Справа № 392/755/25
Провадження № 3/392/438/25
06 червня 2025 року м. Мала Виска
Суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Кавун Т.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , військовослужбовець ЗСУ,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
13.04.2025 року о 00:09 годині за адресою Кіровоградська область, Новоукраїнський район, м. Мала Виска, вул. Велігіна, 59 водій керував транспортним засобом Рено Дастер, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження медичного огляду на стан визначення алкогольного сп'яніння відмовився в установленому законодавством порядку, чим порушив п. 2.5 ПДР України, тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 та його захисник Беспалова Н.О. не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Крім того, захисником-адвокатом Беспаловою Н.О. подано клопотання про закриття адміністративної справи за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, в обґрунтування якого зазначила, що процедура проведення огляду на стан сп'яніння була грубо порушена. Зазначає, що на «файлі _6» 00.59 хв. працівником поліції повідомлено особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, в подальшому працівник поліції не пропонує особі пройти огляд на стан сп'яніння; працівником поліції не було складено направлення особи та акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (відеозапис). Матеріали стосовно ОСОБА_1 не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП про адміністративні правопорушення, оскільки свідки відсутні. Поліцейським до протоколу про адміністративне правопорушення не додано відеозапис з нагрудної камери у повній мірі, який має бути безперервний. На DVD-R зафіксовано : «файл _01» 00.10-00.17 хв, «файл_02» 00.18 хв. (відсутня 1 хв). Вказане свідчить про те, що відеозапис змінювався (редагувався) особою, яка копіювала відеозапис та диск, що заборонено Інструкцією № 100. Враховуючи те, що доданий до протоколу відеозапис на диску змінювався або редагувався , а тому існують сумнів у автентичності оригіналу, у зв'язку із чим доданий до протоколу відеозапис, є неналежним та недопустимим доказом по справі. Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчинені правопорушення. Вважає, що наявні у справи доказі, які безпосередньо дослідженні в судовому засіданні, не підтверджують факт порушення ОСОБА_1 вимог п. 2.5 ПДР України та відповідно наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тому просить суд закрити провадження у справі згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і на яку законом передбачено адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 298907 від 13.04.2025 року додано:
направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 13.04.2025 року, відповідно до якого о 00 год 29 хв. 13.04.2025 року ОСОБА_1 направлявся до Маловисківської міської лікарні для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. У результаті огляду проведеного поліцейським виявлені ознаками сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та поведінка, що не відповідає обстановці. Огляд не проводився у зв'язку із відмовою;
акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 13.04.2025 року, відповідно якого огляд ОСОБА_1 на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора Alcotest 6820 не проводився, особа відмовилась від тесту;
довідку інспектора САП Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області, відповідно якої ОСОБА_1 за обліками ІКС ІПНП до адміністративної відповідальності не притягувався;
довідку інспектора САП Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області, відповідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно обліків ІКС ІПНП отримав посвідчення водія серії НОМЕР_3 07.06.2001 року;
розписку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно якій останній зобов'язався доставити транспортний засіб Рено Дастре, реєстраційний номер НОМЕР_2 , за адресою вул. Заводська, 15. Зобов'язався не передавати транспортний засіб до моменту витверезіння;
відеозапис місця події від 13.04.2025 року, відповідно якого о 00 год 10 хв працівник поліції зупинив автомобіль з реєстраційним номером BOHDAN ( НОМЕР_2 ), оскільки автомобіль рухався під час дії комендантської години. Після чого, працівник поліції попрохав водія пред'явити реєстраційні документи на транспортний засіб та посвідчення водія на право керування транспортним засобом. В подальшому о 00 год 15 хв. працівник поліції в ході розмови з водієм запитав чи не вживав він алкогольні напої перед керуванням, на що водій повідомив, що ні. Після чого, працівник поліції запропонував водію пройти тест на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Драгер» на місці зупинки та в умовах медичного закладу. Надалі на файлі «_0032» о 00 годині 25 хв. зафіксовано, що водій ОСОБА_1 визнає, що перед керуванням транспортним засобом вживав алкогольний напій «горілку». Крім того, на відеозаписі зафіксована неодноразова пропозиція працівника поліції пройти освідування на місці або в умовах медичного закладу, однак водій ігнорував зазначені пропозиції та уникав від надання відповіді. Також, поліцейський повідомив водію, що в разі відмови від проходження освідування на стан алкогольного сп'яніння буде порушення вимог п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Також, на файлі «_0036» о 00 год 59 хв. зафіксовано роз'яснення поліцейським прав і обов'язків ОСОБА_1 . В подальшому працівником поліції складено адміністративний протокол, оголошено його зміст водію та зафіксовано відсторонення водія ОСОБА_1 від керування транспортним засобом, шляхом передачі керування тверезому водію
Порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначено положеннями статті 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735.
