Справа №592/9774/25
Провадження №2-а/592/178/25
04 серпня 2025 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючої судді Титаренко В.В.,
за участю секретаря судового засідання Каплін А.А.,
представника позивача Солошенко Л.Є.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови,
встановив:
16.06.2025 позивач ОСОБА_1 , через представника Солошенко Л.Є., звернувся до суду з позовом і просить скасувати постанову № Х-05/25-983 від 07.06.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 17000 грн, що прийнята начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП - закрити; стягнути судові витрати у вигляді судового збору в сумі 484,48 грн та витрати, пов'язані з наданням правової допомоги в розмірі 2000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 07.06.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 винесено постанову №Х-05/25-983 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та накладено штраф в розмірі 17000 грн. Позивач не згоден з прийнятою відносно нього постановою, вважає, що постанова є незаконною, необґрунтованою, такою, що порушує його права та обов'язки. Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення № Х-05/25- 983 від 07.06.2025, 23.05.2025 о 20 год 17 хв ОСОБА_1 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що протягом 60 днів з дня набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), під час дії особливого періоду (правового режиму воєнного стану), не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, визначені ст. 7 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста або у районному (міському) ТЦК та СП за місцем свого перебування чи знаходження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги абз.4 пп.10-1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є Додатком 2 до Порядку організації ведення військового обліку, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП. Винесенню оскаржуваної постанови передувало складання протоколу про адміністративне правопорушення №Х-05/25-983 від 23.05.2025, що був складений стрільцем 3го відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 солдату ОСОБА_3 . Вважає, що солдат ОСОБА_3 неуповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення. Протокол, що складений не уповноваженою особою не може бути належним та допустимим доказом в справі про адміністративне правопорушення. Крім того, розгляд справи про адміністративне правопорушення було проведено упереджено, без дослідження всіх доказів, без отримання доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. Посилається на те, що позивач був виключений з військового обліку та не є військовозобов'язаним, про що мається відмітка у його військовому квитку, затверджена печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 та підписом начальника, ОСОБА_1 виключений з військового обліку на підставі пп.6 п.6 статті 37 Закону №2232-ХІІ. Оскільки, ОСОБА_1 23.01.2024 був виключений з військового обліку як раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину відповідно до пп.6 п.6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», то з цієї дати він є звільненим від виконання військового обов'язку як особа, що в силу закону вважається непридатним до проходження військової служби та не є військовозобов'язаним, призовником чи резервістом. Жодна норма чинного в Україні законодавства не передбачає повторне включення у військовий облік особи, яка була на законних підставах виключена з такого обліку.
Ухвалою від 17 червня 2025 року суд адміністративну справу прийняв до свого провадження та призначив по справі судове засідання.
20.06.2025 від представника позивача ОСОБА_1 , адвоката Солошенко Л.Є., надійшла заява про збільшення позовних вимог. Свою заяву мотивує тим, що після направлення позову до суду про скасування постанови відповідача від 07.06.2025, позивач 16.06.2025 поштовим відправленням отримав копії двох постанов, що складені ІНФОРМАЦІЯ_4 : копію постанови від 03.06.2025 про накладення адміністративного стягнення №х05/25-983, а саме штрафу в розмірі 17000 грн; копією постанови листа про накладення адміністративного стягнення №х/25-984 від 04.06.2025 про накладення адміністративного стягнення в сумі 25000 грн. Постанова від 03.06.2025 року про накладення адміністративного стягнення №х05/25-983, а саме штрафу в розмірі 17000 грн. винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковником ОСОБА_2 та в ній зазначено, що позивач притягнутий до адміністративної відповідальності що 23.05.2025 о 20 год 17 хв ОСОБА_1 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що протягом 60 днів з дня набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), під час дії особливого періоду (правового режиму воєнного стану), не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, визначені ст. 7 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста або у районному (міському) ТЦК та СП за місцем свого перебування чи знаходження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги абз.4 пп. 10-1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є Додатком 2 до Порядку організації ведення військового обліку, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП. Тому просить суд скасувати постанову №Х-05/25-983 від 03.06.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн, що прийнята начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ; скасувати постанову №Х-05/25-984 від 04.06.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 25000 грн, що прийнята начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ; провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП та ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - закрити.
