Справа № 456/2710/25
Провадження № 2-а/456/79/2025
іменем України
31 липня 2025 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Бучківської В. Л. ,
при секретарі Коцур А.І.
з участю представника відповідача Цьорох Ю.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Підстава позову (позиція позивача). Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №505/25 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 23.03.2025, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 , провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП - закрити. В обґрунтування позову покликається на те, що 05.05.2025 він дізнався про наявність виконавчого провадження №77978098 від 05.05.2025, оскільки йому були заблоковані (арештовані) банківські рахунки. Так, старшим державним виконавцем Стрийського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Дмитрик Р.О. було винесено Постанову про відкриття виконавчого провадження на примусове виконання постанови №505/5 від 23.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 та Постанову про арешт коштів Позивача від 05.05.2025. За допомогою застосунку «Дія», 06.05.2025 він отримав Постанову про відкриття виконавчого провадження від 05.05.2025 з ідентифікатором доступу. У Постанові №505/5 від 23.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 , серед іншого зазначено: «За даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не уточнював свої персональні дані протягом 60 днів, починаючи з 15 травня 2024 року по 16 липня 2024 року. 25 лютого 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , на зареєстровану поштову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) був скерований рекомендований лист №0610234180501 з описом вкладення та повідомленням про вручення, в якому знаходилась повістка №2685550 про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ) о 14 год. 00 хв. 07 березня 2025 року для уточнення даних. 10 березня 2025 року рекомендований лист №0610234180501 з повісткою №2685550 був повернутий поштовим оператором на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Однак, дана інформація Відповідача не відповідає дійсності та спростовується належними та допустимими доказами. Так, згідно з інформацією Укрпошти трекінг лист за номером 610234180501 був відправлений 28.02.2025 у м. Київ та вручений за довіреністю 12.03.2025 у м. Стрий. Таким чином, оскільки Позивач не отримував жодних листів від Відповідача, а Відповідач у своїй Постанові №505/5 від 23.03.2025 зазначив, що рекомендований лист №0610234180501 з описом вкладення та повідомленням про вручення, в якому знаходилась повістка №2685550 був повернутий, на думку Позивача, саме рекомендований лист №0610234180501 було направлено комусь іншому, а не Позивачу. Більш того, Відповідач помилково та необгрунтовано і без будь-яких доказів вважає, що починаючи з 14 год. 00 хв. 07 березня 2025 року Позивач не з'явився за викликом (повісткою №2685550) до ІНФОРМАЦІЯ_5 , протягом 3 діб не повідомив причини неявки, а в подальшому, протягом 7 календарних днів, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 . 19.05.2024 з набранням чинності Закону №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про борону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», статтю 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме встановлено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період, тобто було посилено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Отже, до 19.05.2024 норми ч.3 ст. 210 КУпАП не існувало, а з 19.05.2024 встановлено 60-денний строк для уточнення громадянам України своїх даних щодо виконання військового обов'язку, що включає виконання правил військового обліку, і одночасно введено норму, яка передбачає сувору адміністративну відповідальність за невиконання цих правил в умовах особливого періоду.
Позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання, будучи повідомленими про час і місце розгляду справи не з'явилися, 28.05.2025 позивач подав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Представник позивача про причини неявки в судове засідання, не повідомив.
