04.08.2025
Справа № 720/1547/25
Провадження № 3/720/503/25
04 серпня 2025 року суддя Новоселицького районного суду Чернівецької області Ляху Г.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , за ст. 164 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
19 червня 2025 року близько 09 години 35 хвилин в районі 245 км + 906 м автодороги Н-10 в адміністративних межах с. Магала Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_1 в порушення вимог ст. 58 Господарського кодексу України, здійснював господарську діяльність з перевезення 14 пасажирів з м. Рахів Львівської області в напрямку м. Хотин Чернівецької області на транспортному засобі під його керуванням марки «Mercedes Benz» державний номерний знак НОМЕР_1 , без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без одержання ліцензії на провадження даного виду господарської діяльності.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав повністю та у вчиненому розкаявся.
Окрім визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, його винуватість у здійсненні господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без одержання ліцензії на провадження даного виду господарської діяльності, повністю доказана дослідженими доказами.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення № 016903 від 19 червня 2025 року вбачаться, що 19 червня 2025 року близько 09 години 35 хвилин в районі 245 км + 906 м автодороги в адміністративних межах с. Магала Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_1 в порушення вимог ст. 58 Господарського кодексу України, здійснював господарську діяльність з перевезення 14 пасажирів з м. Рахів Львівської області в напрямку м. Хотин Чернівецької області на транспортному засобі під його керуванням марки «Mercedes Benz» держаний номерний знак НОМЕР_1 , без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без одержання ліцензії на провадження даного виду господарської діяльності.
З наявної у справі направлення на рейдову перевірку відділу Державної служби Укртрансбезпеки у Чернівецькій області вбачається, що на автомобільну дорогу Н-10 видано направлення для проведення рейдових перевірок щодо зупинення транспортних засобів, які здійснюють перевезення в тому числі пасажирів з 16 червня 2025 року по 22 червня 2025 року.
Також факт здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності з перевезення 14 пасажирів 19 червня 2025 року підтверджується переглянутим в суді відеозаписом доданим до протоколу про адміністративне правопорушення з якого вбачається, що ОСОБА_1 дійсно перевозив 14 пасажирів (дітей) без будь-якої ліцензії на перевезення.
Оцінивши досліджені докази, вважаю, що вони є належними, достатніми та у своїй сукупності доказують вину ОСОБА_1 у здійсненні господарської діяльності з перевезення пасажирів без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без одержання ліцензії на провадження даного виду господарської діяльності, у зв'язку із чим його дії правильно кваліфіковані за ст. 164 ч.1 КУпАП.
При цьому, слід врахувати, що за змістом ст. 3 Господарського кодексу України (далі ГКУ) під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 55 ГКУ суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно ч. 1 ст. 58 ГКУ суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», діяльність з перевезення пасажирів підлягає ліцензуванню.
За змістом ст. 1 Закону України «Про підприємництво» підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.
Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 ознак провадження господарської діяльності, слід врахувати системність його дій, вчинених з метою отримання доходу, що підтверджується письмовими матеріалами справи.
А саме, системність дій ОСОБА_1 щодо провадження господарської діяльності підтверджується тим, що він здійснює пасажирські перевезення по Україні та перевозив значну кількість пасажирів, а саме 14 осіб.
При накладенні стягнення, суд враховує, характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, а також особу порушника та його майновий стан, обставини, що обтяжують та пом'якшують відповідальність.
Приймаючи до уваги наведене, приходжу до висновку про необхідність накладання на правопорушника адміністративного стягнення у виді штрафу, а також стягнути з нього на користь держави судовий збір.
Зважаючи на те, що одержані ОСОБА_1 гроші внаслідок вчинення даного адміністративного правопорушення у нього не були вилучені, вважаю за необхідне не застосувати додаткове стягнення у виді конфіскації таких грошей.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 164 ч. 1, 221, 251, 268, 283, 284, 288, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, без конфіскації грошей, отриманих внаслідок вчинення правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк з дня її винесення через Новоселицький районний суд до Чернівецького апеляційного суду.
Суддя Ляху Г.О.