Ухвалою від 08 липня 2025 року суд задовольнив заяву представника позивача про збільшення позовних вимог, постановив у подальшому справу розглядати з урахуванням збільшених позовних вимог.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що з набранням чинності змін в частині шостій статті 37 Закону №2232-ХІІ позивач є таким, що підпадає під дію цього Закону і вважається військовозобов'язаним. Ураховуючи положення законодавства та наявність даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про те, що позивач є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , що не відповідає тим даним, які зазначені в військово-обліковому документі на бланку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 вважає, що в цьому випадку мають прийматися до уваги саме ті дані, які зазначені в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Отже, в період з 18.05.2024 (тобто після набуття чинності Законом № 3633-ІХ) до 16.07.2024 (включно) ОСОБА_1 як військозобов'язаний повинен був оновити свої персональні (військово-облікові) дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Зазначає, що строк для оновлення персональних даних військовозобов'язаними складав 60 днів і тривав з 18.05.2024 до 16.07.2024 (включно). З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , як порушника правил військового обліку було виявлено 25.05.2025, коли і складено протокол. Відтак, всі елементи складу адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП встановлено 23.05.2025, у зв'язку з чим, станом на день винесення оскаржуваної постанови - 07.06.2025, строк притягнення до адміністративної відповідальності, передбачений ст. 38 КУпАП, не сплинув. Тому просить суд у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 - відмовити в повному обсязі.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Солошенко Л.Є. у судовому засіданні позовну заяву з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, в судове засідання не з'явився.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини та зміст спірних правовідносин.
23.05.2025 дільничний офіцер поліції СП ВП № 3 (м. Лебедин) лейтенант поліції Мальованим О.М. склав протокол АПЗ18 № 053597 про адміністративне затримання гр. ОСОБА_1 та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якого 23.05.2025 о 17 год 40 хв у зв'язку з вчиненням правопорушення, передбаченого ст. 210 КУпАП, о 17 год 40 хв 23.05.2025 в АДРЕСА_1 , під час відпрацювання спільно з працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 та працівниками СБУ, гр. ОСОБА_1 відмовився надавати інформацію працівнику СБУ, внаслідок чого був затриманий для подальшого отримання інформації, порушення військового обліку (а.с. 13, 84).
23.05.2025 стрілець 3-го відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 солдат ОСОБА_3 склав протокол № Х 05/25-983 про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , з якого вбачається, що 23.05.2025 о 20 год 17 хв ОСОБА_1 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України від 11.04.2024 № 3633-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), під час дії особливого періоду (правового режиму воєнного стану), не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, визначені ст. 7 ЗУ від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування чи знаходження (а.с. 12).
23.05.2025 стрілець 3-го відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 солдат ОСОБА_3 склав протокол № Х 05/25-984 про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , з якого вбачається, що 23.05.2025 о 20 год 38 хв ОСОБА_1 , перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 категорично відмовився від проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби, згідно з рішенням начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 у формі направлення на військово-лікарську комісію від 23.05.2025 №3579150. Своїми діями порушив вимоги абз. 4 ч. 1 ст. 22 Закону України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Крім того у протоколі зазначено, що громадянинові ОСОБА_1 роз'яснено його права, повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год 00 хв 04.06.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_7 , вул. Герасима Кондратьєва, 157, кабінет № 102, мається дата 23.05. та відсутній підпис особи, що притягується до адміністративної відповідальності (а.с. 82).
Як вбачається з повістки №3002, ІНФОРМАЦІЯ_4 виніс повістку №3002 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , про виклик його до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 , кабінет № 309 (солдати, сержанти запасу), кабінет 104 (офіцери запасу) 23.05.2025 о 21 год 30 хв, з метою проходження військово-лікарської комісії та визначення призначення на особливий період. Особистий підпис громадянина про її одержання відсутній (а.с. 86).
23.05.2025 складений Акти відмови від отримання повістки від 23.05.2025, текст повістки про явку на 21:30 год 23.05.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_2 було доведено (озвучено) громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , о 21:30 год 23.05.2025.
Відповідно до направлення від 23.05.2025 №3579150 ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , направляється для визначення придатності до військової служби. Дата початку медичного огляду 23.05.2025 (а.с.87).
07.06.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_2 , розглянувши протокол про адміністративне правопорушення від 23.05.2025 № Х 05/25-983 щодо громадянина ОСОБА_1 , виніс постанову про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-983, з якої вбачається, що 23.05.2025 о 20 год 17 хв ОСОБА_1 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України від 11.04.2024 № 3633-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), під час дії особливого періоду (правового режиму воєнного стану), не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, визначені ст. 7 ЗУ від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування чи знаходження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 4 пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП (а.с. 11).