Позиція відповідача. 11.06.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому, зокрема, представник відповідача вказує на те, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) з 03.01.2006 як військовозобов'язаний, поштова адреса якого зареєстрована при постановці на військовий облік. За даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не уточнював свої персональні дані протягом 60 днів, починаючи з 16 травня 2024 року по 16 липня 2024 року. 25 лютого 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , на зареєстровану поштову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ), був скерований рекомендований лист № 0610234180501 з описом вкладення та повідомленням про вручення, в якому знаходилась повістка № 2685550 про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ) на 14 год. 00 хв. 07 березня 2025 року для уточнення даних. 10 березня 2025 року рекомендований лист № 0610234180501 з повісткою № 268555С був повернутий поштовим оператором на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 . Причина повернення листа № 0610234180501 вказана у довідці поштового оператора з формулюванням: «адресат відсутній за вказаною адресою». Отже, починаючи з 14 год. 00 хв. 07 березня 2025 року ОСОБА_1 , не з'явився за викликом (повісткою № 2685550) до ІНФОРМАЦІЯ_5 , протягом 3 діб не повідомив причини неявки, а в подальшому, протягом 7 календарних днів, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 . Як видно з оскаржуваної постанови, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП тобто порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період, які виразилися в тому, що ОСОБА_1 будучи належним чином оповіщеним не з'явився у визначені в повістці місце і строк, не повідомив протягом 3 діб про причини неявки, а в подальшому, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 у строк, що не перевищує 7 календарних днів. У розумінні п. 41 Порядку № 560 належним підтвердженням повідомлення військовозобов'язаного про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки є поштове повідомлення з відміткою про відмову отримати поштове відправлення чи про відсутність особи за адресою, задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціально підтримки іншої адреси місця проживання. Згідно із висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними в постанові від 25.04.2018 у справі N800/547/17, направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника. Чинне законодавство України не покладає на відповідача обов'язків щодо перевірки належного інформування працівниками об'єкта поштового зв'язку одержувача, у даному випадку позивача, про наявність на його ім'я та адресу листів з позначкою «Повістка ТЦК». Звертає увагу на те, що вказану повістку скеровано позивачу на його поштову адресу рекомендованим листом (0610234180501) та такий повернувся відправнику із відміткою відділення поштового зв'язку «За зазначеною адресою відсутній». Положеннями ч. 5 ст. 258 КУпАП передбачено, що протокол складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК та СП, якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик ТЦК та СП, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК та СП підтвердних документів про отримання особою виклику. Щодо доводів позивача щодо наявності у відповідача доступу до реєстрів і отримання ним інформації з огляду на приписи примітки до вказаної статті відповідно до якої положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у том числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками адміністраторами) яких є державні органи оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, й уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто і в один із визначених способів, відтак держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач. Крім того, інформацію про актуальні засоби зв'язку, фактичне місце проживання (перебування), наявність електронної адреси, стан здоров'я та інші особисті дані, які повинен був повідомити військовозобов'язаний при уточненні своїх даних, неможливо отримати шляхом взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, оскільки її володільцем та розпорядником є виключно фізична особа. Законодавець визначив декілька варіантів поведінки, яка забезпечувала можливість громадянам України уточнити свої військово-облікові дані, тобто виконати покладений на них обов'язок законом. Такі дії можливо було вчинити і вдома через відповідний застосунок. Посилання Позивача на відсутність правових підстав для його виклику через повістку не заслуговує на увагу, оскільки стаття 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-УІІІ визначає широкий перелік персональних даних військовозобов'язаних, які можуть підлягати уточненню. Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки мають право викликати військовозобов'язаного для уточнення персональних даних, навіть якщо він раніше оновив частину даних у застосунку «Резерв+» та оформив відстрочку. Також звертає увагу суду на те, що уточнення персональних даних (у застосунку «Резерв+» надання відстрочки від призову на військову службу та проходження ВЛК) та уточнення облікових даних (у зв'язку з чим позивачем скеровано відповідну повістку), є за своїм змістом уточненням різних відомостей. Так, персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (абз. 10 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про захист персональних даних»). Своєю чергою, облікові дані є відомостями, які зазначаються в облікових записах списку персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 5 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022). У будь-якому разі незгода позивача з метою виклику, що вказана у повістці, не звільняє його від обов'язку з'явитися на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, і надалі не може бути підставою для звільнення від адміністративної відповідальності за порушення цього обов'язку. 25.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 був скерований рекомендований лист 8240000185124 про надсилання постанови 505/25 від 23.03.2025, 07.04.2025 повернуто відправнику - адресат відсутній за вказаною адресою. Просить в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача Цьорох Ю.Р. просить в задоволенні позову відмовити за безпідставністю та врахувати доводи, викладені у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що ОСОБА_1 викликався до ІНФОРМАЦІЯ_5 , який згідно з особовою справою з 2022 року не з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_5 , ВЛК не проходив. З травня 2024 року позивач свої військово-облікові дані не оновив. Адреса, на яку скеровувалися документи, вказана позивачем при постановці на облік в ТЦК.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі.
