі рішення безпосередньо може вплинути на права, обов'язки та інтереси Громадської організації "Етнокод" в частині, які стосуються реалізації цією громадською організацією охоронних функцій щодо ландшафтного заказника "Гора Лисківка", передбачених як охоронним зобов'язанням від 04.04.2025 №410/25 так і загалом законодавством у сфері природно-заповідного фонду.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідним залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Громадську організацію "Етнокод".

Як вже наголошувалось судом вище, вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку. У той же час на виконання вимог ст. 176 КАС України суд встановлює третім особам строк для надання письмових пояснень щодо позову.

Окремо суд зважає на те, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 181 КАС України залучення до участі у справу третьої особи є підставою для відкладення підготовчого засідання в межах визначеного цим Кодексом строку. А оскільки визначений у частині четвертій статті 173 КАС України строк підготовчого провадження спливає, а по справі проведені не усі підготовчі дії, передбачені у статті 180 КАС України, суд, з метою забезпечення належної підготовки справи до розгляду та забезпечення усім учасникам процесу можливостей реалізувати свої процесуальні права, вважає за необхідним продовжити строк підготовчого провадження.

Керуючись ст.ст. 49, 173, 176, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "СІ-ЕВОЛЮШН" про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Громадську організацію "Етнокод" задовольнити.

Залучити до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Громадську організацію "Етнокод" (місцезнаходження: Вінницька обл., Могилів-Подільський район, с. Дорошівка, вул. Б.Хмельницького, 18, код 45701613).

Встановити третій особі 7-ми денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання пояснень щодо позову з дотриманням правил, встановлених частинами другою-четвертою статті 162 КАС України.

Роз'яснити учасникам справи, що згідно ч. 2 ст. 176 КАС України вони мають право подати відповідь на такі пояснення третьої особи до закінчення підготовчого провадження.

Продовжити строк підготовчого провадження.

Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Повний текст ухвали суду складено 04.08.25.

Суддя Слободонюк Михайло Васильович