24.07.2025 Єдиний унікальний номер 205/9177/25
Номер провадження3/205/3005/25
Іменем України
24 липня 2025 року м. Дніпро
Суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра Яценко О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ВП № 1 ДРУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, не працює, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , за ст.. 173 КУпАП -,
27.04.2025 року близько о 17 год. 30 хв. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою АДРЕСА_1 , де виражалась нецензурною лайкою в бік ОСОБА_2 , чим порушила громадський порядок та спокій громадян, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 173 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена, причини неявки суду не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи не подавала.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Санкція ст. 173 КУпАП передбачає досить суворе стягнення у вигляді адміністративного арешту, а тому дана справа про адміністративне правопорушення розглядається з дотриманням стандартів ЄСПЛ, притаманних кримінальному провадженню.
У зв'язку з цим слід зазначити, що згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерело права.
Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008, заява N7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Правилами ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ст.268 КУпАП, При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Постанова суду від 10 липня 2025 року про привід ОСОБА_1 у судове засідання органами поліції не виконана.
За таких обставин слід зазначити, що розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 призведе до порушення її конституційного права на участь у судовому засіданні, права на захист та порушить ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» - право на справедливий суд, коли кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Крім, того на підтвердження винуватості ОСОБА_1 в інкримінованому їй правопорушенні, передбаченому ст.173 КУпАП поліцією надано наступні докази: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 448019 від 03.05.2025 року; копію паспорту ОСОБА_1 , письмові пояснення ОСОБА_1 . В протоколі про адміністративне правопорушення вказано потерпілу особу ОСОБА_2 , проте до матеріалів справи не долучено письмову заяву та пояснення потерпілої особи, відсутні свідки події.
Відповідно до вимог п. 1) ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи викладене, беручи до уваги те, що дана категорія справ відповідно до вимог ст.268 КУпАП, розглядається з обов'язковою участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а дана особа не була доставлена до суду для участі у судовому засіданні під час розгляду справи щодо неї, у зв'язку з чим суд не має можливості розглянути за відсутністю ОСОБА_1 та встановити наявність даної події або її відсутність без відібрання у неї пояснень, повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.247, 268, 283,284 КУпАП,-
На підставі п. 1) ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП закрити, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Новокодацького районного суду міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.М. Яценко