Ухвалою судді Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 23.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що в задоволені позову слід задоволити з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 2 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін, диспозитивності та з'ясуванні всіх обставин у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені певні обставини.
З копії постанови про відкриття виконавчого провадження серії ВП №77978098 від 05.05.2025 вбачається, що старшим державним виконавцем Стрийського ВДВС у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Дмитрик Р.О. відкрито виконавче провадження з примусового виконання постанови №505/25 від 23.03.2025, виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 про стягнення 51 000,00 грн. штрафу в дохід держави з боржника ОСОБА_1 /а.с.8-9/.
З копії постанови про арешт коштів боржника серії ВП №77978098 від 05.05.2025 вбачається, що старшим державним виконавцем Стрийського ВДВС у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Дмитрик Р.О. при примусовому виконанні постанови №505/25 від 23.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 про стягнення 51 000,00 грн. штрафу в дохід держави з боржника ОСОБА_1 , накладено арешт на грошові кошти/електронні гроші, що містяться на відкритих рахунках/електронних гаманцях, a також на кошти/електронні гроші на рахунках/електронних гаманцях, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів, крім коштів/електронних грошей, що містяться на рахунках/електронних гаманцях, що мають спеціальний режим використання, накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом, та належать боржнику /а.с.10/.
Відповідно до постанови №505/25 від 23.03.2025, складеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 , ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 1 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25 500,00 грн., згідно з якою ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку стрийського районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки з 03.01.2006 як військовозобов'язаний, поштова адреса якого зареєстрована при постановці на військовий облік. За даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не уточнював свої персональні дані протягом 60 днів, починаючи з 15 травня 2024 року по 16 липня 2024 року. 25 лютого 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , на зареєстровану поштову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) був скерований рекомендований лист №0610234180501 з описом вкладення та повідомленням про вручення, в якому знаходилась повістка №2685550 про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ) о 14 год. 00 хв. 07 березня 2025 року для уточнення даних. 10 березня 2025 року рекомендований лист №0610234180501 з повісткою №2685550 був повернутий поштовим оператором на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 . Причина повернення листа №0610234180501 вказана у довідці поштового оператора, з формулюванням «адресат відсутній за вказаною адресою». Отже, починаючи з 14.00 год. 07 березня 2025 року ОСОБА_1 не з'явився за викликом (повісткою №2685550) до ІНФОРМАЦІЯ_5 , протягом 3 діб не повідомив причин неявки, а в подальшому, протягом 7 календарних днів, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 /а.с.12-15/.
З витягу з сайту АТ «Укрпошта» вбачається, що рекомендоване відправлення за №0610234180501 надіслано 28.02.2025, повернулося 10.03.2025 відправнику з причин «відсутність адресата за вказаною адресою», вручено за довіреністю 12.03.2025 /а.с.16-17/.
Відповідно до копії конверта, поштове відправлення ІНФОРМАЦІЯ_5 , скероване ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , згідно з довідкою Укрпошти, повернулося відправнику з відміткою «за зазначеною адресою відсутній» /а.с.43 зворот/.
Відповідно до повістки №2685550, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою АДРЕСА_2 , 07 березня 2025 року о 14:00 год., для уточнення облікових даних /а.с.46/.
З оглянутої в судовому засіданні особової справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 вбачається, що останній стоїть на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , вид обліку: офіцерський склад, звання: молодший лейтенант.
Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 судом підлягають застосуванню наступні норми права.
Охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством є завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За змістом пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, діяння, які є адміністративними правопорушеннями.
Поняття адміністративного правопорушення викладено в частині першій статті 9 КУпАП, за змістом якої адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Між тим, суд зазначає, що обов'язковою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є вчинення нею адміністративного правопорушення, а факт вчинення особою правопорушення, в свою чергу, має бути підтверджений належними та допустимими доказами.