09.06.2025 цю постанову отримала представник ОСОБА_1 , адвокат Солошенко Л.Є. під підпис із зазначенням, що після розгляду справи постанова не оголошувалась.
03.06.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_2 розглянувши протокол про адміністративне правопорушення від 23.05.2025 № Х 05/25-983, щодо громадянина ОСОБА_1 виніс постанову про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-983, з якої вбачається, що 23.05.2025 о 20 год 17 хв ОСОБА_1 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України від 11.04.2024 № 3633-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), під час дії особливого періоду (правового режиму воєнного стану), не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, визначені ст. 7 ЗУ від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування чи знаходження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 4 пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП (а.с. 41).
04.06.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_2 розглянувши протокол про адміністративне правопорушення від 23.05.2025 № Х 05/25-983 щодо громадянина ОСОБА_1 виніс постанову про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-984, з якої вбачається, що 23.05.2025 о 20 год 38 хв під час дії особливого періоду ОСОБА_1 перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 категорично відмовився від проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби, згідно з рішенням начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 у формі Направлення на військово-лікарську комісію від 23.05.2025 № 3579150. Своїми діями порушив вимоги абз. 4 п. 1 ст. 22 ЗУ від 21.10.1993 № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив адміністративне правопорушення , передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (а.с. 42).
Відповідно до витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.02.2025 № 60, солдат ОСОБА_4 призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та призначений на посаду стрільця 3 відділення охорони взводу хорони, ВОС-100915А (а.с. 62).
З копії військового квитка НОМЕР_1 , виданого на ім'я ОСОБА_1 вбачається, що останній 23.01.2024 був виключений з військового обліку та не є військовозобов'язаним, на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ (а.с. 14).
Згідно з обліковою карткою до військового квитка (тимчасового посвідчення) серія НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , останнього 02.06.1995 взято на військовий облік та 16.01.1992 виключено з військового обліку з підстави раніше був засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (п. 6 ч. 5 ст. 37), взято на військовий облік 23.05.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_3 (абз. 12 п. 2 ч. 1 ст. 37), які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань (а.с. 61).
На виконання ухвали суду про витребування матеріалів справ, на підставі яких були винесені постанови, представник ІНФОРМАЦІЯ_3 надав копії матеріалів справи № Х 05/25-983 про адміністративне правопорушення, в якій міститься протокол № Х05/25-983 про адміністративне правопорушення від 23.05.2025; облікова картка до військового квитка (тимчасового посвідчення) серія НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 ; копія військового квитка; довідка про доставлення (супроводження) громадянина до ТЦК та СП №; постанова про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-983 від 07.06.2025 (а.с. 76-81).
Крім того, надав копію матеріалів справи № Х 05/25-984 про адміністративне правопорушення, в якій міститься протокол № Х05/25-984 про адміністративне правопорушення від 23.05.2025; копія військового квитка; протокол АПЗ18 № 053597 про адміністративне затримання за ст. 210 КУпАП від 23.05.2025; картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 ; повістка № 3002 видана ОСОБА_1 про з'явлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження ВЛК та визначення призначення на особливий період; акт відмови від отримання повістки від 23.05.2025; направлення ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби на базі КНП «Клінічна лікарня № 5» СМР; довідка про доставлення (супроводження) громадянина до ТЦК та СП; постанова про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-984 від 04.06.2025 (а.с. 82-89).
Оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному розгляді в судовому засіданні обставин справи в їх сукупності, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За приписами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 283 КУпАП встановлено вимоги щодо змісту постанови по справі про адміністративне правопорушення, в якій повинні бути викладені всі обставини правопорушення, отримані на підставі дослідження та оцінки доказів в їх сукупності, обґрунтування наявності складу правопорушення.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 8 цього Положення визначено завдання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, зокрема, виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Абзацем 11 пункту 9 Положення передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Відповідно до п. 1 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
За змістом п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України, на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема, які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Згідно з ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
За приписами п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції на 23.01.2024 - дата виключення позивача з військового обліку) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 6 ст. 37 України «Про військовий обов'язок та військову службу» (в чинній редакції) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби (пункт 3). У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Ч. 3 ст. 210 КУпАП передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, в особливий період.
Як установив суд, позивач був виключений з військового обліку 23.01.2024 на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ ( в редакції, чинній на дату виключення).
З облікової картки до військового квитка (тимчасового посвідчення) серія НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , останнього 02.06.1995 взято на військовий облік та 16.01.1992 виключено з військового обліку з підстави раніше був засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (п. 6 ч. 5 ст. 37), а також зазначено, що взято на військовий облік 23.05.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_3 (абз. 12 п. 2 ч. 1 ст. 37), які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.
Проте, чинне законодавство не передбачає повторного взяття особи на військовий облік, яка була на законних підставах виключена з нього, з підстав зміни законодавства.
Крім того, підставою взяття на військовий облік позивача 23.05.2025 відповідач зазначає абз. 12 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», який передбачає, що взяттю на військовий військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України на військовий облік військовозобов'язаних які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.
Однак, матеріали справи не містять доказів на підтвердження обставини, що позивач прибув після відбування покарання та має відповідно до законодавства стати на військовий облік. Навпаки, як вбачається з матеріалів справи, серед іншого, з облікової картки, позивач набув статусу особи, яка прибула після відбування покарання, в період 1992-1995 роки, зокрема, станом на 23.01.2024 (дата виключення позивача з військового обліку) позивач вже мав статус такої особи.
Докази на підставі чого ОСОБА_1 повторно був взятий на військовий облік відповідач суду не надав, а відтак відсутні й докази, на підставі яких уповноважена особа прийшла до висновку про винуватість позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, зважаючи на те, що позивач не є військовозобов'язаним, а отже і не є суб'єктом цього адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд вважає, що постанова про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-983 від 07.06.2025 підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення закриттю у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Що стосується постанови про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-983 від 03.06.2025, суд уважає необхідним зазначити, що ця постанова винесена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 23.05.2025 № Х 05/25-983.
Водночас, постанова про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-983 від 07.06.2025 також винесена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 23.05.2025 № Х 05/25-983.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, розгляд протоколу про адміністративне правопорушення від 23.05.2025 № Х 05/25-983 здійснювався 07.06.2025, оскільки не відбувся 03.06.2025 та був відкладений на 07.06.2025 за клопотанням позивача та його представника
З огляду на викладене, відповідач ще до розгляду адміністративних матеріалів, вже прийняв постанову про накладення адміністративного стягнення, хоча повідомив представника позивача про відкладення розгляду справи на 07.06.2025, що підтверджується копією листа від 02.06.2025 (а.с. 16).
Тобто, начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 фактично, не здійснюючи розгляд справи, прийняв та підписав постанову від 03.06.2025, а в подальшому, розглянувши справу 07.06.2025, знову прийняв постанову за тими ж обставинами та щодо тієї ж особи ( ОСОБА_1 ), що є незаконним та таким, що не відповідає вимогам ст. 61 Конституції України, якою встановлено, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Ураховуючи зазначене, постанова про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-983 від 03.06.2025 підлягає скасуванню, а справу про адміністративне правопорушення слід закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Щодо постанови про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-984 від 04.06.2025 суд зазначає таке.
Згідно з абз. 4 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Відповідно до абз. 3 п. 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024, громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
Згідно з п. 74 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024, резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11, яке реєструється у письмовій формі у журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається військовозобов'язаному та резервісту під особистий підпис.
Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду (пункт 74-1 Порядку).
Так, ураховуючи те, що відповідно до копії військового квитка НОМЕР_1 , виданого на ім'я ОСОБА_1 , останній 23.01.2024 був виключений з військового обліку та не є військовозобов'язаним на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ, на нього не розповсюджуються положення проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а відтак останній не зобов'язаний проходити медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби.
Отже, постанова про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-984 від 04.06.2025 підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення закриттю у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Частина 2 статті 77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування у спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Отже, саме відповідач у справі, а не позивач, зобов'язаний довести правомірність свого рішення про притягнення останнього до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, зважаючи, що відповідач не надав суду належних, достовірних та достатніх доказів на підтвердження законності та обґрунтованості винесених ним постанов щодо ОСОБА_1 , суд вважає необхідним оскаржувані постанови скасувати, а справи про адміністративне правопорушення закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 210 та ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач, звертаючись до суду із зазначеним позовом, сплатив судовий збір у розмірі 1453 грн 44 коп., які підлягають з стягненню з відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача.
Керуючись статтями 5, 9, 72-77, 139, 241, 242, 246, 255, 271, 286 КАС України,
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови задовольнити повністю.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-983 від 07.06.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн, яка прийнята начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , а провадження по справі закрити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-983 від 03.06.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн, яка прийнята начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , а провадження по справі закрити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № Х 05/25-984 від 04.06.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25000 грн, яка прийнята начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , а провадження по справі закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1453 грн 44 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_9 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Суддя В.В. Титаренко