Справа № 585/2959/25
Номер провадження 2-а/585/42/25
01 серпня 2025 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої - судді Цвєлодуб Г.О.,
з участю секретаря Салій О.І.,
представника позивача - Філь В.В.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Цимбала В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ромни в порядку спрощеного провадження справу за позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Роменського відділу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , про затримання з метою забезпечення примусового видворення, -
Управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Роменського відділу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області звернулося до суду із адміністративним позовом до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , про затримання з метою забезпечення примусового видворення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.02.2025 працівниками Роменського відділу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області виявлено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування в Україні. Проведеними перевірками встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином Республіки Азербайджан, підтвердженням чого слугує копія паспорта для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий Міністерством закордонних справ 23.05.2021 терміном до 22.05.2031. До жовтня 2024 року мав посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_2 . 30.10.2024 УДМС у Сумській області прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання на підставі підпункту 61 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322. Рішення про скасування посвідки Відповідачем не оскаржувалось. За інформацією інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан») відповідач перетнув державний кордон України на в'їзд 29.05.2021, будь-які інші відомості про перетин державного кордону відсутні. Подальших підстав законного перебування відповідача на території України, передбачених статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» працівниками Роменського відділу не встановлено. Отже, відповідач, знаходячись без документів на право проживання в Україні, перевищив дозволений термін перебування іноземця, який є громадянином держави з безвізовим порядком в'їзду 90 днів протягом 180 днів, у зв'язку з чим, 20.02.2025 відносно відповідача складено адміністративний протокол серії ПР МСМ № 001781 за частиною 2 статті 203 КУпАП та начальником Роменського відділу УДМС у Сумській області застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ № 001790 від 20.02.2025. Враховуючи викладене, а також ту обставину, що на момент виявлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України документів на право проживання в Україні не мав, того ж дня (20.02.2025) Роменським відділом УДМС у Сумській області в порядку визначеному ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» прийнято рішення про його примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, надано строк для добровільного виїзду за межі території України у строк до 11.03.2025, однак, позивачем рішення про примусове повернення не виконано. Тому, 01.08.2025 Роменським відділом УДМС у Сумській області відносно відповідача складено адміністративний протокол серії ПР МСМ № 001852 за частиною 3 статті 203 КУпАП і начальником Роменського відділу УДМС у Сумській області застосовано до відповідача адміністративне стягнення у вигляді штрафу 5100 грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ № 001860 від 01.08.2025. Окрім того, 01.08.2025 Роменським відділом УДМС у Сумській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято рішення про примусове видворення № 5924100100000498. Враховуючи наведене, позивач просив суд затримати відповідача з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців.
Ухвалою судді Роменського міськрайонного суду Сумської області від 01.08.2025 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Відповідач та його представник у судовому засіданні проти задоволення позову не заперечили.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши письмові докази, суд дійшов наступних висновків.
Так, частиною першою статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.
Частиною другою статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що рішення про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства може бути оскаржено в порядку, передбаченому законом.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені статтею 289 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов'язання внести заставу.
Згідно із частиною одинадцятою статті 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Республіки Азербайджан, що підтверджується копією паспорта для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий Міністерством закордонних справ 23.05.2021 терміном до 22.05.2031.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до жовтня 2024 року мав посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_2 , яку скасовано рішення УДМС у Сумській області про скасування посвідки на тимчасове проживання від 30.10.2024 на підставі підпункту 61 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322. Рішення про скасування посвідки відповідачем не оскаржувалось.
20.02.2025 відносно ОСОБА_1 складено адміністративний протокол серії ПР МСМ № 001781 за частиною 2 статті 203 КУпАП та застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ № 001790 від 20.02.2025.
20.02.2025 Роменським відділом УДМС у Сумській області, в порядку визначеному ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», прийнято рішення про примусове повернення ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, надано строк для добровільного виїзду за межі території України у строк до 11.03.2025.
01.08.2025 Роменським відділом УДМС у Сумській області відносно ОСОБА_1 складено адміністративний протокол серії ПР МСМ № 001852 за частиною 3 статті 203 КУпАП і застосовано до відповідача адміністративне стягнення у вигляді штрафу 5100 грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ № 001860 від 01.08.2025.
Окрім того, 01.08.2025 Роменським відділом УДМС у Сумській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято рішення про примусове видворення № 5924100100000498.
Таким чином, оскільки відповідач не має законних підстав для перебування на території України, рішення про примусове повернення не виконав, ухиляється від виїзду із України, тому є обґрунтовані підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення.
Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» судом не встановлено.
Відтак, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про затримання відповідача з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі положень ст. ст. 9, 241-246, 250, 271, 272, 289, 290 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Затримати строком до шести місяців, починаючи з часу фактичного затримання, а саме: 09 год. 10 хв. 01.08.2025 року, громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Рішення суду звернути до негайного виконання, строк виконання рахувати з дня його проголошення, з 01 серпня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.
На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду буде виготовлено 01 серпня 2025 року.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Г.О.ЦВЄЛОДУБ