В свою чергу, згідно з п.1 ст. 247 КпАП України обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КУпАП України постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, що також передбачено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб.
Згідно п. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався.
Відповідно до ч.ч. 1-3, 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зокрема зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з ч. 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка; 2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку; 3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; 4) місце, день і час явки за викликом; 5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку; 6) реєстраційний номер повістки; 7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.
Для громадян, які самостійно прибули до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв'язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.
Відповідно до п.п. 21, 24 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію , в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, згідно абз. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Згідно з ч.7 ст.1 вказаного Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
У відповідності до положень ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Мотивована оцінка доказів, поданих сторонами та висновки суду.
Судом встановлено, що повісткою №2685550, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було викликано до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою АДРЕСА_2 , 07 березня 2025 року о 14:00 год., для уточнення облікових даних, яку було направлено останньому поштовим підправленням. Вказане відправлення із повісткою про виклик повернулося в ІНФОРМАЦІЯ_7 , з довідкою Укрпошти, з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до постанови №505/25 від 23.03.2025, складеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 , ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 1 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25 500,00 грн., згідно з якою ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку стрийського районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки з 03.01.2006 як військовозобов'язаний, поштова адреса якого зареєстрована при постановці на військовий облік. За даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не уточнював свої персональні дані протягом 60 днів, починаючи з 15 травня 2024 року по 16 липня 2024 року. 25 лютого 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , на зареєстровану поштову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) був скерований рекомендований лист №0610234180501 з описом вкладення та повідомленням про вручення, в якому знаходилась повістка №2685550 про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ) о 14 год. 00 хв. 07 березня 2025 року для уточнення даних. 10 березня 2025 року рекомендований лист №0610234180501 з повісткою №2685550 був повернутий поштовим оператором на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 . Причина повернення листа №0610234180501 вказана у довідці поштового оператора, з формулюванням «адресат відсутній за вказаною адресою». Отже, починаючи з 14.00 год. 07 березня 2025 року ОСОБА_1 не з'явився за викликом (повісткою №2685550) до ІНФОРМАЦІЯ_5 , протягом 3 діб не повідомив причин неявки, а в подальшому, протягом 7 календарних днів, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5
Підставою для прийняття оспорюваного рішення стало неприбуття позивача, як військовозобов'язаного, належним чином повідомленого про необхідність прибуття до територіального центру комплектування о 14:00 год. 07 березня 2025 року для уточнення облікових даних.
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України «Про оборону України» громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно із п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
З наданої відповідачем копії поштового повідомлення встановлено, що надіслана позивачу засобами поштового зв'язку повістка про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 повернута з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Як зазначалось вище, у розумінні п. 41 Порядку №560 належним підтвердженням повідомлення військовозобов'язаного про виклик до територіальному центру комплектування та соціальної підтримки є поштове повідомлення з відміткою про відмову отримати поштове відправлення чи про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.
Згідно із висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 25.04.2018 у справі №800/547/17, направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника.
Отже, суд вважає доведеним те, що позивач був належним чином повідомленим про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 14:00 год. 07 березня 2025 року для уточнення даних, без поважних причин не прибув, а тому його притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відповідає вимогам закону.
Згідно з ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Суд також критично оцінює посилання позивача на примітку до ст. 210 КУпАП, згідно якої положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, місце проживання та місцеперебування, номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти (п.7,7-1 ч.1 ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»). Вказані персональні дані є даними, які особа може змінити в будь-який час, не повідомивши про це відповідні органи державної влади, тому зміни не будуть відображатися в інших публічних реєстрах.
Виходячи із вищевикладеного, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З урахуванням положень КАС України, судовий збір у разі відмови у задоволенні позову покладається на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 77, 229, 268-271, 286 КАС України, суд
В задоволені позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ;
Представник позивача: адвокат Козін Андрій Володимирович, місцезнаходження: АДРЕСА_4 ;
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , код НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_5 ;
Представник відповідача: Цьорох Юрій Романович, місцезнаходження: 82400, Львівська область, м. Стрий, вул. О. Нижанківського, 6.
Головуючий суддя В.Л.Бучківська