Постанова від 13.06.2025 по справі 760/14327/25

С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А

вул. Максима Кривоноса, 25, м. Київ, 03037; тел. (044) 298-59-37

вул. Грушецька, 1, м. Київ, 03113; тел.: (044) 298-59-52

e-mail: inbox@sl.ki.court.gov.ua, web: https://sl.ki.court.gov.ua

код ЄДРПОУ: 02896762

Провадження 3/760/4747/25

В справі 760/14327/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2025 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № CA843310134UA громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України,

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2025 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 за порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України.

Відповідно до протоколу № 0368/100000/25 про порушення митних правил від 25 березня 2025 року, 04 лютого 2025 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці, на території логістичного центру «Київ» АТ «Укрпошта» під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № СА843310134UA (далі МПВ), яке пересилалося з України громадянином ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , тел. НОМЕР_1 , до Індії, одержувачем МПВ є гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), адреса: АДРЕСА_3 , було виявлено прилад б/в, схожий на авіаційний висотомір, (ВЫСОТА 223091) з маркуванням - 1шт.

В митній декларації форми CN23 МПВ вміст вкладення задекларовано як - «obladnannia zapchastyny dlia» вартістю 100 UAH, що в перекладі українською мовою - «обладнання запчастини», вартістю 100 грн.

Листом Київської митниці від 21.02.2025 № 7.8-5/20-06/7/3319, зазначений зразок було направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).

Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 28.02.2025 № 142000-3302-0074 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як вимірювач висоти барометричний (ВД-20), що призначений для визначення та витримування висоти польоту літаків відносно землі та призначений для роботи в складі панелей приладів літальних апаратів військового призначення, використовується на літаках ТУ-95, СУ-27, Л-39.

Вищезазначений предмет модифіковано для військового використання, зазначених в позиції ML10.с Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.

Тобто, у діях відправника міжнародного поштового відправлення № CA843310134UA громадянина України ОСОБА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання.

Громадянин ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Проте через електронну адресу суду 05.06.2025 подав звернення, в якому зазначив, що у зв'язку із станом здоров'я не має можливості прибути у судове засідання та просить розглядати справу у його відсутність, зазначає, що «жалкує про свій несвідомий вчинок з посилкою».

Представник Київської митниці у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил № 0368/100000/25 за ст. 473 МК України. Зазначив, що громадянин України ОСОБА_1 пересилав у міжнародному поштовому відправленні товари, заборонені до такого пересилання.

Розглянувши отримані матеріали, суд встановив наступне.

Встановлено, що 04 лютого 2025 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці, на території логістичного центру «Київ» АТ «Укрпошта» під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № СА843310134UA (далі МПВ), яке пересилалося з України громадянином ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , тел. НОМЕР_1 , до Індії, одержувачем МПВ є гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), адреса: АДРЕСА_3, було виявлено прилад б/в, схожий на авіаційний висотомір, (ВЫСОТА 223091) з маркуванням - 1шт.

В митній декларації форми CN23 МПВ вміст вкладення задекларовано як - «obladnannia zapchastyny dlia» вартістю 100 UAH, що в перекладі українською мовою - «обладнання запчастини», вартістю 100 грн.

Листом Київської митниці від 21.02.2025 № 7.8-5/20-06/7/3319, зазначений зразок було направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).

Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 28.02.2025 № 142000-3302-0074 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як вимірювач висоти барометричний (ВД-20), що призначений для визначення та витримування висоти польоту літаків відносно землі та призначений для роботи в складі панелей приладів літальних апаратів військового призначення, використовується на літаках ТУ-95, СУ-27, Л-39.

Вищезазначений предмет модифіковано для військового використання, зазначених в позиції ML10.с Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.

Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу.

Статтями 196, 197 Митного кодексу України (далі - МК України) регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Відповідно до Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» від 20.02.2003 № 549-ІV, міжнародна передача товарів військового призначення та подвійного використання може здійснюватися суб'єктом міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.

Згідно з частиною 1 статті 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України:

1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів;

3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 235 Митного кодексу України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних експрес-відправленнях:

- товарів, відправлених з порушенням митних правил;

- товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.

На момент здійснення митного контролю МПВ № CA843310134UA оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю ОСОБА_1 до Київської митниці не надавався, в МПВ - відсутній.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» № 549-ІV, попередня ідентифікація товарів, які підлягають державному експортному контролю, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів, є обов'язком суб'єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб'єктів, зазначених у частині 3 статті 15 даного Закону.

Відповідно до вищезазначеного Закону № 549-IV, експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України.

Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.

Порядок проведення такої експертизи визначено Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експортного контролю» № 767 від 15.07.1997 (далі - Положення № 767).

Відповідно до пункту 7. Положення № 767 експертиза в галузі державного експортного контролю може бути державною і недержавною. Недержавна експертиза проводиться юридичними особами, що мають на це відповідні повноваження, з ініціативи замовника експертизи, заінтересованого в одержанні експертних висновків. Висновок недержавної експертизи має рекомендаційний характер і може братися до уваги органами виконавчої влади поряд з висновками державної експертизи для прийняття відповідних рішень.

Згідно з пунктом 8 Положення № 767 державна і недержавна експертиза в галузі державного експортного контролю може бути попередньою, основною, повторною та додатковою. Попередня експертиза проводиться з метою (у тому числі) визначення відповідності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, найменуванню та опису товарів, внесених до відповідних списків товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю.

Згідно з пунктом 13 Положення № 767 для проведення Держекспортконтролем попередньої експертизи товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, суб'єкт надсилає на ім'я Голови Держекспортконтролю лист із стислим викладенням мети звернення, до якого, окрім іншого, додає довідку щодо попередньої ідентифікації таких товарів, в якій визначена відповідність найменувань та описів конкретних товарів (груп товарів), зазначених у заяві, найменуванню та опису товарів, внесених до списків товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю. Довідка щодо попередньої ідентифікації товарів засвідчується підписом керівника суб'єкта або уповноваженою на те особою.

Відповідно до абзацу п'ятого статті 12 Закону № 549-IV попередня ідентифікація товарів, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів є обов'язком суб'єкта господарювання та суб'єктів, зазначених у частині третій Закону № 549-IV.

Абзацем шостим статті 12 Закону № 549-IV передбачено, що суб'єкт господарювання та суб'єкти, зазначені у частині третій статті 15 цього Закону, мають право доручити проведення попередньої ідентифікації товарів юридичній особі, яка отримала в установленому порядку повноваження на здійснення діяльності щодо попередньої ідентифікації товарів.

Отже, своїми діями громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги Закону України від 20.02.2003№ 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання».

Враховуючи вищевикладене, в діях громадянин України ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 473 Митного кодексу України.

По даному факту, співробітниками митниці було складено протокол про порушення митних правил № 0368/UA100000/2025.

За даним протоколом про порушення митних правил, на підставі положень, ст. 511 МК України, предметами правопорушення є вимірювач висоти барометричний (ВД-20) у кількості 1 шт. вартістю 1 грн. (умовно) вилучений та переданий на зберігання на склад Київської митниці за адресою: м. Київ, бульв. бульв. Гавела Вацлава, буд. 8А, м. Київ, 03124.

Враховуючи викладене, в діях відправника міжнародного поштового відправлення № CA843310134UA громадянина України ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 473 Митного кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях громадянина ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ст.473МК України, а саме він порушив порядок пересилання товарів через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях.

Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.

Таким чином суд вважає за необхідне застосувати до відправника міжнародного поштового відправлення № CA843310134UA ОСОБА_1 стягнення у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з відправника міжнародного поштового відправлення ОСОБА_1 на користь держави України підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 233, 235, 236, 458, 465, 467, 473, 527-529 Митного кодексу України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_1 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених статтею 473 Митного Кодексу України.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді конфіскації товарів, заборонених до пересилання через митний кордон України, зазначених в описі предметів до протоколу про ПМП № 0368/UA100000/2025 від 25 березня 2025 року.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: