Справа №601/2267/25
Провадження № 3/601/1030/2025
04 серпня 2025 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Клим Т.П., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,
встановив:
Згідно матеріалів, які надійшли від Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а саме, протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №733321 від 24 липня 2025 року, ОСОБА_1 17.07.2025 о 21 год. 30 хв. по місцю проживання в с. Ридомиль вчиняв домашнє психологічне насильство відносно своєї спів жительки ОСОБА_2 , тобто умисні дії психологічного характеру, а саме висловлював образи, погрози, приниження, залякування. Вчинено повторно протягом року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Особа, відносно якого складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання. Про причини своєї неявки не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Статтею 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Проте, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №733321 від 24 липня 2025 року не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.173-2 КУпАП - повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Однак, до матеріалів справи не долучено доказів, які вказують на те, що ОСОБА_1 повторно протягом року вчинив правопорушення, передбачене ч.1 або ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Отже, виявлені недоліки неможливо усунути в ході судового розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 (зі змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, з метою повного, всебічного та неупередженого судового розгляду, об'єктивного та справедливого вирішення справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для повернення адміністративного матеріалу до Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області для належного оформлення відповідно до вимог КУпАП для забезпечення подальшого судового розгляду даного адмінматеріалу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення за ст.173-2 ч.3 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 7, 33, 245, 251, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановив:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 173-2 КУпАП повернути на доопрацювання до Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: