Справа № 629/4535/25
Номер провадження 3/629/974/25
04.08.2025 року суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Цендра Н.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Лозівського РВП ГУНП в Харківській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Барвінкове, Барвінківського району, Харківської області, громадянина України, непрацюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
якому відповідно до ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП були роз'яснені права,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. ст.130 ч.1, 122-2 ч.1 КУпАП, -
встановив:
22.06.2025 о 18-44 год. в м.Лозова, Харківської області, по вул. Григорія Сковороди, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2101 д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР.
Крім того, 22.06.2025 о 18-44 год. в м.Лозова, Харківської області, по вул. Григорія Сковороди, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2101 д.н.з. НОМЕР_2 не виконав законну вимогу про зупинку транспортного засобу надану за допомогою проблискових маячків синього та червоного кольорів та гучномовця, чим порушив вимоги п.2.4, 8.9б ПДР.
Правопорушник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце слухання справи, причину неявки суду не повідомив.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п.1 ст.6 даної Конвенції.
Зважаючи на викладені обставини, оскільки ОСОБА_1 був своєчасно сповіщений про час і місце розгляду справи, був обізнаний про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, не подав письмових заперечень проти протоколу, суд відповідно до вимог ч.1 ст.268 КУпАП вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що сприятиме досягненню завдань, визначених ст.ст.1, 245 КУпАП, та своєчасному розгляду справи в межах строків, які передбачені ст.38 КУпАП.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №912539 та серії ААД №912647 від 22.06.2025 року; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого у ОСОБА_1 були виявлені ознаки сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, порушення мови; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «Лозівське ТМО» від 22.06.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_2 , яка повідомила, що бачила, як автомобіль ВАЗ 2101 д.н.з. НОМЕР_2 на великій швидкості під'їхав до сусіднього будинку, за ним їхав (переслідував) службовий автомобіль поліції з проблисковими маячками…. коли автомобіль зупинився з водійського місця вийшов чоловік ромської національності, який швидко зайшов у двір; рапортом ст. інспектора-чергового ЧЧ СМ Лозівського ВП ГУНП в Харківській області від 22.06.2025; постановою про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ББА №635648 від 22.06.2025 за ст. 126 ч.4 КУпАП; відеозаписами з місця події від 22.06.2025 року, згідно якого ОСОБА_1 не виконав законну вимогу про зупинку транспортного засобу, а навпаки прискорив швидкість руху та доїхав до домоволодіння та зайшов до будинку. При спілкуванні з працівниками поліції ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу «Драгер» або у медичному закладі, на що водій відмовився.
Ці докази є належними, допустимими та достовірними, оскільки вони здобуті з додержанням процесуальної процедури, не суперечать фактичним обставинам справи і об'єктивно узгоджуються між собою.
Протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали складені відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Зазначені в Акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічних засобів ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, порушення мови, виявлені працівниками поліції 22.06.2025 року у ОСОБА_1 в розумінні п.п.1, 3 розділу 1, п. 1 розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 року, є безпосередніми підставами для проведення працівником поліції огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, на місці зупинки транспортного засобу, або в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення, а у випадку відмови в проходженні огляду - визначають наявність в діях водія ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП.
Пункт 1.3 ПДР, передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 2.5 ПДР України визначено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення пункту 2.5 ПДР України передбачена ст. 130 КУпАП.
Згідно п 2.4 ПДР України на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
Вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським зокрема за допомогою: сигнального диска з червоним сигналом чи світлоповертачем або руки, що вказує на відповідний транспортний засіб та подальше місце його зупинки.
Проте, вимоги вказаних пунктів ПДР ОСОБА_1 дотримано не було.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає вина ОСОБА_1 в інкримінованих йому адміністративних правопорушеннях доведена повністю.
Таким чином, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ст.130 ч.1, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, за ст.122-2 ч.1 КУпАП, тобто невиконання водіями вимог поліцейського про зупинку транспортного засобу.
Згідно ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи викладене, характер і обставини скоєних правопорушень, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, обставини що обтяжують та пом'якшують покарання, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі передбаченому санкцією статті КУпАП встановленої за більш серйозне правопорушення, з позбавленням права керування транспортним засобом.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі, встановленому законом.
Керуючись ст.24, 36, 124, 130 ч.1, 284 КУпАП, -
постановив:
Справу №629/4535/25, провадження №3/629/974/25 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП, справу № 629/4536/25, провадження №3/629/975/25 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.122-2 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_1 об'єднати в одне провадження, присвоївши справі єдиний номер справи №629/4535/25, провадження №3/629/974/25.
ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених, ст.ст. 130 ч. 1, 122-2 ч.1 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік (реквізити для сплати - ГУК Харківськ обл/Харківобл/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ)37874947, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету 21081300).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), р/рUA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці.
На постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга в Харківський апеляційний суд через Лозівський міськрайонний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Наталія ЦЕНДРА