Відповідно до приписів статті 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я).
Відповідно до пп. 2, 3 розділу І Інструкції Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ та Міністерства охорони здоров'я № 1452/735 від 9 листопада 2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З матеріалів справи та переглянутого відеозапису підтверджується факт керування ОСОБА_1 автомобілем Рено Дастер, реєстраційний номер НОМЕР_2 , водій у встановленому законом порядку відмовився від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Щодо посилання ОСОБА_3 на порушення працівниками поліції Інструкції №1452/735 від 09.11.2015 року про відсутність свідків, суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України від 16.02.2021 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху», внесено зміни, зокрема до ст. 266 КУпАП, що набрали чинності 17.03.2021 року, та з цього часу законом передбачено обов'язок поліцейських під час проведення огляду осіб на визначення стану алкогольного сп'яніння застосовувати технічні засоби відеозапису, та лише в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Окрім того, логічне тлумачення положень ч. 2 ст. 266 КУпАП дає підстави вважати, що застосування поліцейськими технічних засобів відеозапису є належним та допустимим доказом під час провадження у справах за ч. 1 ст. 130 КУпАП, не залежно від того, чи технічними засобами відеозапису зафіксовано сам огляд особи на стан сп'яніння, що проводився на місці, чи такими засобами зафіксовано відмову особи від огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Залучення свідків до огляду на стан сп'яніння, а так само фіксації відмови водія від огляду, є обов'язковим лише у разі неможливості застосування поліцейськими технічних засобів відеозапису.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що положення ст. 266 КУпАП в частині порядку проведення огляду водіїв на стан сп'яніння на місці зупинки із застосуванням технічних засобів відеозапису без присутності двох свідків, є чітко визначеними ст. 266 КУпАП та пунктом 6 розділу II Інструкції № 1452/735.
Відповідно до п.4 Розділу X Інструкції № 1408/27853 від 10.11.2015 року, якою регулюються особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 130 КУпАП, визначено, що огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Щодо посилання ОСОБА_3 , що акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції складено не на місці зупинки транспортного засобу є безпідставними, оскільки зазначене спростовується переглянутими в судовому засіданні відеозаписами. Будь-яких додаткових пояснень чи зауважень щодо змісту протоколу ОСОБА_1 не висловив. Більше того, з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 розумів міру покарання та наслідки притягнення до адміністративної відповідальності, а відтак мав розуміти, що має право з власної ініціативи звернутися до закладу охорони здоров'я на огляд з метою визначення стану алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Посилання захисника - адвоката Беспалової Н.О. на ряд допущених порушень працівником поліції при складанні адміністративного матеріалу, зазначених захисником-адвокатом у поданому клопотанні про закриття адміністративної справи, не зменшують ступінь тяжкості вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, та не впливають на правову кваліфікацію його дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягне за собою накладення адміністративного стягнення.
Обставин, які б спростовували дані, що містяться в матеріалах адміністративної справи, з урахуванням наявних у справі доказів, судом не встановлено.
Отже, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи обставини скоєного правопорушення, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Керуючись ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення і застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 гривень.
Роз'яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанову може бути оскаржено протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя Т.В.Кавун